Čo ovplyvňuje, pomáha a čo je dobré mužskú plodnosť? Toto sú veci, ktoré ju podporujú

Čo ovplyvňuje, pomáha a čo je dobré mužskú plodnosť? Toto sú veci, ktoré ju podporujú

Mužská plodnosť za posledné desaťročia neustále klesá a štatistiky sú v tomto jasnejšie, ako tá najjasnejšia obloha. Stačí sa pozrieť na spermiogram a hodnoty, ktoré sú udávané pre plodnosť a neplodnosť muža. Za posledných 50 rokov sa kvalita zhoršila o 100 %.

Výsledky sú teda jasné, no to nič nemení na probléme. Plodnosť u muža je pritom veľmi významným faktorom pre celkovú plodnosť párov a to platí hlavne v dnešnom uponáhľanom svete plnom rozličných zdravotných  nástrah. Dôležité je preto vedieť, ako tento stav riešiť a čo podporuje mužskú plodnosť najviac a pokiaľ možno aj čo najprirodzenejšie.

Čo je mužská plodnosť, ako vznikajú problémy s ňou a aké majú príznaky

Pod pojmom plodnosť u mužov sa myslí schopnosť muža pri nechránenom styku trvajúcom aspoň 1 rok splodiť potomstvo. Ak sa to nepodarí, je už potrebné hovoriť skôr o neplodnosti. Pochopiteľne, to platí len v prípade, ak nie je dôvodom neplodnosť u partnerky.

Samotná plodnosť je pritom veľmi komplexný proces. Jednak je potrebné, aby prichádzalo k dostatočnej produkcii mužských pohlavných buniek, čiže spermií. Zároveň musia byť spermie dostatočne zrelé, pohyblivé a kvalitné, aby mohli oplodniť vajíčko. V neposlednom rade musia fungovať aj všetky mechanizmy súvisiace s pohlavným stykom.

Stoporex® Klasik

 • Efektívna podpora lepšieho stoporenia
 • Prirodzené pôsobenie cez prírodné látky
 • Žiadne nežiaduce účinky

Stoporex Prolong

 • Dlhšia výdrž v posteli a predĺženie erekcie
 • Oddialenie príliš rýchlej ejakulácie
 • 100 % prírodné zloženie látok

V súvislosti s plodnosťou možno preto hovoriť o 4 možných problémoch:

 • nedostatočná produkcia spermií, kedy sa u muža netvoria mužské pohlavné bunky v dostatočnej početnosti a teda sa ani nemôžu dostať do ejakulátu
 • nízka kvalita spermií, čo znamená stav, kedy nie je v ejakuláte dostatok živých, pohyblivých a dozretých spermií, takže výsledkom je neschopnosť oplodniť vajíčko
 • problém s transportom spermií, napríklad v dôsledku nejakej obštrukcie v semenovodoch alebo močovej rúre, takže sa spermie nedostanú do ejakulátu
 • poruchy sexuálnych funkcií spojených s oplodnením, pričom v tomto prípade už ide nielen o problém s plodnosťou, ale o problém s impotenciou muža

NEPLODNOSŤ AKO HLAVNÝ PREJAV

Neplodnosť zostáva pomerne dlhú dobu skrytá, ak teda nie je spojená so spomínanou impotenciou prejavujúcou sa napríklad erektilnou dysfunkciou či predčasnou ejakuláciou. V ostatných prípadoch muž zistí problémy s plodnosť až vďaka vyšetreniu.

Príčiny a kedy vznikajú problémy s mužskou plodnosťou

Za problémami s mužskou plodnosťou môže byť niekoľko príčin. Na rozdiel od iných porúch a problémov však dominantnú úlohu zohrávajú faktory, ktoré je možné vedome ovplyvniť, čo zároveň uľahčuje riešenie prípadných problémov týkajúcich sa neplodnosti.

Medzi najčastejšie a najvýznamnejšie príčiny a faktory patria:

Hladina testosterónu: Mužský pohlavný hormón testosterón má veľký význam hlavne v dvoch oblastiach. Prvou je vplyv na libido a druhou práve vplyv na plodnosť. Hormón totiž ovplyvňuje činnosť semenníkov, takže pôsobí priamo na tvorbu spermií.

Životospráva a životný štýl: Na spermatogenézu majú okrem toho vplyv aj faktory spojené so životosprávou a životným štýlom. Plodnosť u mužov znižujú alkohol, fajčenie, nadmerná fyzická aktivita, nedostatok aktivity a obezita a nedostatok minerálov zinok a selén.

Lieky a iné ochorenia: Niektoré lieky a liečivá môžu mať tiež negatívny vplyv na hladinu testosterónu, produkciu spermií alebo ich dozrievanie, hlavne ak ide o lieky na alergie či antibiotiká. Negatívom sú aj niektoré ochorenia hormonálneho charakteru.

Vonkajšie faktory: Medzi vonkajšie faktory vplývajúce na mužskú plodnosť patrí napríklad druh športu, ktorý muž robí, v tomto ohľade je problémom hlavne bicyklovanie, rovnako tak príliš tesná spodná bielizeň, používanie vyhrievaných sedačiek alebo stres.

Riešenie mužskej plodnosti doma

Na podporu mužskej plodnosti aj bez návštevy môžete vyskúšať kombináciu niektorých režimových opatrení spočívajúcich v znížení negatívnych vplyvov a využívania podporných prostriedkov priaznivo vplývajúcich na spermiogenézu.

Toto sú tie, ktoré sú dlhodobo overené:

Zmena v stravovaní

Na podporu testosterónu, spermiogenézu a dozrievanie spermií vo veľkej miere vplývajú konzumované potraviny. Znížte podiel červeného mäsa, mastných, sladkých a solených jedál, naopak, zvýšte podiel rýb, orechov, ovocia, strukovín a zeleniny.

Obmedzenie negatívnych faktorov

Okrem zmien v jedálničku treba minimalizovať dosah negatívnych vplyvov a faktorov. Odporúčame obmedziť príjem alkoholu, úplne vylúčiť cigarety, nosiť voľnejšiu spodnú bielizeň, namiesto bicyklovania plávať a znížiť teplotu v oblasti genitálií.

Bylinky a rastliny

Cieľom zmien v stravovaní je zvýšenie prospešných látok v tele a to isté je cieľom aj pri využití byliniek, rastlín a niektorých prírodných stimulantov. Vyskúšať môžete serenou plazivú, žeruchu peruánsku alebo kotvičník zemný, napríklad v podobe čajov.

Riešenie súvisiacich ochorení

Pre zvýšenie plodnosti a potencie celkovo je dôležité vplývať na sexuálne zdravie kompletne a to zahŕňa aj riešenie prípadných problémov s erekciou či ejakuláciou. Pozrieť sa treba napríklad aj na ochorenia prostaty, močových ciest a taktiež aj na imunitu.

Častejší pohlavný styk

Jedným z tých príjemnejších a prirodzenejších riešení problémov s mužskou plodnosťou je častejší pohlavný styk. Pravidelná a častá ejakulácia totiž podporuje tvorbu nových spermií a tak platí, že čím pravidelnejšia a častejšia bude, tým vyššia bude ich produkcia.

Podporné prípravky na plodnosť

Na podporu spermiogenézy a lepšieho dozrievania spermií si viete zakúpiť aj hotové produkty a prípravky. Najčastejšie sa jedná o tabletky či kapsuly na perorálne užitie, ktoré obsahujú látky s prirodzeným pôsobením na proces tvorby a lepšieho dozrievania spermií.

SPERMIOGRAM A LEKÁRSKE VYŠETRENIE

Plodnosť či neplodnosť muža je natoľko závažná téma, že nie je možné ju riešiť iba domácimi prostriedkami či voľne dostupnými prípravkami. Preto je potrebné navštíviť odborníka, ktorý spraví vyšetrenie spermiogramu a podľa aktuálneho stavu zvolí adekvátnu liečbu.

Výživové doplnky na mužskú plodnosť

Spomínané podporné prípravky pozitívne vplývajúce na plodnosť majú podobu doplnkov výživy. Ide o voľne dostupné a voľne predajné produkty, ktoré sa dajú kúpiť bez receptu či návštevy lekára a ktoré prirodzeným spôsobom podporujú plodnosť.

Pokiaľ ide o mechanizmus ich účinku, tak väčšina pôsobí nasledovne:

Cieľom prípravkov je pôsobenie na hladinu testosterónu a na činnosť semenníkov tak, aby prišlo k zvýšeniu produkcie spermií a ich lepšiemu dozrievaniu

Prípravky majú pre mužov viacero zaujímavých benefitov:

 • majú prirodzené a bezproblémové zloženie, také je aj pôsobenie
 • riziko vedľajších účinkov a kontraindikácií je minimálne
 • použitie je možné aj preventívne a dokonca aj dlhodobejšie

Prípravky si viete bežne zakúpiť v ktorejkoľvek lekárni a ich pôsobenie môže byť cielené iba na plodnosť, alebo sa môže jednať aj o produkty s vplyvom celkovo na potenciu. V zložení sa najčastejšie nachádza kombinácia aminokyselín, minerálov zinok a selén, vitamínov a rastlinných extraktov stimulujúcich tvorbu a hladinu testosterónu.

Lieky na mužskú plodnosť

V prípade vážnejších problémov s plodnosťou u mužov je už potrebné využiť lieky a liečivá, ktoré majú kvalitnejšiu koncentráciu, lepšie zloženie a hlavne viditeľnejšie pôsobenie. Môže ísť tak o lieky na predpis, ako aj lieky dostupné bez receptu.

Podľa toho je aj ich princíp fungovania:

Lieky bez receptu pôsobia na zvýšenie hladiny selénu či zinku, lieky na predpis zas pôsobia na spermatogenézu a to buď hormonálne alebo nehormonálne

V prípade liekov však treba počítať s inými charakteristikami:

 • niektoré nebudú dostupné bez lekárskeho vyšetrenia
 • užívanie je krátkodobejšie a časovo obmedzené
 • vyskytnúť sa môžu aj niektoré nežiaduce vplyvy a kontraindikácie

V prípade liekov na predpis je cieľom hlavne zvýšenie produkcie testosterónu, čiže ovplyvnenie aj hormonálnej sústavy. V prípade voľne dostupných liekov sa najčastejšie jedná o všeobecné produkty obsahujúce minerály selén alebo zinok, ktoré sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na plodnosť, ale aj na iné oblasti zdravia.

Stoporex® Klasik

 • Efektívna podpora lepšieho stoporenia
 • Prirodzené pôsobenie cez prírodné látky
 • Žiadne nežiaduce účinky

Stoporex Prolong

 • Dlhšia výdrž v posteli a predĺženie erekcie
 • Oddialenie príliš rýchlej ejakulácie
 • 100 % prírodné zloženie látok

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na mužskú plodnosť

Bez ohľadu na to, akému typu , značke alebo druhu prípravkov a produktov určených na podporu plodnosti u mužov dáte prednosť, najlepšou možnosťou ich kúpy je lekáreň. V prípade prípravkov dostupných bez predpisu máte možnosť aj online nákupu.

Internetové lekárne majú totiž ešte širšiu ponuku a zároveň aj tieto výhody:

 • nemusíte nikam chodiť, objednávku spravíte online
 • k dispozícii máte lepší výber typov, značiek a balení skladom
 • všetky lieky a doplnky si viete navzájom rýchlo porovnať
 • ušetríte nielen čas, ale aj peniaze, ceny v online lekárňach bývajú obvykle nižšie

Bez problémov nakúpite cez internet aj vtedy, ak nemáte žiadnu hotovosť, online lekárne totiž umožňujú aj bezhotovostnú platbu vopred. Platí to hlavne v prípade tých väčších, ktoré sú na trhu už dlhšie.

Výhoda nakupovania vo väčších online lekárňach spočíva aj v časovej úspore a efektivite. Objednávku totiž viete urobiť aj bez zdĺhavej registrácie a doručenie je v ideálnom prípade otázkou 1 či 2 dní. Nemusíte nikam chodiť, nákup spravíte aj z pohodlia obývačky a kuriér vám zásielku prinesie až k vchodovým dverám.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.83

40 Hodnotení