Čo pomáha a ako liečiť aterosklerózu? Tu sú overené možnosti, byliny aj dostupné lieky

Čo pomáha a ako liečiť aterosklerózu? Tu sú overené možnosti, byliny aj dostupné lieky

Ateroskleróza patrí medzi moderné civilizačné ochorenia, ktoré postihujú ľudí predovšetkým s nesprávnou životosprávou. Ide o ochorenie týkajúce sa tepien, ktoré môže mať vážne následky, nakoľko pri pokročilom štádiu vzniká problém s ich priechodnosťou.

Problémom tohto ochorenia je, že sa spočiatku vôbec nijako navonok neprejavuje, takže sa na aterosklerózu nemusí dlhší čas ani prísť. V momente, ako sa však problém objaví a potvrdí, je potrebné čo najskôr pristúpiť k liečbe. Viaceré možnosti, ktoré pomáhajú, sa dajú realizovať aj doma. Ak chcete vedieť niečo viac, čítajte ďalej, pozrieme sa na to bližšie teraz.

Čo je ateroskleróza, ako vzniká a aké má príznaky

Ateroskleróza je označovaná laicky aj ako tvrdnutie alebo kôrnatenie tepien a ide o ochorenie, ktoré je charakteristické poškodením steny tepien v dôsledku ukladania tukových látok. Najčastejším pôvodcom býva cholesterol, ale môže ísť aj o iné látky tukového typu.

Nakoľko tepny majú v organizme z hľadiska prekrvenia nezastupiteľnú úlohu, je ohrozenie ich funkčnosti závažným problémom. V dôsledku ukladania tukov v ich stenách totiž dochádza k zúženiu priesvitu tepny, čo sa prejaví horším krvným obehom v mieste, kde ateroskleróza vznikla. Sekundárnym efektom je zhoršenie pružnosti cievnej steny.

Jamieson Vitamín B12 Metylkobalamín 100 µg

 • Podpora nervového a imunitného systému
 • Vplyv na únavu a vyčerpanie
 • Pôsobenie na kardiovaskulárny systém

GS Koenzým Q10

 • Podpora vitality a energie
 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie v oblasti kardiovaskulárnej sústavy

Virde Pupalkový olej 100 %

 • Antioxidačná ochrana buniek
 • Pôsobenie na srdce a cievy
 • Udržiavanie zdravia spojivového tkaniva

Jamieson Resveratrol

 • Antioxidačné pôsobenie
 • Vplyv na stav a fungovanie srdcovocievnej sústavy
 • Účinky na tkanivá a pokožku

Pokiaľ ide o typické symptómy, prejavy a súvisiace problémy, sú nasledovné:

 • na začiatku ochorenia sa neprejavujú obvykle žiadne subjektívne príznaky, no na úvod sa môžu nepriamo prejaviť dôsledky nedostatočného okysličenia tela
 • neskôr, v prípade, ak je už priechod danou tepnou viac zúžený, sa dostavia typicky bolesti tých orgánov alebo tkanív, ktoré sú postihnuté nedostatkom kyslíka
 • najčastejšie sa tieto bolesti ukážu pri väčšej fyzickej námahe, kedy je potrebné väčšie zásobenie kyslíkom, aby mohol orgán či tkanivo pracovať a zvládať záťaž
 • v prípade postihnutia tepien zásobujúcich končatiny sa individuálne môžu vyskytnúť pocit studených nôh či rúk, problémy s ochlpením alebo vznik plesňových infekcií

ODBORNÚ DIAGNOSTIKU NENAHRADÍ NIČ

Viaceré z vyššie spomínaných prejavov a symptómov sa nemusia na úvod vôbec prejavovať, prípadne budú len vo veľmi malej intenzite. Vtedy je dôležitá odborná diagnostika u lekára, ktorá spočíva z vyšetrenia očného pozadia, vyšetrenia krvi a artériografie.

Príčiny a kedy vzniká ateroskleróza

Pokiaľ ide o samotnú aterosklerózu, čiže postihnutie stien tepien spôsobené ukladaním tukových látok v nich, za vznikom a priebehom tohto stavu treba hľadať viaceré faktory a vplyvy. Niektoré sú ovplyvniteľné menej, iné našťastie viete zmeniť viac.

Toto sú tie, ktoré sa vyskytujú najčastejšie a sú najvýznamnejšie:

Dedičnosť a vek: Faktormi, ktoré je možné len veľmi náročné ovplyvniť, sú dedičnosť, genetická predispozícia a vek. Podobne, ako aj v prípade iných problémov a ochorení týkajúcich sa kardiovaskulárneho systému, aj tu je vyšší vek vyšším rizikom.

Zlé stravovanie: To, čo však môžete ovplyvniť, je stravovanie. Medzi rizikové vplyvy patrí príjem potravín s vyšším obsahom živočíšnych tukov, transmastných tukov, sladkostí, presolených potravín a naopak nedostatok ovocia a zeleniny.

Súvisiace ochorenia a problémy: S aterosklerózou obvykle súvisia aj niektoré iné problémy metabolického alebo kardiovaskulárneho charakteru, ktoré sa ovplyvňujú navzájom. Ide hlavne o cukrovku, obezitu, nadváhu a vysoký krvný tlak.

Ďalšie externé faktory: Medzi vplyvy, ktoré môžu tiež zvýšiť riziko vzniku aterosklerózy, patria aj niektoré externé faktory. Ide napríklad o fajčenie, nedostatok pohybu a všeobecne fyzickej aktivity, nadmerná konzumácia alkoholu a stres.

Riešenie aterosklerózy doma

Ateroskleróza patrí jednoznačne do rúk lekára, ktorý vie v prípade pokročilého štádia predpísať špecifické lieky zamerané proti vzniku krvných zrazenín alebo na rozšírenie ciev. Zároveň však platí, že aj v rámci domácej liečby viete spraviť veľa opatrení.

Toto sú tie, ktoré sú najlepšie a dlhodobo overené ako najúčinnejšie:

Zmena jedálnička

Základom riešení, ktoré viete spraviť doma, je zmena jedálnička. Obmedziť treba hlavne tučné, mastné, ťažké a vyprážané jedlá, rovnako tak sladkostí a slaných pochutín. Dôležité je konzumovať viac rýb, plodov mora, orieškov, semien, ovocia a zeleniny.

Obmedzenie negatívnych vplyvov

Zmeny treba spraviť nielen v jedlách, ale aj v nápojoch, tam treba obmedziť hlavne alkohol a v prípade, ak máte problémy aj s krvným tlakom, tak piť tiež menej kávy. Úplne treba skoncovať s cigaretami a fajčením. Snažte sa minimalizovať aj stres.

Viac pravidelného pohybu

V rámci prevencie do budúcnosti a aj na aktuálny problém so začínajúcou aterosklerózou sa odporúča tiež viac pohybu. Ten by mal byť pravidelný a mal by byť čo najviac prirodzený a aktívny, najlepšie sú preto chôdza, beh, plávanie alebo bicykel.

Riešenie súvisiacich problémov

Kto chce znížiť riziko vzniku alebo zhoršenia aterosklerózy, mal by sa pozerať aj na súvisiace ochorenia a problémy. Ide hlavne o nadváhu, ktorú možno ovplyvniť aj vyššie spomínanými opatreniami, ale aj vysoký krvný tlak, čo si vyžaduje komplexnejší prístup.

Doplnky na všeobecnú podporu

Siahnuť sa oplatí tiež po niektorých voľne dostupných prípravkoch v podobe doplnkov výživy. Tie môžu pôsobiť všeobecne na podporu srdca, ciev a žíl, ale napríklad aj na cholesterol a lepší metabolizmus tukov, prípadne celkovo lepšie trávenie.

Lieky bez receptu

V prípade, ak budete hľadať účinnejšie prostriedky, môžete siahnuť aj po voľne dostupných liekoch bez predpisu. Tie môžu pomôcť napríklad na zníženie rizika krvných zrazenín a lepšiu cirkuláciu krvi, prípadne na krvný obeh v dolných končatinách.

POZOR NA RIZIKOVÉ KOMPLIKÁCIE

V prípade, ak máte už vážnejšie príznaky, nespoliehajte sa iba na domácu liečbu, ale určite navštívte lekára. Výstrahou nech sú pre vás možné rizikové komplikácie spojené s aterosklerózou, hlavne angina pectoris, infarkt myokardu či cievna mozgová príhoda.

Výživové doplnky a prípravky na aterosklerózu

Ak ide o doplnky výživy alebo rôzne prostriedky, tie nie sú primárne určené na aterosklerózu, ale skôr na posilnenie a podporu cievneho a žilového systému. Ich výhodou je, že sú dostupné bez receptu alebo predpisu a máte na výber viacero typov.

V sortimente nájdete hlavne tieto prípravky:

Na vnútorné užitie sú dostupné tabletky a kapsuly, na vonkajšie použitie na končatiny zas gély, krémy a masti a na otestovanie hladiny cholesterolu sú určené špeciálne testery

Po týchto produktoch siahajú ľudia hlavne pre tieto výhody:

 • možnosť kombinácie viacerých foriem a typov prípravkov
 • využitie môže byť preventívne, podporné aj na akútne problémy
 • použitie je štandardne možné pre dospelých, deti aj tehotné ženy

Medzi najznámejšie typy prípravkov patria tabletky a kapsuly s obsahom bioflavonoidov a látok podporujúcich žilové steny, gély, krémy a masti pôsobiace na zápal žíl a iné problémy s tým súvisiace a tiež prípravky podporujúce krvný obeh a celkovo funkčnosť celého cievneho aparátu využívajúce prírodné aktívne látky.

Lieky na aterosklerózu

Pokiaľ ide o voľne dostupné lieky, viete využiť hlavne liečivá s vplyvom na niektoré možné riziká, prejavy či následky postupného kôrnatenia cievneho systému. Ide o lieky, na ktorých kúpu nemusíte mať predpis a absolvovať vyšetrenie u lekára.

Na výber máte liečivá s rôznym typom pôsobenia:

Najčastejšie sa využívajú lieky na zníženie hladiny cholesterolu v krvi, na zníženie zhlukovania krvných doštičiek a lieky proti zápalu žíl a na ochranu ich steny

Medzi najdôležitejšie vlastnosti liekov patria:

 • možnosť použitia na konkrétne problémy alebo symptómy
 • účinnejšie zloženie, čo sa prejaví aj v rýchlejšom nástupu účinkov
 • zároveň však vzniká aj riziko možných nežiaducich účinkov

K dispozícii máte tak perorálne formy, najčastejšie ak ide o lieky alebo kapsuly, ako aj niektoré vonkajšie formy, napríklad gély, krémy a masti s aplikáciou na dolné končatiny, ktoré pomáhajú na symptómy problémov so žilami. V prípade perorálnych foriem sú ako účinné látky používané syntetické aj prírodné zložky venoprotektívneho typu.

Jamieson Vitamín B12 Metylkobalamín 100 µg

 • Podpora nervového a imunitného systému
 • Vplyv na únavu a vyčerpanie
 • Pôsobenie na kardiovaskulárny systém

GS Koenzým Q10

 • Podpora vitality a energie
 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie v oblasti kardiovaskulárnej sústavy

Virde Pupalkový olej 100 %

 • Antioxidačná ochrana buniek
 • Pôsobenie na srdce a cievy
 • Udržiavanie zdravia spojivového tkaniva

Jamieson Resveratrol

 • Antioxidačné pôsobenie
 • Vplyv na stav a fungovanie srdcovocievnej sústavy
 • Účinky na tkanivá a pokožku

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na aterosklerózu

Bez ohľadu na to, či siahnete po doplnkoch výživy, liekoch, tabletkách alebo prípravkoch s vonkajším použitím, využiť môžete nielen osobný nákup v kamenných lekárňach, ale aj online objednávku z domu v internetových lekárňach.

Tento spôsob prináša pre spotrebiteľa oveľa viac výhod:

 • je pohodlnejší, objednávku viete spraviť aj cez mobilný telefón
 • je rýchlejší, doručenie nemusí trvať viac, ako 24 či 48 hodín
 • zaobídete sa aj bez hotovosti, platiť môžete vopred a cez internet
 • na jednom mieste máte väčší výber prípravkov a liekov skladom

Hlavne v prípade tých väčších a známejších lekární, ako je [lekaren] a podobné overené značky, sú spomínané benefity ešte lepšie. Týka sa to tak väčšej šírky sortimentu, ako aj rýchlejšej a jednoduchšej objednávky či dodania zásielky.

Navyše, v prípade lepších lekární môžete využiť pri bezhotovostnej platbe nielen štandardný bankový prevod, ale aj platobnú kartu, ktorou viete samozrejme platiť online. V každom prípade platí, že nákup cez internetovú lekáreň sa oplatí časovo, finančne aj pohodlím, čo sa dá využiť pri liekoch a prípravkoch bez receptu.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.55

33 Hodnotení