Čo pomáha a ako na nádchu v tehotenstve? Tipy na sprej, kvapky, lieky a iné, čo je dobré

Nádcha, čiže zápal nosovej sliznice, sa môže objaviť prakticky kedykoľvek, jej výskyt v tehotenstve nie je ničím výnimočný. Veľmi často sa objavuje s prechladnutím, ktoré patrí tiež medzi bežné problémy, hlavne ak ide o sezónnu záležitosť spôsobenú vírusmi.
Najťažším problémom nádchy je, že sťažuje bežné fungovanie organizmu, nakoľko narušuje dýchanie. Problémom môžu byť aj niektoré komplikácie v prípade zanedbania rýchlej a riadnej liečby, napríklad zápal nosových dutín či stredného ucha. Ak chcete vedieť, čo je dobré na nádchu, aké lieky užívať a ako na nádchu v tehotenstve, čítajte ďalej.
Ako vzniká nádcha v tehotenstve, jej špecifiká a faktory
Nádcha vzniká v tehotenstve prakticky totožne, ako aj v bežnom živote, čiže ako zápal nosovej sliznice. Ten býva najčastejšie spôsobený vírusmi, prípadne môže mať súvis aj s chrípkovými ochoreniami. Desatina prípadov nádchy vzniká na alergickom základe.
Nádcha sa prejaví zdurením a opuchom nosovej sliznice, čo má za následok ťažšie dýchanie, pocit plného nosa a výskyt hlienov a výtoku z nosa. Vplyvom tehotenstva je však organizmus viac oslabený a pod záťažou, čo sa prejaví aj znížením prirodzenej imunity a narušením mechanizmov obranyschopnosti, takže nádcha môže mať horší priebeh.

Nurofen STOPGRIP
- Pomoc na chrípku aj prechladnutie
- Pôsobenie na teplotu a horúčku
- Vplyvy na nosovú sliznicu
Tehotenská nádcha však má svoje osobitné špecifiká a faktory:
- v tehotenstve dochádza k vzostupu niektorých hormónov, hlavne etrogénu a progesterónu, ktoré vplývajú na oslabenie prirodzenej imunity
- okrem toho majú vplyv aj na nosovú dutinu, ktorá je vďaka nim viac prekrvenejšia, čo znamená, že aj citlivejšia a ľahšie príde k jej podráždeniu a infekcii
- počas tehotenstva produkujú aj žľazy, ktoré sa v nosovej dutine nachádzajú, oveľa viac hlienu, ktorý je bezfarebný a riedky, počas nádchy sa to ešte zvýrazní
- štandardne sa vyskytuje nádcha počas prvého trimestra a v najhorších prípadoch môže trvať aj viac týždňov, niekedy môže prejsť aj do vážnejšej infekcie
SNAŽTE SA POSILŇOVAŤ IMUNITU PREVENTÍVNE
Kým proti chrípke existuje očkovanie, v prípade bežnej nádchy nie, no to neznamená, že by sa nedalo pôsobiť proti jej vzniku preventívne. Najlepšou možnosťou na zníženie rizika nádchy je posilnenie imunity, či už cez ovocie, pohyb alebo aj prípravky.
Príznaky a prejavy nádchy v tehotenstve
Najčastejšia podoba nádchy, čiže vírusová nádcha, sa prejavuje predovšetkým plným nosom a výtokom z neho. Okrem toho s ňou priamo či nepriamo súvisia aj ďalšie príznaky, javy a symptómy, ktoré sa týkajú tak dýchacej sústavy, ako aj celého organizmu.
Medzi tie najvýraznejšie a najznámejšie patria:
Podráždenie nosa: Typickým prejavom nádchy je podráždenie nosovej sliznice. Výsledkom je tak začervenanie a opuch, čo so sebou prináša aj bolestivosť a v niektorých prípadoch aj pocit pálenia. Vyskytnúť sa môže aj pocit tlaku v nosovej dutine.
Výtok z nosa: Ďalším typickým prejavom je zvýšená produkcia hlienov v nose a to na základe podráždenia jeho sliznice vírusovou infekciou. Hlien môže byť hustý aj riedky, občas sa to strieda. Výsledkom je plný nos, sťažené dýchanie a výtok z nosa.
Ďalšie prejavy: V prípade, ak býva nádcha spojená s respiračnými vírusmi a zápalmi v horných dýchacích cestách, môže sa objaviť aj vlhký a produktívny kašeľ. Medzi nepriame prejavy patria nespavosť, únava a problémy s prehĺtaním.
Riešenie nádchy v tehotenstve doma
Hoci nádcha nie je v tehotenstve žiadnym závažným problémom, nie je treba ju podceniť, pretože ako komplikácie pri jej neliečení môžu vzniknúť aj širšie zápaly, na ktoré už bude potrebné nasadiť antibiotiká. Najlepšie je riešiť ju komplexne.
V rámci možností, ktoré máte doma, môžete využiť:
Tekutiny
Základom pri nádche, ale aj pri bežnom prechladnutí, je dopĺňať do organizmu dostatočne veľa tekutín. Okrem čistej vody je dobré siahnuť aj po čajoch, napríklad zo zázvoru, bazy, mäty, skorocelu či tymiánu s medom. Pridať môžete aj ovocné šťavy.
Príjem vitamínov
Na podporu imunity, ale aj na celkové posilnenie organizmu a dýchacej sústavy, je nevyhnutný príjem vitamínov, hlavne C, B a D. Využite na to ovocie a zeleninu, hlavne citrusové plody, cesnak, cibuľu, prípadne môžete skúsiť aj zázvor.
Vetranie a zvlhčovanie
Nevyhnutným opatrením pri nádche, ktorá so sebou prináša podráždenie a opuch nosovej sliznice a upchatie nosa, je pravidelné vetranie, aby sa do miestnosti dostal čerstvý vzduch. Zabrániť vysušovaniu nosovej sliznice môžete aj zvlhčovačmi vzduchu.
Naparovanie, kloktanie a obklady
Na plný nos veľmi dobre pomáha aj naparovanie, hlavne z rastlín typu mäta, rumanček či eukalyptus. V prípade bolesti hrdla siahnite aj po kloktadlách, napríklad s vodou so soľou. Na opuch a bolesť nosových slizníc môžete využiť tiež teplé obklady.
Režimové opatrenia
Aby ste sa dostatočne vyspali a plný nos vám neprerušoval spánok, pridajte si pod hlavu jeden či dva vankúše. Okrem toho sa snažte obmedziť dráždivé jedlá a nápoje, hlavne s kofeínom či mliekom a doprajte si dostatočný oddych aj počas dňa.
Voľne dostupné prípravky
V prípade, že chcete pomôcť lepšie uvoľniť nos či zmierniť opuch sliznice nosových dutín, siahnite po voľne predajných prípravkoch a doplnkoch. Založené sú napríklad na siliciach a výťažkoch rastlín alebo na morskej vode s pôsobením na nos.
Lieky na hlieny aj kašeľ
Ak máte závažnejšie problémy s hlienmi a plným nosom, prípadne sa už objavuje aj kašeľ v dôsledku rozšírenia infekcie, najlepšie, čo môžete spraviť, je siahnuť po liekoch. Tie majú podobu kvapiek, sprejov či pastiliek a pôsobia veľmi rýchlo.
NIE JE NEBEZPEČNÁ PRE PLOD
V prípade, ak je nádcha dlhodobá, prípadne sa k nej pridružia aj niektoré iné problémy a komplikácie, zbytočne neotáľajte a navštívte lekára. Len on môže presne stanoviť diagnózu, odhaliť prípadné komplikácie a indikovať liečbu, ktorá vám účinne rýchlo pomôže.
Výživové doplnky a prípravky na nádchu v tehotenstve
Na nádchu a problém s plným nosom je možné využiť aj niektoré hotové prípravky a produkty s rýchlym nástupom účinku. Najčastejšie ide o rôzne doplnky výživy či zdravotnícke pomôcky, ktoré majú rastlinné a prírodné zloženie.
Ponuka typov a foriem týchto prípravkov je pomerne bohatá:
K dispozícii máte cmúľacie tabletky s rastlinnými výťažkami, rôzne kvapky a roztoky z extraktmi bylín či morskú vodu alebo špeciálne látky v nosových kvapkách
Obľúbenosť týchto produktov vyplýva hlavne z týchto výhod:
- predaj nie je viazaný na predpis, prípravky si viete kúpiť voľne
- užívanie môže byť aj dlhodobejšie a je bez komplikácií
- vďaka prírodnému zloženiu aktívnych látok je pôsobenie prirodzené
Väčšina spomínaných prípravkov sa môže používať aj v tehotenstve, vždy si však prečítajte aj príbalový leták. Cieľom týchto produktov je uvoľnenie nosa, pôsobenie na zriedenie hlienov a zlepšenie dýchania, prípadne tiež zlepšenie stavu nosovej a ústnej sliznice. V ponuke sú aj oleje z čajovníka austrálskeho alebo roztoky na preplach nosohltanu.
Lieky na nádchu v tehotenstve
Pokiaľ máte intenzívnejšiu nádchu, prípadne sa k nej pridali aj niektoré problémy týkajúce sa napríklad hrdla či hornej časti dýchacích ciest, siahnuť môžete aj po liekoch. Okrem antibiotík, ktoré vám predpíše lekár, existujú aj tie voľne predajné.
V ich prípade je sortiment tiež pomerne široký:
Siahnuť môžete po tabletkách určených na kašeľ a upokojenie hrdla, po sprejoch a kvapkách na nosovú sliznicu a dýchanie alebo po sirupoch s komplexným účinkom
Pokiaľ ide o charakteristiky týchto liečiv, tu sú najdôležitejšie:
- niektoré majú rastlinné zloženie, iné zas zo syntetických látok
- sú dostupné bez receptu, dobré je sa ale poradiť aj s lekárom
- nástup účinkov je pomerne rýchly a pomáhajú aj na silnú nádchu
Medzi najviac využívané látky v liekoch určených na nádchu patria rastliny s antiseptickým a sekretolytickým pôsobením, napríklad ako je horec, prvosienka, skorocel, tymián alebo baza s vplyvom na nos a dýchacie cesty. V prípade syntetických látok ide napríklad o xylometazolíniumchlorid, ktorý pôsobí na opuch sliznice a uľahčuje tak dýchanie.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na nádchu v tehotenstve
Spomínané nosové spreje, kvapky, roztoky aj iné formy prípravkov, doplnkov výživy či liekov si viete bez akýchkoľvek väčších problémov zakúpiť prakticky v každej lekárni. Nakoľko ich predaj nie je podmienený receptom, nemusí to byť len osobne.
K dispozícii máte aj online lekárne, ktoré majú viacero výhod:
- ide predovšetkým o pohodlie, objednávku spravíte priamo z domu
- nákup je jednoduchý, viete ho zrealizovať cez počítač aj smartfón
- k dispozícii máte oveľa širší sortiment, hlavne priamo skladom
- nemusíte mať hotovosť, zaplatiť viete cez internet a tiež vopred
Hlavne tie väčšie a známejšie lekárne, majú skutočne bohatý výber rôznych typov a foriem prípravkov a liekov na nádchu a to aj v tehotenstve. Navyše, k dispozícii máte viacero druhov lekární a viete si ich zakúpiť ihneď.
Lepšie a overené online lekárne obvykle poskytujú aj vyššiu úroveň služieb pre zákazníkov. To môže mať podobu jednoduchšej objednávky napríklad bez registrácie, väčšieho výberu kuriérnych služieb s rýchlejším doručením aj do 1 či 2 dní, možnosti platby platobnou kartou, viac zliav a tiež možnosti lepšieho prehľadu o doručovaní zásielky k vám.