Čo pomáha a čo je dobré na odhlienenie priedušiek? Bylinky, čaje aj hotové prípravky

Čo pomáha a čo je dobré na odhlienenie priedušiek? Bylinky, čaje aj hotové prípravky

Každý z nás sa už stretol s kašľom. Je to prudká obranná reakcia zbavujúca dýchacie cesty nežiaducich látok ako mikróby, prach, nečistoty a hlieny. Najčastejšie ľudia chodia k lekárovi so zahlienením počas chrípkových sezón.

Vlhký kašeľ a zahlienené hrdlo, priedušky a pľúca sa ale môžu objaviť hocikedy, pretože mávajú rôzne príčiny. Ak vás viac ako príčina ale zaujíma, čo si dať z prírody, čo na odhlienenie hrdla pomôže z lekárne, ale aj čomu sa vyhýbať, to sa dočítate v nasledovných riadkoch.

Čo sú hlieny v prieduškách, ako vznikajú a aké majú príznaky

Hlien vzniká v organizme a teda v dýchacích cestách pri infekciách horných alebo dolných dýchacích ciest alebo pri prechladnutí. Organizmus sa začne brániť proti baktériám, vírusom, plesniam tak, že začne na sliznici tvoriť hustý hlien. Ten upcháva dýchacie cesty a spôsobuje zhoršené dýchanie a kašeľ.

Vlhký kašeľ a hlien môže sprevádzať aj posledné štádium prechladnutia alebo infekcií. Vlhký kašeľ a zahlienenie často sprevádza dýchavičnosť, horúčka, bolesť v hrudi. Symptómy bývajú najviac badateľné po prebudení a pri rozprávaní.

Bronchicum

 • Na choroby dýchacieho systému

Prospan

 • Akútne ochorenia dýchacích ciest u dospelých
 • Chronické bronchitídy
 • Zápaly priedušiek u detí

Kalciový sirup Generica

 • Vplyv na kosti, svaly a zuby
 • Podpora trávenia
 • Pôsobenie na nervový a kardiovaskulárny systém

Bronchipret

 • Pôsobenie proti zápalom
 • Kašeľ a vykašliavanie
 • Účinky na prechladnutie

Poznáme rôzne druhy kašľa:

 • produktívny vlhký kašeľ – tvorí sa pri ňom hlien, sprevádza ho bolesť v hrudi, horúčka
 • suchý kašeľ – netvorí sa hlien, býva intenzívny s bolesťou hrdla
 • akútny kašeľ – jeho nástup je rýchly a náhly a môže trvať až 3 týždne
 • subakútny kašeľ – trvá 3 až 8 týždňov
 • chronický kašeľ – trvá viac ako 8 týždňov

NEBRÁŇTE KAŠĽU

Medzi časté chyby pri vlhkom kašli a zahlienení patrí to, že sa ľudia pokúšajú kašeľ stlmiť. Tým sa nerieši jeho príčina a teda hlien v dýchacej sústave. Kašeľ podporujte, aby ste hlien dostali z tela. Tiež aj smrkajte čo najviac.

Príčiny a kedy vznikajú hlieny v prieduškách

Podľa farby a konzistencie hlienu možno určiť aj jeho príčinu. Zelený a žltý hlien signalizuje boj organizmu s infekciou. Farebný hlien môže spôsobovať zápal pľúc, priedušiek či prínosových dutín. Hnedý hlien sprevádza bakteriálny zápal pľúc či priedušiek, ale aj pľúcny absces. Číry hlien býva pri sennej nádche a vírusovom zápale priedušiek a pľúc.

Tu sú najčastejšie príčiny, prečo dochádza k zahlieneniu:

Zápal prínosových dutín: Je spôsobený vírusmi aj baktériami. Prejavuje sa nádchou, bolesťou hlavy a zatekaním hlienu do nižších častí dýchacej sústavy. Nasleduje kašeľ, ktorým sa organizmus pokúša hlieny dostať von.

Ochorenia horných dýchacích ciest: Spôsobujú ich vírusy, patrí sem napríklad chrípka, čo je akútna reakcia spôsobená vírusom RNA. Vírus spôsobuje únavu, teplotu, zahlienenie a kašeľ.

Ochorenia dolných dýchacích ciest: Patria sem ťažšie ochorenia ako zápal priedušiek alebo zápal pľúc. Dochádza pri nich k zápalu výstelky v dýchacích cestách a tým k nadpriemernej produkcii hlienu.

Prostredie: Veľakrát stojí za zahlienením prostredie, v ktorom je príliš suchý alebo naopak príliš vlhký vzduch. Nepomáha ani prašné a veľmi teplé prostredie. Taktiež pri sennej nádche pozor na časté chodenie do prírody počas vašej sezóny.

Oslabený imunitný systém: Pokiaľ je imunitný systém jedinca funkčný, dokáže sa lepšie brániť aj proti chorobám a ochoreniam. Naopak oslabená imunita nedokáže bojovať s podnetmi zvonka a preto je ľahké chytiť vírus či baktériu.

Riešenie odhlienenia priedušiek doma

Ak váš stav alebo stav vášho dieťaťa nie je natoľko vážny, že by ste chceli chodiť do čakární u lekára a nachytať možno aj iné choroby, vyskúšajte rady na doma, ktoré vám prírodnou cestou pomôžu uvoľniť zahlienené hrdlo či priedušky.

Ak sa pýtate, čo je najlepšie na odhlienenie doma, tu sú možnosti:

Minerály a vitamíny

Ak už vás choroba zastihla alebo je vo vašom okolí veľa chorých, doprajte si vitamínyminerály. Jedzte veľa čerstvej zeleniny a ovocia, pite ovocné šťavy a do čajov pridávajte citrón. Ale pozor, aby ste ho vytlačili až do vychladnutého čaju, aby sa zachovali vlastnosti vitamínu C.

Zaručené kombo

Medzi najlepších prírodných bojovníkov s hlienmi patrí zázvor a med. Výborný je nastrúhaný čerstvý zázvor s medom. Ak k nemu pridáte aj citrónovú šťavu, dodáte organizmu aj silu. Skúste aj sirup, kedy do skleneného zaváracieho pohára pridávate postupne nakrájané plátky zázvoru s citrónom a prelievate medom. Po odstáti vznikne sirup, ktorý pravidelne užívajte.

Kloktanie

Najúčinnejšie je kloktanie hrdla slanou vodou, čo býva pre mnohých ale problém. Skúste teda kloktať vlažným repíkom, šalviou alebo harmančekom. Medzi overené babské rady patrí kloktanie vody so sódou bikarbónou, na čo potrebujete zamiešať 1 dcl vody s 1 kávovou lyžičkou sódy bikarbóny.

Bylinky

Na odhlienenie a vykašliavanie pomáhajú bylinky a čaje z nich. Výborne účinkuje tymián, medovka, majoránka, skorocel, materina dúška, bazalka, prvosienkové kvety, lipa, fenikel, aníz. Bylinky môžete užívať aj v podobe sirupov a tinktúr. Medovka a materina dúška sú dobré aj na inhalovanie.

Čo pomáha u detí

Dieťa potrebuje najmä dostatočný príjem tekutín, ideálne v podobe čistej vody, ale môžete im dať aj čerstvé šťavy z ovocia a zeleniny, čaje a cibuľová šťava. Ak nechce inú stravu, trvajte aspoň na teplom vývare. Spať by malo v zvýšenej polohe v zvlhčenej, ale nie príliš vlhkej miestnosti. Pre deti je dobré aj inhalovanie.

Čomu sa vyhýbať

Kašeľ a hlieny len zhoršuje príliš vlhký vzduch v miestnosti, prekúrené miestnosti, ale tiež aj prašné a zafajčené prostredie. Vyhýbajte sa konzumácii korenistých jedál, studených, ale aj veľmi horúcich nápojov, ktoré môžu hrdlo ešte viac podráždiť. Pozor tiež na zvýšenú námahu, fajčenie a nedostatok spánku.

NAVŠTÍVTE AJ LEKÁRA

Ak trvá zahlienenie dlho a stav sa nezlepšuje ani po dodržiavaní vyššie zmienených rád, navštívte lekára. Rovnako aj v prípade, že sa pridá vysoká horúčka, silné bolesti hlavy, zvracanie či hnačka alebo nevoľnosť.

Výživové doplnky na odhlienenie priedušiek

Ak máte vy alebo vaše dieťa zahlienené hrdlo alebo rozmýšľate, čo je dobré na odhlienenie priedušiek napríklad v tehotenstve, vyskúšajte výživové doplnky. Môžete ich užívať a súčasne sa držať vyššie zmienených rád a vyhnete sa tak návšteve lekára a liekom na predpis.

Výživové doplnky zaberajúce na odhlienenie pôsobia jednoducho:

Nájdete v nich hlavne prírodné látky ako výťažky z bylín na odhlienenie, ale aj vitamíny a minerály pre posilnenie organizmu

Pre tieto výživové doplnky sú typické nasledovné vlastnosti:

 • keďže nejde o liečivá na recept, nepotrebujete pred tým navštíviť lekára, môžete si ich zakúpiť voľne cez internet
 • pri prírodných doplnkoch je plusom užívanie bez vážnych komplikácií, kontraindikácií a alergických reakcií
 • väčšinu prípravkov môžete užívať dlhodobo, napríklad aj niekoľko týždňov, prípadne v rámci prevencie

Prírodné výživové doplnky obsahujú skorocel, materinu dúšku, vitamín C, vitamín B, med a iné látky, ktoré pomáhajú odstrániť hlieny vykašliavaním. Majú formu čajov, sirupov či kvapiek. Na kúpu týchto prípravkov nepotrebujete recept, môžete si ich objednať aj cez internet, čo je rýchle, lacné a pohodlné.

Lieky na odhlienenie priedušiek

Niekedy potrebujete hlien z hrdla či priedušiek dostať rýchlejšie a účinnejšie. V takom prípade si kúpte lieky, ktoré majú silnejšie a koncentrovanejšie zloženie a tiež širšiu pôsobnosť a rýchlejší nástup účinku.

Lieky na odhlienenie sú založené na nasledovnom mechanizme fungovania:

Ich účinné látky pozostávajú tiež z minerálov alebo vitamínov, avšak v silnejšej koncentrácii, pričom cieľom ich účinku sú tak svaly, ako aj nervová sústava

Lieky pomáhajúce na odhlienenie a vykašliavanie sú typické:

 • na redukciu množstva hlienu sú dobré lieky známe ako mukolytiká, ktoré riedia hlien znižovaním jeho väzivosti
 • na samotné vylučovanie hlienu z dýchacích ciest sú dobré sekretomotoriká, ktoré napomáhajú pohyblivosti hlienu
 • lieky pôsobia nielen na odhlienenie a na samotný vlhký kašeľ, ale majú v sebe aj látky proti zápalu a bolesti

Lieky sú teda silnejšie zložením, čím majú aj silnejšie a širokospektrálnejšie využitie. Na výber býva viacero veľkostí balenia a tiež aj viacero foriem ako sirupy, šumivé tablety alebo rozpustné nápoje, tablety na cmúľanie a klasické tabletky. Nevýhodou je, že nie sú určené na dlhodobé užívanie, rovnako je treba dodržiavať aj odporúčané dávkovanie.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na odhlienenie priedušiek

Internetové lekárne sú ideálnou a rýchlou cestou, ako sa dostať k obom typov prípravkov. Lieky pritom môžete dostať len v lekárni, kým výživové doplnky si môžete kúpiť aj v špecializovaných predajniach alebo v drogérii.

Bronchicum

 • Na choroby dýchacieho systému

Prospan

 • Akútne ochorenia dýchacích ciest u dospelých
 • Chronické bronchitídy
 • Zápaly priedušiek u detí

Kalciový sirup Generica

 • Vplyv na kosti, svaly a zuby
 • Podpora trávenia
 • Pôsobenie na nervový a kardiovaskulárny systém

Bronchipret

 • Pôsobenie proti zápalom
 • Kašeľ a vykašliavanie
 • Účinky na prechladnutie

Online nákup vám prináša mnoho výhod:

 • nemusíte nikam chodiť, všetko nakúpite z domu cez počítač alebo smartfón
 • online lekárne majú ceny výrobkov nižšie a aj akciovejšie
 • pri kúpe väčšieho balenia alebo viac kusov máte zvyčajne dopravu grátis
 • platiť možno aj bez hotovosti, využite možnosť platiť kartou online

Pri výbere lekárne sa pozerajte a vyberajte nielen podľa ceny, ale pozrite si aj šírku sortimentu liekov a výživových doplnkov, ich dostupnosť skladom a aj referencie. Ideálne je nakupovať prostredníctvom známejších online lekární.

Tieto lekárne ponúkajú výhodný pomer dobrej ceny, dostupnosti produktov, šírky ponuky a pritom aj zákazníckych služieb. Vyberajte si lekárne, kde je dobrá cena, produkt je na sklade a je zaručená aj rýchla doba doručenia do 24 až 48 hodín.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.40

67 Hodnotení