Čo pomáha na afty v ústach a na jazyku, aké sú babské rady a čo je dobré skôr nerobiť
Recidívujúce afty patria medzi najčastejšie zápaly v ústnej dutine. Týkajú sa približne 20 % obyvateľstva, pričom sa vyskytujú tak u dospelých ako aj u detí. Ak teda máte v ústach pľuzgier vo veľkosti 2 až 10 mm, ktorý ma miskovitý tvar s bielym povlakom a začervenaným okrajom, pravdepodobne ide o aft.
Aft sa niekedy vytvorí raz za život, inokedy sa vracia opakovane, niekedy častejšie, inokedy výnimočne. Čo na afty v ústach pomáha, prečo a ako vlastne vznikajú a aké sú možnosti na ich odstránenie, to všetko sa dozviete v týchto riadkoch.
Čo sú afty, ako vznikajú a aké majú príznaky
Aft je vlastne neinfekčný zápal sliznice úst. Nie je viazaný na prítomnosť zubov, preto sa môže objaviť aj v ústach u malých detí. Afty popísali už Starí Gréci ako nepríjemné a často sa vracajúce ochorenie ústnej dutiny.
Tieto bolestivé pľuzgiere sa objavujú na vnútornej strane líc, tiež z vnútornej časti pery, vyskytujú sa aj na jazyku, pomenej na tvrdších častiach úst, ktoré nie sú keratinizované ako ďasná či podnebie.
HERBADENT Gingiválny roztok
- Na zápal ďasien
- Po stomatologických chirurgických výkonoch
- Na lokálnu terapiu slizničných eflorescencií
Afty sa delia na 2 skupiny:
- malé afty stomatis apthosa minor majú mäkkú spodinu, hoja sa 7-14 dní a neostáva po nich jazva
- veľké afty stomatis apthosa major majú spodinu tvrdú, po zahojení, ktoré trvá aj niekoľko mesiacov, ostáva jazva
ZÁVAŽNE FORMY
Závažné formy áft mávajú väčší rozsah, opakujú sa viac ako trikrát za rok, nezmiznú ani po 2 týždňoch, sú sprevádzané silnými bolesťami a vysokou teplotou. Tento stav netreba podceňovať a mali by ste sa zveriť do rúk lekárovi.Príčiny a kedy vznikajú afty
Čo sa týka príčiny ich vzniku, tá doteraz nebola presne stanovená. Nedávno vedci zistili, že ich vznik závisí aj od nedostatku železa, vitamínu B12 a kyseliny listovej. Ich vznik môžu ale vyvolať aj traumy pri čistení zubnou kefkou, stres, menštruačný cyklus u žien a podľa niektorých aj potraviny.
Tu sú najčastejšie príčiny áft:
- Oslabená imunita: Imunita zaisťuje obranu tela proti všetkým škodlivinám, preto ju treba posilňovať. Slabá imunita prináša alergické reakcie, astmu, sennú nádchu alebo atopický ekzém a ďalšie choroby ako aj afty. Imunitu oslabuje fajčenie, alkohol, nedostatočný pohyb a spánok, stres a aj nedostatok vitamínov.
- Nedostatok minerálov a vitamínov: Každému je zrejmé, že naše telo potrebuje vitamíny a minerály a ich nedostatok si vyberá svoju daň. Vidno to najmä v zime, kedy je menší výber zeleniny, ovocia, ale aj slnka. Zdravá a pestrá strava zložená z čerstvej zeleniny a ovocia prispieva k lepšej funkcii organizmu, ktorý ťažšie ohrozia vírusy a baktérie.
- Stres: Medzi najčastejšie príčiny vzniku áft sa uvádza stres, hlavne dlhodobý. Keď je človek v strese, jeho telo zareaguje prehnanou autoimunitnou reakciou na baktérie, ktoré sa v ústach inak vyskytujú bežne. Stres je zhoršujúcou okolnosťou každého ochorenia a choroby, pretože oslabuje organizmus.
- Mechanické poškodenie: Medzi faktory spúšťajúce vznik áft patrí aj mechanické poškodenie. Preto sa nečudujte, ak si jeden deň spôsobíte v ústach ranku pri čistení zubov a na druhý sa vám v ústach vytvorí aft. Malá ranka sa ľahko infikuje baktériami či kvasinkami a tak vznikne pľuzgierik.
- Hormonálne zmeny: Je preukázané, že afty sa vyskytujú častejšie u žien ako u mužov, čo je spôsobené hormonálnymi zmenami v organizme a menštruačným cyklom. Afty sa môžu objaviť aj v tehotenstve, dokonca aj keď ste ich pred tým nikdy nemali, ale v tomto období telo prechádza naozaj prudkými hormonálnymi zmenami.
- Potraviny: Mnoho ľudí si spája vznik aftu s niektorou potravinou. Vedecky to nie je podložené, ale príliš horúce a pikantné jedlá sú naozaj záťažou pre sliznicu úst a môžu prispievať k vytvoreniu pľuzgierikov. Dokonca aj nesprávna diéta môže spôsobiť afty, rovnako ako užívanie niektorých liekov.
- Príznak ochorenia alebo poruchy: Aft nemusí byť konečnou chorobou, ktorou váš organizmus trpí, ale môže byť len prejavom. Vďaka aftu vám ale lekár môže odhaliť vážnejšie ochorenie ako napríklad ochorenia reumatické, autoimunitné, ale aj vrodené poruchy, Crohnovu chorobu, kolitídu či celiakiu.
Riešenie áft doma
Ak sa u vás občas objaví aft, nemusíte hneď bežať k lekárovi, ale môžete skúsiť niektoré režimové opatrenia týkajúce sa najčastejších príčin a faktorov, ktoré tieto pľuzgieriky vyvolávajú. Pritom sa nemusíte pýtať, či sú rozdiely medzi tým, čo použiť na afty na jazyku a na perách. Toto sú najľahšie a najrýchlejšie metódy, ktoré by vás mali zbaviť áft bez ohľadu na miesto.
Tu sú možnosti, ktoré najlepšie účinkujú na afty:
Minerály a vitamíny
Toto je najlepšia rada nielen na afty, ale všeobecne, pretože absencia potrebných vitamínov a minerálov vedie k množstvu problémov v organizme. Dodajte preto telu dostatočný prísun vitamínu C a vitamínov z B skupiny, najlepšie v prirodzenej forme ako špenát, kapusta, karfiol, banány, ovocie všeobecne, kvasnice, vajcia a červené mäso na železo.
Posilnenie imunity
Priamo s nedostatkom vitamínov súvisí aj oslabená imunita. Na posilnenie dodržiavajte pravidlo „5S“: zdravá strava, dostatok spánku, veľa smiechu, šport a spokojný život bez zbytočného stresu. Siahnite aj po produktoch z rastlín, ktoré sú imunomodulátormi. Patrí sem echinacea, tea tree, ženšen, doplňte si aj probiotiká.
Babské rady
Proti aftom môžete bojovať aj doma. Zvýšte si v ústach pH, napríklad roztokom z vody a lyžičky sódy bikarbóny, ktorým si ústa vypláchnete. Účinný je aj repíkový čaj, čaj zo šalvie, ďateliny, či z malinových listov a potieranie áft propolisovou tinktúrou. Môžete skúsiť aj liečbu varenou či surovou cibuľou.
Čo nerobiť
Hlavné je nedotýkať sa aftu zbytočne jazykom a už vôbec nie špinavými rukami. Mnohí odporúčajú potieranie slivovicou, avšak silná koncentrácia alkoholu vysuší pľuzgier a vypáli nielen mikroorganizmy, ale spáli aj samotnú sliznicu. Vyhnite sa príliš korenistým, slaným, sladkým a kyslím jedlám, ktoré pľuzgier zbytočne podráždia a predĺžia aj čas hojenia.
VYŠETRENIE U LEKÁRA
Ak sa afty nehoja, je ich veľa a sú bolestivé, prípadne ak sa okrem áft objavia aj príznaky ako horúčka, malátnosť či iné, okamžite vyhľadajte lekára. Ten vám vďaka vyšetreniu a odberu krvi môže zistiť aj nejaké vážnejšie ochorenie.Výživové doplnky na afty
Ak vás trápia afty v dôsledku nedostatku minerálov alebo vitamínov, prípadne pre oslabenú imunitu, ponúka sa ideálna pomoc vo forme výživových doplnkov. Ak ich spojíte s vyššie uvedenými opatreniami, môžete sa nepríjemných pľuzgierov rýchlo a ľahko zbaviť.
Tieto výživové doplnky pritom pôsobia veľmi jednoducho:
Obsahujú vitamíny B, C na hojenie rán a preparáty na posilnenie imunity ako hliva ustricová, aloe vera či včelí peľ
Pre výživové doplnky tohto typu sú typické nasledovné vlastnosti:
- zakúpiť ich môžete voľne, keďže nejde o lieky na predpis, netreba predtým ani absolvovať vyšetrenie
- užívanie je väčšinou bezproblémové, hlavne z pohľadu vedľajších účinkov alebo kontraindikácií s inými produktmi
- väčšinu prípravkov možno užívať dlhodobo, napríklad aj pár týždňov, prípadne v rámci prevencie
Hľadajte produkty, ktoré obsahujú vitamín B6, B12 a kyselinu listovú, ktoré slúžia na lepšie hojenie rán, rovnako aj vitamín C a všetky doplnky stravy na posilnenie imunity. Neuškodí vám ani zinok, vitamín E či olej z čajovníka austrálskeho. Dajte si ale pozor na prípravky na potieranie, ktoré majú viac ako 20 % alkoholu, aby ste si nespálili sliznicu.
Lieky na afty
Sú však situácie, kedy na afty nestačia len výživové doplnky, ale je potrebné podať liek obsahujúci účinnejšie látky. Zväčša ide o lieky so silnejšou koncentráciou látok alebo so širšími účinkami, pričom dostupné sú rovnako bez predpisu a vyšetrenia
Lieky na afty sú založené na nasledovnom mechanizme fungovania:
Ich účinné látky pozostávajú tiež z minerálov a vitamínov, ale v silnejšej koncentrácii, pričom majú aj dezinfekčné, protizápalové a bolesť tlmiace účinky
Lieky pomáhajúce na afty majú tieto charakteristiky:
- ak ich budete užívať bez konzultácie s lekárom alebo lekárnikom, väčšinou sa to dá len niekoľko dní až týždňov
- podľa zloženia môžu lieky pôsobiť na viacero oblastí, napríklad aj na imunitný systém či teplotu
- vybrať si môžete z viacero veľkostí balenia a liek si zakúpite voľne bez predpisu, hoci potom je používanie obmedzené
Oproti výživovým doplnkom majú liečivá silnejšiu koncentráciu a lepšie širšie zloženie. Ponúkajú sa vám pastilky, ústne spreje, roztoky na kloktanie a vyplachovanie ústnej dutiny, ale aj ústne krémy a gély, ktoré vám uľavia od bolesti.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na afty
Kým výživové doplnky viete kúpiť aj v špecializovaných obchodoch, čo sa týka liekov je nákup možný len v lekárni. Najlepšou a najefektívnejšou cestou sú internetové lekárne a to aj pre lieky aj pre výživové doplnky.
HERBADENT Gingiválny roztok
- Na zápal ďasien
- Po stomatologických chirurgických výkonoch
- Na lokálnu terapiu slizničných eflorescencií
Tento spôsob má viac výhod:
- nemusíte nikam chodiť, všetko ľahko vybavíte z domu cez počítač alebo smartfón
- ušetríte na cene za prípravok, ktorá býva nižšia ako v kamenných lekárňach
- ak si kúpite väčšie balenie alebo viac produktov, dopravu máte zvyčajne zadarmo
- platiť môžete kartou online, nemusíte platiť hotovosťou pri doručení
Pri výbere internetovej lekárne zohľadňujte nielen cenu, ale aj ponúkanú šírku sortimentu liekov a výživových doplnkov, ich dostupnosť skladom a tiež referencie. Je dobré využívať služby známejších online lekární.
Tieto známe lekárne prinášajú najlepší pomer výhodnej ceny, dostupnosti, šírky ponuky a popritom aj zákazníckych služieb. Nepozerajte sa vždy len na cenu a rozdiel pár centov, keď bude doprava drahšia a bude trvať viac dní. Práve dostupnosť skladom a doručenie do 24 až 48 hodín je najväčšou výhodou online nákupu.