Čo pomáha na bolesť brucha pri menštruácii a ako sa jej zbaviť, ak ide o silné bolesti

Medzi najčastejšie problémy, ktoré sprevádzajú u žien menštruáciu, bývajú bolesti brucha. Pri menštruácii sú tieto bolesti, spolu aj s kŕčmi brucha, najviac nepríjemným príznakom a v niektorých prípadoch sú tak silné, že nepomôže ani bežný liek na bolesť.

Bolesti sa objavujú prakticky v celom bruchu alebo v podbrušku, pričom objaviť sa môžu aj iné súvisiace javy, napríklad nevoľnosť, nadúvanie, zvracanie alebo aj stavy na omdlenie. Hoci u každej ženy majú tieto príznaky individuálnu intenzitu, sú situácie, kedy je možné proti nim zakročiť. Čo robiť a čo je dobré proti bolesti, to si povieme teraz.

Ako vzniká bolesť brucha pri menštruácii, jej špecifiká a faktory

Menštruačné bolesti sú považované za neoddeliteľnú súčasť menštruácie, no dôležité je to, ako sú intenzívne, kedy sa objavujú a čo ďalšie ich sprevádza. Veľmi intenzívna bolesť brucha počas menštruácii nie je v poriadku a treba si dávať pozor na komplikácie.

Okrem toho, v niektorých prípadoch sa bolestivosť v oblasti brucha alebo podbruška nemusí nevyhnutne vzťahovať iba na menštruáciu, typickým problémom, ktorý má takýto sprievodný znak, sú rôzne zápaly gynekologického typu, napríklad maternice, vaječníkov či vajíčkovodov. Menej závažnejším dôvodom bolestí môže byť ich prechladnutie.

Panadol Femina

 • Vplyv na menštruačné bolesti a kŕče
 • Doplnkové použitie pri konkrétnych vyšetreniach

Walmark Pupalka dvojročná

 • Pozitívny vplyv na pokožku aj vlasy
 • Podpora u žien počas menštruácie
 • Účinky na srdcovocievny systém

Ibalgin 400

 • Proti bolesti
 • Na horúčku a zápal
 • Doplnková liečba

Valetol

 • Pôsobenie proti bolestiam
 • Účinky na zápal a na horúčku
 • Zvýšenie vitality a aktivity

NO-SPA

 • Kŕče súvisiace s tráviacim systémom
 • Kŕče vylučovacej sústavy
 • Pomocná liečba

Ak ide o samotný mechanizmus bolesti pri menštruácii, tak:

 • najčastejšie dochádza k bolesti v dôsledku zvýšenej aktivity maternice, kedy dochádza k jej kontrakciám a cez hormón vazopresín príde k jej bolestivosti
 • táto bolesť býva spôsobená nedokrvením tkaniva vo vnútri maternice, pričom ide o stav, ktorý je typický u mladších žien a dievčat, neskôr s vekom klesá
 • zároveň platí, že vzhľadom na to, že počas menštruácie dochádza aj k odlúčeniu časti sliznice maternice, bývajú bolesť a kŕče dávané do súvisu aj s týmto javom
 • okrem primárnych a funkčných bolestí existujú aj sekundárne a organické, ktoré môžu súvisieť so spomínanými zápalmi, polypmi, zrastami alebo myómami

Silné menštruačné bolesti netreba určite podceňovať a to hlavne v prípade, ak je žena už vo vyššom veku alebo po tehotenstve, kedy by mali byť viaceré faktory menej intenzívne. Ak je bolestivá menštruácia častá a pravidelná, treba zvážiť odborné vyšetrenie.

BOLESŤ AKO PRI MENŠTRUÁCII A MENŠTRUÁCIA NIKDE

Ak u vás nastávajú menštruačné bolesti, ale menštruácia mešká, ide o stav, ktorý môže byť spojený s mimomaternicovým tehotenstvom alebo vážnejšími zápalmi ženskej pohlavnej sústavy. V každom prípade, táto situácia si vyžaduje návštevu lekára.

Príznaky a prejavy bolesti brucha pri menštruácii

Čo sa týka prejavov a súvisiacich problémov, ktoré sa objavujú na bruchu a podbrušku na úvod či počas menštruácie, okrem bolestí sa jedná aj o niektoré iné nepríjemné prejavy a príznaky. Ich výskyt aj intenzita sú však u každej ženy veľmi individuálne.

Medzi symptómy a problémy, ktoré sú najčastejšie, patria:

Bolestivosť: Ak ide o samotnú bolesť pri menštruácii, tá sa najčastejšie objavuje na bruchu v jeho dolnej časti, prípadne v oblasti podbruška. Rozprestiera sa na väčšom priestore a nie je presne ohraničená. Niekedy sa môže pridať aj menšia bolesť chrbta.

Kŕče brucha a podbruška: Spoločne s bolesťami sa objavujú v oblasti brucha, hlavne v dolnej časti a v oblasti podbruška, aj kŕče, ktoré sú sprevádzané intenzívnym sťahovaním svalstva. Vyskytnúť sa môže aj nadúvanie, ktoré kŕče ešte zhorší.

Ďalšie symptómy, javy a problémy: Medzi ďalšie súvisiace stavy, ktoré sa môžu spoločne s menštruáciou objaviť, zaraďujeme zažívacie ťažkosti typu nadúvanie, hnačka alebo vracanie, taktiež pocit na omdlenie či depresiu alebo podráždenosť.

Riešenie bolesti brucha pri menštruácii doma

Pokiaľ ide o riešenie menštruačných bolestí brucha, v prípade, ak ste vylúčili rizikové príčiny typu rôznych zápalov, mimomaternicového tehotenstva a podobne, môžete si s nimi poradiť aj doma. Tu je najlepšie siahnuť hlavne po prostriedkoch s prirodzeným vplyvom.

Ak hľadáte overené postupy a spôsoby, tu sú najlepšie možnosti:

Pôsobenie tepla

Prvou pomocou na bolesti, ale aj kŕče v bruchu, je okamžité a čo najviac intenzívne pôsobenie tepla. Použiť môžete termofor alebo ohrievaciu podložku či deku, v krajnom prípade plastovú fľašu naplnenú vodou alebo teplý uterák. Priložte ich na brucho aj chrbát.

Úprava jedálnička

Ak chcete zmierniť menštruačné bolesti a lepšie znášať celý priebeh menštruácie, môžu vám k tomu pomôcť aj niektoré druhy jedál. Ide napríklad o listovú zeleninu, orechy, mak, kakaové bôby, ľanové semená, morské ryby, čučoriedky alebo maliny.

Obmedzenie potravín a nápojov

Z dlhodobého hľadiska sa oplatí obmedziť aj príjem niektorých jedál a tekutín, ktoré môžu všeobecne zhoršovať menštruáciu a tiež hormonálnu hladinu a rovnováhu. Ide samozrejme o alkohol, ale aj kofeín, sladkosti, biele pečivo a živočíšne tuky.

Bylinky a bylinkové čaje

Pokiaľ ide o  prirodzené pôsobenie na menštruáciu aj jej príznaky, dobrou voľbou sú určite bylinkové čaje. Využite hlavne harmanček, fenikel, škoricu, zázvor, alchemilku, ploštičník, medovku, nátržník či senovku grécku a pripravte si z nich doma čaj.

Lieky so syntetickým zložením

Pre tie ženy, u ktorých sú bolesti a kŕče v bruchu počas menštruácie neznesiteľné, existujú aj lieky. Najčastejšie ide o tabletky, prípadne o perorálne suspenzie v tekutej forme, ktoré obsahujú syntetické analgetiká s takmer okamžitým nástupom účinku.

Hormonálna antikoncepcia

V rámci prevencie aj do budúcnosti a na celkové zmiernenie nielen kŕčov či bolestí, ale aj iných problémových prejavov počas menštruácie, zaberá dlhodobo hormonálna antikoncepcia. Tú však môže predpísať iba gynekológ a má aj svoje mínusy.

Pravidelný pohyb a cviky

Rovnako tak možno s pozitívnou prevenciou počítať vtedy, ak má žena pravidelný pohyb a to dlhodobo, napríklad vo forme každodenných prechádzok, behu alebo návštevy fitness centra. Akútne vám môžu pomôcť aj niektoré cviky a techniky z jógy.

VŠÍMAJTE SI AJ INTENZITU KRVÁCANIA

Nielen to, či sú počas menštruácie prítomné napríklad bolesti a kŕče v nejakej intenzite, ale aj intenzita menštruačného krvácania je veľmi dôležitá pre posúdenie celkovej situácie. Za normálne sa považuje stratiť do 80 ml krvi, ak je to viac, je lepšie kontaktovať lekára.

Lieky na bolesť brucha pri menštruácii

Ak vás trápia naozaj intenzívne menštruačné bolesti a kŕče v bruchu, môžete v krajnom prípade použiť aj špeciálne lieky na bolesť. Ide o štandardné humánne liečivá, ktoré sa dajú kúpiť bez receptu alebo bez nutnosti návštevy u gynekológa.

Na výber máte v podstate dva druhy týchto liekov:

Prvým typom sú lieky, ktoré pomáhajú na rôzne typy bolestí a ide o všeobecné analgetiká, druhým tie, ktoré majú zloženie prispôsobené na menštruačné bolesti

Prv, než sa rozhodnete po nich siahnuť, mali by ste vedieť, že:

 • nástup účinku je obvykle do 20 minút, doba trvania zopár hodín
 • obsahujú syntetické látky, ktoré sú už dlhodobo overené a účinné
 • zároveň však musíte počítať aj s možnými vedľajšími účinkami

Práve to, že mechanizmus pôsobenia liekov proti bolesti je prostredníctvom syntetických analgetík, treba počítať s tým, že v niektorých prípadoch sa môžu objaviť aj nežiaduce vplyvy alebo tiež kontraindikácie. Nájsť však možno v niektorých výnimočných prípadoch aj fytofarmaká s obsahom rôznych silíc, tiež ale nemusia byť tak účinné.

Medzi najviac využívané látky patria skôr tie, ktoré sú typu paracetamol, ibuprofén, fenylefríniumchlorid či kyselina acetylsalicylová, niektoré bývajú doplnené aj o kofeín, ktorý má síce stimulačné účinky, ale zosilňuje analgetické vplyvy týchto zložiek.

Väčšina liekov tohto typu je primárne určená pre dospelých, v prípade niektorých značiek možno siahnuť aj po liekoch dostupných pre dievčatá počas dospievania. K dispozícii sú aj špeciálne lieky so zrýchleným nástupom účinku, tie však obsahujú vyššiu koncentráciu látok, čo môže zvýšiť aj riziká spomínaných nežiaducich účinkov pri ich užívaní.

Panadol Femina

 • Vplyv na menštruačné bolesti a kŕče
 • Doplnkové použitie pri konkrétnych vyšetreniach

Walmark Pupalka dvojročná

 • Pozitívny vplyv na pokožku aj vlasy
 • Podpora u žien počas menštruácie
 • Účinky na srdcovocievny systém

Ibalgin 400

 • Proti bolesti
 • Na horúčku a zápal
 • Doplnková liečba

Valetol

 • Pôsobenie proti bolestiam
 • Účinky na zápal a na horúčku
 • Zvýšenie vitality a aktivity

NO-SPA

 • Kŕče súvisiace s tráviacim systémom
 • Kŕče vylučovacej sústavy
 • Pomocná liečba

Ako a kde kúpiť lieky na bolesť brucha pri menštruácii

Všetky spomínané lieky na menštruačné bolesti brucha majú spoločné to, že sa jedná o voľne predajné produkty. Prakticky to znamená, že nemusíte mať odporúčanie a recept od lekára, aby ste si ich kúpili. Nakoľko ide o liečivá, jedinou možnosťou kúpy sú lekárne.

Dobrou správou, kvôli voľnej predajnosti, ale je, že môžete využiť aj tie online:

 • internetové lekárne majú obvykle väčší sortiment a to hlavne skladom
 • nakúpiť viete rýchlo, cez počítač, tablet aj mobil, niekde aj bez registrácie
 • nemusíte nikam ísť ani pri prevzatí liekov, kuriér donesie zásielku k vám
 • máte možnosť platiť nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostne a vopred

Všetky spomínané výhody platia pri online nákupe všeobecne, no aj tak je lepšie vybrať si pre objednávku známejšie lekárne, ktoré sú viac overené a dlhšie na trhu.

Okrem väčšieho výberu môžete v tých lepších lekárňach nájsť aj podstatne kvalitnejší servis, čo je ešte dôležitejší benefit, ako úspora zopár centov za lieky. Máte tak k dispozícii pohodlnejší spôsob platby aj cez platobnú kartu, rýchlejšie doručenie do 1 či 2 pracovných dní, možnosť lepšie sledovať doručenie zásielky či viac zákazníckych zliav.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.67

42 Hodnotení