Čo pomáha na bolesť brucha u detí v noci, po jedle alebo vtedy, ak je v oblasti pupka?
Bolesti brucha sprevádzajú deti prakticky už od kojeneckého obdobia, kedy ide o veľmi známe koliky prejavujúce sa zvýšenou plačlivosťou. Veľmi často dochádza k bolestiam aj v súbehu so zažívacími problémami, napríklad ako sú hnačka, zvracanie či kŕče.
Niektoré bolesti prídu náhle a sú akútne, no nemusia ešte znamenať žiaden extrémny problém, hlavne vtedy, ak ide len o krátkodobý a prirodzený sprievodný jav vyššie spomínaných tráviacich problémov. Čo však robiť a čo je na ne dobré, ak sa objavia pod pupkom a okolo neho, prípadne na ľavej alebo na pravej strane, o tom si povieme niečo viac.
Ako vzniká bolesť brucha u detí, jej špecifiká a faktory
Bolesti brucha sú u detí najčastejšie spojené s bežnými príčinami, ktoré nepredstavujú žiadne vážnejšie zdravotné ohrozenie či riziko. Až 80 % prípadov súvisí s tráviacimi problémami alebo žalúdočnými ťažkosťami, u malých detí s vývojom tráviacej sústavy.
Pri starších deťoch treba počítať nielen s možnými fyziologickými faktormi a vplyvmi, ale aj s tými psychosomatickými. Medzi najčastejšie patria stresové vplyvy, nervozita, úzkosť alebo strach, ktoré môžu byť spojené so školou, sociálnymi kontaktmi alebo inými vplyvmi okolia. Vtedy je dobré sledovať aj to, či ide o akútne alebo chronické bolesti.
Cholagol
- Pôsobenie na žlčovú sústavu
- Použitie pri chorobách žlčníka a žlčových ciest
- Vplyv na tráviace ťažkosti
Iberogast
- Pôsobenie na reflux
- Účinky proti bolesti žalúdka a brucha
- Tlmenie žalúdočných kŕčov a nevoľnosti
Nolpaza 20
- Zníženie žalúdočnej kyseliny
- Pôsobenie aj prevencia na pálenie záhy
- Predchádzanie vredovým ochoreniam
Okrem toho treba v rámci špecifík u detí brať do úvahy aj to, že:
- náhla a akútna bolesť brucha býva u detí najčastejšie klasifikovaná ako tzv. náhla brušná príhoda, brucho je napnuté a vtedy treba vyhľadať lekára
- ak ide o opakované bolesti brucha, tie postihujú hlavne deti v školskom veku, pričom sa predpokladajú tak psychosomatické, ako aj črevné faktory
- medzi bežné ťažkosti, ktoré s bolesťami brucha súvisia, patria nadúvanie, plynatosť, zápcha, hnačka či pálenie záhy, ktoré súvisí s prekyslením žalúdka
- pokiaľ ide o vážnejšie stavy, rátať treba s možnými zápalmi, či už slepého čreva, sliznice žalúdka, pankreasu alebo špeciálne u dievčat aj močových ciest
POZOR SI DAJTE NA TIETO SITUÁCIE
To, že bolesť brucha môže u dieťaťa indikovať vážnejší problém, býva spojené s niektorými súvisiacimi problémami. Ide hlavne o rýchlu stratu hmotnosti, horúčku, ospalosť, bolesť pri močení, kašeľ, bolesť v pravom boku, závrat, vracanie krvi alebo krv v stolici.
Príznaky a prejavy bolesti brucha u detí
Väčšina bolestí brucha nebýva izolovaných a spolu s nimi sa môžu objavovať aj niektoré iné javy alebo symptómy. Tie môžu veľa napovedať hlavne ohľadom možnej príčiny bolestí, napríklad prejavy v podbrušku signalizujú najčastejšie črevné ťažkosti.
Tu sú najdôležitejšie symptómy a problémy:
Bolesť a iné príznaky v žalúdku: Najčastejšie súvisí bolesť brucha s bolesťou žalúdka, prípadne môže ísť aj o iné súvisiace symptómy, príznaky a prejavy. Obvykle sa k bolesti pridávajú kŕče alebo pocit tlaku, najmä ak ide o zápal či prekyslenie.
Symptómy v celom bruchu: Nielen v oblasti žalúdka, ale aj na iných miestach brucha sa môžu objaviť tak bolesti, ako aj kŕče. Pozor si treba dať, ak je brucho tvrdšie. V prípade bolesti vpravo a v okolí pupku ide aj o riziko zápalu slepého čreva.
Tráviace problémy a iné ťažkosti: S bolesťami a kŕčmi v bruchu môžu súvisieť aj niektoré zažívacie problémy či ochorenia. Ide hlavne o nevoľnosť, pálenie záhy, hnačku, zápchu, plynatosť, nafukovanie a nadúvanie či zvracanie. Objaviť sa môže aj teplota.
Riešenie bolesti brucha u detí doma
Pokiaľ nemáte podozrenie podľa rôznych vonkajších prejavov a symptómov na to, že za bolesťami brucha sú akútne stavy vyžadujúce lekársku diagnostiku a liečbu, môžete vyskúšať aj viaceré domáce recepty v rámci podpornej terapii a to celkovo na trávenie.
Tu sú najviac overené prostriedky a možnosti:
Diétne opatrenia
Pokiaľ hľadáte prvú pomoc na najčastejšie prípady bolesti brucha, ide určite o diétne opatrenia. Na úvod preto jedzte iba ryžu, sucháre, toast, jablko alebo banán a to v menšom množstve. Piť môžete ryžovú vodu, bežnú vodu alebo čierny čaj.
Oddych a relax
V prípade psychosomatických ťažkostí treba počítať nielen s pôsobením diétneho typu, ale aj s oddychom a relaxom. Minimalizácia stresových faktorov, psychickej či fyzickej záťaže a aktivity, to môže pomôcť celkovo tráveniu a tráviacej sústave.
Masáž bruška
Pokiaľ dieťa netrpí zápalom žalúdka alebo brušnej dutiny a nejde ani o prípad nepriechodnosti čriev, je možné hlavne v situácii zastavených vetrov či zápchy použiť aj masáž bruška. Tú vykonávajte otvorenou dlaňou a jemne krúživým pohybom.
Bylinkové čaje a „babské recepty“
Na upokojenie podráždeného žalúdka a zmiernenie zažívacích ťažkostí sú výborné viaceré prírodné prostriedky. Ak ide o čaje, najlepšie sú tie zo zázvoru, mäty a harmančeka, veľmi dobré na trávenie sú aj probiotické jogurty, med a citrón.
Podporné prípravky a doplnky
Všeobecné zažívacie ťažkosti týkajúce sa žalúdka, čriev a celkovo tráviacej sústavy viete riešiť aj s doplnkami výživy. Ide o rôzne tabletky, žuvacie tablety či tekuté formy, ktoré obsahujú hlavne probiotiká, stopové prvky a rastlinné extrakty.
Voľne dostupné lieky a liečivá
Ak sa u dieťaťa objavia závažnejšie problémy, napríklad také, ktoré sa týkajú kŕčov, intenzívnejšej zápchy, hnačky, nadúvania či pocitu pálenia záhy, je možné siahnuť aj po liekoch. Dobre si však prečítajte najskôr ich príbalový leták.
Preventívne opatrenia
Hoci vždy a na 100 % nie je možné sa vyhnúť bolestiam brucha a iným javom s tým súvisiacich, prevencia je určite na mieste. dôležitý je zdravý jedálniček, pravidelný pitný režim a vyhýbanie sa tomu, aby ste dieťa do jedla nútili.
SLEDUJTE NIELEN BOLESŤ BRUCHA, ALE AJ STOLICU
Okrem bolesti brucha je dobré sledovať aj stolicu a podľa toho, ako pravidelná je, alebo akú má konzistenciu, je možné pozorovať zmeny stavu. Ak sa v nej objaví krv, treba čo najskôr vyhľadať lekára, ak je riedka alebo hustá, ide skôr o zažívacie ťažkosti.
Výživové doplnky a prípravky na bolesť brucha u detí
Pôsobiť na bolesť brucha v prípade, ak je tá spojená celkovo s problematickým trávením, je možné aj cez doplnky výživy a rôzne prípravky. V tomto prípade prevládajú hlavne čaje, tabletky, kapsuly, žuvacie tablety, roztoky či sirupy.
Výhodou ich pôsobenia je čisto prírodné zloženie:
Väčšina týchto prípravkov obsahuje hlavne overené rastlinné extrakty a výťažky, prípadne probiotiká, enzýmy, mastné kyseliny, vitamíny a stopové prvky
Ak sa rozhodnete ich využiť, získate tieto výhody:
- prirodzené pôsobenie bez vážnejšieho rizika vedľajších vplyvov
- možnosť aj dlhodobého užívania a to aj na prevenciu
- jednoduchú kúpa, nie je potrebné ísť vopred za lekárom
Väčšina spomínaných prípravkov a doplnkov má len minimálne kontraindikácie, no aj tak je dobré sa pred ich použitím poradiť s lekárom o ich vhodnosti, hlavne pre deti do 6 rokov. Pozitívom je, že môžu pomôcť deťom tak s kolikou, ako aj bežnými zažívacími ťažkosťami, črevnou mikroflórou alebo tiež s imunitou tráviaceho traktu.
Lieky na bolesť brucha u detí
V prípade, že má bolesť brucha súvis napríklad s niektorými zažívacími problémami, môžete siahnuť aj po liekoch a liečivách, zväčša perorálneho charakteru tabliet, kvapiek a čajov. Pre tie najmenšie deti sú v ponuke k dispozícii aj čapíky do konečníka.
Ak ide o oblasti, kde pôsobia, medzi ne patria:
V ponuke liečiv možno nájsť klasické lieky na bolesti a kŕče brucha, ale aj tie, ktoré pomáhajú na hnačku, zápchu, nadúvanie, plynatosť, kyslosť či pálenie záhy
Medzi najdôležitejšie vlastnosti zas treba zaradiť:
- jednoduchá kúpa, nie je potrebné mať recept a predpis
- lepšie pôsobenie a to aj vďaka syntetickým účinným látkam
- možnosť výberu všeobecných, ale hlavne konkrétnych účinkov
V prípade štandardných liečiv na bolesť ide hlavne o lieky s obsahom ibuprofénu, ktoré pôsobia na bolesť centrálne, no treba si vždy prečítať príbalový leták ohľadom ich použitia u malých detí. Ostatné špecializované lieky zas obsahujú látky s konkrétnym a špecifickým účinkom, niektoré čaje sú založené na bylinných výťažkoch.
Cholagol
- Pôsobenie na žlčovú sústavu
- Použitie pri chorobách žlčníka a žlčových ciest
- Vplyv na tráviace ťažkosti
Iberogast
- Pôsobenie na reflux
- Účinky proti bolesti žalúdka a brucha
- Tlmenie žalúdočných kŕčov a nevoľnosti
Nolpaza 20
- Zníženie žalúdočnej kyseliny
- Pôsobenie aj prevencia na pálenie záhy
- Predchádzanie vredovým ochoreniam
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na bolesť brucha u detí
Všetky vyššie spomínané typy liekov, doplnkov výživy a prípravkov patria medzi tie voľne dostupné. To v praxi znamená, že nie ste odkázaní iba na ich osobnú kúpu, ale môžete využiť tiež internet. Najlepší výber majú lekárne.
Pre rodičov, ktorí budú chcieť tieto prípravky nakúpiť, majú tieto výhody:
- nemusia nikam od detí odchádzať, nakoľko objednávku spravia z domu
- kúpa je jednoduchá a ide o vec pár minút, zrealizujete ju aj cez smartfón
- k dispozícii máte oveľa väčší výber rôznych typov, foriem aj značiek
- prípravky aj lieky si viete rýchlo a pohodlne porovnať na jednom mieste
Samotný nákup v online lekárni sa svojim postupom a procesom podobná na bežnú objednávku v eshope. Stačí len do online košíka vložiť tie produkty, o ktoré máte záujem, vyplniť svoje údaje a zvoliť parametre platby alebo doručenia zásielky k vám.
Tie lepšie a dlhodobo overené lekárne ponúkajú aj v tejto oblasti, hlavne ak ide o kvalitnejší zákaznícky servis, lepšie podmienky. Vďaka tomu tak môžete mať rýchlejšiu dopravu, niekedy aj do 24 či 48 hodín, jednoduchšiu platbu aj cez platobnú kartu alebo pohodlnejší nákup aj bez zdržujúcej registrácie. Samozrejmosťou je väčší výber zliav a akcií.