Čo pomáha na lupiny vo vlasoch a čo je dobré použiť na mastné a čo na suché lupiny

Čo pomáha na lupiny vo vlasoch a čo je dobré použiť na mastné a čo na suché lupiny

Lupiny vo vlasoch sú technicky kožné ochorenia, ktoré nemá priamo s vlasmi obvykle nič spoločné. Ide o olupovanie pokožky z hlavy, čo je síce v istom objeme prirodzené, avšak ak sa u vás objavia už viditeľné lupiny, je to neklamný príznak, že olupovanie je nadmerné.

Na boj s lupinami existujú viaceré spôsoby, či už ide o rôzne domáce recepty alebo o špecializované prípravky a kozmetiku na lupiny. Čo pomáha na lupiny, čo je najlepšie na mastné a čo zas použiť na suché lupiny a čo ich vlastne spôsobuje, na to všetko si odpovieme v nasledovných riadkoch. Dozviete sa aj to, čo by ste určite nemali robiť.

Čo sú lupiny, ako vznikajú a aké majú príznaky

Pod názvom lupiny sa skrýva kožné chronické ochorenie, ktoré postihuje podľa niektorých štatistík skoro polovicu populácie. Choroba je spôsobená hubou zvanou Malassezia, ktorá patrí medzi mikroorganizmy živiace sa mazom a olejom z vlasových folikúl.

Celý proces tvorby lupín je javom spôsobeným príliš rýchlym obnovovaním buniek epidermy. Tieto bunky vytvárajú zhluky, čím vznikajú voľným okom viditeľné lupiny. Spúšťačom procesu sú práve spomínané kvasinky, pričom okrem nich medzi ďalšie typické príznaky a symptómy výskytu lupín patria svrbenie a začervenanie pokožky na hlave.

FORFORIN ŠAMPÓN PROTI LUPINÁM

 • Šampón proti lupinám – suché lupiny

LA ROCHE ŠAMPÓN LUPINY

 • Odstraňuje lupiny a uzdravuje vlasovú pokožku
 • Priamo preniká do vlasového korienku
 • Zamedzuje tvorbe nových lupín

VICHY DERCOS Šampón

 • Odstraňuje lupiny a svrbenie vlasovej pokožky
 • Vhodný na normálne aj mastné vlasy

Inca Collagen

 • Zlepšenie stavu pokožky
 • Pôsobenie na vlasy a nechty
 • Problémy s kĺbmi, kosťami a svalmi

U človeka sa rozoznávajú dva druhy lupín a to suché alebo mastné lupiny:

 • mastné lupiny sú charakteristické žltými šupinkami alebo ložiskami a tieto ložiská obvykle zostávajú priamo vo vlasoch a na pokožke hlavy
 • suché lupiny sú naopak menšie, biele a nepriľnavé útvary, ktoré sa z pokožky a z vlasov veľmi ľahko oddelia a padajú z nich do okolia
 • spolu s lupinami sa môžu na pokožke vyskytovať aj iné problémy, napríklad známa psoriáza, pričom vtedy sú šupiny belavé a na červenom podklade
 • naopak, lupiny neznamenajú problém s vlasmi, napríklad, že by boli špinavé, rovnako tak nesúvisia s rednutím alebo padaním vlasov, ide o kožný typ problému

U MUŽOV, ŽIEN AJ V OBDOBÍ PUBERTY

Lupiny sú problémom, ktorý sa vyskytuje bez ohľadu na pohlavie alebo typ pokožky či účes. Menej sa vyskytujú u starších ľudí, kedy klesá produkcia kožného mazu, naopak, najviac sa môžu objavovať počas puberty a okolo 20. roku života, čo je zas prirodzené.

Príčiny a kedy vznikajú lupiny

Príčinou vzniku lupín je teda rýchle obnovovanie sa pokožky a s tým súvisiace vytváranie zhlukov lupín a šupín. Existuje však niekoľko faktorov, ktoré môžu celý tento proces zhoršiť, alebo naopak aj zlepšiť a zväčša ovplyvňujú kožu a tvorbu jej mazu.

Toto sú najčastejšie faktory, ktoré sú za lupinami:

Genetická predispozícia: Jedným z mála faktorov, ktorý je možné veľmi ťažko ovplyvniť, je vplyv dedičnosti a genetickej predispozície. Ak niekto v minulosti mal vážnejší problém s lupinami, vytvára to pravdepodobnosť, že sa tak stane aj u vás.

Hormonálne zmeny: Hladina hormónov súvisí tiež s tým, či sa u vás lupiny prejavia viac alebo menej intenzívne, nakoľko ovplyvňuje napríklad intenzitu premasťovania pokožky. Takéto hormonálne zmeny nastávajú v puberte alebo v tehotenstve.

Externé faktory: Na intenzitu lupín a priebeh tohto ochorenia majú vplyv aj niektoré externé faktory. Môže ísť o tie, ktoré pôsobia priamo na hlavu, napríklad UV žiarenie, zima, vietor či teplo, ale aj o užívanie niektorých liekov, napríklad betablokátorov.

Životný štýl: Medzi jednoznačne negatívne vplyvy možno zaradiť zlú životosprávu, nedostatok vitamínov a minerálov v organizme, ktoré podporujú zdravie kože, rovnako tak fajčenie a alkohol. Faktorom so zlým vplyvom je aj fyzický či emočný stres.

Ochorenia a poruchy: S lupinami môže súvisieť aj niekoľko ochorení, ktoré s nimi zdanlivo nemusia mať nič spoločné. Ide napríklad o oslabenie imunity, neurologické ochorenia či zvýšené potenie. Problémom však môžu byť aj priamo kožné choroby na hlave.

Riešenie lupín doma

Nakoľko je problém s lupinami záležitosťou, ktorá sa týka pokožky, je aj riešenie treba hľadať práve v tomto smere. Strihať si častejšie vlasy, umývať si ich alebo používať rôzne babské rady typu ocot na vlasy preto dlhodobo riešeniu nepomôže.

Prv, ako sa vyberiete za lekárom, však máte nejaké možnosti:

Zmeňte vlasovú kozmetiku

To najjednoduchšie a najrýchlejšie, čo môžete spraviť, je vymeniť šampón alebo kondicionér. U mnohých ľudí pomôže už aj takáto jedna zmena, hlavne vtedy, ak si zvolia špeciálne šampóny proti lupinám, prípadne také, ktoré sú citlivejšie k pokožke hlavy.

Špeciálne vlasové toniká

Po umytí vlasov je možné využiť špeciálne vlasové toniká, ktoré sa postarajú o dodatočnú starostlivosť pokožky a jej ochranu. Najčastejšie obsahujú mentol, gáfor alebo rôzne bylinné extrakty s dezinfekčnými účinkami, ktoré môžu potlačiť zápal na pokožke.

Zmena v jedálničku a životospráve

Na zlepšenie stavu pokožky aj vlasov má veľký vplyv tiež to, čo konzumujete a aká je vaša životospráva. Zamerajte sa na posilnenie stravy s dostatkom selénu, zinku, vitamínov B či omega-3 mastných kyselín. Naopak, vynechajte mastné a tučné jedlá.

Pozrite sa na vonkajšie faktory

Nemenej dôležitou súčasťou boja s lupinami je obmedzenie negatívnych vonkajších vplyvov. Ide napríklad o zmenu liekov, ktoré môžu stav s lupinami zhoršiť, obmedzenie negatívnych vplyvov počasia, obmedzenie alkoholu a fajčenia a zmiernenie stresu.

Liečba iných kožných a súvisiacich ochorení

Nakoľko za lupinami môžu byť napríklad aj oslabenie imunity, niektoré neurologické problémy, infekcie uší, krku či ústnej dutiny alebo kožné ochorenia, je potrebné sa zamerať aj na ich riešenie a liečbu. Výsledkom môže byť zníženie intenzity lupín.

NEBOJTE SA ANI LEKÁRA

V niektorých prípadoch, hlavne ak je výskyt lupín sprevádzaný závažnejšími infekciami alebo je naozaj masívny, je naozaj najlepšie navštíviť lekára. Môže vám totiž odporučiť či indikovať aj lieky a liečivá, ktoré budú mať intenzívnejšie pôsobenie na lupiny.

Výživové doplnky a prípravky na lupiny

Najčastejšie sa na lupiny využívajú rôzne voľne dostupné prípravky a produkty určené pre aplikáciu navonok. Môže ísť o šampóny, kondicionéry, vlasové vodičky, vlasové toniká či roztoky a kvapky určené na pokožku, prípadne aj doplnky výživy.

Cieľom týchto prípravkov je čo najviac prirodzené pôsobenie:

V zložení sa nachádzajú buď vitamíny, minerály, rastlinné extrakty alebo iné látky s prirodzeným pôsobením na pokožku hlavy a voči ďalšiemu vytváraniu lupín

Tieto prípravky, ktoré majú pre koncového spotrebiteľa viacero výhod:

 • viete si ich zakúpiť voľne , nemusíte ísť za lekárom a ani mať recept
 • viaceré pomáhajú na aktuálne odstránenie lupín, ale aj na prevenciu
 • bez problémov s využiteľné pre deti či tehotné ženy, niektoré sú len pre nich

Veľkým plusom týchto produktov je aj možnosť ich dlhodobejšieho užívania a kombinácie viacerých foriem. Môžete tak napríklad užívať doplnky výživy s vnútorným dávkovaním na podporu minerálov a vitamínov, ako aj kombináciu vlasových šampónov, toník a rôznych produktov s vonkajším pôsobením priamo na pokožku na hlave alebo na vlasy.

Lieky na lupiny

V prípade, že vám nepomôžu voľne dostupné prostriedky alebo prípravky, lekár vám s veľkou pravdepodobnosťou indikuje lieky s intenzívnejším pôsobením. Jedná sa o liečivá na predpis, ktorých použitie je najčastejšie vonkajšie, obvykle majú formu roztoku.

Z hľadiska pôsobenia a zloženia ide najčastejšie o tieto liečivá:

Ich základom sú kortikosteroidy alebo látky typu ketokonazol, ktoré pôsobia proti kvasinkovým infekciám a pomáhajú tak na zápal spôsobujúci šupinatenie kože

Medzi typické vlastnosti a charakteristiky liekov patria:

 • vonkajšia aplikácia priamo na pokožku, zväčša ide o tekutú formu
 • vysoká koncentrácia účinných zložiek, čo prináša aj intenzívnejšie výsledky
 • užívanie je krátkodobé a časovo ohraničené iba na isté obdobie

Vzhľadom na charakter zloženia a látok, ktoré liečivá určené na lupiny obsahujú, treba ale rátať aj s niektorými kontraindikáciami. Nie všetky lieky budú dostupné aj pre tehotné ženy alebo deti. Pozornosť treba venovať aj riziku vedľajších účinkov. Na druhú stranu, oproti bežným prípravkom je úspešnosť liečby vyššia.

FORFORIN ŠAMPÓN PROTI LUPINÁM

 • Šampón proti lupinám – suché lupiny

LA ROCHE ŠAMPÓN LUPINY

 • Odstraňuje lupiny a uzdravuje vlasovú pokožku
 • Priamo preniká do vlasového korienku
 • Zamedzuje tvorbe nových lupín

VICHY DERCOS Šampón

 • Odstraňuje lupiny a svrbenie vlasovej pokožky
 • Vhodný na normálne aj mastné vlasy

Inca Collagen

 • Zlepšenie stavu pokožky
 • Pôsobenie na vlasy a nechty
 • Problémy s kĺbmi, kosťami a svalmi

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na lupiny

Kým lieky viete kúpiť jedine v lekárni, na predpis dokonca len osobne v tej kamennej, kozmetiku či doplnky výživy zakúpite aj v eshopoch alebo v drogérii. V lekárni však nájdete prípravky, ktoré sú kvalitnejšie a viaceré aj medicínsky overené.

Navyše, pri voľne dostupných produktoch môžete využiť aj online lekárne:

 • kúpa v nich je podobná v eshope, nemusíte nikam chodiť
 • z jedného miesta si viete nakúpiť aj doplnky výživy aj kozmetiku
 • cena je oproti kamenným predajniam alebo lekárňam lepšia
 • k dispozícii máte širší výber, väčšina produktov je k dispozícii skladom

Pri nákupe cez internet nič neriskujete, viaceré internetové lekárne vám umožnia objednávku aj bez náročnej registrácie. Doručenie je potom otázkou 1 či 2 pracovných dní a kuriér vám zásielku s objednanými prípravkami prinesie až k dverám.

V prípade tých lepších a známejších lekární, môžete zaplatiť vopred aj cez platobnú kartu, samozrejme online. Celý nákup je tak rýchlejší a pohodlnejší, s väčšími lekárňami získate tiež lepší zákaznícky servis. Boj s lupinami sa môže začať objednávkou z domu, pokojne aj cez smartfón.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.71

42 Hodnotení

ja mam na lupiny a svrbenie hlavy uplne najradsej sampon vichy dercos z notina 😉

Eva píše 22 októbra 2019 o 11:59

Pridať komentár