Čo pomáha na obezitu a čo je na ňu najlepšie? Tu sú rady, ako riešiť obezitu aj doma

Čo pomáha na obezitu a čo je na ňu najlepšie? Tu sú rady, ako riešiť obezitu aj doma

Obezita patrí medzi klasický príklad civilizačného ochorenia, ktoré zároveň len veľmi málo ľudí berie vážne. Štatistiky však hovoria jednoznačne, ide o jeden z najčastejších faktorov predčasného úmrtia, podľa čísel takto zomrie ročne okolo 2,8 milióna ľudí.

Samotná obezita je pritom problémom, ktorý sa skôr či neskôr začne dotýkať skoro polovice populácie vo vyspelých krajinách, u nás to bude v dohľadnej dobe platiť tiež. Hoci je pravda, že mnoho ľudí za tento svoj stav nemôže, nakoľko tu majú nemalý podiel aj niektoré vrodené vplyvy či ochorenia vo vnútri organizmu, je potrebné obezitu čo najviac riešiť.

Čo je obezita, ako vzniká a aké má príznaky

Ako obezita je definovaný stav, kedy dochádza k nadmernému ukladaniu tukových zásob v tele. Za týmto ukladaním je obvykle kombinácia nadmerného príjmu energie a jeho nedostatočného výdaju, čo sa označuje ako primárna obezita. Existuje ale aj sekundárna.

V tomto prípade ide o vplyv niektorých iných faktorov, najčastejšie nejakými tráviacimi alebo metabolickými ochoreniami. Obezita môže byť androidného typu, kedy sa tuk ukladá najčastejšie v oblasti trupu a brucha, prípadne gynoidného, kedy sa hromadia tuky v oblasti bokov. Prvý typ je zo zdravotného hľadiska rizikovejší, ten druhý o niečo menej.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ak ide o najdôležitejšie charakteristiky a prejavy obezity, tak:

 • najdôležitejším ukazovateľom je BMI, podľa ktorého sa rozlišujú tri stupne obezity, prvý začína pri hodnote 30, druhý pri hodnote 35 a tretí pri hodnote 40
 • okrem toho treba pozerať nielen čisto na BMI, ale aj obvod pása, u mužov ide o obezitu pri obvode nad 102 cm, u žien stačí menší obvod, nad 88 cm
 • okrem vizuálneho prejavu obezity v podobe tučnoty sa tento problém prejavuje aj zvýšenou únavou, nedostatkom fyzickej sily a ťažším vykonávaním pohybu
 • dostaviť sa môžu aj niektoré prejavy zistiteľné iba laboratórnymi testami, konkrétne ide o zvýšený cholesterol, ateroskleróza, cukrovka a zvýšený krvný tlak

OBEZITA MÁ AJ VÁŽNE KOMPLIKÁCIE

Veľmi dôležité je v prípade obezity počítať nielen s jej samotnými prejavmi a rizikami, ale tiež s jej komplikáciami. Tie sa týkajú hlavne oslabenia pohybového aparátu, ale napríklad aj ťažkostí s dýchaním, častejšími kožnými chorobami alebo horším hojením rán.

Príčiny a kedy vzniká obezita

Hlavnou príčinou obezity je teda zvýšenie telesnej hmotnosti, no na tento stav má vplyv niekoľko faktorov. Medzi tie najčastejšie patria životospráva a jedálniček, no do úvahy treba brať aj niektoré interné a externé faktory, ktoré sa ovplyvňujú oveľa ťažšie.

Tu sú vplyvy, ktoré sa podieľajú na väčšine prípadov obezity:

Nevhodné stravovanie: Najčastejšou príčinou obezity je dlhodobo zlé stravovanie a s tým súvisiace životospráva. Nepravidelné stravovanie a príliš veľa polotovarov, fast food jedál, mastných potravín, sladkostí a jedál s obsahom soli sa prejaví aj na hmotnosti.

Príliš málo pohybu: Faktorom, na ktorý má vplyv váš životný štýl a ktorý sa výrazne podieľa na obezite, je nedostatok pohybovej a fyzickej aktivity. Ak u vás prevláda lenivosť, sedavý spôsob života a máte všeobecne málo pohybu, obezite sa vyhnete len ťažko.

Rôzne druhy ochorení: Naopak, ťažko ovplyvniteľným faktorom sú choroby rôznych častí organizmu, ktoré môžu tiež zvýšiť telesnú hmotnosť. Ide o metabolické ochorenia, hormonálne choroby typu hypotyreóza či niektoré vrodené choroby trávenia.

Vplyv liekov: Na zvýšenie hmotnosti, väčšie zadržiavanie vody v tele, zvýšenie hladu alebo spomalenie trávenia a metabolizmu môžu mať vplyv aj niektoré lieky. Ide o liečivá na cukrovku, srdce, krvný tlak, depresiu, epilepsiu alebo o hormonálnu antikoncepciu.

Ostatné vplyvy: Na vzniku obezity alebo jej zhoršení sa môžu podieľať  aj niektoré interné a externé faktory, konkrétne hormonálne odchýlky počas menopauzy, preberanie stravovacích návykov z okolia, miera termogenézy v organizme či depresia, stres alebo nuda.

Riešenie obezity doma

V prípade, že by ste chceli aktívnejšie vstúpiť do riešenia obezity, viete spraviť veľa opatrení aj priamo v domácom prostredí. Ideálne je skombinovať tie, ktoré pôsobia priamo proti obezite, jej vzniku a zhoršovaní, spolu s tými, ktoré pomáhajú na chudnutie.

Využiť viete viacero prostriedkov a možností, hlavne ide o tieto:

Zlepšenie jedálnička

Ak chcete riešiť obezitu, musíte v prvom rade riešiť jedálniček. V ňom by ste mali mať najmä veľa zeleniny, rýb, chudého mäsa, celozrnného pečiva, orieškov a semien. Naopak, vylúčiť musíte tučné, ťažké, vyprážané, presladené, presolené a konzervované potraviny.

Stravovanie 5 krát denne

Nielen to, čo konzumujete, ale aj to, akým spôsobom sa stravujete, má vplyv na riziko obezity. Jesť treba pravidelne, 5 krát za deň po menších porciách, nevynechávajte raňajky, prvé jedlo si dajte pol hodiny po zobudení a večerajte najneskôr 2 hodiny pred spaním.

Zdravý pitný režim

Podobne, ako pri jedle, aj pri tekutinách sa treba strániť kalorických nápojov a tých, čo obsahujú priveľa cukru, napríklad energetické nápoje či limonády. Najlepšia je voda, prípadne voda s citrónom či iným ovocím a zeleninou. Denne vypite aspoň 2,5 litra.

Pravidelný pohyb

Veľmi dôležité je vplývať aj na výdaj energie a to bez ohľadu na to, v akom stupni obezity ste. Začať by ste mali pravidelnými prechádzkami, chôdza je ten najprirodzenejší druh aktivity. Potom pridajte napríklad beh, plávanie, bicykel a cvičenie vo fitku.

Eliminácia rizikových vplyvov

Pôsobiť treba aj na zníženie vplyvu niektorých rizikových faktorov, ktoré môžu zhoršiť obezitu alebo zvýšiť riziko jej vzniku. Ide napríklad o stres, nevhodný typ práce, častú konzumáciu alkoholu, fajčenie a psychické problémy typu depresia či úzkosť.

Dlhodobá celodenná diéta

Najúčinnejšie si viete poradiť s obezitou pomocou dlhodobej diéty, ktorá bude znamenať komplexnú zmenu stravovania počas celého dňa. Vďaka tomu viete nielen znížiť príjem nezdravých živín, ale hlavne posilniť metabolizmus a podporiť spaľovanie tuku.

V ČOM SPOČÍVA ODBORNÁ LIEČBA OBEZITY?

Obezita patrí medzi problémy, ktoré sú zaradené a klasifikované ako štandardné ochorenie, existujú naň aj lieky a liečivá. Ide o centrálne anorektiká, lieky znižujúce chuť do jedla a lieky znižujúce vstrebávanie živín. Ich nasadenie je však plne v kompetencii lekára.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

V prípade, že by ste chceli bojovať s obezitou aj prostredníctvom celkových a komplexných zmien v jedálničku, môžete tak spraviť pomocou diét. Vyhýbajte sa ale takým diétam, ktoré sú príliš drastické a krátkodobé, hrozí pri nich joj efekt aj ohrozenie zdravia.

Naopak, lepšie sú komplexné a dlhodobé diéty, napríklad ako Keto diéta:

 • v jej prípade ide o navodenie stavu zvaného ketóza, čo je metabolický a fyziologicky prirodzený stav pre telo, kedy dochádza k lepšiemu spaľovaniu tukov
 • v tomto stave si totiž organizmus vyberá primárne tuky a uložené tukové zásoby ako zdroj energie a to namiesto cukrov, nakoľko sa znižuje príjem sacharidov
 • základnou zásadou diéty je teda znížiť príjem sacharidov a to pod hranicu 50 gramov denne, kedy prichádza ku ketóze, rovnako sa znižuje aj príjem tukov
 • naopak, to, čo je potrebné konzumovať viac, sú bielkoviny, rovnako tak aj zelenina, tá obsahuje nevyhnutnú vlákninu, odporúčajú sa aj orechy a semená

Výsledkom spomínaných zmien v jedálničku nie je čisto iba podpora spaľovania tukov, čo je pre chudnutie dôležité, ale aj celková podpora metabolizmu a trávenia a to práve prostredníctvom vlákniny. Okrem toho sa pôsobí aj na cholesterol a hladinu cukru.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Diéta prebieha v troch fázach a trvať môže aj 12 až 14 týždňov. V prvej fáze ide hlavne o navodenie stavu ketózy a to stravovacími opatreniami, v druhej fáze o čo najefektívnejšie chudnutie a spaľovanie tukov, v tretej potom o udržanie dosiahnutej hmotnosti a prevenciu jojo efektu. Takéto rozloženie zabezpečí, je chudnutie je dlhodobé a udržateľné.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Aby ste mohli Keto diétu držať, máte dve možnosti. Prvou je úprava jedálnička a receptov tak, aby ste mohli dodržiavať zásady pomeru bielkovín, sacharidov a tukov. Druhou je využitie už hotových proteínových potravín, jedál, nápojov a produktov.

Práve na túto možnosť za zameriava diétny program Ketomix:

Sortiment obsahuje proteínové jedlá, polievky, miešané koktejly, rôzne nápoje, tyčinky, zdravé pochutiny či dezerty, ktoré splnia podmienky diéty a nenarušia ketózu

Okrem toho, že táto možnosť je pohodlnejšia, má aj tieto plusy:

 • na jednom mieste vyriešite celodenné stravovanie od rána do večera
 • jedlá aj nápoje sú vyvážené z pohľadu živín, vitamínov a minerálov
 • príprava je jednoduchá, nemusíte nič variť a za pár minút je to hotové

Sortiment potravín KetoMix je pomerne bohatý a pokryjete nim väčšie aj menšie jedlá, prakticky celodenný jedálniček. Nájdete tu proteínové polievky rôznej príchuti, omelety, kaše, palacinky, pečivo, sušené mäso, cestoviny, nátierky aj dresingy. Neodmysliteľnou súčasťou sú proteínové tyčinky rôzneho typu, aj tu máte na výber množstvo príchutí.

V rámci zdravého maškrtenia viete siahnuť aj po proteínových čokoládach, perníkoch, dezertoch a rôznych slaných pochutinách od chipsov, cez krekry až po nachos. Nemusíte sa báť, že by ste tak prijali priveľa sacharidov, ide všetko o proteínové pochutiny.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka nápojov, tu máte k dispozícii srvátkové a sójové bielkovinové koktejly, ktoré si pripravíte s pomocou vody a tiež vo viacerých príchutiach. Spomínané potraviny a nápoje si viete kúpiť jednotlivo aj v balíčkoch na týždeň, dva týždne, tri týždne alebo celý mesiac. V ponuke KetoMix sú aj doplnky výživy s L-Karnitínom na spaľovanie tuku.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Všetky jedlá, nápoje a prípravky KetoMix si viete zakúpiť buď osobne v značkovej predajni, alebo pohodlnejšou cestou a to cez internet. Vďaka tomu nemusíte nikam chodiť a je jedno, kde bývate, za pár minút si všetko objednáte z eshopu www.ketomix.sk.

Nákup je možný cez počítať aj mobilný telefón a má viacero výhod:

 • netreba nikam chodiť, kuriér vám doručí zásielku priamo až k dverám
 • nemusíte mať ani hotovosť, platiť sa totiž dá aj vopred a cez internet
 • všetky prípravky a potraviny si viete na jednom mieste porovnať
 • k dispozícii máte aj online a telefonickú infolinku pre vaše otázky

Čo sa týka spôsobu nákupu, ten sa vôbec nelíši od bežnej objednávky v iných eshopoch. Stačí len vložiť do košíka tie potraviny, nápoje a produkty, ktoré chcete, zvoliť si spôsob platby, vybrať spôsob doručenia, vyplniť svoje údaje a adresu a objednávku odoslať.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Celý proces trvá len zopár minút, do 3 pracovných dní by ste potom mali mať zásielku buď doma alebo na odbernom mieste Zásielkovne, ak si zvolíte takýto spôsob dopravy. Plusom je aj to, že viete platiť buď na dobierku a v hotovosti, ale aj cez internet banking alebo platobnou kartou online. Spomínaná infolinka vám zodpovie všetky ďalšie otázky.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie