Čo pomáha na vypadávanie vlasov po pôrode a ako zastaviť aj to nadmerné a extrémne

Čo pomáha na vypadávanie vlasov po pôrode a ako zastaviť aj to nadmerné a extrémne

Ak sa vám ešte pred tehotenstvom zdali vaše vlasy nedostatočne husté, príliš riedke alebo bez lesku a života, po pôrode sa pripravte na ešte horší problém. Padanie vlasov je totiž prirodzené a po období tehotenstva, ktoré bolo bohaté na estrogén, je to veľká zmena.

Dôsledkom je pokles už spomínaného hormónu, našťastie však je tento stav len dočasný. Ak sa k tomu pridá aj prirodzené vypadávanie vplyvom obmeny vlasov počas života, môže žena na istú dobu spanikáriť. Na to však nie je žiadny dôvod, nejedná sa totiž o zdravie ohrozujúci problém. Aj tak je ale dobré vedieť, čo na padanie vlasov pomáha najviac.

Ako vzniká vypadávanie vlasov po pôrode, jeho špecifiká a faktory

Pokiaľ ide o vypadávanie vlasov, tento dej je prirodzený v rámci biologického cyklu života každého vlasu u človeka. Z hľadiska štatistík je denný úbytok 50 až 100 vlasov, ktoré vypadnú, biologicky a fyziologicky prirodzený a nejde o žiaden problém.

Počas tehotenstva však dochádza vplyvom hormonálnej nerovnováhy k nadmernému rastu a zahusteniu vlasov, čo prináša opticky lepší vizuálny dojem. Účes je na prvý pohľad bohatší a hustejší a to preto, že prichádza k posilneniu rastovej fázy vlasov. Po skončení tohto obdobia, čiže po pôrode, sa však hladina hormónov postupne normalizuje.

Jamieson Biotin

 • Vplyv na kožu, vlasy a nechty
 • Podpora látkovej premeny
 • Pôsobenie na nervový systém a psychiku

Forcapil HAIR ACTIV

 • Podpora tvorby keratínu
 • Vplyv na vyživovanie vlasov
 • Zlepšenie kvality a stavu vlasov

Femibion 2

 • Podpora tehotenstva a obdobia po pôrode až do konca dojčenia

Biosil plus

 • Pôsobenie na vlasy a nechty
 • Účinky na pokožku a pleť
 • Vyššia vitalita a nižšia únava

Inca Collagen

 • Zlepšenie stavu pokožky
 • Pôsobenie na vlasy a nechty
 • Problémy s kĺbmi, kosťami a svalmi

To so sebou prináša na prvý pohľad nadmerné padanie a aj tieto špecifiká:

 • spomínaná hormonálna nerovnováha a jej zmena po pôrode je prvým najčastejším faktorom padania vlasov, hlavne ak ide o pokles estrogénu
 • vplyvom týchto hormónov zostávajú vlasy počas tehotenstva dlhšiu dobu vo fáze rastu, čiže po ňom len telo dobieha zameškaný prirodzený deficit
 • zároveň platí, že práve po pôrode, viac ako kedykoľvek inokedy, dochádza aj k miernemu zanedbaniu starostlivosti, čo má tiež istý vplyv
 • problémom môže byť aj celkové fyziologické a psychické vyčerpanie, ktoré pôrod spôsobí, telo stratí veľa látok a ich nedostatok sa prejaví aj na vlasoch

DLHŠIE AKO 6 MESIACOV BY TO NEMALO BYŤ

Hoci je vypadávanie vlasov po pôrode pomerne prirodzené, tento stav by nemal trvať donekonečna. V prípade, že sa u vás objaví a pretrváva dlhšiu dobu, ako 6 mesiacov, nemusí už ísť o typické popôrodné padanie vlasov a vtedy je lepšie ísť za odborníkom.

Príznaky a prejavy vypadávania vlasov po pôrode

Ak ide o to, akým spôsobom sa vypadávanie vlasov prejavuje, nejde len o samotné padanie, ale aj o niektoré súvisiace stavy, javy a viditeľné problémy. Tie sa týkajú hlavne kvality samotných vlasov, ale niekedy aj iných vlastností a oblasti.

Tu sú tie javy, symptómy a problémy, ktoré sú najčastejšie:

Zriedenie vlasov: Výsledkom nadmerného vypadávania vlasov a naopak nedostatočného rastu a jeho stimulácie dochádza k viditeľnejšiemu úbytku a hlavne k preriedeniu vlasov. Typické však je, že ide o celkový stav, ktorý sa týka celej hlavy.

Problémy so vzhľadom vlasov: Druhou oblasťou, ktorá je aj voľne viditeľná, je zhoršenie vzhľadu vlasov. Tie strácajú svoj prirodzený lesk, objaviť sa individuálne môže aj zmena pigmentácie. Vlasy sú na prvý pohľad viac vysušené a akoby bez života.

Zhoršenie kvality vlasov: Súvisiacim príznakom býva aj celkové zhoršenie kvality vlasov a to nielen pokiaľ ide o ich vzhľad, ale aj pokiaľ ide o ich niektoré vlastnosti. Najčastejšie dochádza k lámaniu vlasov a ich štiepeniu, narúša sa ich pevnosť.

Riešenie vypadávania vlasov po pôrode doma

V prípade, že je u vás padanie vlasov po pôrode také, že si vyžaduje aj určité zásahy, vo väčšine prípadov si vystačíte s domácou liečbou. Tá by mala zahŕňať komplexný postup pôsobenia jednak na rast vlasov, ako aj obmedzenia negatívnych vplyvov.

Toto je 6 tipov, ktoré vám môžu najviac pomôcť v tejto oblasti:

Zmena kozmetiky a lepšia starostlivosť

Základnou zmenou je zlepšenie starostlivosti o vlasy, kde to netreba preháňať s ich umývaním a nadmerným používaním lakov, farieb a kozmetiky s dráždivými látkami. Vlasy treba česať jemnejšie a začať používať vlasovú kozmetiku s biotínom a oxidom kremičitým.

Doplnenie minerálov a vitamínov

Pre vlasy je dôležité pozitívne pôsobenie aj zvnútra, konkrétne hlavne ich výživa. Tá pomáha na ich rast, ale aj zlepšenie stavu, zdravia a vzhľadu. Práve preto treba konzumovať viac potravín s vitamínmi A, B a E a minerálmi horčík, železo, selén a zinok.

Obmedzenie stresu a námahy

Nielen podpora pozitívnych faktorov, ale aj obmedzenie niektorých tých negatívnych majú zásadný vplyv na stav vlasov a to nielen po pôrode. Všeobecne sa však odporúča obmedziť hlavne psychický stres a fyzickú námahu, ktoré najviac zhoršujú padanie vlasov.

Prírodné prostriedky na vlasy

Na podporu rastu vlasov, ich hustoty a na zlepšenie ich výživy a teda aj proti nadmernému rednutiu, je možné využiť viacero prírodných prostriedkov. Vo forme zábalov a masiek môžete skúsiť hlavne oleje, najmä kokosový, olivový, arganový a mandľový.

Podporné doplnky a prípravky

Ak budete chcieť zlepšiť celkový stav vašich vlasov a zároveň vplývať na ich výživu, rast a vzhľad komplexnejšie, môžete siahnuť po rôznych podporných prípravkov. Môže ísť o doplnky s vitamínmi a minerálmi, alebo aj o vlasové toniká a balzamy.

Špecializované liečivá

Poslednou možnosťou na tie najviac extrémne prípady padania vlasov je použitie špeciálnych liekov a liečiv. Ide o rôzne dermálne roztoky na vlasy, ale aj o perorálne kapsuly a tabletky, ktoré stimulujú keratín a rast vlasov alebo obmedzujú ich vypadávanie.

POZOR NA VÁŽNEJŠIE PADANIE VLASOV

V určitom objeme a intenzite je padanie vlasov po pôrode normálne a prirodzené v dôsledku zníženia hladiny estrogénu, no treba si dať pozor na vážnejšie stavy. V prípade, ak sa začnú objavovať na hlave väčšie plochy bez vlasov, kontaktujte už lekára.

Výživové doplnky a prípravky na vypadávanie vlasov po pôrode

V prípade, že by ste chceli podporiť prirodzený rast vlasov a zlepšiť ich stav či kondíciu, môžete na to využiť aj viaceré formy hotových produktov. Môže ísť o doplnky výživy, kozmetické prípravky aj zdravotnícke produkty na vlasy.

Mechanizmus ich účinku je maximálne prirodzený:

K dispozícii sú hlavne vlasové aktivátory, balzamy na vlasy, prípravky na vlasovú regeneráciu alebo tabletky či kapsuly obsahujúce minerály, vitamíny a rastlinné látky

Bez ohľadu na to, akú formu si vyberiete, získate tieto výhody:

 • kúpa nie je podmienená receptom ani návštevou a vyšetrením u lekára
 • tieto prípravky sú založené na prírodných látkach a prirodzenom vplyve
 • netreba sa obávať žiadnych vážnejších nežiaducich a vedľajších účinkov

Z hľadiska aktívnych a účinných látok možno nájsť v týchto prípravkov hlavne vitamíny B a minerály podporujúce korienky a vlasové cibuľky, kofeín na stimuláciu rastu, kokosový olej a rôzne bylinné extrakty či výluhy. K dispozícii sú rôzne formy, či už ide o vodičky a roztoky na priamu aplikáciu, balzamy, kondicionéry, emulzie, vlasové toniká či tabletky.

Lieky na vypadávanie vlasov po pôrode

Na intenzívnejšie padanie vlasov z rôznych príčin a to aj po pôrode je možné využiť viaceré špecializované liečivá. V tomto prípade ide o voľne dostupné lieky, ktorých kúpa si nevyžaduje predpis a nie je potrebné ani navštíviť lekára.

Tie ponúkajú pôsobenie hlavne v týchto prípadoch:

Niektoré lieky pôsobia na podporu tvorbu keratínu pre prirodzený rast vlasov, iné sú určené na liečbu vypadávania vlasov v dôsledku hormónov a ďalšie na obnovu rastu

Pre ženy po pôrode, ale aj všeobecne, majú lieky viacero výhod:

 • zloženie, hlavne ak ide o syntetické účinné látky s overeným vplyvom
 • kúpa je voľná a bez receptu, lieky tak možno kúpiť aj v online lekárni
 • jednoduché použitie, ktoré nemusí byť príliš dlhodobé a ani zaťažujúce

Najčastejšie sa v týchto liekoch ako účinné látky používajú minoxidil stimulujúci rozšírenie periférnych ciev a obnovu rastu vlasov, L-metionín, pantotenan vápenatý, kyselina paraaminobenzoová, tiamíniumdichlorid alebo pyridoxíniumchlorid. Niektoré lieky obsahujú aj prírodné a rastlinné látky, napríklad extrakt z klíčkov či minerály typu zinok.

Phyteneo Methionin komplex

 • Podpora vlasov, nechtov a stavu pokožky

Femibion 2

 • Podpora tehotenstva a obdobia po pôrode až do konca dojčenia

Neocapil

 • Rast nových vlasov
 • Zamedzenie vypadávaniu vlasov
 • Estetické výsledky

Revalid

 • Účinky proti vypadávaniu vlasov
 • Podpora vlasov
 • Pôsobenie na nechty

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na vypadávanie vlasov po pôrode

Či už sa rozhodnete siahnuť po vlasovej kozmetike stimulujúcej rast, rôznych prípravkoch na podporu stavu a zdravia vlasov, alebo aj po liekoch proti ich vypadávaniu, všetky tieto produkty bez väčších problémov a receptu zakúpite prakticky v každej lekárni.

Okrem tých kamenných môžete siahnuť aj po tých internetových:

 • v tomto prípade získate viac pohodlia, nakoľko nemusíte nikam ísť
 • objednávku spravíte z domu, pokojne cez počítač aj mobilný telefón
 • zaobídete sa aj bez hotovosti, platiť sa dá vopred a online
 • viaceré známejšie lekárne umožňujú spraviť nákup aj bez registrácie

Práve vyššie spomínané benefity sú tie, pre ktoré ľudia online lekárne uprednostňujú stále viac, najmä tie overené, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu. Okrem väčšieho sortimentu ponúkajú kvalitnejšie lekárne aj širší zákaznícky servis.

Ten sa prejavuje tak vo finančných, ako aj nefinančných výhodách. Do prvej kategórie môžu patriť hlavne doprava zdarma pri väčšom nákupe alebo viac akcií a zliav pre verných zákazníkov, do tej druhej zas spadajú možnosti platby aj platobnou kartou, rýchlejšie doručenie, väčší výber spôsobov dopravy alebo jednoduchšia objednávka.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.79

28 Hodnotení

mne pomohlo doplnit zelezo s potravinami bohatymi na zelezo a doplnok captafer pre lepsie vstrebavanie zeleza z potravy

Kajetana K. píše 01 apríla 2020 o 01:35

Pridať komentár