7 vecí, čo zaberá, čo je dobré, čo pomáha a ako zastaviť hnačku u detí a aké lieky využiť

Tak, ako aj u dospelých, aj u detí je hnačka veľmi nepríjemným stavom, bez ohľadu na to, či má infekčný alebo neinfekčný pôvod. Býva s ňou spojené veľmi vážne riziko dehydratácie, čiže odvodnenia organizmu, čo môže mať vážne riziká hlavne pre malé deti.

Týka sa to hlavne detí, ktoré sú ešte dojčené, či už umelým alebo materským mliekom, kde si hnačka vyžaduje čo najskorší zásah lekára. Aj u starších detí však môže priniesť viaceré riziká a hlavne komplikácie. Pokiaľ vás zaujíma niečo viac o tom, čo všetko hnačku spôsobuje, aká je najlepšia prevencia voči nej či ktoré lieky je možné použiť u detí, čítajte ďalej.

Ako vzniká hnačka u detí, jej špecifiká a faktory

Hnačka je označenie pre stav, kedy prichádza k zažívacím ťažkostiam týkajúcim sa stolice, či už ide o jej konzistenciu alebo nadmernú intenzitu jej vylučovania. Intenzita stolice býva u detí individuálna a závislá aj od veku, no viac sa treba pozerať na jej konzistenciu.

Najčastejšie bývajú hnačky spojené s infekciami, kedy je nástup tráviaci ťažkostí veľmi rýchly a hlavne intenzívny. V niektorých prípadoch môže ísť aj o dôsledok zápalových problémov v črevách, prípadne u starších detí aj o následok stresu. Najčastejšie ide o akútny problém s trvaním zopár dní, chronická hnačka môže trvať aj viac mesiacov.

Imodium Instant

 • Symptomatická liečba hnačky

PROBIO-FIX

 • Pomoc pri zažívacích problémoch
 • Podpora trávenia a obnova črevnej mikroflóry
 • Zlepšenie imunity

Smecta

 • Zastavenie náhlej hnačky
 • Zmiernenie dlhodobej hnačky
 • Tlmenie bolesti

Endiex

 • Liečba akútnej infekčnej hnačky
 • Liečba neinfekčnej akútnej hnačky
 • Riešenie diétnej chyby

Hylak forte

 • Tráviace ťažkosti
 • Problémy zápalového charakteru
 • Probiotické účinky

U detí, či už pôjde o dojčatá alebo staršie deti, počítajte aj s týmito faktormi:

 • najčastejšie dochádza k hnačke u detí z dôvodu infekcie, predovšetkým vírusovej spôsobenej rotavírusom, prípadne bakteriálnej, napríklad salmonelou
 • zvlášť u menších detí môže byť za hnačkou aj celkovými tráviacimi problémami parazitárna infekcia, prípadne môže ísť len o dočasný stav po liečbe antibiotikami
 • nakoľko infekčné hnačky sú u detí najčastejšie, dôležité je dodržiavanie hygieny a prevencie pred nakazením sa, obzvlášť v kolektíve viacerých detí
 • ak ide o neinfekčné príčiny, môže ísť o problémy s chýbajúcimi enzýmami, najčastejšie laktázou, prípadne o dôsledok niektorých chronických ochorení čriev

KEDY BEZODKLADNE NAVŠTÍVIŤ PEDIATRA

Väčšina rodičov sa snaží hnačku nepreceňovať a rieši ju doma, no sú situácie, kedy je nevyhnutné navštíviť lekára. Ide o prípady, ak hnačka trvá 3 a viac dní, ak sa spolu s ňou objaví horúčka, krv v stolici, žltačka, zvracanie alebo ak príde k nafúknutiu brucha.

Príznaky a prejavy hnačky u detí

Hoci sa hnačka dá veľmi jednoducho rozoznať predovšetkým podľa zvýšenej pravidelnosti vylučovania stolice, okrem tohto typického prejavu existuje aj viacero iných problematických javov, symptómov a príznakov, ktoré s ňou obvykle súvisia.

Tu je prehľad tých, ktoré sú najčastejšie a najvýraznejšie:

Častejšie vylučovanie stolice: Typický problém súvisiaci s hnačkou je viditeľne častejšie vylučovanie stolice. To je sprevádzané silným nutkaním, ktoré sa nedá potlačiť, podľa konkrétnej príčiny či pôvodcu hnačky môže nastať aj viac krát za hodinu.

Problémy s konzistenciou stolice: Okrem častejšej stolice treba pozerať aj na to, akého je typu a čo ju sprevádza. Medzi typické prejavy hnačky totiž patrí veľmi riedka stolica, niekedy až vodová, ktorá doslova z čriev vyteká a nie je možné ju vôbec zastaviť.

Ďalšie priame a nepriame javy: Veľmi často, hlavne v prípade infekčných a zápalových príčin hnačky, dochádza tiež k bolestiam a kŕčom v bruchu, rovnako tak k nadúvaniu, plynatosti či pocitom na zvracanie. Vyskytnúť sa môžu aj teplota a horúčka.

Riešenie hnačky u detí doma

Infekčná a závažná hnačka u detí rozhodne patrí do rúk lekárom, no aj v rámci domácej a podpornej liečby viete urobiť veľa vecí, či už ide o prostriedky prvej pomoci, alebo aj o dlhodobé opatrenia. Ideálne je skombinovať ich a využiť na maximum.

Medzi tie najlepšie a najviac odporúčané patria:

Nasadenie diéty

Prvou pomocou na najviac akútne prípady hnačky je aj u detí nasadenie diéty. U dojčených detí to znamená vylúčenie stravy s výnimkou materského mlieka, u väčších zas podávanie ryžového či mrkvového odvaru, jabĺk, banánov alebo zemiakovej kaše.

Hydratácia

Druhou dôležitou vecou, nielen v rámci akútnej pomoci, ale aj v ďalšie dni, je doplnenie tekutín a dôležitých minerálov. Piť treba hlavne vodu alebo nesladený čierny čaj, väčším deťom možno podávať aj neperlivé minerálky a rehydratačné roztoky.

Dlhodobejšia zmena stravovania

Z pohľadu dlhodobej úpravy jedálnička po hnačke je dobré zamerať sa najmä na ovocie a zeleninu, hlavne hrášok, cuketu, červenú šošovicu či zeleninové polievky. Konzumovať je možné aj celozrnné cestoviny alebo ovsenú kašu, hlavne na raňajky.

Minimalizácia rizikových faktorov

Dôležité v rámci prevencie aj akútnych problémov je čo najviac znížiť pôsobenie možných rizikových a negatívnych vplyvov. Ide hlavne o externé faktory typu stres, rovnako tak treba zlepšiť hygienu v kolektíve a nejesť v lete rizikové mliečne výrobky.

Bylinky a prírodné prostriedky

Na trávenie a jeho upokojenie, čo môže mať sekundárny a nepriamy vplyv aj na hnačku, je možné využiť tiež viaceré prírodné prostriedky. Pomôcť môžu harmančekový alebo feniklový čaj, jablková odvar, med so zázvorom či jogurty s probiotikami.

Voľne dostupné prípravky

V prípade vážnejšej hnačky je možné u detí, hlavne u tých starších, siahnuť aj po niektorých doplnkoch výživy. Tie môžu obsahovať napríklad aktívne uhlie probiotické látky na črevnú mikroflóru či rastlinné extrakty a iné prirodzené látky na trávenie.

Lieky na zastavenie hnačky

Siahnuť po liekoch, ktoré obsahujú predovšetkým syntetické účinné látky a pôsobia na okamžité utlmenie či zastavenie hnačky, je možné iba v prípade odporúčania lekára. Tieto lieky sú dostupné voľne bez receptu a k dispozícii máte viacero typov a foriem.

POZOR NA NAJČASTEJŠIE CHYBY

Mnoho rodičov nevedomými chybami môže priebeh hnačky zhoršiť. Medzi tie najčastejšie patria neskoré vylúčenie problematickej stravy, nedopĺňanie tekutín a minerálov už od úvodu, podávanie nevhodných tekutín či podávanie nevhodných prípravkov.

Výživové doplnky a prípravky na hnačku u detí

Pokiaľ ide o voľne dostupné výživové doplnky a prípravky s použitím pri hnačke, jedná sa o produkty hlavne s nepriamym pôsobením. Ich cieľom je tráviaci trakt ako celok a podpora trávenia či vylučovania, čo vplýva tiež na stolicu.

Pokiaľ ide o dostupné formy, výber je veľký:

Sortiment obsahuje napríklad rozpustné prášky, čaje a čajoviny, perorálne tabletky a kapsuly, rôzne kvapky, roztoky a sirupy, prípadne špeciálne diétne potraviny

Medzi ich najdôležitejšie charakteristiky patria:

 • kúpa bez receptu, nie je treba ani navštíviť lekára
 • jednoduché použitie, v niektorých prípadoch aj dlhodobo
 • minimálne riziká spojené s vedľajšími alebo nežiaducimi účinkami

Najčastejšie obsahujú tieto prípravky látky s prirodzeným pôsobením na trávenie, črevnú mikroflóru a celkovo zažívacie procesy. Medzi bežne využívané aktívne látky patria najmä hydrogél kyseliny metylkremičitej, rozličné probiotické kultúry, laktobacily, tanín, tráviace enzýmy alebo chlorid draselný či glukóza.

Lieky na hnačku u detí

Pokiaľ budete chcieť riešiť závažnejšie prípady hnačky s väčšou razanciou, k dispozícii máte aj voľne predajné lieky. Nie všetky sú ale vhodné na použitie aj u detí, dobrou správou však je, že u tých vo veku od 3 rokov je už výber väčší.

Sortiment liečiv na hnačku zahŕňa najmä tieto:

Tabletky, kapsuly, sirupy, roztoky či žuvacie tablety, ktoré slúžia na zvýšenie hustoty stolice, zlepšenie trávenia, črevnú mikroflóru a tiež na pohltenie toxických látok

Pre dospelých aj pre deti majú nasledovné výhody:

 • rýchly nástup účinku a to vďaka silnejšej koncentrácii látok
 • možnosť výberu z viacerých foriem a to aj podľa veku dieťaťa
 • špecializované a konkrétne pôsobenie, ale aj celkové účinky

Tieto lieky môžu obsahovať tak prírodné, ako aj syntetické účinné látky. Medzi najviac využívané zložky patria čierne aktívne uhlie, rôzne laktobacily a probiotické baktérie, liečivá typu nifuroxazid s pôsobením na infekcie v tráviacom trakte či loperamid hydrochlorid. Niektoré sú dostupné pre deti až od veku 6 rokov.

Imodium Instant

 • Symptomatická liečba hnačky

PROBIO-FIX

 • Pomoc pri zažívacích problémoch
 • Podpora trávenia a obnova črevnej mikroflóry
 • Zlepšenie imunity

Smecta

 • Zastavenie náhlej hnačky
 • Zmiernenie dlhodobej hnačky
 • Tlmenie bolesti

Endiex

 • Liečba akútnej infekčnej hnačky
 • Liečba neinfekčnej akútnej hnačky
 • Riešenie diétnej chyby

Hylak forte

 • Tráviace ťažkosti
 • Problémy zápalového charakteru
 • Probiotické účinky

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na hnačku u detí

Všetky formy podporných doplnkov, prípravkov či liekov, ktoré je možné použiť aj u detí, si viete zakúpiť bez receptu a ich najlepší výber nájdete v lekárňach. Okrem tých kamenných môžete využiť aj široký sortiment internetových lekární.

Hlavne v prípade tých väčších sa naplno prejavia výhody online nákupu:

 • ide predovšetkým o pohodlie, objednávku vybavíte aj z obývačky
 • rovnako tak nemusíte pre produkty nikam ísť, donesie vám ich kuriér
 • samozrejmosťou je cenová úspora, niektoré lekárne majú aj dopravu zdarma
 • okrem širokého výberu je plusom aj to, že väčšina prípravkov je skladom

Hoci nákup cez internet je spojený zvyčajne s dosiahnutím cenovej úspory, nemenej dôležité je pozerať aj na kvalitné zákaznícke služby. Preto je lepšie nakupovať v tých známejších a väčších lekárňach.

Výsledkom totiž môžu byť dôležité benefity nefinančného typu a charakteru. Ide napríklad o rýchlejšie doručenie aj do 24 či 48 hodín, jednoduchší nákup bez zdržujúcej registrácie, možnosť pohodlnejšej platby nielen na dobierku a cez internet banking, ale aj cez platobnú kartu, prípadne o lepšie sledovanie doručenia objednávky.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.74

27 Hodnotení