Toto sú najlepšie rady a tipy, čo je dobré, čo pomôže a ako uvoľniť zápchu u detí
V detskom veku bývajú tráviace problémy a ťažkosti bežnou súčasťou života, čo je následok najmä postupného vývoja tráviacej sústavy a tiež čoraz horšia životospráva. Výnimkou nie je ani zápcha, u detí sa prejavuje zhoršeným spôsobom aj intenzitou vyprázdňovania.
Hoci je samozrejme počet stolíc u detí, vrátane tých najmenších, veľmi individuálny, podľa štatistík sa aspoň raz za život s týmto problémom stretne 8 z 10 detí. Našťastie, iba niekoľko percent prípadov je prejavom vážnejšieho ochorenie. V tomto článku sa preto zameriame na to, čo všetko spôsobuje zápchu, ako na ňu pôsobiť a čo proti nej najlepšie pomáha.
Ako vzniká zápcha u detí, jej špecifiká a faktory
O zápche sa hovorí najčastejšie v súvislosti s nedostatočnou frekvenciou vyprázdňovania stolice, no ide o stav, ktorý súvisí aj s inými aspektmi tejto prirodzenej fyziologickej potreby. Dôležité sú hlavne priebeh vyprázdňovania, čiže námaha, rovnako tak konzistencia.
Problémovým javom je stav, kedy je vyprázdňovanie stolice ťažšie alebo dokonca bolestivé, rovnako tak príliš hustá alebo tvrdá stolica. Za zápchou môžu byť problémy priamo s trávením a tráviacou sústavou, najčastejšie ide o funkčnú zápchu. Zároveň však môžu byť problémy so stolicou aj prejavom niektorých ochorení či užívania liekov.
Bisacodyl-K
- Na akútnu aj chronickú zápchu
- Na podporu pravidelného vyprázdňovania
- Účinky pred zákrokmi a vyšetreniami
V prípade zápchy u detí, vrátane dojčiat a bábätiek, sú aj tieto špecifiká:
- u detí sa frekvencia stolice a s ňou súvisiace určenie zápchy odlišuje aj podľa veku, kým u detí do 1 roka je v norme 5 stolíc za týždeň, u starších to sú 3 až 4
- v prípade plne dojčených bábätiek môže byť stolica aj niekoľkokrát za deň, no ak sa vyskytne aj raz za niekoľko dní a iné príznaky nie sú prítomné, nie je to ešte zápcha
- u starších detí treba počítať aj s inými, viac prirodzenými faktormi, ktoré pôsobia na stolicu a jej frekvenciu, najmä ak ide o jedálniček, pohyb alebo pitný režim
- zabúdať netreba ani na psychogénne faktory a vplyvy, najmä stres, nervozita, strach či nepokoj môžu spôsobiť na jednej strane tak zápchu, ako aj na druhej hnačku
AKÚTNA VS. CHRONICKÁ ZÁPCHA
Podľa toho, ako dlho trvá stav zápchy, sa rozlišuje buď akútna alebo chronická zápcha. V prípade tej akútnej je vznik zvyčajne veľmi rýchly a ide o trvanie niekoľko dní až týždňov. Chronická zápcha však trvá aj viac mesiacov a obvykle ide o príznak ochorenia.
Príznaky a prejavy zápchy u detí
Ak ide o symptómy súvisiace so zápchou, tie najviditeľnejšie a najvýznamnejšie sa týkajú stolice. Okrem toho sa však môžu pridružiť aj iné problematické stavy, či už tráviaceho alebo aj iného charakteru. U každého dieťaťa však sú v inej intenzite.
Toto sú tie prejavy, problémy a javy, ktoré sú najdôležitejšie:
Vylučovanie stolice: Najdôležitejším prejavom zápchy sú problémy s vylučovaním stolice. Ide jednak o zníženie frekvencie vylučovania stolice, ale zároveň aj o problémy s jej konzistenciou, najmä tvrdosťou a hustotou. Vylučovanie býva tiež obtiažnejšie.
Symptómy týkajúce sa tráviacej sústavy: Problémy súvisiace so stolicou a jej konzistenciou či vylučovaním sa prejavia aj inými symptómami spojenými s tráviacou sústavou. Ide o bolesti či kŕče žalúdka, rovnako tak o nadúvanie, nafukovanie a pocit plnosti.
Ostatné príznaky a prejavy: Zápcha býva u malých detí a bábätiek spojená aj s celkovým nepokojom a plačlivosťou, rovnako tak s nechutenstvom do jedla. U starších detí sa objavujú bolesti hlavy, pri dlhodobej zápche ako následok vznikajú hemoroidy.
Riešenie zápchy u detí doma
U detí je potrebné v prípade zápchy čo najskôr kontaktovať lekára, aby ten mohol odborne posúdiť všetky rizikové vplyvy, aktuálny stav a hlavne riziko možných komplikácií. S laxatívami treba narábať veľmi opatrne, no existujú aj iné prostriedky.
Tu sú najlepšie možnosť pôsobenia na zápchu:
Podávanie tekutín
Základom je podávanie dostatočného množstva tekutín, ktoré môžu pomôcť na zmäkčenie stolice a celkovo aj na peristaltiku čriev. Ideálne je použiť vodu alebo vodu s citrónom, ak to vek dieťaťa umožňuje. Siahnuť môžete aj po jemných minerálkach.
Zvýšenie vlákniny
Druhým dôležitým opatrením je zvýšenie konzumácie vlákniny, čo je špeciálny typ sacharidov s podporným účinkom na trávenie, metabolizmus a pohyb čriev. Veľmi dobrým zdrojom vlákniny sú ovocie, zelenina, hnedá ryža, šošovica a pohánka.
Probiotiká v strave a doplnkoch
Okrem vlákniny by ste sa mali snažiť vo zvýšenej miere podávať dieťaťu aj probiotiká, či už v podobe doplnkov výživy alebo v prirodzenejšej podobe niektorých druhov potravín a surovín. Ide najmä o jogurty, kyslú kapustu či acidofilné mlieko.
Špeciálna masáž brucha
Pomôcť na podporu trávenia a vylučovania, hlavne u menších detí, môže aj špeciálna masáž brucha. Dieťa si ľahne na chrbát, pokrčí kolená a rodič by mu mal jednou rukou jemne masírovať brucho v smere hodinových ručičiek a smerom nadol.
Dostatok pravidelného pohybu
Okrem masáži prospieva dlhodobo a celkovo tráveniu aj vylučovaniu a peristaltike čriev tiež pravidelný pohyb. Malo by ísť ideálne o kombináciu behu, chôdze, plávania a iných dlhodobých aktivít, u menších detí je dôležitá hlavne tá častá chôdza.
Podporné prípravky a prostriedky
Podporiť trávenie, metabolizmus, vylučovanie a tiež pôsobiť proti niektorým symptómom a ťažkostiam spojených so zápchou môžete aj cez voľne dostupné doplnky výživy. Dôležité je, že obsahujú prírodné látky s prirodzeným pôsobením na črevá aj stolicu.
Voľne dostupné lieky bez receptu
V niektorých prípadoch, avšak len na odporúčanie lekára, je možné využiť na podporu peristaltiky čriev alebo na uvoľnenie akútnej zápchy, aj voľne dostupné lieky. Najčastejšie sa jedná o špeciálne čapíky, no k dispozícii sú aj perorálne formy, hlavne kvapky.
KEDY URČITE ÍSŤ ZA LEKÁROM
Návšteva lekára je bezpodmienečne nutná vtedy, ak sa v stolici objavuje krv, ak dochádza ku kolikovitým bolestiam brucha pri vyprázdňovaní alebo vtedy, ak absentuje akékoľvek vylučovanie stolice viac, ako tri dni. Ide už o veľmi vážne prejavy zvýšeného rizika.
Výživové doplnky a prípravky na zápchu u detí
V rámci podpory riadnej funkcie tráviaceho systému, ale aj proti zápche a na zlepšenie stolice, môžete siahnuť po širokom sortimente voľne dostupných prípravkov a doplnkov výživy. Viaceré z nich sú určené aj špeciálne pre deti.
Ponuka je pomerne komplexná:
Ide hlavne o doplnky výživy v podobe perorálnych tabliet, sirupov a kvapiek určených na vyprázdnenie a trávenie, prípadne o špeciálne čípky do konečníka
Z pohľadu ich výhod sú najvýraznejšie tieto:
- kúpa nie je podmienená receptom, je dobré sa ale s lekárom poradiť
- skombinovať môžete viacero foriem a typov prípravkov
- nájsť viete aj všeobecné doplnky výživy na podporu trávenia
Vďaka tomu, že aktívne látky týchto produktov a prípravkov sú väčšinou prírodného a rastlinného charakteru, je miera rizík z pohľadu vedľajších účinkov a kontraindikácií minimálna. Okrem glycerínových čípkov, rastlinných preháňadiel alebo rôznych čajovín s bylinným zložením môžete siahnuť aj po probiotikách.
Lieky na zápchu u detí
Pokiaľ budú problémy so zápchou a jej súvisiacimi symptómami vážnejšieho typu, môžete siahnuť aj po voľne dostupných liekoch. Vzhľadom na to, že sú určené hlavne pre dospelých, pred použitím u detí je dôležitá lekárska konzultácia.
Sortiment liekov býva nasledovný:
K dispozícii sú hlavne preháňadlá s okamžitým účinkom na peristaltiku čriev, liečivá na zmäkčenie stolice aj lieky so širším účinkom, napríklad na nadúvanie
Medzi ich najdôležitejšie vlastnosti patria najmä:
- možnosť nákupu bez receptu, čo umožňuje aj kúpu cez internet
- výber z viacerých foriem, či už perorálnych, alebo formy čapíkov
- koncentrovanejšie zloženie z rastlinných či syntetických látok
Siahnuť môžete po čajoch a čajovinách založených na rastlinnej kombinácií extraktov, napríklad zo sladkého drievka, fenikla a mäty, ale aj po roztokoch či tabletkách so syntetickým zložením, napríklad s obsahom dinátriumpikosulfát. K dispozícii sú aj špeciálne glycerínové čapíky, ktoré sa aplikujú priamo do konečníka.
Bisacodyl-K
- Na akútnu aj chronickú zápchu
- Na podporu pravidelného vyprázdňovania
- Účinky pred zákrokmi a vyšetreniami
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na zápchu u detí
Všetky spomínané formy čípkov aj perorálnych prípravkov, doplnkov a liekov sú dostupné bez receptu alebo predpisu. To vám dáva možnosť zakúpiť si ich jednoducho bez akýchkoľvek vážnejších komplikácií nielen v kamennej, ale aj online lekárni.
Nákup spomínaných produktov cez internet má viacero plusov:
- ide hlavne o väčší výber, najmä v známejších lekárňach
- samozrejmosťou je časová úspora, objednávka je vecou zopár minút
- nemenej dôležité je tiež pohodlie, netreba nikam ísť, všetko vybavíte z domu
- pri platení nie ste odkázaní iba na hotovosť, zaplatiť viete aj online
Nemenej dôležitou výhodou, hlavne v tých väčších a lepších lekárňach, je aj dostupnosť sortimentu skladom, hlavne ak má nejaký produkt či liek viacero veľkostí balenia. Zrýchleniu nákupu pomôže aj možnosť objednávky bez zdržujúcej registrácie.
Nie vždy sa oplatí pozerať len na čo najnižšiu cenu prípravkov, nakoľko práve tie známejšie lekárne, ktoré sú na trhu dlhšie, ponúkajú hlavne nefinančné benefity. Môže ísť napríklad o rýchlejšie doručenie aj do 1 či 2 dní, možnosť platby zrýchlene a pohodlne platobnou kartou alebo o možnosť sledovať celú objednávku vrátane doručenia online.