Čo spôsobuje a čo najlepšie pomáha na zápal prostaty? Bylinky, strava aj prírodná liečba

Čo spôsobuje a čo najlepšie pomáha na zápal prostaty? Bylinky, strava aj prírodná liečba

Medzi najčastejšie a najviac nepríjemné urologické zápaly u mužov patrí zápal prostaty. Ide o zápalové ochorenie spojené s problematickým močením a bolesťami v podbrušku, ktoré môže mať rýchlejší, ale aj dlhodobý priebeh, napríklad aj niekoľko mesiacov.

Kým akútny zápal prichádza náhle a býva spojený s intenzívnymi bolesťami v oblasti podbruška, pri chronickej forme sa môže vyskytovať aj priebeh s minimálnymi symptómami. Zápal sa lieči najčastejšie antibiotikami, no to neznamená, že by nebola dôležitá aj podporná terapia. V tejto téme sa pozrieme práve na to, čo na zápal prostaty pomáha najviac.

Čo je zápal prostaty, ako vzniká a aké majú príznaky

Prostatitída, ako sa tiež zápal prostaty nazýva, je zápalové ochorenie spôsobené najčastejšie bakteriálnou infekciou E.coli alebo enterokokmi, ktoré sa do prostaty dostanú vzostupnou alebo zostupnou cestou cez močový systém. Sekundárne môžu vzniknúť aj iné infekcie.

Podľa doby ochorenia poznáme akútny zápal s trvaním do 3 mesiacov alebo chronický zápal, ktorý trvá cez 3 hodiny. Štatistiky hovoria, že tento zápal sa môže objaviť zhruba u každého desiateho muža, problémom je však jeho skoré odhalenie. K odhaleniu príliš nepomáha ani to, že so zápalom prostaty býva spojený aj celkový zápal dolných močových ciest.

Stoporex® Prostate

 • Pre zdravú a fungujúcu prostatu
 • Zloženie iba z prírodných látok
 • Bez vedľajších účinkov

Tu sú prejavy a symptómy, ktoré môžu na zápal prostaty ukázať:

 • pri akútnej prostatitíde dochádza k náhlemu prepuknutiu zápalu a to aj s výskytom horúčky, bolestí hrádze a palpačnej citlivosti a bolestí v podbrušku
 • pokiaľ ide o javy spojené s močením, objavujú sa najčastejšie močenie malého množstva moču, ťažšie močenie, nutkanie na močenie a slabší prúd moču
 • vyskytnúť sa môžu aj bolesti počas močenia, ktoré sa môžu v závislosti od priebehu ochorenia stupňovať, objaviť sa môžu aj bolesti v oblasti penisu a semenníkov
 • v prípade chronickej prostatitídy dochádza tiež k výskytu malého množstva moču, ale zas k častejšiemu nutkaniu na močenie v noci a pocitom tlaku a bolesti pri močení

Príčiny a kedy vzniká zápal prostaty

Za zápalom prostaty je väčšinou infekcia bakteriálneho typu, no okolností a vplyvov, ktoré môžu pôsobiť na vznik a priebeh zápalu, býva oveľa viac. Veľmi dôležitý je tiež význam niektorých rizikových faktorov alebo aj chirurgických zákrokov.

Tu sú najčastejšie príčiny a faktory ovplyvňujúce zápal prostaty:

 • Bakteriálna infekcia: Za vznikom akútneho alebo aj chronického zápalu prostaty býva štandardne bakteriálna infekcia. Najčastejšími pôvodcami sú uropatogény E.coli, enterokoky alebo pneudomonády, ktoré sa do prostaty dostanú z močových ciest.
 • Sekundárne infekcie: Okrem primárnej bakteriálnej infekcie sa môžu k zápalu prostaty pridružiť aj sekundárne infekcie. Ide najčastejšie o zápaly týkajúce sa dolnej časti močových ciest, ktoré bývajú spojené s chlamýdiami, mykoplazmami a ureaplazmami.
 • Sexuálny styk: Nechránený pohlavný styk s náhodnými sexuálnymi partnermi zvyšuje riziko prenosu baktérií a iných mikroorganizmov, ktoré môžu byť za vznikom zápalu a infekcie prostaty. Platí to aj pre análny pohlavný styk, nielen pre vaginálny.
 • Vplyv vyšetrení a zákrokov: Rizikovým faktorom pre vznik alebo zhoršenie priebehu zápalu prostaty môžu mať aj niektoré urologické zákroky alebo vyšetrovacie metódy. Ide napríklad o TRUS biopsiu týkajúcu sa prostaty alebo cytoskopické vyšetrenie.
 • Ostatné vonkajšie faktory: Hoci len menší a veľmi individuálny, ale určitý vplyv na priebeh zápalu prostaty môžu mať aj oslabená imunita, hladina testosterónu, nepravidelná či zadržiavaná ejakulácia alebo dlhodobo zavedený močový katéter.

Riešenie zápalu prostaty doma

Primárne sa zápal prostaty lieči antibiotikami, nakoľko sa jedná o bakteriálnu infekciu. Tieto antibiotiká môže indikovať len lekár, no to neznamená, že by ste nemohli liečbu a riešenie zápalu podporiť aj niektorými režimovými opatreniami.

Tu sú možnosti, ktoré máte v domácom prostredí v rámci podpornej terapie:

Zmena jedálnička a životosprávy

Veľmi dôležitou súčasťou podporných opatrení sú zmeny v rámci životosprávy. Obmedziť treba alkohol a dráždivé jedlá či nápoje, napríklad kávu, korenie a alkohol, naopak, viac treba prijímať vlákninu, minerály a vitamíny, hlavne v ovocí, zelenine a strukovinách.

Pravidelné močenie

Pre celkové prečisťovanie močových ciest a podporu ich stavu je dôležité aj pravidelné močenie. Ruka v ruke s ním ide dostatočné zavodnenie organizmu, ideálna je čistá voda. Vždy, keď budete mať nutkanie, choďte sa vymočiť a moč nezadržiavajte.

Zmeny súvisiace s pohlavným stykom

Na zmiernenie rizika vzniku sekundárnych infekcií treba prijať aj niektoré opatrenia a zmeny súvisiace s pohlavným stykom. Počas zápalu sa ho snažte minimalizovať, po jeho preliečení dbajte na pravidelnú a častú ejakuláciu, ktorá podporí fungovanie prostaty.

Podporné prípravky na prostatu

Na všeobecnú podporu prostaty aj močové cesty existuje viacero podporných a voľne dostupných prípravkov. Najčastejšie ide o doplnky výživy obsahujúce rastlinné a bylinné výťažky obohatené o minerály, vitamíny a aminokyseliny, čiže o prírodné prípravky.

Voľne dostupné lieky na prostatu

Pre intenzívnejšie problémy a na závažnejšie ťažkosti s močením spôsobené problémami s prostatou existujú aj voľne dostupné lieky. Aj v ich prípade býva zloženie obvykle prirodzené a pozostávajúce napríklad z rastlinných extraktov sabalovej palmy.

Mnoho mužov má problém navštíviť lekára kvôli problémom s prostatou a to preto, že uvedenú tému považujú za veľmi chúlostivú. Treba však povedať, že bez lekárskeho vyšetrenia a odbornej liečby zápal nevyriešite a môže prejsť do chronickej podoby.[/list]

Výživové doplnky na zápal prostaty

Priamo len na zápal prostaty síce doplnky výživy nenájdete, ale je možné si vybrať zo širokého sortimentu všeobecne podporných produktov a výživových doplnkov na prostatu. Ide najčastejšie o kapsule a tabletky na perorálne užívanie.

Ak ide o ich zloženie a mechanizmus účinku, tak:

Väčšina prípravkov obsahuje kombináciu rastlinných extraktov, vitamínov, minerálov a aminokyselín podporujúcich močové cesty, prostatu, močový mechúr a ich stav

Z hľadiska vlastností a charakteristík sú tieto prípravky:

 • voľne dostupné bez lekárskeho vyšetrenia alebo predpisu
 • určené na komplexné pôsobenie a to aj v rámci prevencie
 • pôsobiace prirodzene a teda aj bez väčších rizík vedľajších účinkov

Viaceré z týchto produktov podporujú u mužov dokonca aj potenciu, nielen samotnú prostatu či stav močových ciest. Medzi najviac využívané zložky obsiahnuté v prípravkoch patria beta-sisterol, extrakt zo serenoa repens, výťažok zo slivky africkej alebo extrakt z pŕhľavy. Niektoré špeciálne prípravky môžu mať aj podobu roztokov.

Lieky na zápal prostaty

Pokiaľ ide o lieky určené na zápal prostaty, vzhľadom na bakteriálny charakter väčšiny infekcií sa užívajú antibiotiká. V ich prípade ide o lieky na predpis, ktoré môže indikovať iba lekár, no v rámci podpory existujú aj voľne predajné liečivá.

Princíp ich fungovania je obvykle nasledovný:

Cieľom voľne dostupných liekov na prostatu je podpora správnej funkčnosti prostaty, vplyv proti ťažkostiam súvisiacim s močením a vplyv na tkanivo prostaty

Tieto lieky majú pre mužov tiež svoje výhody a benefity:

 • ich zloženie je prírodné, ale koncentrovanejšie, ako pri doplnkoch
 • z toho vyplýva aj kratšie užívanie, obvykle stačí niekoľko dní až týždňov
 • viete si ich zakúpiť aj bez vyšetrenia u lekára

Lieky tohto typu najčastejšie pôsobia na prostatu komplexne, či už ide o vplyv na zdravie sliznice močových ciest, tkaniva prostaty alebo zlepšenie porúch mikcie vrátane častého močenia. Medzi najviac využívanými účinnými a aktívnymi látkami možno nájsť žihľavu dvojdomú alebo sabalovú palmu v podobe extraktov.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na zápal prostaty

Pokiaľ ide o voľne dostupné a voľne predajné doplnky a liečivá, tie si viete zakúpiť štandardne v lekárni, či už v tej kamennej alebo v internetovej. Viaceré doplnky výživy môžu ponúkať aj niektoré eshopy, lekáreň však má oveľa bohatší sortiment.

Stoporex® Prostate

 • Pre zdravú a fungujúcu prostatu
 • Zloženie iba z prírodných látok
 • Bez vedľajších účinkov

Pri kúpe z online lekárni navyše viete využiť aj ďalšie benefity:

 • ušetríte čas, nemusíte totiž nikam chodiť a objednávku spravíte aj z domu
 • máte k dispozícii väčší výber doplnkov aj liekov dostupných skladom
 • získate lepšiu cenu, v niektorých lekárňach aj dopravu zdarma
 • na jednom mieste si viete všetky prípravky komplexne porovnať

Uvedené výhody môžete naplno využiť hlavne v tých väčších a známejších online lekárňach, ktoré sú na trhu dlhšie, majú väčší sortiment a lepší zákaznícky servis.

Lepšie služby sa prejavia napríklad v jednoduchšej online objednávke bez zdĺhavej registrácie, možnostiach platby vopred aj s platobnou kartou a samozrejme cez internet, väčšom výbere doručovacích spoločností alebo aj v rýchlejšom doručení zásielky do 24 či 48 hodín. To všetko prispieva k pohodliu a jednoduchosti pri nákupe.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.66

44 Hodnotení