Čo spôsobuje bolesť kostí na nohe, ruke či v celom tele, kedy nastáva a aká je liečba

Čo spôsobuje bolesť kostí na nohe, ruke či v celom tele, kedy nastáva a aká je liečba

Bolesti kostí sú prejavom, ktorý patrí jednoznačne medzi tie vážnejšie a podceniť tento symptóm sa určite nevypláca. Hoci v mnohých prípadoch je za bolesťou len obyčajná únava pri nadmernej fyzickej aktivite alebo preťažení v tehotenstve, sú tu aj iné príčiny.

Napríklad bolesť kostí a kĺbov súčasne na celom tele býva sprievodným znakom chrípkových typov ochorení, za bolesťou sa môže skrývať aj osteoporóza, čiže rednutie kostí. Ak ide o lokalizovanú bolesť na nohe alebo ruke, treba brať do úvahy aj deformity kostí alebo dokonca nádor. Čo robiť, ak tento problém nastane, si povieme práve teraz.

Čo je bolesť kostí na nohe, ruke a v celom tele, ako vzniká a aké sú jej príznaky

Bolesť kostí je javom, ktorý môže mať závažný aj menej závažný charakter. Najčastejšie dochádza k tomu stavu vplyvom oslabenia kostí a pohybového aparátu a to následkom ich dlhodobejšieho alebo intenzívneho preťaženia fyzickou aktivitou či športom.

Ak ide o bolesť konkrétnej kosti, treba uvažovať aj o možných zápaloch či poraneniach a to nielen samotného kostného tkaniva, ale aj mäkkých tkanív okolo, hlavne svalov, väzív a šliach. U malých detí môže bolestivosť súvisieť aj s dedičnými deformáciami vo vývoji, všeobecne samozrejme aj so zranením. Niekedy ide o prejav širšieho ochorenia.

Gelactiv 3-Collagen Forte

 • Podpora pohybového aparátu
 • Ostatné účinky a pôsobenie

Collalloc

 • Podpora pohybového aparátu
 • Vplyv na kožu a pleť
 • Vitalita a imunita

Jamieson Glukozamín Chondroitín MSM

 • Pôsobenie na kĺby, chrupavky, svaly, kosti, väzivá aj šľachy

Galvex Kalciové tablety

 • Doplnenie vápnika
 • Vplyv na kosti, svaly a nervy
 • Pôsobenie na hrtan, hltan a hlasivky

Osteogenon

 • Na ochorenia spojené s rednutím kostí
 • Pri liečbe obmedzenia pohybu
 • Na zlomeniny

S bolesťami kostí však bývajú spojené aj iné prejavy:

 • najčastejšie sa vyskytujú spoločne s bolesťami oslabenie funkčnosti a pevnosti kostí, čo môže byť dôsledok buď ich rednutia, alebo aj následok mäknutia
 • bolesť kosti môže byť konkrétna a presne lokalizovaná, čo indikuje skôr nejaké ochorenie kosti, prípadne všeobecná, môže ísť o následok chrípky
 • zároveň dochádza individuálne aj k bolestiam svalstva alebo kĺbov, to platí hlavne vtedy, ak bolesť súvisí aj so stavom nervového systému a periférnymi nervami
 • bolesť typicky súvisí so zranením alebo zlomením danej kosti, vtedy býva súvisiacim prejavom aj obmedzenie hybnosti a možnosti danú kosť zaťažovať

NIEKEDY JE ZHORŠENIE STAVU PRIRODZENÉ

Hoci bolesť kostí alebo problém s ich fungovaním sú určite nepríjemné prejavy a problémy, treba rátať s tým, že môže ísť aj o vyústenie prirodzeného stavu. To v praxi znamená vplyv starnutia, kedy dochádza k zhoršeniu stavu celého pohybového systému.

Príčiny a kedy vzniká bolesť kostí na nohe, ruke a v celom tele

Bolesti kostí, či už na nohe, ruke alebo v iných častiach tela, môžu mať viacero rôznych príčin. Niekedy bývajú spojené aj s bolesťami iných častí pohybového aparátu, hlavne vtedy, ak sa jedná o systémový typ ochorenia, ktorý za bolesťami môže byť.

Čo sa týka najčastejších príčin bolestí kostí, medzi ne patria:

Nadmerné preťaženie: Najčastejšie býva za bolesťami kostí ich nadmerné preťaženie fyzickou aktivitou či športovaním. V tom prvom prípade ide buď o dlhodobé presilenie, najmä pracovnou činnosťou, alebo krátkodobá a intenzívna aktivita.

Ochorenia a poruchy kostí: Druhou častou príčinou sú poruchy a choroby priamo kostí, ktoré sa môžu prejavovať nielen bolesťami, ale aj narušením funkcie kostí. Ide napríklad o rednutie kostí, mäknutie kostí, nádor na kosti alebo deformácie.

Iné problémy pohybového aparátu: Bolestivosť kostí nemusí súvisieť len s nimi, svoj vplyv tu môžu mať aj niektoré iné ochorenia či poruchy týkajúce sa pohybového aparátu. Medzi tie najčastejšie patria problémy s kĺbmi, najmä dna, artróza či reuma.

Externé vplyvy a faktory: Pokiaľ ide o ďalšie rizikové faktory a vplyvy s pôsobením na kosti, sem treba zaradiť napríklad chrípkové ochorenia prejavujúce sa aj bolesťami kĺbov, leukémiu, kedy bolia najmä dlhé kosti či ochorenia obličiek a ich zlyhanie.

Riešenie bolesti kostí na nohe, ruke a v celom tele doma

Ak ste vylúčili, že by za bolesťou kostí na ruke, nohe alebo v iných častiach tela mohol byť nejaký vážnejší problém, ale ide napríklad len o  preťaženie či nedostatok niektorých dôležitých látok, môžete skúsiť tento problém riešiť aj doma.

V rámci komplexného pôsobenia máte tieto možnosti a prostriedky:

Zmena stravovania

Kto chce podporiť stav kostí, ale aj kĺbov, chrupaviek, svalov či šliach, pre toho je nevyhnutná zmena stravovania. Znamená to vyšší príjem vápnika, fosforu a vitamínu D. Konzumujte preto viac ovocia, zeleniny, strukovín, rýb a orechov.

Viac oddychu

Vzhľadom na to, že problémy s bolesťou kostí bývajú spôsobené aj nadmernou námahou alebo fyzickou aktivitou, je potrebné tiež viac oddychovať. Platí to hlavne pre ľudí s aktívnym životným štýlom, manuálne pracujúcich a tiež pre ženy v tehotenstve.

Pravidelná chôdza

Nielen odpočinok, ale aj zdravý typ pohybu pomáha posilniť stav a fungovanie pohybového aparátu a tiež kostí. Jedným z najprirodzenejších typov pohybu je pravidelná chôdza, ktorá pomáha nielen na kostru či svaly, ale aj proti rizikovej nadváhe a obezite.

Doplnky výživy pre pohybový aparát

Nielen na posilnenie zdravia a fungovania kostí, ale aj na celkové zlepšenie stavu pohybového aparátu od chrupaviek po svaly, na to všetko si viete zakúpiť výživové doplnky. Môžete ich užívať aj dlhodobo a preventívne a majú maximálne prirodzený vplyv.

Lieky na podpornú liečbu

Čo sa týka voľne dostupných liekov určených na kosti, ale aj na pohybový aparát, tie obsahujú hlavne vápnik v koncentrovanej podobe, prípadne aj fosfor. Pomôcť môžu na svaly, kosti aj nervový systém, ich užívanie je možné u detí aj dospelých.

NEPODCEŇUJTE DLHODOBÉ BOLESTI

V prípade, ak sú bolesti kostí príliš intenzívne alebo chronické, či už sa jedná o lokalizovanú bolesť jednej kosti, alebo o širšie bolesti, mali by ste čo najskôr absolvovať lekárske vyšetrenie. Takýto stav býva obvykle prejavom vážnejšieho ochorenia.

Výživové doplnky na bolesť kostí na nohe, ruke a v celom tele

Ak budete chcieť všeobecne podporiť stav kostí, ale aj celého pohybového aparátu, môžete na to využiť viaceré doplnky výživy a rôzne prípravky, ktoré sú dostupné bez receptu. Ich výhodou je komplexnosť, obvykle pomáhajú totiž na celý pohybový aparát.

Čo sa týka ich výberu, sortiment obsahuje viac typov a foriem:

K dispozícii máte predovšetkým tabletky, kapsuly, sirupy, roztoky, kvapky a perorálne mäkké kocky, pričom všetky tieto formy sa môžu užívať preventívne aj dlhodobo

Ich popularita a rozšírenosť súvisí s výhodami, ktoré pre užívateľa majú:

 • prvou je bezproblémová kúpa, netreba mať recept od lekára
 • druhou je prirodzené zloženie a minimum vedľajších účinkov
 • tretím je možnosť kombinácie viacerých foriem, interakcie sú tiež minimálne

Čo sa týka zloženia, nájdete tu hlavne kolagén, čo je najdôležitejšia látka pre pohybový aparát, ale aj vitamíny A, C, D a E, koenzým Q10, viaceré zdravé omega mastné kyseliny, hlavne EPA a DHA, látky typu chondroitínsulfát a glukosaminsulfát pre kĺby, chrupavky aj kosti a tiež aminokyseliny, napríklad L-Karnitín a L-Karnozín.

Lieky na bolesť kostí na nohe, ruke a v celom tele

Čo sa týka liekov, ktoré sú určené na problémy s kosťami, v rámci voľne dostupných liečiv bez nutnosti mať lekársky predpis alebo recept viete siahnuť po produktoch s obsahom vápnika. Môže ísť o šumivé tablety, roztok aj bežné tabletky perorálneho typu.

Mechanizmus ich účinku a pôsobenia je obvykle nasledovný:

Ako účinné látky sú v týchto liekoch používané rôzne formy kalcia, ktorý má význam pre stavbu kostí a používa sa ako súčasť liečby rednutia kostí alebo ich mäknutia

Oproti bežným doplnkom výživy ponúkajú lieky tieto vlastnosti a výhody:

 • kvalitnejšie zloženie, hlavne pokiaľ ide o koncentráciu kalcia
 • vďaka tomu aj rýchlejší nástup účinkov a tiež intenzívnejšie pôsobenie
 • komplexnú účinnosť a to nielen na kosti, ale aj nervy, svaly či krv

Niektoré lieky sa používajú špeciálne na problémy pohybového aparátu, napríklad ako doplnková liečba pri rednutí alebo mäknutí kostí alebo pri krivici, no iné sú určené aj ako všeobecné doplnenie vápnika pre dospelých, deti či v tehotenstve. Okrem vápnika môžu niektoré obsahovať aj fosfor, hlavne tie, ktoré sú špecializované na kosti.

Kalcikinon

 • Vplyv na stav a zdravie kostí
 • Pôsobenie na svaly a nervy
 • Podpora stavu zubov

Biomin Vitamin K2 + D3 1000 I.U

 • Zdravé kosti, zuby a svaly
 • Vplyv na minerály vápnik a fosfor
 • Podpora imunitného systému

DeVit Forte

 • Pôsobenie na zuby a pohybový aparát
 • Vplyv na imunitu aj na vitalitu
 • Zdravie kostí

Barny’s TRIPLE blend extra silný

 • Na chrupky, kosti a tvorbu kolagénu

Favea Boswellia

 • Pôsobenie na pohybový aparát
 • Podpora kolagénu
 • Imunitný a nervový systém

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na bolesť kostí na nohe, ruke a v celom tele

Pokiaľ sa rozhodnete siahnuť po spomínaných prípravkoch a doplnkoch, môžete si vybrať z naozaj veľmi širokého sortimentu značiek a typov. Keďže ich predaj je voľný a netreba mať recept, nemusíte ich nakupovať osobne, môžete využiť aj internet.

Najlepší výber majú samozrejme lekárne, tie internetové ponúkajú:

 • oveľa lepšie ceny za prípravky, niektoré dokonca majú aj dopravu zdarma
 • jednoduchší spôsob nákupu, či už cez počítač, tablet alebo smartfón
 • možnosť platiť nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostnou formou a vopred
 • bohatší výber skladom, čiže šetríte nielen peniaze, ale tiež svoj čas

Pokiaľ sa rozhodnete využiť online lekárne, nepozerajte len na čo najnižšiu cenu prípravkov alebo liekov, ale aj na to, či je daná lekáreň na trhu dlhšie a či je známejšia. Vybrať si tie väčšie a lepšie, napríklad ako je [lekaren], sa oplatí aj z hľadiska služieb.

Získate tak napríklad oveľa rýchlejšie doručenie, ideálne aj do 24 až 48 hodín, viac možností platby od dobierky, cez internet banking až po platobnú kartu, pohodlnejší spôsob objednávky aj bez zdržujúcej registrácie, jednoduchší nákup cez mobilný telefón alebo nefinančné vernostné benefity. Pochopiteľne, výhodná cena je tiež samozrejmosťou.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.64

33 Hodnotení