Čo spôsobuje, čo pomáha a ako na nespavosť v tehotenstve? Pozor si dajte na lieky

Spánok je pre organizmus príležitosťou na oddych a relax, preto je jeho dostatok dôležitou súčasťou života a to hlavne počas tehotenstva. Práve v tomto období však nastáva paradoxná situácia, nakoľko spánku si v tehotenstve ženy neužijú toľko, ako by mali.

Môžu za to viaceré zmeny týkajúce sa jednak hormonálnej hladiny, ale napríklad aj tráviaceho systému, metabolizmu, kardiovaskulárneho systému či stres z očakávaného pôrodu. Nespavosť v tehotenstve je typická hlavne pre 3. trimester, no prvé problémy s môžu objaviť už skôr. Čo proti nej pomáha a ako zlepšiť spánok, to si povieme práve teraz.

Ako vzniká nespavosť v tehotenstve, jej špecifiká a faktory

Pod pojmom nespavosť sa myslí nielen nedostatok spánku či príliš krátky spánok, ale komplexnejšia porucha a problém so spánkom ako takým. Môže ísť o ťažkosti so zaspávaním, častejšie budenie sa, skoré zobúdzanie alebo celkovo nedostatok hlbokého spánku.

Výsledkom všetkých týchto problémov je oslabenie organizmu a hlavne nedostatočný odpočinok pre dôležité orgánové systémy a sústavy. Spánok je totiž dôležitý tak pre fyziologický ako aj pre psychologický odpočinok a pre celkové uvoľnenie tela. Podľa štatistík sa s nespavosťou počas tehotenstva stretnú až tri štvrtiny žien, niektoré aj pravidelne.

Jamieson Prenatal

 • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

GS Mamavit

 • Na plánovanie tehotenstva
 • Tehotenstvo
 • Dojčenie

LadeeVita

 • Pre tehotné a dojčiace ženy
 • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

Tryptofan B

 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie na psychiku
 • Zníženie únavy a vyčerpania

Jamieson Valeriána

 • Upokojenie nervového systému a mysle
 • Pomoc so spánkom a zaspávaním
 • Využitie v rámci podpory pri niektorých problémoch

Baldriparan

 • Úľava od mierneho nervového napätia
 • Zmiernenie porúch spánku
 • Zlepšenie kvality spánku

V tehotenstve navyše na problémy so spánkom vplýva viacero faktorov:

 • v prvom rade ide o hormonálne zmeny, ktoré môžu rozhodiť prirodzený biorytmus, majú vplyv napríklad aj na nervový systém a jeho relaxáciu či srdcový tep
 • v pokročilejšom stupni tehotenstva dochádza aj k zvýšenému tlaku na močový mechúr a s tým súvisiaceho častejšieho nutkania na močenie v noci, čo sa prejaví budením
 • problémom môžu byť aj zvýšená nervozita, strach či úzkosť, výsledkom je horšie zaspávanie, ale napríklad aj príliš časté budenie sa alebo skoré vstávanie
 • zároveň treba rátať s tráviacimi problémami, napríklad pálením záhy, zvýšeným rizikom kŕčov v nohách a tiež s pribúdajúcimi kilami a hmotnosťou

NESPAVOSŤ V 1., 2. AJ V 3. TRIMESTRI

Hoci nespavosť je typická hlavne pre záver tehotenstva a tretí trimester, problémy so spánkom môžu nastať už aj oveľa skôr. Ide hlavne o narušenie prirodzeného biorytmu v prvom období tehotenstva, ale napríklad aj o vyššie riziko nádchy v noci v tom druhom.

Príznaky a prejavy nespavosti v tehotenstve

V prípade nespavosti si veľa ľudí myslí, že jej jediným prejavom je nedostatok spánku. S týmto stavom však súvisia aj iné javy, symptómy a problémy, niektoré môžu byť aj v podobe nepriameho následku či efektu porúch zdravého priebehu spánku.

Toto sú tie prejavy a symptómy, ktoré sa objavujú najviac:

Problémy so zaspávaním: Najčastejšie začína nespavosť problémami so zaspávaním. Žena má problém sa upokojiť, neustále sa prehadzuje, čas do zaspania sa predlžuje a dochádza tiež k nervozite či intenzívnejšiemu búšeniu srdca, čo znemožňuje upokojenie sa.

Nepokojný a krátky spánok: V prípade, ak sa aj žene podarí zaspať, počítať treba s tým, že spánok býva nepokojný, plytký a často krát prerušovaný, či už z dôvodu fyziologických alebo psychologických faktorov. Môže tiež prísť k skorému zobúdzaniu sa.

Súvisiace prejavy a symptómy: Výsledkom nedostatku spánku či príliš plytkého spánku býva aj nadmerná únava, vyčerpanosť, nervozita či problémy s koncentráciou. Dostaviť sa môžu aj ťažkosti s trávením, metabolizmom a tiež krvným tlakom.

Riešenie nespavosti v tehotenstve doma

Na zlepšenie spánku v tehotenstve a proti nespavosti a jednotlivým vyššie spomínaným faktorom aj príznakom je možné využiť viacero domácich receptov či možností. Niektoré pôsobia dlhodobo, iné zas majú preventívny alebo akútny charakter účinku.

Toto sú tie možnosti a spôsoby, ktoré sú najviac overené:

Úprava pitného režimu

Prvou úlohou, ktorú máte, je zlepšiť svoj pitný režim. V praxi to znamená jednak obmedziť stimulačné nápoje s obsahom kofeínu, ale aj obmedziť množstvo tekutín, ktoré vypijete pred spánkom. Snažte sa dve hodiny pred zaspávaním už nepiť nič.

Zlepšenie stravovania sa

Druhou oblasťou, kde je treba tiež spraviť niektoré zmeny, je oblasť stravovania sa. Aj tu treba obmedziť niektoré jedlá s negatívnym vplyvom na zaspávanie a spánok, najmä korenie, mastné a ťažké jedlá, rovnako tak čokoládu a iné sladkosti.

Pravidelný spánkový režim

Pre zlepšenie spánkovej hygieny je nevyhnutné zlepšiť aj spánkový režim. To znamená jednak snažiť sa ísť spať vždy v ten istý čas, ale zároveň aj pred spaním nevykonávať žiadnu väčšiu fyzickú či psychickú aktivitu, ktorá zaťažuje telo či mozog.

Pravidelný a zdravý pohyb

Hoci pred spaním by ste sa mali čo najviac upokojiť, počas dňa je dôležitý pravidelný a zdravý pohyb, ideálne na čerstvom vzduchu. Plávanie či chôdza v tehotenstve pomáhajú aj na „vyčistenie mysle“ a pohyb uvoľňuje endorfíny, tzv. hormóny šťastia.

Utlmenie negatívnych faktorov

Pre úspešné zaspávanie, ale aj kvalitný a dostatočne dlhý spánok, treba vytvoriť optimálne prostredie bez rušivých vplyvov. Medzi ne patria nielen stres, ktorý treba počas dňa zmierniť, ale aj neprimeraný hluk či nadmerné svetlo večer a tiež v noci.

Bylinkové čaje a prírodné prostriedky

Viacero byliniek vám môže tiež pomôcť so zaspávaním, napríklad v prípade čajov. Pozor však na objem tekutín pred spaním, dobre si ho strážte. Okrem valeriány či medovky v čaji môžete skúsiť aj osvedčený domáci recept, pohár mlieka s medom.

Podporné prípravky aj lieky

V prípade vážnejších problémov súvisiacich so spánkom môžete siahnuť aj po niektorých doplnkoch výživy či liekoch bez receptu. V nich sú obsiahnuté najmä spomínané bylinné extrakty, ale aj vitamíny či minerály podporujúce nervový systém.

NIEČO SA OVPLYVNIŤ NEDÁ

Problémom v tehotenstve je, že za nespavosťou a problémami so spánkom sú viaceré príčiny či faktory, ktoré sú ovplyvniteľné len veľmi ťažko. Napríklad nadmerne časté močenie, hormonálne zmeny či zvýšenie hmotnosti sú v tehotenstve prirodzené.

Výživové doplnky a prípravky na nespavosť v tehotenstve

Na upokojenie pred spánkom, ale aj celkové zlepšenie psychickej pohody, zníženie napätia, nervozity a podráždenosti, na to všetko môžete využiť aj hotové produkty a prostriedky. Ide hlavne o doplnky výživy či prípravky v podobe čajovín.

Ich mechanizmus účinku býva nasledovný:

V ponuke možno nájsť tabletky, kapsuly, čajoviny, kvapky či roztoky, ktoré sú založené na rastlinných extraktoch, vitamínoch a mineráloch upokojujúcich myseľ a telo

Bez ohľadu na formu prípravkov, všetky ponúkajú najmä:

 • prirodzené pôsobenie a prírodné zloženie bez syntetických látok
 • jednoduchú kúpu bez receptu či nutnosti navštíviť lekára
 • možnosť aj dlhodobejšieho užívania a kombinácie typov

Bežne sú v týchto prípravkoch využívané bylinné výťažky a výluhy z rastlín s upokojujúcim účinkom na psychiku, napríklad ako je mučenka či valeriána. Viaceré obsahujú aj melatonín, čo je hormón podporujúci zaspávanie, prípadne viaceré vitamíny, minerály a stopové prvky na nervovú sústavu, napríklad horčíka a vitamíny B.

Lieky na nespavosť v tehotenstve

V prípade, že potrebujete podporiť svoj spánok intenzívnejšie a máte závažnejšie problémy s nespavosťou, siahnuť môžete aj po voľne dostupných liekoch na dobrý spánok. Viaceré podporujú aj stav a fungovanie nervovej sústavy.

Sortiment týchto liekov je tiež pomerne veľký:

Najčastejšie môžete siahnuť po tabletkách či kapsulách na perorálne užitie, prípadne aj po niektorých čajoch, väčšina liekov je založená tiež na prírodných látkach

Oproti bežným doplnkom výživy či prípravkom sú lieky:

 • oveľa koncentrovanejšie, takže efekt je intenzívnejší a rýchlejší
 • komplexnejšie, hlavne ak ide o celkovú podporu spánku a regenerácie
 • zároveň aj s možnosťou výberu špecializovaného zloženia a účinku

Pokiaľ sa rozhodnete pre túto formu produktov, k dispozícii máte najmä tabletky a kapsuly s obsahom horčíka a vitamínu B6 na nervový systém a jeho upokojenie, rastlinné lieky s obsahom medovky, mäty či valeriány na lepšie zaspávanie aj čaje z kategórie humánnych liečiv, ktoré obsahujú kombináciu viacerých bylín.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na nespavosť v tehotenstve

V prípade doplnkov výživy, čajov aj liekov je najlepšou možnosťou ich nákupu využitie sortimentu a služieb lekární. Nakoľko nie sú tieto produkty viazané na predpis, čiže ich predaj je voľný, môžete využiť nielen kamenné, ale aj tie internetové.

Calmin

 • Podpora relaxácie a uvoľnenia
 • Vplyv na lepšie zaspávanie
 • Pôsobenie na kvalitný a zdravý spánok

Virde Melatonín

 • Vplyv na kvalitu a zdravie spánku a únavu po ňom

GS Mamavit

 • Na plánovanie tehotenstva
 • Tehotenstvo
 • Dojčenie

GS Dormian Rapid

 • Pôsobenie na spánok a jeho kvalitu

LadeeVita

 • Pre tehotné a dojčiace ženy
 • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

Femibion 2

 • Podpora tehotenstva a obdobia po pôrode až do konca dojčenia

V ich prípade  je nákup rýchlejší, pohodlnejší a má aj ďalšie výhody:

 • k dispozícii máte širší sortiment, hlavne ak ide o prípravky skladom
 • ušetríte, či už za cenu produktov alebo niekde aj dopravou zdarma
 • nemusíte nikam ísť, objednávku spravíte cez počítač, tablet aj mobil
 • nie ste odkázaní iba na platbu v hotovosti, využiť viete aj internet

Práve možnosť zaplatiť vopred a online, napríklad cez internet banking, je veľkým plusom v prospech nákupu v internetových lekárňach. Tie väčšie, lepšie a známejšie ponúkajú aj ďalšie zaujímavé zákaznícke služby

Môže ísť napríklad o ešte pohodlnejší spôsob platby prostredníctvom platobnej karty, samozrejme tiež online, alebo o väčší výber kuriérnych služieb, vďaka čomu máte aj rýchlejšie doručenie k vám domov, v ideálnom prípade aj do 1 či 2 dní. Samozrejmosťou je široký výber zliav, akcií a vernostných benefitov.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.63

16 Hodnotení