Čo spôsobuje, čo pomáha a čo je dobré na nízky tlak v tehotenstve? Tu sú odpovede

Ženy, ktoré nikdy nemali problém s krvným tlakom, môže v tehotenstve zaskočiť veľmi nízky tlak. Tento stav má práve v tomto období súvis práve s tým, že je potrebné krvou zásobovať maternicu aj plod, pričom však práve v iných tkanivách a častiach tela môže chýbať.

Príliš nízky krvný tlak v tehotenstve môže mať dokonca súvis aj s tým, akú polohu spánku žena najčastejšie využíva. Rovnako tak naň vplýva aj jej hmotnosť a iné faktory, čo platí hlavne vtedy, ak sa problém tohto typu objavil už pred otehotnením. Čo robiť, ako tlak v tehotenstve zvýšiť a aké lieky či prípravky vám pomôžu, to sa dozviete teraz.

Ako vzniká nízky tlak v tehotenstve, jeho špecifiká a faktory

Ako nízky krvný tlak je obvykle definovaný nameraný tlak, ktorý sa nachádza pod hranicou 90 torrov, čo pri meraní znamená hodnoty od 80/50 do 90/50. Tento stav sa obvykle neobjavuje až tak často, ako zvýšený tlak, no napriek tomu môže ženu riadne potrápiť.

Medzi všeobecné rizikové faktory pre nízky krvný tlak patrí príliš nízka telesná hmotnosť, dehydratácia a svoj vplyv majú aj niektoré lieky, najmä diuretiká. Hoci nízky tlak má výhodu z hľadiska minimalizácie poškodenia ciev, srdca a celého kardiovaskulárneho systému, prináša so sebou aj niektoré nevýhody, hlavne ak ide o fyzickú vitalitu.

Astina Omega ULTRA FORTE

 • Omega 3 pochádzajú z ekologicky čistých zdrojov vôd južného Pacifiku
 • pre zdravé srdce, zrak, mozog

GS Omega 3 CITRUS

 • prispieva k udržaniu normálnej funkcii mozgu a normálneho zraku
 • prispievajú k normálnej činnosti srdca

JAMIESON OMEGA-3 SELECT

 • nenasýtené mastné kyseliny a vitamín E
 • posilňuje srdce, mozog, zrak
 • udržiava správnu hladinu cholesterolu

JAMIESON OMEGA 3-6-9

 • komplex nenasýtených mastných kyselín s vitamínom E
 • z čerstvých, čistých, za studena lisovaných olejov z ľanu, boráka a rýb
 • prispieva k správnej činnosti srdca, mozgu a k dobrému zraku

LadeeVita

 • Pre tehotné a dojčiace ženy
 • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

V prípade tehotenstva navyše treba rátať aj s týmito špecifikami a okolnosťami:

 • najčastejšie vzniká riziko nízkeho krvného tlaku počas tehotenstva v dôsledku nutnosti zásobovania krvou nielen tela matky, ale aj maternice a vyvíjajúceho sa plodu
 • zvlášť v tehotenstve je dôležité, aby žena dostatočne spala a odpočívala, aj nedostatok spánku môže spôsobiť krátkodobejšie kolísanie krvného tlaku a jeho zníženie
 • často sa spomína aj tzv. hypotenzný syndróm, kedy žena v tehotenstve spí na chrbte a v tejto polohe tlačí maternica na dolnú dutú žilu, čo môže znížiť krvný tlak
 • rovnako tak môže nedostatok niektorých minerálov a vitamínov nepriamo vplývať na stav srdca a jeho funkciu a teda tiež znižovať tlak, napríklad málo horčíka

PLOD NEOHROZUJE, ALE JE NEPRÍJEMNÝ

Hoci nízky krvný tlak nie je priamo rizikový alebo život ohrozujúci pre ženu či vývoj plodu a tehotenstvo, je svojimi prejavmi veľmi nepríjemný a narúša hlavne zdravý biorytmus. Preto je dobré ho riešiť čo najskôr, ako sa naň príde a snažiť sa ho prirodzene zvýšiť.

Príznaky a prejavy nízkeho tlaku v tehotenstve

Nízky krvný tlak býva najčastejšie diagnostikovaný na základe niektorých jeho typických prejavov, no dôležité je, aby šlo o komplex viacerých prítomných príznakov. Samé o sebe sú totiž všeobecné a nie dostatočne jasné, spolu však už dávajú ucelený obraz.

Toto sú najvýstižnejšie a najviditeľnejšie prejavy nízkeho tlaku:

Príznaky spojené s hlavou: Prvou skupinou symptómov nízkeho tlaku sú javy a príznaky spojené s hlavou. Tá môže na úvod pobolievať, ak je však tlak príliš nízky alebo sa dlhšie nerieši, prichádza aj k závratom a mdlobám. Motanie hlavy je pomerne bežné.

Nedostatočné prekrvovanie: Dôsledkom a prejavom nízkeho tlaku zároveň je aj nedostatočné prekrvenie niektorých tkanív, hlavne pokiaľ ide o tie časti tela, ktoré sú od srdca najďalej. Typicky sa teda jedná o ruky a nohy, ktoré bývajú na dotyk veľmi studené.

Ďalšie prejavy: Medzi ostatné typické symptómy nízkeho krvného tlaku patria celková slabosť, zvýšená únava a malátnosť, nedostatočný výkon, problémy s koncentráciou, objavovať sa môžu aj zrýchlený tep, nespavosť, poruchy videnia a šum v ušiach.

Riešenie nízkeho tlaku v tehotenstve doma

V každom prípade platí, že ak sa zistí nízky tlak v tehotenstve, najlepšie je kontaktovať lekára kvôli odbornej liečbe. To však samozrejme neznamená, že by ste nemohli aj v rámci podpornej terapie prijať doma niektoré opatrenia a zmeny.

Toto sú najviac overené spôsoby, čo vám môže pomôcť:

Prvá pomoc pri točení hlavy

V prípade, ak u vás nastané rýchlejší pokles krvného tlaku, čo sa prejaví mdlobami alebo točením hlavy, ako prvú pomoc si ľahnite tak, aby ste mali nohy vyložené hore. Ľahnúť si takto môžete buď na chrbát, ale ak sa stav nezlepší, aj na bok.

Dostatočný pitný režim

Dôležitým preventívnym aj akútnym opatrením proti nízkemu tlaku je zvýšenie príjmu tekutín a lepší pitný režim. To znamená vypiť počas dňa aspoň 3 litre vody, ideálne v menších dávkach, ale pravidelne. Skúsiť môžete aj jednu kávu denne.

Pravidelný a zdravý pohyb

Medzi najlepšie dlhodobé opatrenia, ktoré vám môžu pomôcť s krvným tlakom, je pohyb. Ideálne je mať každý deň aktívnu chôdzu po čerstvom vzduchu aspoň 45 minút denne, pridať k tomu môžete aj plávanie, tehotenskú jogu alebo cviky na fitlopte.

Odpočinok a dostatok spánku

Rovnako ako pohyb je dôležitý aj oddych a to nielen kvôli nízkemu tlaku, ale aj kvôli iným oblastiam zdravia. Počas namáhavej činnosti cez deň si doprajte viac prestávok, rovnako tak sa snažte mať kvalitný spánok, aspoň po dobu 7 či 8 hodín denne.

Doplnky výživy na srdce a cievy

Na podporu kardiovaskulárneho systému, ale aj na zvýšenie tlaku, môžete využiť tiež niektoré voľne dostupné výživové doplnky a prípravky. Ide o rôzne tabletky, kvapky či iné perorálne formy s obsahom minerálov, rastlinných extraktov aj vitamínov.

Podporné voľne dostupné lieky

Okrem liekov indikovaných lekárom na predpis na nízky krvný tlak, ktoré sa však väčšinou v tehotenstve nepoužívajú, je možné využiť aj niektoré voľne dostupné liečivá. Niektoré vplývajú priamo na krvný tlak, iné aj celkovo na cievy a srdce.

MERAJTE SI KRVNÝ TLAK PRAVIDELNE

Počas tehotenstva je úplne bežné, že krvný tlak pravidelne kolíše, niekedy môže byť veľmi nízky, inokedy zas príliš vysoký. Aby ste ho mohli čo najefektívnejšie korigovať, je dobré si ho pravidelne merať, hlavne ak budete cítiť vyššie spomínané príznaky.

Výživové doplnky a prípravky na nízky tlak v tehotenstve

V rámci podporných prostriedkov, ktoré viete zakúpiť aj bez lekárskeho vyšetrenia a ktoré vám môžu pomôcť s nízkym krvným tlakom, majú osobitné postavenie rôzne doplnky výživy či prípravky v podobe čajov alebo čajovín s bylinným zložením.

Cieľom týchto produktov sú hlavne tieto účinky:

Niektoré doplnky prispievajú k zvýšeniu krvného obehu, iné obsahujú hlavne vitamíny a minerály, ďalšie pôsobia priamo na srdce alebo na rozšírenie ciev a žíl

Pokiaľ ide o najvýraznejšie výhody týchto prípravkov, tak:

 • veľkým plusom je jednoduchosť kúpy, nemusíte mať predpis od lekára
 • rovnako tak je vďaka prirodzenému zloženiu bezproblémové užívanie
 • prípravky možno navzájom kombinovať, viaceré sa aj dopĺňajú

Pokiaľ ide o používané aktívne a účinné látky, štandardne obsahujú tieto prípravky hlavne vitamíny typu B a C, minerály ako železo a horčík, zdravé omega-3 mastné kyseliny podporujúce krvný obeh alebo bylinné extrakty. Z rastlín sú v prípravkov na zvýšenie krvného tlaku najviac používané rozmarín, žihľava, šípky a sladké drievko.

Lieky na nízky tlak v tehotenstve

Pokiaľ ide o lieky a liečivá, na nízky krvný tlak sa používajú dva druhy. Prvým sú tie, ktoré indikuje priamo lekár a sú dostupné len na recept, dokážu však priamo pôsobiť na krvný tlak. Druhým typom sú tie, na ktorých kúpu nemusíte mať predpis.

Typy liekov a mechanizmus ich účinku sú rôznorodé:

Najčastejšie možno v ponuke nájsť bylinné prípravky v podobe čajov alebo perorálne tabletky, sirupy či kapsuly, ktoré pôsobia na srdce, ako aj žily a krvný obeh

Na rozdiel do bežných doplnkov a prípravkov sú liečivá:

 • oveľa účinnejšie, hlavne vďaka koncentrovanejšiemu zloženiu látok
 • možné použiť tak na všeobecnú podporu, ako aj na konkrétne prejavy
 • zároveň aj rizikovejšie v niektorých prípadoch, treba sa poradiť s lekárom

Najčastejšie sa v nich využívajú minerály typu horčík v intenzívnejšej forme, napríklad ako dihydrát magnéziumorotátu, prípadne rôzne enzymatické druhy látok. V ponuke však možno nájsť aj fytofarmaká, ktoré obsahujú rastlinné extrakty, výťažky či výluhy overených bylín s pôsobením na krvný obeh a cievy, napríklad ako je mäta či medovka.

WALMARK Železo

 • správna tvorba hemoglobínu
 • prenos kyslíka v tele
 • tvorba červených krviniek

Jamieson Prenatal

 • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

Vitamín K2 MK 7 + D3 Forte

 • Pôsobenie na vápnik a fosfor
 • Vplyv na pohybový aparát a zuby
 • Podpora imunity

MedPharma Vápnik + Vitamín D

 • Zdravie pohybového aparátu
 • Pôsobenie na zuby, vlasy aj nechty
 • Ostatné dôležité účinky

Zinkosel

 • Podpora imunity a ochrany buniek
 • Udržanie zdravých vlasov, nechtov a kože
 • Vplyv na pohlavnú sústavu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na nízky tlak v tehotenstve

Či už siahnete po čajovinách, tabletkách, kapsulách alebo iných perorálnych doplnkoch výživy s pôsobením na krvný tlak, všetky voľne dostupné prípravky aj lieky viete zakúpiť bez problémov v kamennej aj online lekárni. Druhá možnosť je pritom populárnejšia.

Dôvodom je, že ponúka viacero praktických výhod vrátane pohodlia či úspory:

 • internetové lekárne majú obvykle nižšie ceny za prípravky aj doručenie
 • objednávku viete zrealizovať cez mobilný telefón alebo aj tablet
 • nemusíte nikam ísť, zásielku s liekmi aj doplnkami vám kuriér donesie domov
 • na jednom mieste viete porovnať viacero parametrov produktov

Navyše, internetové lekárne majú štandardne aj väčší a lepší výber, či už ide o značky alebo rôzne formy a typy prípravkov a liekov. Najmä tie väčšie a známejšie, ponúkajú veľký sortiment skladom, takže si ho viete kúpiť ihneď.

Okrem toho majú výhodu aj z pohľadu rôznych zákazníckych služieb a servisu ako takého. Prejaví sa to napríklad na možnosti platby v hotovosti aj kartou cez internet, rýchlejšom doručení aj do 1 či 2 dní, v prípade väčšej objednávky aj na doručení bez poplatku a tiež jednoduchším online nákupom aj bez zdržujúcej alebo otravnej registrácie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.59

34 Hodnotení