Čo spôsobuje dusivý kašeľ, čo pomáha a ako ho riešiť? Dať si len lieky nemusí vždy stačiť

Čo spôsobuje dusivý kašeľ, čo pomáha a ako ho riešiť? Dať si len lieky nemusí vždy stačiť

Dusivý kašeľ patrí medzi najviac nepríjemné typy kašľa. Kým cez deň býva suchý, v noci sa môže zmeniť na vlhký a to vďaka zatekaniu hlienov. Tento typ kašľu zvykne trápi tak dospelých, ako aj deti a v niektorých prípadoch môže byť spojený aj s plným nosom.

Za kašľom môžu byť infekcie, ale aj alergie. Ak chcete vedieť, čo všetko ho spôsobuje, ako rozoznať jeho príznaky a čo naň pomáha, v nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať práve tejto téme. Nie všetky babské recepty sú totiž správnou cestou k jeho riešeniu, rovnako tak je dobré vedieť, čo si dať a čo naopak nie, hlavne ak ide o lieky s rôznym účinkom.

Čo je dusivý kašeľ, ako vzniká a aké má príznaky

Ako dusivý kašeľ sa obvykle označuje kašeľ, ktorý je sprevádzaný záchvatmi akútnej nemožnosti dýchania a to v dôsledku silného podráždenia slizníc v krku, konkrétne v hltane alebo hrtane. Tento typ kašľu býva obvykle suchý, v noci sa však môžu objaviť hlieny.

Sencor zvlhčovač vzduchu

  • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
  • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
  • Pre zdravý a nerušený spánok

Oroforte menthol

  • Pôsobenie na zápaly ústnej dutiny a hrdla a ich príznaky

Zodac

  • Na alergiu a jej nosové, očné a kožné príznaky

Bronchicum

  • Na choroby dýchacieho systému

Tie bývajú spôsobené zatekaním buď z prínosových dutín alebo z priedušiek, v závislosti od vyvolávajúcej príčiny samotného kašľu. Veľmi často sú s dusivým kašľom spojené aj problémy v krku, či už jeho škriabanie, bolesť alebo problémy s prehĺtaním. Môže ísť aj o prejavy prebiehajúceho zápalu, no kašeľ môže mať tiež neinfekčný pôvod.

Dusivý kašeľ je špecifickým typom, o ktorom treba vedieť aj tieto informácie:

  • v prípade, že je kašeľ suchý, treba zvážiť, či má o akútny alebo chronický priebeh a na základe toho zvoliť aj adekvátny spôsob riešenia, hlavne návštevu lekára
  • pri vlhkom kašli sa objavujú hlieny, avšak obvykle len v noci, kedy prichádza k ich uvoľneniu, vtedy treba pôsobiť tak na suchý, ako aj vlhký kašeľ súčasne
  • ak sa objaví okrem kašľu aj plný nos, výtok z nosa, kýchanie či slzenie z očí, je pravdepodobné, že sa jedná o alergiu a podľa toho treba ďalej postupovať
  • dusivý kašeľ je namáhavý nielen pre dýchaciu sústavu, ale aj pre srdce, zvýšenú pozornosť a snahu ho riešiť preto treba venovať hlavne u detí a u seniorov

KOMPLEXNÉ RIEŠENIE PREJAVOV

Dusivý kašeľ sa veľmi často vyskytuje aj s inými príznakmi a prejavmi, hlavne ak ide o nos, oči alebo dýchaciu sústavu. Akýkoľvek typ domácej či odbornej liečby sa preto musí sústrediť na komplexné riešenie, čiže nielen na kašeľ, ale aj na ostatné problémy.

Príčiny a kedy vzniká dusivý kašeľ

Za vznikom dusivého kašľu môže byť niekoľko príčin prípadne faktorov, ktoré ovplyvnia aj jeho prechod prípadne k vlhkému kašľu s nutnosťou vykašliavania. Nie vždy ide pritom len o infekcie, uvažovať treba aj s inými vonkajšími okolnosťami alebo vplyvmi.

Medzi tie najdôležitejšie patria nasledovné činitele a prípady:

Zápal v hltane alebo v hrtane: Bežne býva dusivý kašeľ spojený s výskytom infekcií a zápalov v hrdle na sliznici hltana alebo hrtana. V týchto prípadoch sa jedná najčastejšie o bakteriálne alebo o vírusové infekcie, niekedy spojené aj s respiračnými zápalmi.

Nádcha: V prípade nádchy býva dusivý kašeľ spojený aj s opuchom sliznice v prínosových dutinách, ich infekciou, výtokom z nosa a taktiež s bolesťami v oblasti dutín. V noci môže dusivý kašeľ prerásť do vlhkého a produktívneho s prítomnosťou hlienov.

Alergia: Ak sa u vás vyskytuje kombinácia dusivého kašľu spoločne s plným nosom a slzením v očiach, ide o typické príznaky alergie. Tá býva tak na vonkajšie alergény, napríklad peľ či trávy, ako aj na vnútorné, hlavne na roztoče a na prach.

Suchý vzduch: Medzi nealergické a neinfekčné vplyvy, ktoré môžu spôsobiť dusivý kašeľ hlavne v domácnosti, patrí aj nadmerná suchosť vzduchu. Platí to hlavne v zime, kedy kombinácia väčšieho tepla a suchosti dráždi sliznicu a spôsobuje suchý kašeľ.

Fajčenie: S dusivým kašľom môže byť spojené aj fajčenie, hlavne dlhodobého charakteru.  V tomto prípade môže byť neskôr kašeľ sprevádzaný aj hlienmi čierneho zafarbenia, rovnako tak ťažkosťami s dýchaním celkovo, čo sú už neprehliadnuteľné symptómy.

Riešenie dusivého kašľu doma

Ak chcete riešiť dusivý kašeľ doma, môžete tak spraviť pomocou viacerých režimových opatrení a voľne dostupných prostriedkov. Najlepšie je skombinovať niekoľko spôsobov a možností a to aj v závislosti od výskytu prípadných hlienov v noci.

Tu je prehľad overených spôsobov, ako zvládnuť dusivý kašeľ:

Obmedzenie alergénov a dráždivých látok

Základom riešenia dusivého kašľu je obmedzenie prípadných faktorov a podnetov, ktoré môžu spôsobiť podráždenie sliznice v krku. Dôležité je preto vyhýbať sa tradičným alergénom vo vonkajšom aj vnútornom prostredí a tiež cigaretovému dymu.

Zvlhčenie vzduchu

Nakoľko suchý vzduch môže byť príčinou ako aj zhoršujúcim faktorom vplývajúcim na dusivý kašeľ, dôležité je jeho zvlhčovanie v interiéri. V zimných mesiacoch je lepšie stlmiť kúrenie a používať zvlhčovače vzduchu, v lete zas obmedziť používanie klimatizácie.

Režimové opatrenia

K sa v noci objavuje okrem dusivého kašľa aj produkcia hlienov, ktoré zatekajú do hrdla napríklad z prínosových dutín alebo z priedušiek, treba zdvihnúť hlavu pridaním ďalšie vankúša. Obmedziť treba aj príjem mlieka vyvolávajúceho nadmernú tvorbu hlienov.

Bylinky a prírodné prostriedky

Viacero byliniek, napríklad ako sú baza, mentol, zázvor či ibištek, pomáha tiež proti kašľu, či už na jeho utlmenie, alebo na lepšie vykašliavanie prípadných hlienov. Tieto bylinky viete použiť v čajoch, na inhalovanie ako aj navonok. Dobré sú tiež med a cibuľa.

Voľne predajné prípravky a lieky

Súčasťou riešenia dusivého kašľu v domácom prostredí by mali byť aj niektoré doplnky výživy, prípravky či lieky. Ich základom bývajú spomínané bylinky, ale aj syntetické účinné látky, ktoré môžu mierniť dráždenie na kašeľ alebo pomôcť lepšiemu odvodu hlienov.

NEVYHÝBAJTE SA ANI LEKÁROVI

Krátkodobý dusivý kašeľ sa môže stať závažným a chronickým, prípadne sa môžu objaviť aj iné nepríjemné príznaky a problémy. Vtedy je už lepšie zanechať domácu liečbu a domáce recepty a sústrediť sa na návštevu lekára, ktorý indikuje ďalšiu liečbu.

Výživové doplnky na dusivý kašeľ

Na riešenie problémov s dusivým kašľom môžete použiť viacero voľne dostupných prípravkov. Ide napríklad o pastilky a tabletky, ale aj o tekuté formy v podobe kvapiek, sirupov a roztokov. V prípade nádchy fungujú aj nosové spreje.

Podstata pôsobenia týchto prostriedkov je nasledovná:

Prípravky určené na suchý kašeľ vplývajú na sliznicu a jej ochranu a snažia sa zmenšiť jej podráždenie, prípravky na vlhký kašeľ zas podporujú vykašliavanie hlienov

Či už siahnete po prvej alebo po druhej skupine, získate tieto výhody:

  • zloženie týchto prípravkov je obvykle prírodné a prirodzené
  • z toho vyplýva aj bezproblémové užívanie s minimom rizík
  • všetky produkty si viete zakúpiť bez predpisu od lekára

Bežne sú súčasťou zloženia týchto kvapiek, pastiliek a iných foriem hlavne rastlinné a bylinné extrakty, napríklad z mäty, bazy či ibišteku, prípadne výťažky z čučoriedok a iného ovocia. Niektoré pastilky môžu byť obohatené aj o vitamíny, napríklad známy vitamín C, takže podporujú aj zvýšenie imunity a majú dezinfekčné účinky.

Lieky na dusivý kašeľ

V prípade intenzívnejšieho kašľu je možné využiť nielen bežné prípravky, ale aj lieky a liečivá. Tie už obsahujú nielen rastlinné, ale aj syntetické účinné látky, napríklad bromhexíniumchlorid, guajfenezín, butamirát alebo oxeladín.

V ich prípade je zloženie závislé opäť od typu účinku:

Kým na utlmenie suchého kašľa sa používajú antitusiká zmierňujúce aj bolesti v hrdle, na vlhký kašeľ sú určené mukolytiká na hlieny a expektoranciá na vykašliavanie

Pre tieto lieky sú zas typické nasledovné vlastnosti:

  • koncentrácia látok je silnejšia, pôsobenie je viditeľnejšie
  • užívanie nemusí byť dlhodobé, stačí zopár dní alebo týždeň
  • k dispozícii sú aj špeciálne lieky pre deti či tehotné ženy

Na rozdiel od predošlej skupiny prípravkov však treba pri liekoch počítať aj s rizikami týkajúcimi sa nežiaducich vplyvov alebo kontraindikácií, aj keď sú naozaj ojedinelé. Na výber máte aj v tomto prípade viacero foriem, či už ide o tabletky na perorálne užitie, cmúľacie pastilky alebo kvapky či sirupy.

Sencor zvlhčovač vzduchu

  • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
  • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
  • Pre zdravý a nerušený spánok

Aspecton

  • Na kašeľ a zachrípnutie
  • Na obranyschopnosť

Bronchicum

  • Na choroby dýchacieho systému

Robitussin Antitussicum

  • Na suchý kašeľ

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na dusivý kašeľ

Ak chcete riešiť dusivý kašeľ pomocou týchto prípravkov a liekov, najlepším miestom na ich kúpu sú lekárne, hlavne tie väčšie. Nakoľko ide o voľne predajné produkty bez receptu, môžete si ich zakúpiť aj v online lekárňach, napríklad ako je [lekaren].

Známejšie internetové lekárne ponúkajú viacero benefitov:

  • hlavnou je pohodlie, nakoľko nemusíte nikam ísť, nákup vybavíte online
  • väčšie lekárne majú väčší výber sortimentu a to aj skladom
  • prioritou je jednoduchosť, nakúpiť môžete aj bez registrácie
  • samozrejmosťou je výhodnosť, ceny sú lepšie ako v kamenných lekárňach

Nákup v online lekárni je veľmi podobný bežnému nákupu v eshope, z technického hľadiska sa prakticky vôbec nelíši. Vybrané lieky alebo doplnky výživy jednoducho vložíte do online košíka a vyberiete si podmienky doručenia a platby.

Pri platbe sa zaobídete aj bez hotovosti, okrem tradičnej platby na dobierku si totiž viete zvoliť aj zaplatenie vopred, napríklad bankovým prevodom alebo platobnou kartou. Objednávka samotná je rýchla, ale to isté platí aj o doručení. Podľa konkrétnej kuriérnej služby môžete mať zásielku doma do 1 až 2 pracovných dní.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.46

37 Hodnotení

Mňa sa to týka.Mam škaredý rušivý kašeľ.V noci spím dve hodiny .Potom už kašlem v kuse. Mám to od pondelka tohto týždňa.Mam akútnu tracheatitidu.Robili my testy aj na rcp.mam 27,3.

Ruzena Stojkova píše 30 novembra 2019 o 00:43

čo to znamená že kašlem v kuse aj hodinu aj vyše a ide zo mňa čierny chrchle ako to liečiť prosím o radu.

Pavol píše 22 apríla 2020 o 08:20

Pridať komentár