Čo spôsobuje kŕče v lýtkach a čo na ne pomáha najlepšie v noci, ráno a aj pri behu
Svalové kŕče v lýtkach sú najčastejším prejavom, ktorý môže spôsobovať nedostatok magnézia, čiže horčíku. Ide o typický symptóm nízkej hladiny tohto minerálu, pričom najčastejšie sa objavujú ako ranné kŕče, prípadne ako nočné po náročnejšom dni.
Ak sa však vyskytnú pri športe alebo ich sprevádzajú aj niektoré iné prejavy týkajúce sa napríklad bolestivosti, stuhnutosti alebo citlivosti svalov či končatín, treba uvažovať aj o možných problémoch súvisiacich so svalstvom ako takým, prípadne s nervovou sústavou. Príčina môže byť teda naozaj rôznorodá, rovnako ako aj to, čo na ne pomôže najviac.
Čo sú kŕče v lýtkach, ako vznikajú a aké majú príznaky
Pod pojmom kŕče v lýtkach sa myslia kŕče svalstva, ktoré sa v lýtkach nachádzajú. Svalstvo ako také je tvorené svalovými vláknami, ktoré majú schopnosť sa natiahnuť, pričom v prípade kŕčov dochádza k ťahu smerom nadol k prstom, čo je sprevádzané silnou bolesťou.
Ku kŕčom môže prichádzať v dôsledku poranenia svalov, napríklad pri nadmernom alebo veľmi intenzívnom fyzickom výkone, ale aj vplyvom nedostatku niektorých dôležitých látok, hlavne ak ide o horčík, draslík a niektoré vitamíny, ktoré zabezpečujú ich funkciu. Vtedy chýbajú nervovej sústave látky, ktoré môžu kontrolovať nervové impulzy do svalov.
MAGNE B6 Balance
- Podpora pohybového aparátu a prevencia
- Vplyv na nervovú sústavu aj regeneráciu
- Zvýšenie mentálnej vitality a podpora funkcií psychiky
MAGNE-B6 forte
- Zlepšuje fungovanie pohybovej sústavy
- Podporuje správne fungovanie nervového systému
- Zvýšuje mentálnu vitalitu
To sa prejaví kŕčmi, hlavne typicky v lýtkach, pričom ich môžu sprevádzať:
- kŕč sa prejavuje ako pocit ťahania v istom mieste, konkrétne na lýtku, najčastejšie ide o pocit ťahu smerom nadol, postihnutá oblasť má problém s hybnosťou
- typickým prejavom je pocit napätia vo svalstvu, rovnako tak stuhnutosť alebo stvrdnutie svalu, tieto javy súvisia s narušením funkcie svalových vlákien
- ku kŕčom sa pridá štandardne aj intenzívna bolestivosť, bolesť je veľmi presne lokalizovaná do lýtka, je intenzívna a bodavá a objaví sa v noci aj ráno
- ak bol kŕč spojený s natiahnutím alebo nebodaj natrhnutím svalu, dostavujú sa širšie bolesti vo väčšej oblasti, ak ide o problém nervov, narúša sa citlivosť
KRÁTKODOBO IDE O BEŽNÝ STAV
V prípade, že sa u vás objavujú kŕče v lýtkach, alebo aj v iných častiach končatín, len sporadicky a občas, ide o bežný a prirodzený stav. V prípade, že však dochádza k dlhodobému výskytu tohto prejavu, treba uvažovať aj o možnom ochorení svalov.
Príčiny a kedy vznikajú kŕče v lýtkach
Ako už bolo spomenuté v úvode, kŕče v lýtkach a všeobecne svalové kŕče vznikajú najmä z dôvodu funkčných problémov alebo v dôsledku zhoršenia ich stavu, napríklad absenciou horčíka. Vyvolávajúcich príčin aj ovplyvňujúcich faktorov je však viacero.
Tu je prehľad tých troch najčastejších a najviac pravdepodobných:
Nedostatok pohybu: Pri športe, napríklad behaní alebo inej intenzívnejšej fyzickej činnosti, dochádza ku kŕčom v dôsledku nedostatku takéhoto pohybu. Svoj vplyv má aj nedostatočné rozcvičenie na úvod, čiže strečing, kedy príde k úvodnému natiahnutiu svalov.
Nedostatok látok: Ďalšou príčinou je nedostatok minerálov, hlavne pokiaľ ide o horčík a draslík, ktorý je zodpovedný za relaxáciu nervového systému aj svalových vlákien. Okrem toho môže ísť aj o vplyv dlhodobo nedostatočného príjmu tekutín, najmä vody.
Externé vplyvy: V niektorých prípadoch môžu byť za kŕčmi v lýtkach aj faktory, ktoré sú mimo pohybový aparát, napríklad ide o problémy s cievami alebo nervami. Zároveň treba brať do úvahy nielen fyzické, ale aj psychogénne faktory, napríklad stres.
Riešenie kŕčov v lýtkach doma
Väčšina prípadov bežných kŕčov v lýtkach je riešiteľná doma, pokiaľ sa teda nejedná o prípad vážnejšieho natiahnutia či dokonca natrhnutia svalstva. Okrem toho, že by ste sa mali v rámci riešenia zamerať na aktuálnu situáciu, je dobré, ak budete pôsobiť aj preventívne.
Tu sú najlepšie a najviac overené možnosti a prostriedky:
Okamžitá pomoc
V prípade akútnych kŕčov existuje jeden osvedčený domáci recept, ktorý spočíva v ťahaní chodidla v protismere kŕča. Chodidlo si chyťte oboma rukami, začnite ťahať a hoci v prvý moment sa bolesť zhorší, po krátkej chvíli ustúpi a kŕč sa uvoľní.
Masáž a horúca sprcha
Hneď, ako prvotné kŕče ustúpia, môžete vyskúšať aj masáž, ideálne spoločne s pôsobením horúcej vody. Najlepšie je dať si buď horúcu sprchu alebo horúci kúpeľ aj s morskou soľou a počas toho jemnými pohybmi dlaňami masírovať lýtko aj celú nohu.
Doplnenie tekutín
Tretím receptom, ktorý by ste mali aplikovať ihneď po odznení kŕčov, je doplnenie tekutín, najlepšie vody alebo minerálky. V druhom prípade sa zamerajte na tie minerálne vody, ktoré obsahujú hlavne horčík, prípadne tiež minerály ako zinok, železo a vápnik.
Cvičenie a pohyb
Z dlhodobého hľadiska je dôležité pravidelné cvičenie a naťahovanie svalstva, čo má aj preventívny účinok. Nerobte však príliš intenzívne a rýchle cviky, oveľa lepšie sú menej náročné a pomalšie. Na nohy a lýtka sú najviac overené pomalšie drepy.
Doplnky výživy a prípravky
V prípade, že by ste chceli intenzívnejšie doplniť potrebné minerály, hlavne horčík, viete si zakúpiť doplnky výživy s jeho obsahom. Na vonkajšie pôsobenie na svalstvo a jeho uvoľnenie môžete využiť aj prípravky typu gélov, mastí, krémov a podobne.
Špecializované lieky
Z hľadiska závažnejších svalových problémov, napríklad pri intenzívnejšej bolesti, kŕčoch alebo stuhnutosti, je možné použiť aj niektoré liečivá. Tie môžu mať perorálnu aj vonkajšiu podobu, sú založené na koncentrovanejších látkach a dostupné bez receptu.
KEDY JE LEPŠIE NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA?
V prípade, že kŕče v lýtkach u vás trvajú dlhšie, ako 3 dni, prípadne sa spolu s nimi objavujú aj iné vážnejšie príznaky typu zvýšená teplota a horúčka, pocity brnenia alebo citlivosti, opuchnutie, intenzívna a bodavá bolesť alebo problémy s hybnosťou, navštívite lekára.
Výživové doplnky a prípravky na kŕče v lýtkach
V prípade, že budete chcieť zmierniť kŕče z krátkodobého hľadiska a zároveň pôsobiť efektívne aj na prevenciu, môžete zvoliť kúpu viacerých doplnkov výživy a prípravkov s vonkajším pôsobením. K dispozícii sú perorálne aj lokálne formy.
Pokiaľ ide o ich účinok, mechanizmus pôsobenia je takýto:
K dispozícii máte buď doplnky výživy s horčíkom a inými minerálmi či vitamínmi, alebo prípravky a prostriedky pôsobiace napríklad na uvoľnenie svalstva a proti jeho bolesti
Bez ohľadu na to, ktorý typ alebo formu si vyberiete, tak získate:
- prípravok, ktorého predaj nie je podmienený receptom či návštevou lekára
- prirodzené pôsobenie na celé svalstvo a to vďaka prírodnému zloženiu
- bezproblémové užívanie a minimálne riziko nežiaducich vplyvov
Z hľadiska formy máte na výber najmä tabletky, kapsuly, šumivé tablety alebo kvapky a iné tekuté podoby, prípadne rôzne náplasti, gély, masti a krémy, ak ide o lokálny svalový problém a hľadáte priame riešenie. Okrem spomínaného horčíka sa využívajú v týchto prípravkoch hlavne prírodné látky typu kostihoj, kapsaicín, mentol alebo gáfor.
Lieky na kŕče v lýtkach
Pokiaľ sa u vás prejavujú vážnejšie kŕče v lýtkach a dochádza napríklad aj k intenzívnejšej bolesti svalstva alebo problémom s jeho hybnosťou, môžete siahnuť po liekoch. Ide o riadne registrované humánne liečivá, ktoré majú viacero foriem a typov.
Sortiment je pomerne široký a zahŕňa predovšetkým tieto:
V ponuke nájdete perorálne tabletky, šumivé tablety alebo tekuté formy s celkovým účinkom, ale aj masti, gély, spreje či krémy, ktoré majú podporný vonkajší vplyv
V prípade týchto liekov získate na rozdiel od bežných produktov:
- rýchlejšiu úľavu a nástup pôsobenia, obvykle do pár desiatok minút
- komplexnejšie a intenzívnejšie pôsobenie vďaka lepšiemu zloženiu
- možnosť výberu aj takých liekov, ktoré majú veľmi konkrétny účinok
Ak ide o bežné tabletky, tu máte na výber buď tie, ktoré obsahujú hlavne horčík v koncentrovanej podobe, prípadne látky typu ibuprofén či kyselina acetylsalicylová, ktoré pôsobia proti bolesti. V prípade vonkajších prípravkov sa využívajú hlavne diklofenak a heparín, ktoré pomáhajú na zápaly, bolesť aj stuhnutosť svalstva.
MAGNE B6 Balance
- Podpora pohybového aparátu a prevencia
- Vplyv na nervovú sústavu aj regeneráciu
- Zvýšenie mentálnej vitality a podpora funkcií psychiky
MAGNE-B6 forte
- Zlepšuje fungovanie pohybovej sústavy
- Podporuje správne fungovanie nervového systému
- Zvýšuje mentálnu vitalitu
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na kŕče v lýtkach
Všetky spomínané tabletky, šumivé tablety, masti aj iné doplnky výživy či lieky môžete bez väčších problémov zakúpiť prakticky v každej lekárni. Nezáleží na tom, či ide o kamennú alebo internetovú lekáreň, spomínané produkty sú voľne predajné bez receptu.
Ak sa rozhodnete pre online nákup, ten vám ponúka viacero benefitov a plusov:
- takýto nákup je jednoduchý, objednávku spravíte cez počítať aj mobil
- ušetríte a to nielen čas pri hľadaní prípravkov skladom, ale aj peniaze
- pohodlie je maximálne aj preto, že zásielku vám donesie kuriér až domov
- nemusíte sa báť ani o to, ak nemáte hotovosť, platiť sa dá aj vopred a online
Nákupom v online lekárňach, hlavne v tých väčších a známejších, získavate nielen spomínané výhody, ale hlavne veľký sortiment rôznych značiek a balení prípravkov aj liekov. Všetko je na jednom mieste a viete si to porovnať priamo z pohodlia domova.
Navyše, lepšie a viac overené lekárne majú zvyčajne aj kvalitnejšie zákaznícke služby. To sa prejaví napríklad viacerými možnosťami pri platbe vrátane platobnej karty, jednoduchšou objednávkou aj bez zdržujúcej registrácie, rýchlejším doručením do 24 až 48 hodín či širšou ponukou nefinančných benefitov alebo akcií, hlavne pre verných zákazníkov.