Čo všetko by mala zahŕňať prevencia obezity, ako jej predchádzať a čo najlepšie robiť

Čo všetko by mala zahŕňať prevencia obezity, ako jej predchádzať a čo najlepšie robiť

Obezita je oveľa viac, ako len bežný problém súvisiaci s nadváhou, ktorý množstvo ľudí stále vníma skôr ako estetickú záležitosť. Práve naopak, ide o chronické ochorenie s komplexným vplyvom na zdravie organizmu, hlavne ak ide o súvisiace komplikácie a riziká.

Práve preto je potrebné venovať veľkú pozornosť tomu, ako obezite predchádzať a čo všetko zahŕňa prevencia proti nej, ktorá má zmysel aj z hľadiska celkového udržania zdravého životného štýlu. Platí to tak pre mužov, ako aj pre ženy, v posledných rokoch dokonca aj u detí. Podľa štatistík trpí totiž celosvetovo obezitou až 650 miliónov ľudí.

Čo je obezita, aké má prejavy a prečo vzniká

Obezita je definovaná ako stav extrémnej nadváhy, pričom ide o chronické ochorenie vyplývajúce z ukladania nadmerného objemu tukového tkaniva v tele. Ide hlavne o hromadenie tuku v oblasti trupu, brucha, na bokoch, na stehnách a na zadku.

Ak by sme brali do úvahy BMI index, tak obezita začína pri hodnote BMI 30, pričom v prípade hodnôt cez 40 sa už hovorí o extrémnej obezite. Podľa štatistík trpí obezitou u nás zhruba 17 % populácie, pričom ak by sme brali do jednej skupiny ľudí nielen s obezitou, ale aj nadváhou, už sa jedná o väčšinu populácie. Takéto číslo je už alarmujúce.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Na vznik obezity má vplyv niekoľko faktorov a je tu aj viac príčin:

 • základnou príčinou vzniku obezity je dlhodobá nerovnováha medzi príjmom energie a jej výdajom, ide teda o nadmerný príjem kalórií a nedostatok pohybu
 • dôležité je nielen to, koľko jedla počas dňa jete, ale aj to, aké sú stravovacie zvyky, ako často jete, či máte aj dostatok tekutín a aká je pravidelnosť jedenia
 • nemenej významným rizikovým faktorom je tiež zloženie jedálnička, kde sa na obezite podpisuje hlavne vyšší príjem cukrov, solí a živočíšnych tukov
 • medzi ďalšie vplyvy, ktoré môžu súvisieť s obezitou, patria metabolické ochorenia, nesprávne fungovanie metabolizmu a trávenia či aj psychické problémy

Ak ide o príznaky obezity, najviditeľnejším jej prejavom je zvýšená hmotnosť a zmena vizuálneho vzhľadu postavy. Okrem toho nastávajú aj problémy so zvýšenou únavou aj pri kratšej fyzickej aktivite a celkovo pokles fyzickej výkonnosti pri bežných činnostiach.

POZOR NA SÚVISIACE KOMPLIKÁCIE

V dôsledku obezity dochádza k viacerým zdravotným komplikáciám a to prakticky v celom tele a všetkých orgánových sústavách. Najvážnejšie sú vysoký krvný tlak, nadmerné hromadenie kyseliny močovej, cukrovka a vysoké riziko infarktu myokardu.

Ako sa dá liečiť obezita

Obezita je seriózny zdravotný problém chronického charakteru, čo si vyžaduje aj adekvátnu liečbu. Podľa toho, aké príčiny k tomuto stavu viedli a tiež podľa toho, ako vysoká je nadváha, sa môže pristúpiť k liečbe a to viacerými prostriedkami.

Tu sú najčastejšie využívané možnosti riešenia:

Riešenie súvisiacich ochorení: V prípade, že je obezita spôsobená nejakým ochorením tráviaceho systému alebo metabolickou poruchou, liečba za zameriava v prvom rade na túto oblasť. Vyriešenie tohto problému obvykle pomôže aj na obezitu.

Životospráva a životný štýl: Druhou využívanou a prirodzenou možnosťou sú režimové opatrenia týkajúce sa diéty, zníženia príjmu kalórií, zlepšenia stravovania a hlavne zvýšenia výdaju energie. Dôležité totiž sú pravidelný pohyb a športovanie.

Lieky aj podporné prípravky: Ak chcete schudnúť, môžete na to využiť aj voľne dostupné prípravky pôsobiace na metabolizmus, trávenie a spaľovanie tuku. Vo vážnejších prípadoch lekár indikuje lieky na predpis s vplyvom na metabolické problémy.

Chirurgická liečba: V najvážnejších prípadoch obezity sa vykonávajú chirurgické a operačné zákroky, ktoré sa týkajú predovšetkým žalúdka. Najčastejšie sa vykonávajú bandáž žalúdka, plikácia či resekcia. Sekundárne aj kozmetická chirurgia.

Najlepšia prevencia proti obezite doma

Ako vidno, liečba obezity je komplexná, komplikovaná a hlavne musí byť dlhodobá, oveľa lepšie je preto snažiť sa tomuto problému vyhýbať. V rámci prevencie a opatrení zameraných na predchádzanie obezity máte našťastie veľký výber možností.

Siahnuť môžete najmä po týchto opatreniach:

Obmedzenie nezdravých jedál

Základom prevencie je zdravé stravovanie a to by malo zahŕňať zníženie niektorých surovín v potravinách. Ide hlavne o zníženie príjmu jedál s vysokým obsahom živočíšnych tukov, jednoduchých cukrov a soli, úplne obmedzte tiež polotovary.

Viac ovocia, zeleniny a strukovín

Naopak, do jedálnička treba vo vyššom množstve zaradiť ovocie, zeleninu a strukoviny. Je to z dôvodu vitamínov a minerálov, ktoré obsahujú a pomáhajú na trávenie, ale aj kvôli vláknine, ktorá znižuje prípadnú nadmernú chuť na jedlo.

Správne stravovanie

Nielen to, čo konzumujete a jete, ale aj to, akým spôsobom sa stravujete, má vplyv na kalórie a ukladanie tuku v tele. Z hľadiska čo najlepšej efektivity spaľovania energie treba jesť menšie porcie a častejšie a nevynechávať raňajky či večeru.

Minimalizácia iných vplyvov

V rámci životosprávy a životného štýlu treba obmedziť vplyv aj niektorých iných negatívnych faktorov. Ide hlavne o konzumáciu alkoholu, vplyv stresu na telo a tiež o fajčenie. Všetky tieto tri faktory zvyšujú riziko nadváhy aj riziko obezity.

Dostatok oddychu

Veľa ľudí si to neuvedomuje, ale aj dostatok spánku, ktorý je kvalitný, neprerušovaný a trvá aspoň 7 či 8 hodín, má tiež veľmi pozitívny vplyv na prevenciu obezity. Platí to však aj o oddychu počas dňa, kedy telo naberie silu do iných aktivít.

Pravidelná aktivita a šport

Veľmi výraznou mierou môžete pravdepodobnosť obezity znížiť vtedy, ak budete mať pravidelnú fyzickú aktivitu. Tu má najväčší význam pravidelná chôdza všade tam, kde sa dá ísť peši, k tomu pridajte beh alebo cvičenie vo fitness centre.

Špeciálne podporné prípravky

Poslednou možnosťou, ktorú možno používať v rámci prevencie, ale aj vtedy, ak je už problém s obezitou akútnejší, sú špeciálne podporné prípravky. Môže ísť o rôzne spaľovače tukov pre športovcov aj o doplnky výživy na chudnutie a trávenie.

AK SA VÁM NEDARÍ, VYHĽADAJTE POMOC

Vzhľadom na to, že na obezitu vplýva množstvo faktorov, ktoré je možné len veľmi ťažko ovplyvniť, hlavne ak ide o genetickú predispozíciu, dedičnosť alebo faktory súvisiace s ochoreniami metabolického typu. Vtedy treba už vyhľadať odbornú pomoc.

Výživové doplnky a prípravky na chudnutie

Jednou z možností, ako podporiť chudnutie, ale aj preventívne pôsobiť voči niektorým faktorom, ktoré na vznik nadváhy a obezity vplývajú, je využitie voľne dostupných prípravkov. Tie môžu mať podobu doplnkov výživy, ale aj čajov a čajovín.

Čo sa týka ponuky, sortiment obsahuje viacero typov a foriem:

K dispozícii sú všeobecné doplnky na podporu trávenia a zažívania, špeciálne produkty pre športovcov a aj prípravky na metabolizmus, spaľovanie tuku a chuť do jedla

Bez ohľadu na to, ktorú značku si vyberiete, získate tieto výhody:

 • kúpa voľne bez predpisu alebo nutnosti absolvovať vyšetrenie
 • jednoduché používanie, možnosť aj dlhodobejšieho dávkovania
 • minimum vedľajších účinkov a interakcií kvôli prirodzenému zloženiu

Čo sa týka zloženia, väčšina z týchto prípravkov obsahuje kombináciu viacerých látok, záleží to aj od zamerania. V prípade spaľovačov tukov pre športovcov sú v obsahu hlavne aminokyseliny typu L-Karnitín, no všeobecné prípravky na chudnutie kombinujú v sebe napríklad aj vitamíny, minerály, chilli, kofeín a rastlinné extrakty a výťažky.

Siahnuť možno po doplnkoch výživy na podporu konkrétnej oblasti, napríklad trávenia, ktoré obsahujú skôr probiotiká a vlákninu. Väčšina prípravkov na chudnutie má zloženie širšie, napríklad aj so zeleným čajom, nakoľko vplýva na chudnutie kompletne.

Práve takéto produkty sú podľa skúseností najúčinnejšie, nakoľko pôsobia na zníženie chuti do jedla, zároveň na podporu trávenia, rovnako tak na metabolizmus, odbúravanie alebo spaľovanie tukov a tiež obsahujú látky zlepšujúce termogenézu. Vďaka všetkým týmto vplyvom majú najlepší potenciál na to, aby vám pomohli znížiť hmotnosť.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Kompava ThermoFit

 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov

Garsin

 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla

Dialevel

 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky

Chilliburner

 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru

Forfemina Slim

 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na chudnutie

Bez ohľadu na to, po akej značke alebo po ktorom konkrétnom prípravku siahnete, dobrou správou je, že všetky tieto produkty sú voľne dostupné. To znamená, že ich nemusíte kupovať iba osobne, napríklad v lekárni, ale využiť viete aj objednávku cez internet.

V tomto prípade získate viacero dôležitých a hlavne praktických benefitov:

 • nakúpiť viete v pohodlí svojho domova, doručenie je tiež priamo domov
 • využiť môžete jednoduchú objednávku cez tablet, počítať aj smartfón
 • nie ste odkázaní iba na úzky výber, naopak, sortiment je veľmi široký
 • v prípade známejších lekární typu [lekaren] sú prípravky hneď skladom

Práve internetové lekárne kombinujú výhody nakupovania podobné eshopu a odborné zázemie. Viaceré značky môžu mať aj vlastný predajný kanál, spravidla tiež v podobe online objednávky. Dobrou správou je, že všetko vybavíte rýchlo a priamo z domu.

Čo sa týka doručovania, pri online nákupe všetko vybaví kuriérna služba, doba dodania býva spravidla do 1 až 2 dní od uskutočnenia objednávky. Nákupom vo väčších a známejších lekárňach získate aj kvalitnejší zákaznícky servis, napríklad v podobe viacerých možností bezhotovostnej platby alebo možnosťou objednávky aj bez zdržujúcej registrácie.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

S obezitou je potrebné samozrejme bojovať komplexne, hlavne vtedy, ak ide o prevenciu alebo ak ide o začínajúcu obezitu, ktorú je možné ešte zvrátiť. Najlepšie na to pomáhajú diéty, no nie hocijaké, dôležité je, by boli dostatočne overené a mali výsledky.

Touto diétou je aj Ketogénna diéta založená na princípe ketózy:

 • cieľom diéty je dosiahnutie spomínanej ketózy, čo je prirodzený metabolický stav organizmu, počas ktorého sa ako energia vyžívajú tuky a nie cukry
 • aby ku ketóze prišlo, je nevyhnutné zmeniť jedálniček a to tak, že sa radikálne obmedzí príjem sacharidov pod 50 gramov na deň a tiež tukov
 • výsledkom je zmena energetického metabolizmu, telo začína namiesto cukrov využívať na energetické hospodárenie tuky uložené v zásobách
 • zároveň na prevenciu ochabnutia svalstva je dôležité vo zvýšenej miere prijímať bielkoviny, vyhnete sa tak aj pocitu únavy alebo zvýšenému hladu

Súčasťou zmien v jedálničku je aj zvýšený príjem zeleniny, orechov a semienok. Vďaka tomu získate viac vlákniny, vitamínov aj minerálov, ktoré sú nevyhnutné pre metabolizmus a trávenie. Diéta má aj pozitívny vplyv na prevenciu cukrovky a srdcových ochorení.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Okrem toho pomáha na zníženie hladiny cukru v krvi a na zvýšenie hodnôt tzv. dobrého cholesterolu. Keto diéta je dlhodobým programom, trvá aj 3 mesiace alebo viac, pričom má viacero fáz. Vďaka tomu je riziko tzv. jojo efektu naozaj minimálne a zároveň je aj efekt na chudnutie dlhodobejší a viditeľnejší. Výrazne však treba zmeniť jedálniček.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pre tých, ktorí práve v zmene jedálnička vidia najväčšie mínus, nakoľko je potrebné ho zostaviť s ohľadom na pomer bielkovín, tukov a sacharidov, prichádza riešenie v podobe diétneho programu KetoMix. Ten zahŕňa už hotové potraviny a produkty.

Značka ponúka sortiment proteínových jedál, nápojov aj doplnkov:

V ponuke tohto diétneho programu sú hlavné jedlá, polievky aj menšie potraviny, pochutiny a nápoje, ktoré sú proteínového charakteru a presne spĺňajú podmienky diéty

Pokiaľ ide o najväčšie výhody týchto produktov, užívatelia si cenia:

 • jednoduchú prípravu do niekoľkých minút a to tak nápojov, ako aj jedál
 • možnosť vyriešiť na jednom mieste svoje celodenné stravovanie
 • vyváženosť a komplexnosť všetkých potrebných živín, vitamínov a minerálov

V potravinách a produktoch nenájdete žiadne rizikové alebo problematické chemické prísady a látky, s výnimkou pečiva sa tu nenachádza ani lepok, takže problém nebudú mať ani ľudia s celiakiou. Navyše, sortiment jedál a nápojov je doplnený o kapsuly a tabletky v podobe doplnkov výživy, ktoré pomáhajú na detoxikáciu aj lepšie spaľovanie tukov.

Ponuka potravín a jedál je pritom veľmi bohatá a zahŕňa veľký výber proteínových polievok, omeliet, kaší, palaciniek, cestovín, pečiva, dresingov, nátierok, tyčiniek, sušeného mäsa, zdravých chipsov a slaných krekrov a tiež zdravých sladkostí alebo čokolád.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ak ide o pitný režim, aj na ten KetoMix pamätá, znova v súlade s podmienkami Ketónovej diéty. Nemusíte sa obávať žiadneho narušenia ketózy, nakoľko všetky nápoje a koktejly obsiahnuté v ponuke sú zdrojom bielkovín a ich zloženie je bezproblémové. Môžete siahnuť aj po rôznych príchutiach k nápojom vrátane ovocných, vanilkových a kávových.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, že vás produkty a potraviny KetoMix naozaj zaujali, celý sortiment si viete zakúpiť aj bez ohľadu na to, aby ste museli niekam osobne ísť. Značka má totiž oficiálny eshop www.ketomix.sk, kde si viete všetko porovnať a za pár minút objednať.

Takýto spôsob nákupu cez internet so sebou prináša viacero benefitov:

 • objednávku spravíte s pár kliknutiami a to cez notebook aj smartfón
 • kuriér vám donesie zásielku až priamo domov k vchodovým dverám
 • nie ste odkázaní iba na platbu v hotovosti, je tu aj bezhotovostná platba
 • máte záruku originality a najlepšej ceny, nakupujete priamo od značky

Okrem toho, že ide o eshop, nájdete na oficiálnom webe aj všetky ďalšie informácie týkajúce sa samotnej diéty a jej zásad, prípadne tiež informácie ohľadom kvality potravín a produktov. K dispozícii máte aj operátora na infolinke, kde sa môžete čokoľvek spýtať.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pokiaľ ide o samotnú objednávku, jej podmienky a parametre sú rovnaké, ako v každom inom bežnom eshope. Platiť viete na dobierku a v hotovosti, ale aj cez internet banking alebo platobnou kartou online. Na výber je viacero kuriérnych služieb, eshop dáva záruku doručenia do 3 pracovných dní a pri väčšej objednávke neplatíte žiadne poštovné.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.76

21 Hodnotení