Čo zaberá na reumu, čo najlepšie pomáha na bolesti s ňou spojené a čo pri reume nejesť
Ak vás bolia kĺby a celé telo po dlhom sedení, ak neviete zaspať a v noci vás bolia svaly, kĺby či šľachy, ak máte na kĺboch opuchy či vypukliny alebo počas zimy vás bolí každý kúsok tela, pravdepodobne trpíte reumatickým ochorením.
S reumou sa dá bojovať aj doma, viete si pomôcť prirodzenou cestou, ale najmä zmenou životosprávy? Čo sa vtedy dá robiť, čo pomáha, čo uľavuje od bolesti, na to všetko nájdete odpovede v nasledovných riadkoch.
Čo je reuma, ako vzniká a aké sú jej príznaky
Reumatoidná artritída je chronické zápalové ochorenie, ktorého pôvod nie je jednoznačný. Prejavuje sa postihnutím kĺbov, ktoré sú opuchnuté, bolestivé a na dotyk teplé, rovnako je obmedzená ich pohyblivosť.
Príznakov je veľa od stuhnutých, opuchnutých a boľavých kĺbov, cez zvýšenú teplotu či rannú stuhnutosť až po nechuť do jedla. Reuma je systémová choroba, ktorá vplýva aj na srdce, obličky, pľúca, nervy a cievy, čo ju robí závažnou a nebezpečnou.
Reuma má viac druhov, tu je zoznam najznámejších:
- reumatická artritída – je najznámejšia a označuje bolesť kĺbov prstov rúk a nôh, ktoré sú stuhnuté a často dochádza k ich deformácii
- osteoporóza – pod týmto ochorením sa skrýva strácanie kostnej hmoty, čím sa znižuje stabilita kostry a zvyšuje riziko zlomenín
- artróza – pod týmto názvom je ochorenie typické poruchou chrupavky kĺbu, ku ktorým došlo prehnaným alebo zlým zaťažením
- dna – je to ochorenie látkovej výmeny, kedy vysoké koncentrácie kyseliny močovej spôsobujú zápal kĺbov
- fibromyalgia – vzniká vplyvom tvrdnutia svalov a je prítomná bolesť svalov a šliach a zvýšená citlivosť na tlaky v postihnutých miestach
- Morbus Bechterew – je to chronický zápal kĺbov, hlavne chrbtice, čoho príznakom je hlboká bolesť chrbtice
VÝSKYT
Reumatické ochorenia netrápia len starších ľudí. V posledných rokoch sa napríklad osteoporóza a reumatická artritída vyskytujú u stále mladších ľudí, často už okolo 30. Najlepšie je vyhnúť sa im, ako ich neskôr riešiť.
Príčiny a kedy vzniká reuma
Chronické typy ochorenia vznikajú dlhú dobu po ustavičnom jednostrannom zaťažovaní jednej partie, čo má vplyv na celé telo. Akútne bolesti alebo zranenie vznikajú pri nárazovom preťažení určitej oblasti.
Tu sú najčastejšie príčiny vzniku reumy:
Sedavý spôsob života: Reumatické ochorenia zažívajú nárast v poslednej dobe vďaka sedeniu v práci, sedeniu doma pred TV a aj vďaka výnimočnej nárazovej športovej aktivite, ktorá neprospieva, ale ubližuje.
Životný štýl: Hoci je to už obohrané, ale fajčenie, alkohol, nadbytok kofeínu spôsobujú mnoho problémov a ochorení, prípadne ich rozvoj významne podporujú. K tomu nedostatok vitamínov a minerálov a problémy sú na svete.
Pohlavie: Na osteoporózu by si mali dávať pozor najmä ženy po 50. Hormonálne zmeny v menopauze vedú k zmenám látkovej výmeny v kostiach, kedy odumiera kostná hmota. Nie je ale pravidlom, že ženy po 50. budú mať toto ochorenie, je dosť ovplyvnené genetikou.
Riešenie reumy doma
Ak vás trápia kŕče, môžete ešte prv, ako navštívite lekára, skúsiť niektoré režimové opatrenia týkajúce sa najčastejších príčin a faktorov, ktoré tieto kŕče vyvolávajú. Ide o najjednoduchšie a najrýchlejšie metódy, ktoré by vám mali od kŕčov v nohách uľaviť.
Tu sú tipy a rady, čo je najlepšie na reumu:
Zdravá strava
Zdravá strava napomáha prevencii a zmierneniu asi každého ochorenia. Vaša strava by mala byť pestrá, zložená ale najmä z potravín obsahujúcich vitamíny a minerály. Najlepšie je dostať ich do organizmu v prírodnej forme, najmä počas sezóny. Na kosti sú výborné aj mliečne výrobky, vyberajte si kvalitné potraviny.
Diéta
Okrem toho, čo jesť, by ste mali aj vedieť čo nejesť. Pri reume je dôležité vyberať si potraviny podľa ich schopnosti vplývať na zápalový proces. Vyhnite sa slnečnicovému, repkovému a sójovému oleju, rastlinným maslám, arašidom a kešu, ale aj červenému mäsu či čokoláde.
Životný štýl
Vyraďte zo života pohodlnosť a veľa vecí sa zmení k lepšiemu. Keď ste nervózni, nefajčite, zabehajte si alebo problém predýchajte. Zabudnite na alkohol, nikotín a kofeín. Vyhnite sa ponocovaniu a prejedaniu, dbajte na to, aby ste „nepresedeli“ celý deň s hlavou sklonenou dole k mobilu či počítaču.
Primeraný pohyb
V rámci reumatických ochorení naozaj platí, že všetkého veľa škodí, preto to nepreháňajte ani s pohybom, aby ste si viac neublížili. Pravidelný pohyb 3- 5 razy do týždňa je ideálny. Plávajte, behajte po dobrom teréne, bicyklujte, cvičte jógu, prechádzajte sa po lesoch či parkoch, ale dajte si pozor na preťaženie a zranenia.
Obklady
V rámci domácnosti a prírodných rád môžete skúsiť nechtíkové obklady na boľavé miesta. Je dobré a príjemné, ak sú obklady aj chladivé. Chlad zmierňuje zápal, teda aj bolesť a pulzovanie v postihnutej oblasti, ale okrem toho má výborný vplyv aj na podráždené nervy v danom mieste.
Ovocie
Budete prekvapení, ale niektoré druhy ovocia, okrem obsahu vitamínov prospešných pre celkové fungovanie organizmu, obsahujú aj iné látky prospešné pri reume. Ananás má enzým bromelín, ktorý zmierňuje opuchy a čerešne a višne obsahujú látky eliminujúce procesy spôsobujúce zápal.
Maste
Pýtate sa, čo zaberá na bolesť? Maste. Konská masť prináša svalovú úľavu, zmierňuje bolesť kĺbov, chrbtice, ale napomáha aj hojeniu a regenerácii. Skúste aj alpu, ktorá odstraňuje bolesť kĺbov a svalov. Do tretice Čertov pazúr posilňuje celý pohybový aparát, udržiava mobilitu, ale aj tlmí bolesť a opuchy.
NÁVŠTEVA U LEKÁRA
Ak máte ohľadom vášho zdravotného stavu pochybnosti, ak sa vám niečo nezdá alebo sa váš stav viac a viac zhoršuje, bolesť vám bráni v každodenných činnostiach a je silná, neodkladajte návštevu u lekára.
Výživové doplnky na reumu
Výživové doplnky vám pomôžu, ak sa už u vás reumatické ochorenie prejavilo, ale sú rovnako výborné aj v rámci prevencie. Ak spolu s ich užívaním budete dodržiavať aj rady zmienené vyššie, váš organizmus sa vám poďakuje.
Protireumatické výživové doplnky obsahujú mnoho účinných látok:
Obsahujú omega 3 mastné kyseliny, vitamín D, kolagén a glukozamín chondroitín, ktoré spolu výborne účinkujú na reumu
Výživové doplnky na reumu majú teda tieto vlastnosti:
- omega 3 mastné kyseliny pôsobia protizápalovo, ale majú aj schopnosť uzdravovať tkanivá
- vitamín D prospieva imunite, ale aj kostiam a svalom, preto doplnky dodávajú telu to, čo nevie načerpať zo slnka
- kolagén produkuje náš organizmus, ale vekom ho vytvára stále menej, pritom je podstatný nielen pre elasticitu pokožky, ale pre celé telo
Väčšinu prípravkov je možné užívať dlhodobo, čo je vďaka ich prírodnému zloženiu, ktoré nevyvoláva nežiaduce reakcie alebo kontraindikácie. Pri kúpe týchto prípravkov nepotrebujete recept od lekára, môžete si ich objednať aj v internetovej lekárni, čo je rýchlejšie, lacnejšie a pohodlnejšie ako osobný nákup.
Lieky na reumu
Sú však situácie, kedy je reuma už pokročilejšia a bolestivejšia a samotné riešenia na doma a výživové doplnky už nestačia. Potrebujete niečo s rýchlym nástupom účinku a najmä so silnejším zložením.
Lieky sú zložené z mnohých účinných látok:
Obsahujú kolagén, omega 3 mastné kyseliny, vitamíny D, C, E, horčík, vápnik, ale napríklad aj kurkumu a bielkoviny, tea tree a pupalkový olej
Lieky pomáhajúce na reumu majú tieto charakteristiky:
- ak si ich zakúpite bez konzultácie s lekárom, dbajte na odporúčané dávkovanie a možnú dobu užívania
- podľa zloženia môžu lieky pôsobiť na viacero oblastí, nielen na kĺby a kosti, ale aj na zápal, na bolesť, imunitu a na organizmus celkovo
- ponúka sa vám široký výber foriem ako tabletky, tinktúry, sirupy, ale aj lokálne gély, spreje a maste a to vo viacerých veľkostiach a baleniach
Lieky teda ponúkajú rýchly nástup účinku, zmiernenie zápalu, bolesti a opuchu, ale aj pozitívny vplyv na imunitu, čo je vďaka bohatému zloženiu. Online lekárne ponúkajú veľký výber produktov, kde nájdete aj ich popis a recenzie, čo vám uľahčí rozhodovanie.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na reumu
Výživové doplnky si môžete kúpiť aj v špecializovaných obchodoch, ale lieky si môžete kúpiť len v lekárni. Dobrou správou je, že nemusíte využívať služby kamenných lekárni, ale môžete nakúpiť aj v tých internetových, kde nájdete pestrý výber pre oba typy výrobkov.
Spôsob online nákupu má viacero výhod:
- nemusíte nikam chodiť, všetko ľahko vybavíte z domu cez počítač alebo smartfón
- ušetríte na cene, ktorá býva nižšia ako v kamenných lekárňach
- ak si kúpite väčšie balenie alebo viac kusov, máte dopravu obvykle zadarmo
- platiť môžete aj bez hotovosti, lekárne ponúkajú možnosť platby kartou online
Pri výbere lekárne pre váš nákup však zohľadňujte nielen cenu, ale aj šírku sortimentu liekov či výživových doplnkov, ich dostupnosť skladom a užívateľské referencie. Využívajte služby známejších online lekární.
Tieto známe a overené lekárne ideálny pomer výbornej ceny, dostupnosti, šírky ponuky produktov a pri tom aj zákazníckych služieb. Všímajte si aj akcie, prípadne sa zaregistrujte, aby ste dostávali ponuky mailom, ale dávajte pozor, aby ste nakupovali v lekárni, kde máte zaručené dodanie do 24- 48 hodín.