Hľadáte overené cviky na zápchu? Toto sú tie najlepšie, ktoré vám určite pomôžu

Problémy s pravidelnosťou stolice a vylučovania má z času na čas zrejme každý človek. Zápcha, ako sa tomuto problému hovorí, však môže byť veľmi nepríjemným stavom aj vtedy, ak sa vyskytuje len občasne a nebýva sprevádzaná žiadnymi vážnejšími problémami.

Samotný proces trávenia a vylučovania pritom závisí od veľkého množstva faktorov, či už ide o životosprávu, jedálniček, pitný režim alebo aj dostatok pohybu. Ovplyvniť zápchu a snažiť sa podporiť trávenie, rozhýbať črevá či zmäkčiť konzistenciu stolice je pritom možné aj cvičením. Pomôcť vám môžu intenzívnejší tréning, joga cviky aj rôzne masážne techniky.

Čo je zápcha a aké problémy a príznaky s ňou súvisia

Zápcha, odborne nazývaná tiež obstipácia, je stav, ktorý súvisí s poruchou riadneho a zdravého vyprázdňovania čriev. Za zápchu sa obvykle označuje problém s pravidelnosťou aj jednoduchosťou vyprázdňovania, čiže ide o širšie ponímanie problému so stolicou.

Ako zápcha sa tak môže označiť situácia, kedy ste neboli na stolici viac, ako 3 krát za týždeň, ale aj stav, kedy síce k vylučovaniu prichádza, ale je príliš náročné, namáhavé, nepravidelné a sprevádzané bolesťami. Dôležité je preto pozerať tak na pravidelnosť, intenzitu a častosť vylučovania, ale aj na konzistenciu stolice, jej objem a priechodnosť črevami.

Fructolax Ovocie a vláknina

 • Podpora trávenia aj stimulácia čriev

Dulcolax čapíky

 • Pôsobenie na akútnu zápchu
 • Vplyv na zmäkčenie stolice
 • Vplyv na zmäkčenie stolice

Fenolax

 • Na zápchu a vyprázdňovanie

Dulcolax

 • Na zápchu a zmäkčenie stolice
 • Príprava na diagnostické vyšetrenia

Lactecon

 • Na vyprázdňovanie a zápchu
 • Na liečbu hepatálnej encefalopatie

PROBIO-FIX inum

 • Pomoc pri akútnych ťažkostiach
 • Všeobecná podpora tráviacej sústavy
 • Posilnenie imunity a obranyschopnosti

Ak ide o najčastejšie javy, problémy a symptómy spojené so zápchou, tak:

 • pokiaľ ide o pravidelnosť vyprázdňovania, v prípade zápchy nastáva viditeľný pokles tejto frekvencie, niekedy nemusí prísť k vyprázdneniu aj celý týždeň
 • okrem toho sa, v prípade vyprázdnenia, vyskytuje bezvodá a veľmi tuhá stolica, ktorá býva v menšom množstve a jej samotný transport z čriev je veľmi sťažený
 • objaviť sa môžu bolesti v bruchu, kŕče, pocit nafukovania, dochádza k výraznému nechutenstvu, bolestiam hlavy a bolestiam chrbta, vyskytnúť sa môžu aj hemoroidy
 • paradoxne sa môže popri zápche ojedinele vyskytnúť aj hnačka, kedy dochádza k mimovoľnému obtekaniu vody okolo stolice, ide však už o veľmi vážny príznak

PSYCHOGÉNNE AJ FYZIOLOGICKÉ PRÍČINY

Zápcha môže byť spôsobená viacerými druhmi príčin. Najčastejšie sú tie fyziologické, kedy sú problémy a príčiny priamo v tráviacom trakte alebo vo vylučovacej sústave. Druhým typom zápchy je taká, kedy sú príčiny psychogénneho alebo organického typu.

Ktoré cviky na zápchu sú najlepšie

Pokiaľ ide o cvičenie určené na zápchu, princípom týchto techník je pôsobenie na tráviacu sústavu, podpora správneho vylučovania, zvýšenie peristaltiky čriev a celkové rozhýbanie organizmu a metabolizmu. Výsledkom tak je lepšie vylučovanie.

Medzi najviac využívané a najlepšie cviky patria:

Brušáky: Zrejme najznámejším typom cvičenia sú známe brušáky. Tie pozostávajú zo striedania polohy ľahu a sedu, pre zvýšenie účinnosti môžete mať nohy vyložené na posteli alebo na gauči. Počet opakovaní stačí na úrovni 15 až 20 cvikov raz za deň.

Drepy: Veľmi známym cvikom, ktorý vám tiež vie pomôcť na problémy s trávením a zápchou, sú drepy. Vykonávajte ich však pomalšie a tiež s menším počtom opakovaní do 30 cvikov na jeden krát. Posilniť ich účinnosť môžete s jednoručnými činkami.

Cviky na zemi: Na zemi a na špeciálnej podložke viete tiež viacerými cvikmi podporiť trávenie a pohyb čriev. Môže ísť napríklad o súbežné dvíhane rúk a nôh v ľahu alebo o polohu, kedy si na jednu nohu kľaknete, druhú vystriete a ruku natiahnete k stropu.

Cviky s fitloptou: Zlepšiť peristaltiku čriev a podporiť trávenie môže aj jednoduchá fitlopta a niektoré cviky s jej využitím. Ide hlavne o poskakovanie na fitlpote s rukami vbok alebo o využitie fitlopty na sedenie s posúvaním sa nohami dopredu, dozadu a do strán.

Masážne techniky: Okrem štandardných cvikov môžete na zápchu a problémy s ňou spojené využiť aj masážne techniky. Najúčinnejšou je masáž brucha a podbruška stláčaním steny v pravidelnom rytme, ideálne s krúživým pohybom s otvorenou dlaňou.

Joga cviky na zápchu: Na podporu lepšieho trávenia a rozhýbanie čriev je možné využiť aj jógové cviky, ktoré môžu pomôcť aj na uvoľnenie svalov. Najúčinnejšie sú pozície kobry, misky, loďky, dosky a uvoľňujúca poloha v ľahu so skrčenými kolenami pri brade.

Ďalšie spôsoby riešenia problémov so zápchou doma

Nielen cvičenie, ale aj niektoré iné možnosti vám môžu v rámci domácej liečby pomôcť k lepšiemu tráveniu a pravidelnejšiemu vyprázdňovaniu čriev. Významnými faktormi sú hlavne životospráva, pohyb a stav čriev, s čím súvisí aj stav črevnej mikroflóry.

Proti zápche preto môžete využiť tieto postupy:

Zlepšenie jedálnička a pitného režimu

Pravidelné pitie čistej vody alebo bylinných čajov v objeme aspoň 2 litrov za deň je dôležité pre metabolizmus aj konzistenciu stolice. Do jedálnička zas zaraďte celozrnné potraviny, ovocie a zeleninu, obsahujú totiž dostatok vlákniny pre lepšie trávenie.

Pravidelný pohyb

Nielen špecializované cviky alebo intenzívne cvičenie, ale aj pravidelný pohyb je nevyhnutný k tomu, aby ste mali zdravé trávenie a dostatočnú peristaltiku čriev. Najlepšie je, ak budete počas dňa čo najviac chodiť a neskôr k tomu pridáte aj beh či plávanie.

Obmedzenie negatívnych vplyvov

Zlepšiť stolicu, trávenie a pravidelnosť vylučovania môžete aj prostredníctvom minimalizácie niektorých škodlivých faktorov. Ide hlavne o obmedzenie alkoholu, užívania niektorých liekov s obsahom antacíd a kortikosteroidov a o obmedzenie stresu.

Prírodné produkty a preháňadlá

Okrem cvikov patria medzi najúčinnejšie prostriedky na podporu trávenia a proti zápche aj špeciálne prípravky a preháňadlá. Niektoré majú prírodné zloženie, iné syntetické. Na výber máte všeobecné podporné doplnky aj špecializované liečivá a čapíky.

NIEKEDY SA BEZ LEKÁRA NEZAOBÍDETE

Hoci je v rámci domácej liečby veľký výber prostriedkov pre riešenie zápch, sú situácie, kedy to bez lekára nepôjde. Ak je u vás zápcha príliš častá, trvá viac ako týždeň alebo je dokonca sprevádzaná vážnejšími bolesťami a kŕčmi, netreba čakať a lepšie je zájsť za lekárom.

Výživové doplnky a prípravky na zápchu

Ak chcete podporiť svoje trávenie a celkovo vylučovanie stolice, môžete siahnuť aj po voľne dostupných prípravkoch a doplnkoch výživy. Najčastejšie ide o kvapky, tabletky, kapsuly alebo špeciálne čapíky, ktoré sa aplikujú do konečníka.

Mechanizmus ich účinku býva nasledovný:

Perorálne formy prípravkov podporujú metabolizmus, trávenie a peristaltiku čriev, kým čapíky a čípky účinkujú priamo v konečníku na zmäkčenie stolice

Všetky tieto prípravky majú viacero dôležitých benefitov:

 • ak ide o perorálne formy, základom sú látky prírodného typu
 • použitie produktov je možné aj opakovane a preventívne
 • vďaka zloženiu sú riziká vedľajších účinkov minimálne

Najviac využívané sú rôzne kvapky, tabletky či kapsule, ktoré majú všeobecné účinky na trávenie a obsahujú napríklad probiotické kultúry, rastlinné extrakty, rôzne vitamíny a stopové prvky, pivovarské kvasnice, rozpustnú vlákninu psyllium či koreninové výťažky. Ich výhodou je maximálne šetrné a zároveň prirodzené pôsobenie na trávenie.

Lieky na zápchu

Druhou možnosťou, ktorá je už účinnejšia a z pohľadu nástupu účinkov intenzívnejšia, sú lieky a liečivá určené na zápchu. Najčastejšie ide o preháňadlá s laxatívnym účinkom na črevá a aj tu máte k dispozícii viaceré formy a podoby.

V prípade liekov je pôsobenie nasledovné:

Bežne je úlohou liečiv zvýšiť objem vody v stolici a zmäkčiť ju, prípadne pôsobiť aj na pohyb čriev a stimuláciu ich peristaltiky pre častejšie vyprázdňovanie

Na rozdiel od bežných doplnkov a prípravkov sú liečivá:

 • koncentrovanejšie a obsahujú skôr syntetické účinné látky
 • účinnejšie, či už intenzitou alebo rýchlosťou pôsobenia
 • používané hlavne v prípadoch, kedy nezaberú bežné metódy

Pokiaľ ide o zloženie, najviac sa využívajú látky ako bisakodyl či pikosíran sodný, v prípade, ak ide o rastlinné preháňadlo, používajú sa sennové listy a sennové plody. Najčastejšie pôsobia tieto lieky a produkty na zlepšenie a zrýchlenie pohybu čriev a k dispozícii máte formy tabliet, kvapiek, kapsúl aj čípkov určených do konečníka.

Fructolax Ovocie a vláknina

 • Podpora trávenia aj stimulácia čriev

Dulcolax čapíky

 • Pôsobenie na akútnu zápchu
 • Vplyv na zmäkčenie stolice
 • Vplyv na zmäkčenie stolice

Fenolax

 • Na zápchu a vyprázdňovanie

Dulcolax

 • Na zápchu a zmäkčenie stolice
 • Príprava na diagnostické vyšetrenia

Lactecon

 • Na vyprázdňovanie a zápchu
 • Na liečbu hepatálnej encefalopatie

PROBIO-FIX inum

 • Pomoc pri akútnych ťažkostiach
 • Všeobecná podpora tráviacej sústavy
 • Posilnenie imunity a obranyschopnosti

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na zápchu

Pokiaľ vám len cviky či režimové opatrenia nestačia a chcete využiť aj spomínané prípravky a lieky, pokojne ich viete zakúpiť v každej internetovej aj online lekárni. Najlepší sortiment majú tie známejšie a väčšie, napríklad ako je [lekaren].

Nákup v internetových lekárňach má pre užívateľov aj tieto plusy:

 • pohodlie, nemusíte nikam ísť, objednávku spravíte cez počítač
 • rýchlosť, nákup trvá pár minút, doručenie je aj do 24 či 48 hodín
 • výhodnosť, online lekárne majú bežne nižšie ceny, ako tie kamenné
 • prehľadnosť, na jednom mieste si viete porovnať všetky značky a typy

Práve v tých väčších lekárňach, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu, sú všetky tieto výhody a benefity lepšie využiteľné a viditeľnejšie. Navyše, získate aj oveľa širšie zákaznícke služby a kvalitnejší servis, či už ide o jednoduchosť objednávky alebo platenia.

Viaceré takéto overené online lekárne totiž umožňujú realizovať nákup aj bez obťažujúcej a zdržujúcej registrácie, pri platení môžete využiť svoju platobnú kartu pre platbu cez internet a k dispozícii máte aj možnosť využiť väčšie množstvo zliav či akcií. Navyše, celý proces objednávky aj rýchlejší a pohodlnejší.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.60

30 Hodnotení