Dermazin 1 % krém: Krém na popáleniny, odreniny a rezné rany s infekciami

Dermazin 1 % krém: Krém na popáleniny, odreniny a rezné rany s infekciami
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Mali ste nehodu alebo úraz, po ktorom vám ostala nepekná rezná rana, prípadne ste utrpeli popáleniny? Vaše deti neustále behajú a skáču a odreniny či rezné rany sú u nich na dennom poriadku? Potom siahnite po kréme Dermazin 1 %, ktorý vám pomôže v takýchto situáciách.

Krém obsahuje sulfadiazín v podobe striebornej soli, vďaka čomu sa rana zacelí a zamedzí sa tak rozmnožovaniu baktérií. Striebro má silné antibakteriálne účinky, vďaka čomu je ideálnou možnosťou ako sa zbaviť nežiaducich mikroorganizmov v rane alebo popálenine. Všetky podrobnejšie informácie vám poskytne táto recenzia.

Výrobca a pôvod

Krém Dermazin 1% spadá pod Sandoz Pharmaceuticals, čo je slovinská spoločnosť, ktorej cieľom je prinášať na trh nové generické lieky, ktoré majú pomôcť ľuďom zlepšiť ich život. Produkty od firmy Sandoz pozná už vyše 500 miliónov ľudí, pričom firma si dáva za cieľ toto číslo zdvojnásobiť.

Spoločnosť teda patrí medzi lídrov farmaceutického priemyslu, ktorá pracuje aj na zlepšení prístupu k liekom v rozvojových krajinách a tiež k lekárskym informáciám. V portfóliu liekov možno nájsť  špecializované produkty pre všetky hlavné terapeutické oblasti.

Zloženie, účinné látky

Dermazin 1 % krém patrí k humánnym liekom s účinnou látkou sulfadiazín strieborná soľ C10H9AgN4O2S. Je to generické liečivo určená na prevenciu a liečbu infekcie pri ranách a popáleninách. 1 g dermálneho krému obsahuje 10 mg striebornej soli sulfadiazínu.

Príbalový leták uvádza, že sa v kréme nachádzajú tieto účinné zložky:

 • Strieborná soľ sulfadiazínu: Strieborná soľ sulfadiazínu má antibakteriálne účinky proti širokému spektru grampozitívnych a gramnegatívnych baktérií a húb, ako Pseudomonas aeruginosa a Enterobacter pyogenes, ktoré sú najčastejšie sa vyskytujúcimi mikroorganizmami pri infekčných ranách a popáleninách.

Z celkovej dávky striebornej soli sulfadiazínu sa absorbuje približne 1 % striebra a 10 % sulfadiazínu. Strieborná soľ sulfadiazínu, teda sulfadiazinum argenteum, sa viaže na bielkoviny exsudátu a sulfadiazín sa uvoľnuje, v pečeni sa acetyluje a oxiduje a vylučuje sa obličkami.

Hoci striebro sa systémovo výrazne neabsorbuje, môže dôjsť k absorpcii striebornej soli sulfadiazínu do krvi, najmä ak sa aplikuje počas dlhodobej liečby a/alebo pri liečbe rozsiahlych popálenín. Koncentrácia sulfónamidov v sére je priamo úmerná ploche (rozsahu) popálenín a množstvu aplikovaného krému.

 • Ďalšie doplnkové zložky: Okrem sulfadiazínu sa v tomto kréme nachádzajú aj ďalšie látky. Konkrétne sú to: cetylalkohol, hydrogenovaný podzemnicový (teda arašidový) olej, polysorbát 60, propylénglykol, metylparabén, propylparabén, čistená voda.

Dávkovanie a užívanie

Vždy používajte liečivo tak, ako je to uvedené v tejto písomnej informácii alebo ako vám povedal váš lekár, lekárnik alebo vaša zdravotná sestra. Ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára, lekárnika alebo zdravotnej sestry.

Miesto môžete prikryť sterilným obväzom. Pred každou ďalšou aplikáciou krému je nutné ranu umyť pod prúdom vody alebo antiseptickým roztokom, aby sa z rany odstránili zvyšky krému a výpotky. Tie majú farbu hnisu, avšak sú sterilné.

Liečba týmto krémom nemá presiahnuť dobu 7 dní. Ak zabudnete použiť krém, aplikujte ho hneď ako si spomeniete. Ďalšiu dávku však nesmiete aplikovať skôr ako o 24 hodín, aby nedošlo ku komplikáciám.

Uchovanie a skladovanie

Skladovanie a uchovanie krému Dermazin 1 % je nenáročné na podmienky. Krém nevystavujte extrémnym teplotám (chlad, priame slnko atď.). Správne uchovanie je dôležité pre spotrebiteľnosť lieku.

Dodržujte pri skladovaní krému nasledujúce pravidlá:

 • liečivo sa uchováva pri teplote do 25°C
 • toto liečivo po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na vonkajšom obale pod EXP, neužívajte, dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci
 • nepoužitý krém vráťte do lekárne, nepoužívajte na likvidáciu liečiva odpadovú vodu alebo domový odpad
 • Dermazin 1 % krém uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí

Dermazin 1 % krém

 • Drobné popáleniny a menšie rany

Účinky, indikácie a použitie

Dermazin 1 % pôsobí proti takmer všetkým druhom mikroorganizmov  (širokospektrálne), ktoré zapríčiňujú infekcie popálenín a iných poranení kože. Krém preniká do odumretého tkaniva a výpotku, čo je tekutina vznikajúca v mieste rany.

Tu je zoznam najpodstatnejších oblastí a účinkov, ktoré krém Dermazin 1 % ponúka:

Drobné popáleniny a menšie rany

Strieborná soľ sulfadiazínu sa v popálenine rozkladá, čím dochádza k uvoľňovaniu iónov striebra. Ióny striebra zabraňujú rastu a rozmnožovaniu baktérií bez poškodenia bunky kože a podkožného tkaniva.

Krém sa používa na liečbu povrchových a mierne rozsiahlych popálenín, ktoré sú ružovej farby, sú bolestivé, vyskytuje sa menší opuch, pľuzgiere zväčša chýbajú. Druhým účinkom Dermazin 1 % krému je liečba menších rán.

Ide napríklad o odreniny, drobné krvácajúce rany, rezné rany a iné menšie čisté rany. Práve vďaka tomu je krém taký účinný, pretože antibiotiká podávané systémovo, napríklad lieky užívané orálne, nie sú účinné proti baktériám, ktoré sa nachádzajú v odumretom tkanive.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Tak ako pri všetkých liekoch, aj pri Dermazin 1 % kréme sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky, ktoré sa však nemusia prejaviť u každého. Vo všeobecnosti je liečivo dobre znášané a jeho aplikácie je bezbolestná.

Príbalový leták v  uvádza nasledovné nežiaduce účinky

Medzi zriedkavé (postihujú menej ako 1 z 10000 osôb) účinky patria:

 • závažné kožné reakcie (Stevensov-Johnsonov syndróm, toxická epidermálna nekrolýza)

Medzi menej časté (postihujú menej ako 1 zo 100) účinky patria:

 • pokles počtu bielych krviniek (toto sa dá zistiť krvným obrazom)

Medzi neznáme (častosť sa nedá odhadnúť podľa dostupných údajov)

 • alergická reakcia
 • precitlivenosť
 • zvýšená sérová osmolalita (množstvo rozpustných látok v sére)
 • bolesť alebo pocit pálenia
 • sivasté zafarbenie kože vplyvom slnečného žiarenia

Kontraindikácie a možné interakcie

Ak sa u vás objaví alergická reakcia alebo precitlivenosť na niektorú z látok v zložení krému, liečivo už ďalej neužívajte. Okrem tohto prípadu sa môžu objaviť aj niektoré iné kontraindikácie alebo interakcie.

Tu sú prípady, kedy by ste mali aplikáciu krému zvážiť a poradiť sa s lekárom:

 • liečivo je kontraindikované počas neskoršieho štádia tehotenstva z dôvodu vzniku jadrového ikteru u novorodencov, takže ho v tomto období neužívajte
 • liečivo je kontraindikované počas dojčenia, keďže zložky prechádzajú do materského mlieka a mohli by sa tak nepriamo dostať aj k dojčaťu
 • liečivo je kontraindikované pre predčasne narodené deti a pre deti mladšie ako 2 roky z dôvodu vzniku jadrového ikteru
 • vplyvom slnečného žiarenia sa môže vyskytnúť sivé zafarbenie pokožky, preto sa v období liečby vyhýbajte silnému slnku, ak by vám takýto efekt vadil

Medzi interakcie patrí:

 • liečba týmto krémom sa neodporúča pri súčasnom užívaní lokálnych proteolytických enzýmov

Opatrní buďte, ak sa objavia niektoré situácie a prípady, hlavne ak:

 • ste alergický na sulfónamidy, odporúča sa vyšetriť počet bielych krviniek
 • trpíte poruchou funkcie obličiek alebo pečene
 • trpíte porfýriou, poruchu tvorby enzýmov, ktoré sa zúčastňujú tvorby hému
 • máte nedostatok enzýmu glukóza-6-fosfátdehydrogenáza, počas liečby bude nutné starostlivé sledovanie
 • spozorujete u seba prejavy leukopénie, čiže zníženého počtu bielych krviniek, ktorý sa prejavuje oslabenou imunitou, náchylnosťou k infekciám, horúčkou a zimnicou
 • tak ako pri iných lokálnych antibiotikách, aj po liečbe striebornou soľou sulfadiazínu sa môže objaviť superinfekcia, čo znamená, že hrozí ďalšia infekcia

Balenie a cena

Biely krém je predávaný v dvoch rôznych veľkostiach. Nájsť môžete malé 50 gramové balenie v tube alebo veľké 250 gramové balenie v uzatvárateľnej nádobe. Čo sa týka zloženia, obe balenia sú totožné, nie je medzi nimi rozdiel v zložení či koncentrácii látok.

Tu je porovnanie cien krému podľa niektorých lekární:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

To aké balenie budete potrebovať, záleží od veľkosti vášho poranenia alebo popáleniny. Na drobné ranky a odreniny vám postačí menšie balenie. Cenovo je krém porovnateľný s inými krémami z tejto oblasti, väčšie balenie je pochopiteľne výhodnejšie.

Kde kúpiť

Dermazin 1 % krém je liečivo, ktoré je vydávané bez predpisu, takže pred kúpou nemusíte navštíviť lekára a získať predpis. To, že je voľne predajný a voľne dostupný, neznamená, že ho môžete kúpiť všade, dostupný je iba v lekárňach. Výhodou ale je, že liek si viete kúpiť nielen v kamennej, ale aj online lekárni.

Tento spôsob sa oplatí nielen kvôli lepšej cene, ale aj kvôli pohodliu, rýchlosti a jednoduchosti, nakoľko všetko vybavíte online. Vopred tiež vidíte, či je liek v danej internetovej lekárnik, takže šetríte čas pri hľadaní.

Online objednávka, doprava a doručenie

Uvažujete, že si kúpite Dermazin 1 % krém cez internet, ale ešte ste takýmto spôsobom nenakupovali? Nákup v online lekárni veľmi jednoduchý, hlavne ak zavítate na stránky v známejších lekární typu [lekaren], ktoré sú na trhu dlhšiu dobu.

Tu je rýchly postup ako kúpiť krém Dermazin 1 %:

 • Vložíte balenie Dermazin 1 % krému do online košíka
 • Vyberiete si spôsob platby a typ doručenia
 • Zadáte svoje údaje a adresu pre doručenie
 • Objednávku si skontrolujete a odošlete

Obrovskou výhodu online lekární je rýchle doručenie. Zvyčajne vám balík príde hneď na druhý deň. Pri platbe sa nemusíte spoliehať len na platbu na dobierku pri doručení, zaplatiť môžete aj vopred cez internet banking alebo platobnou kartou. Transakcie sú bezpečné, hlavne ak ide o známejšie lekárne.

Dermazin 1 % krém

 • Drobné popáleniny a menšie rany

Najčastejšie otázky

Povedali ste si, že si skúsite krém Dermazin 1 % objednať, ale máte ešte otázky, na ktoré by ste chceli poznať odpovede? Ste tu správne, pretože tu nájdete odpovede, ktoré ľudí v súvislosti s krémom najviac zaujímali na rôznych fórach a v internetových diskusiách.

Tu sú najčastejšie otázky a odpovede, ktoré by vás mohli zaujímať:

Zanecháva krém na oblečení škvrny či fľaky?

Nie, pri používaní krému sa nemusíte obávať škvŕn na oblečení či na posteľných návlečkách. Krém je bielej farby a nie je mastný, takže škvrnám a fľakom sa ľahko vyhnete. Ak sa ich aj tak veľmi bojíte, použite po aplikovaní krému obväz, ktorý oblečenie ochráni.

Môžem používať krém počas dojčenia? Ak nie, z akého dôvodu?

Prípravok sa nesmie užívať v období dojčenia. V prípade dojčiacich matiek predčasne narodených novorodencov a dojčiat s nedostatkom glukóza-6-fosfát dehydrogenázy je nutné vziať do úvahy zvýšené riziko hyperbilirubinémie a jadrového ikteru u detí.

Môže sa po aplikovaní toho liečiva objaviť nejaká alergická reakcia?

Dermazin obsahuje viacero látok, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu. Neužívajte ho, ak ste alergický na arašidy alebo sóju. Cetylalkohol môže vyvolať lokálne kožné reakciu. Propylénglykol môže vyvolať podráždenie pokožky. Prečítajte si celý príbalový leták.

Je možné krém používať aj na liečbu akné? Alebo treba zvoliť inú značku?

Odpoveď na túto otázku nie je jasná, pretože príbalový leták liečbu akné neuvádza. Hoci má krém širokospektrálne využitie, o kožných problémoch a problémoch s akné sa poraďte so svojím lekárom, ktorý vám môže odporučiť vhodnejšiu liečbu alebo prípravky na akné.

Skúsenosti s krémom

Pokiaľ ide o skúsenosti s užívaním krému, internetové fóra ukazujú, že Dermazin je obľúbený, pretože pomáha nielen predchádzať vzniku infekcie v mieste rany, ale tiež už vzniknutú infekciu lieči a urýchľuje čas hojenia rán a popálenín.

Vďaka svojej rýchlej účinnosti je ideálnym krémom pre všetkých kutilov či mamičky s nezbednými deťmi, ktoré trápia drobné rany a odreniny predsa len častejšie. Mnoho ľudí považuje tento krém za nevyhnutnú súčasť ich lekárničky.

Dermazin 1 % krém

 • Drobné popáleniny a menšie rany

Má však aj svoje nevýhody, medzi ktoré platia hlavne nežiaduce vedľajšie účinky, predovšetkým alergické prejavy. Oproti konkurencii má krém len jednu hlavnú zložku, avšak tá dostatočne spĺňa svoj účel.

Zhodnotenie

Dermazin 1 % krém je lokálne chemoterapeutikum na prevenciu a liečbu infekcií popálenín. Dermazin pôsobí širokospektrálne, teda proti viacerým mikroorganizmom. Vďaka Dermazin 1 % krému nebezpečenstvo vzniku infekcie eliminujete. Nielenže vás neohrozí infekcia, ale rany a popáleniny sa ešte aj pekne zahoja.

Pre užívateľov ponúka liečivo aj iné výhody:

 • použitie je možné hneď po vyčistení rany, krém je voľne dostupný v lekárňach
 • liečivo pomáha na popáleniny, na rany a odreniny
 • krém je vhodný aj pre malé deti od 2 mesiacov
 • vedľajšie účinky a kontraindikácie sú minimálne

Medzi obmedzenia a nevýhody patrí možná alergická reakcia na zložky obsiahnuté v kréme. Tiež je nevýhodou, že krém nie je určený pre tehotné a kojace ženy. Na trhu sa vyskytujú aktuálne len 2 veľkosti balenia.

Dermazin 1 % krém je ideálnou a častou voľbou pre  deti a dospelých. Je to aj zásluhou jeho dostupnosti, keďže ide o krém, ktorý je dostupný aj v online lekárni. Nie ste pri ňom odkázaní na čakanie v rade u lekára, ani na nákup v kamennej predajni, ale môžete si ho zakúpiť aj v tej internetovej lekárni, čo vám šetrí čas, energiu a dokonca aj peniaze.

Dermazin 1 % krém

 • Drobné popáleniny a menšie rany

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

3.83

12 Hodnotení