Diétne večere na chudnutie musia byť ľahké, zdravé a výživné. Tu sú tipy a recepty

Diétne večere na chudnutie musia byť ľahké, zdravé a výživné. Tu sú tipy a recepty

Jednou z najčastejších chýb ľudí je, že počas dňa nedodržujú pravidelné stravovanie, vynechávajú niektoré jedlá alebo na ne nemajú čas a večer to potom po príchode domov dobiehajú. To je aj jeden z významných faktorov, prečo dochádza k priberaniu.

Práve preto je dobré vedieť, čo večerať a nepribrať, ale naopak, čo večerať a ako schudnúť. Na úvod si však treba povedať, že večera je nevyhnutná rovnako, ako raňajky či obed, takže vynechať ju nie je riešením. Naopak, dôležitejšie je snažiť sa konzumovať také potraviny, vďaka ktorým budete sýti, ale zároveň sa vyhnete rizikovým potravinám.

Ako vplývajú diétne večere na chudnutie a aké by mali byť

Mať zdravú a diétnu večeru, ktorá pomôže na chudnutie, je pomerne jednoduché. Večera musí byť ľahká na trávenie, treba sa sústrediť na také zloženie, aby ste už neprijímali priveľa sacharidov, čiže kalórií a zároveň treba jesť iba raz, určite si nedávajte dve večere.

Ak chcete splniť všetky tieto podmienky, musíte zabudnúť na to, že budete jesť na večeru fastfood jedlá, polotovary, mrazené jedlá a hotové pokrmy z reštaurácií, nakoľko väčšinou nesplnia ani jednu zásadu. Žiadne vyprážané, tučné, mastné a nadmerne sacharidové potraviny nesmiete konzumovať, vaše trávenie to nespracuje a len priberiete.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Naopak, z pohľadu živín a iných látok treba dodržiavať nasledovné:

 • základom sú bielkoviny, ktoré by mali tvoriť jadro každej večere, kde treba vhodne skombinovať rastlinné a živočíšne zdroje bielkovín a potravín
 • naopak, pozor si treba dať na tuky, ktoré treba prijímať minimálne pokiaľ už ich budete chcieť jesť, tak len v podobe rýb, orieškov alebo semien
 • čo sa týka sacharidov, tu treba byť ešte prísnejší, treba ich minimalizovať, telo ich už nemá príliš kedy večer spáliť a to ani vtedy, ak večeriate po výkone
 • veľmi dôležitou zložkou je vláknina, rovnako tak aj vitamíny a minerály, práve preto by mala byť v každom jedle zelenina, ktorá vás navyše aj zasýti

Čo sa týka konkrétnych potravín a jedál, ktoré sú na večeru pri chudnutí určite zakázané, patrí sem väčšina ovocia, maslo a rôzne omáčky, celkovo múka a múčne produkty, čiže aj pečivo a biele cestoviny, zemiaky, mastné červené mäso a samozrejme sladkosti.

NIKDY VEČERU NEVYNECHÁVAJTE

Hoci je pravda, že mnoho ľudí priberá práve vďaka tomu, že sa večer preje a skonzumuje nadmerné množstvo potravín, ani opačný princíp ničomu nepomáha. Hladovanie nespôsobí schudnutie, ale spomalenie metabolizmu, čiže aj spomalenie spaľovania tuku.

Aké jedlá, potraviny a recepty na diétne večere sú najlepšie

Dosť bolo teórie, prejdime teraz na prax, kde si predstavíme niekoľko príkladov pre zdravé a ľahké diétne večere, ktoré vám pomôžu nielen na chudnutie, ale napríklad aj na trávenie, lepší metabolizmus a zahnanie hladu účinne aj z pohľadu doplnenia živín.

Čo sa týka receptov, na výber máte naozaj rozmanité druhy jedál:

Šalát s lososom: Kombinácia zeleniny a ryby je na večeru ideálnym príkladom jedla, získate totiž potrebné bielkoviny, vlákninu, vitamíny aj minerály. Stačí len orestovať na olivovom oleji lososa a pripraviť si k tomu v miske vedľa čerstvý zeleninový šalát z avokáda, papriky, šalotky a uhorky. Dochutiť ho môžete citrónovou šťavou a korením.

Plnená paprika kuracím mäsom: Zdravé bielkoviny získate aj z kuracieho mäsa, ktoré môžete podusiť na cibuľovom základe s olivovým olejom. Takto na drobno nakrájané mäso potom pridáte do uvarenej zeleninovej zmesi z hráčku a kukurice a touto zmesou naplníte veľké papriky s vydlabaným vnútrom. Večera je hotová za pár minút.

Tuniakový šalát s orechmi: Zaujímavou obdobou prvého receptu je ten s tuniakom, tu však bude príprava trocha jednoduchšia. Očistenú brokolicu, špargľu a mrkvu spoločne uvaríte vo vriacej vode a pridáte k nej tuniaka z konzervy. Stačí už len pokvapkať olivovým olejom, pridať pistácie a nejaké bylinky, napríklad bazalku, na dochutenie.

Vajcia s hlivou: Dostatok živočíšnych bielkovín získate aj z vajíčok, prečo to nevyužiť? Túto večeru si pripravíte tak, že na panvici opražíte na olivovom oleji cibuľku spoločne s hlivami a následne podusíte s korením a vodou. Potom to vložte do zapekacej misy s cviklou a pažítkou, prelejte rozšľahanými vajíčkami a môžete dať zapiecť.

Morčacie so zeleninou: Morčacie mäso patrí medzi ľahké a chudé, obzvlášť ak ide o prsia. Tie môžete pripraviť na cibuľke a olivovom oleji a jemne ich osmažiť spolu s čiernym korením. Potom stačí už len pridať papriky, rajčiny, uhorky a baklažán, mierne ich orestovať a môžete podávať. Ak chcete, môžete zeleninu pokvapkať citrónom.

Celozrnné cestoviny na spôsob ragú: Najskôr uvarte v slanej vode celozrnné cestoviny, ideálne penne, ale môžete skúsiť aj iný druh, určite však nie klasické špagety. Kým sa cestoviny uvaria, pripravte ragú zo šalotky, papriky, paradajok a špenátových listov. Na okorenenie pridajte kurkumu a čierne korenie, prípadne čiernu soľ.

Šunkovo-paradajkové špagety: Aj v tomto prípade budete potrebovať celozrnné cestoviny, tento krát už spaghetti. Stačí ich uvariť v osolenej vode s lyžičkou osoleného oleja a kým sa budú variť, pripraviť si v panvici na cesnaku a oleji šunku nakrájanú na kocky, rajčiny špenát. Potom k nim pridajte cestoviny, zamiešajte a dochuťte bazalkou.

Olivovo-kurací diétny šalát: Nielen morčacie, ale aj kuracie mäso je ľahké, chudé a diétne. Opečené kúsky na olivovom oleji a cibuľke si viete pripraviť spolu so zeleninou a najmä olivami aj v podobe skvelého šalátu, ktorý vás zasýti. Ideálne je na to využiť rukolu, šalotku, uhorku, rajčiny a čierne olivy, na dochutenie potom balzamiko.

Šalát z quinoy: Využívať quinou namiesto ryži je na večeru veľmi dobrá možnosť, ryža totiž obsahuje príliš veľa sacharidov. Viete si z nej pripraviť šalát spolu s paradajkami, cibuľkou, baby šalátom a jedným granátovým jablkom. Ak chcete chudnutie podporiť ešte viac, viete šalát okoreniť s chilli alebo iným korením na lepšie spaľovanie tukov.

VEČERA NAJNESKÔR 2 HODINY PRED SPANÍM

Jedným z najčastejších omylov je, že po 7mej hodine večer, čiže 19:00, by sa už nemalo večerať. Jesť môžete pokojne aj neskôr, oveľa dôležitejšie je skôr druhé pravidlo. To hovorí, že posledné jedlo, čiže večeru, môžete zjesť najneskôr 2 hodiny pred spaním.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Nielen večera, ale hlavne celodenné stravovanie je mimoriadne dôležité, ak chcete účinne chudnúť. V tomto prípade je preto vhodnejšie sa zamerať nielen na jedno jedlo počas dňa, ale na všetky. Týmto smerom ide Ketogénna diéta, ktorá je dostatočne overená.

Jej princípom je ketóza, vďaka ktorej je chudnutie veľmi efektívne:

 • základom diéty je zmena pomeru príjmu živín, čiže bielkovín, sacharidov a tukov, kde dochádza k poklesu príjmu nezdravých tukov a hlavne sacharidov
 • naopak, zvýšený je príjem bielkovín, ktoré sú dôležité pre fyzickú výkonnosť svalov, rovnako tak vlákniny a to cez zeleninu, čo pomáha tráveniu a metabolizmu
 • v jedálničku by sa mali objavovať aj orechy a semená, najdôležitejšie je však obmedziť príjem sacharidov, vďaka čomu sa telo dostane do ketózy
 • ide o fyziologicky prirodzený stav energetického metabolizmu, ktorého výsledkom je to, že organizmus siahne ako po zdroji energii primárne po tukoch

Pri ketóze tak dochádzať k tomu, že telo uprednostní tuky namiesto cukrov, konkrétne začne využívať energiu z nich tak, že začína spaľovať efektívnejšie tukové zásoby. To je z pohľadu chudnutia dôležité, no diéta má aj iné pozitívne vplyvy, napríklad na krvný obeh.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pomáha totiž znížiť hladinu cukru v krvi, čo je dôležité z pohľadu prevencie cukrovky, rovnako tak zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu a normalizuje krvný tlak. Celkovo má Keto diéta 3 fázy, trvá 12 až 14 týždňov a ide teda o dlhodobú záležitosť. Od bežných redukčných diét sa líši tým, že pri nej nehladujete a vďaka dlhodobosti je aj nízke riziko jojo efektu.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pre tých, čo by chceli Ketogénnu diétu dodržiavať, je dobrou správou, že nemusia meniť svoj jedálniček tak, aby riešili doma varenie a museli hľadať nové recepty. V tejto situácii vám totiž môže pomôcť značka KetoMix, ktorá má sortiment pre túto diétu.

V ponuke nájdete potraviny, jedlá a nápoje na proteínovom základe:

Sortiment obsahuje proteínové polievky, väčšie aj menšie jedlá a rôzne suroviny pre ich prípravu, taktiež proteínové koktejly a tyčinky, v ponuke sú aj doplnky výživy

Potraviny a produkty sú určené pre mužov aj ženy a ich využitím:

 • si viete zabezpečiť celodenné stravovanie od raňajok až po večeru
 • máte istotu, že dostanete do tela presný pomer živín pre Keto diétu
 • ušetríte čas, príprava zaberie zvyčajne do 5 minút a je jednoduchá

Čo sa týka konkrétneho sortimentu, tak viete siahnuť po proteínových polievkach, omeletách, kašiach, tyčinkách, sušenom mäse, cestovinách, pečive, nátierkách a dresingoch. Rovnako tak máte k dispozícii aj sladké a slané pochutiny, napríklad proteínové čokolády, dezerty, perníky a chipsy, kde sa nemusíte obávať, že by ste ich konzumáciou narušili diétu.

V rámci programu KetoMix viete riešiť nielen stravovanie, ale aj pitný režim. V sortimente nájdete najmä proteínové koktaily, kde si viete vybrať tie bez príchute aj s príchuťou, napríklad kokosu, vanilky, banánu, kávy alebo iného ovocia, tiež vegánske.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Tieto koktaily sú veľmi dobrým zdrojom srvátkovej a proteínovej bielkoviny a pripravíte ich jednoducho len zmiešaním s vodou, nakoľko sú v hydrolyzovanej podobe. Všetky spomínané potraviny a produkty získate buď jednotlivo, prípadne si ich viete zakúpiť v komplexnejších balíčkoch a to podľa toho, či chcete Ketónovú diétu držať týždeň alebo mesiac.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ketogénnu diétu môžete teda veľmi efektívne skúsiť a držať aj s produktmi a potravinami KetoMix. Viac informácii o nich, možnosť porovnania a samozrejme aj možnosť nákupu, získate na oficiálnom webe www.ketomix.sk, kde nájdete kompletný eshop.

Viete tak využiť všetky výhody, benefity a plusy internetového nákupu:

 • netreba nikam osobne ísť, nakúpiť môžete bez ohľadu na to, kde ste
 • objednávka je vecou zopár kliknutí a spravíte ju cez počítač aj smartfón
 • máte možnosť všetky produkty porovnať a vybrať si ten najlepší
 • pri väčšej objednávke ušetríte na poštovnom, budete ho mať zdarma

V prípade, že budete chcieť platiť v hotovosti, k dispozícii máte štandardnú formu dobierky, kedy sa platí priamo kuriérovi. Pri bezhotovostnej platbe môžete siahnuť po platení cez internet banking alebo po platbe platobnou kartou online, čo je najrýchlejšia voľba.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pokiaľ ide o doručovanie, tu si môžete vybrať buď doručenie k vám domov, alebo aj na odberné miesto Zásielkovne. V oboch prípadoch máte na výber viacero kuriérnych služieb a dodanie by malo byť do 3 pracovných dní. Zároveň platí, že ak máte akékoľvek ďalšie otázky, viete siahnuť po online alebo telefonickej infolinke, kde vám operátor poradí.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie