Doprajete si pivo, víno či tvrdé? Priberanie z alkoholu je časté, tu sú rady, ako to zastaviť

Doprajete si pivo, víno či tvrdé? Priberanie z alkoholu je časté, tu sú rady, ako to zastaviť

Alkohol je veľmi známym zdrojom kalórií, niet sa preto príliš čomu čudovať, pokiaľ ide o priberanie od alkoholu. Dôverne to poznajú hlavne všetci pivári, no ani víno nie je také nevinné, ako by sa mohlo zdať. Tento problém sa týka tak mužov, ako aj žien.

Viaceré výskumy ukazujú, že hoci alkohol má s mnohými potravinami porovnateľné množstvo kalórií, výsledkom jeho zvýšenej konzumácie je vyššie riziko priberania hmotnosti. Ešte viac to platí v prípade, ak pijete alkohol spolu s jedlom, vtedy je priberanie ešte rýchlejšie. Ak chcete vedieť, čo sa proti tomu dá robiť, tu nájdete odpoveď.

Ako vplýva alkohol na priberanie a čo sa proti tomu dá spraviť

Alkoholické nápoje sú tekutinou, ako každou inou, minimálne z pohľadu zloženia. Nachádzajú sa tu rôzne druhy látok, živín a dokonca aj vitamínov či iných prvkov, no len v minimálnom množstve. Naopak, je tu predovšetkým nadmerné množstvo kalórií.

Ich problémom však je, že ich telo nevie príliš spracovať a preto ich ukladá. Už aj čistý alkohol obsahuje 700 kalórií na 100 gramov, čo je pomerné napríklad oproti tuku, kde je 900 kalórií či sacharidom, kde je 400 kalórií na 100 gramov. Problémom mnohých druhov alkoholu je aj to, že obsahuje veľa sacharidov, čo prijaté kalórie znásobí.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka priberania na hmotnosti, alkohol pôsobí aj týmito účinkami:

 • v prvom rade obsahuje už spomínané kalórie, ktoré sú však problematické z toho dôvodu, že sú prázdne a vo väčšine prípadov ich telo len ukladá
 • zároveň platí, že konzumácia alkoholu zvyšuje chuť do jedla, čo platí predovšetkým pre pivo, takže dochádza k sekundárnemu efektu na priberanie cez jedlo
 • alkohol tiež mení rozloženie tuku v tele, konkrétne zvyšuje ukladanie tuku v brušnej časti a na hrudníku, to platí tak v prípade mužov, ako aj v prípade žien
 • problémom alkoholu je aj to, že narúša energetický metabolizmus v tele, človek sa cíti viac a rýchlejšie unavení a teda nemôže kalórie spáliť aktivitou

POZOR AJ NA ĎALSIE NEGATÍVNE ÚČINKY

Alkohol má okrem priberania aj mnohé iné nepriaznivé vplyvy na organizmus, hlavne pri jeho nadmernom množstve. Spôsobuje napríklad dehydratáciu, zníženie energie, zníženie niektorých hormónov, oslabuje imunitu a má zlý vplyv na trávenie a črevá.

Ktoré druhy alkoholu majú najviac kalórií a treba ich obmedziť

Tak, ako v prípade potravín, aj v prípade alkoholu platí, že nie všetky druhy nápojov s jeho obsahom sú si rovné z pohľadu vplyvu na priberanie hmotnosti. Veľa závisí od pôvodu a zloženia, nakoľko práve suroviny použité na výrobu určujú kalórie.

Tu je prehľad najčastejších alkoholických nápojov a ich kalórií:

Pivo: Štandardný „pol liter“ piva je zdrojom od 150 do 200 kalórií, čo sa pre zaujímavosť rovná konzumácii jedného balenia chipsov. Tmavé pivo má kalórií o niečo viac, ako svetlé. Ak obľubujete letný radler, ten má zvyčajne okolo 160 až 170 kalórií.

Suché víno: Obľúbeným nápojom v našich končinách je aj suché víno. V tomto prípade treba rozlišovať odrodu aj farbu, biele víno má v priemere okolo 110 až 120 kalórií na jeden 2 dcl pohár, červené o 10 viac. Čím je víno suchšie, tým menej kalórií obsahuje.

Perlivé víno: V prípade, že suché víno neobľubujete a dávate skôr prednosť tomu perlivému, nepotešíme vás, tento druh má ešte viac kalórií. Zhruba 2 dcl bežného sektu obsahujú 120 až 160 kalórií, čím je chuť sektu sladšia, tým je kalórií pochopiteľne viac.

Tvrdý alkohol: Ak máte radi tequilu, whisky, fernet, rum, vodku, gin alebo koňak, s každým jedným „panákom“ či „poldecákom“ posilníte svoje telo zhruba o 100 kalórií, veľa to závisí od druhu. Fernet má okolo 80 kalórií, niektoré druhy whisky aj cez 100.

Likéry: Sladké likéry sú z pohľadu kalórií na tom ešte horšie, ako štandardný tvrdý alkohol a to práve preto, že obsahujú množstvo sacharidov, v prípade mliečnych likérov aj tukov. Bežne majú od 180 do 200 kalórií, čo je na tak malé množstvo veľa.

Miešané nápoje: Absolútnou kalorickou bombou sú miešané nápoje, ktoré sú z pohľadu kalórií to najhoršie, čo sa vám môže prihodiť. Známe Mojito má cez 300 kalórií, Cuba Libre 180, Sex on the beach cez 200, Margarita 280 a Cosmopolitan okolo 250.

Riešenie obmedzenia priberania doma ďalšími prostriedkami

Vhodným výberom alkoholických nápojov a elimináciou tých, ktoré sú z tohto pohľadu najviac rizikové a kalorické, síce viete ovplyvniť priberanie, no lepšie je na to využiť komplexnejší prístup. Ten by mal zahŕňať viac oblastí životosprávy.

Tu sú najlepšie možnosti, prostriedky a spôsoby, ktoré viete použiť:

Pitie vody a na doplnenie aj čajov

Nevyhnutným predpokladom spaľovania prijatých kalórií je funkčný metabolizmus a ten viete najviac podporiť zdravým pitným režimom. Pite vodu, prípadne vodu s ovocím a zeleninou, pravidelne každú hodinu až dve. Doplniť ju môžete bylinkovými čajmi.

Jedzte 5 krát denne a pravidelne

Pre stimuláciu trávenia je dôležité jesť menšie porcie, ale častejšie počas dňa. Snažte sa jesť systémom raňajky, desiata, obed, olovrant a večera v pravidelných časových odstupoch. Prvé jedlo si dajte 30 minút po zobudení, posledné 2 hodiny pred spánkom.

Obmedzenie nezdravých jedál

Ak ide o jedálniček, treba radikálne znížiť príjem jedál, ktoré obsahujú veľa sacharidov, tukov a solí. Minimalizujte konzumáciu polotovarov, hotových jedál, sladkostí, slaných pochutín, ale aj mastného mäsa, plnotučného mlieka a bielej múky a potravín z nej.

Viac čerstvých potravín

Nielen obmedzenie nezdravých jedál, ale aj zaradenie čerstvého ovocia, orechov, rýb, zeleniny a strukovín môže mať pozitívny vplyv na hmotnosť. Všetky tieto potraviny podporujú trávenie, zrýchľujú metabolizmus a tak zlepšujú spaľovanie energie.

Pohyb, pohyb, pohyb

Poslednou dôležitou súčasťou zníženia rizika priberania je pohyb. Ten by mal byť hlavne pravidelný, napríklad chôdza, všade, kam sa dá, choďte peši. Cielene potom môžete viac krát do týždňa striedať iné aktivity, napríklad beh, plávanie, bicykel a fitko.

AK ALKOHOL, TAK S MIEROU A IDEÁLNE VÍNO

Čo sa týka konzumácie alkoholu, pochopiteľne, ideálne by bolo vzdať sa ho úplne, ale to niekedy nie je možné. Ak ho už budete piť, snažte sa mať istú mieru, hlavne nemiešajte viac druhov, vyhýbajte sa miešaným nápojom a podľa možnosti pite len víno.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Ak ste už nabrali nejaký ten kilogram navyše, mali by ste sa snažiť o komplexnejšie riešenie, len čiastkové opatrenia totiž už nemusia pomôcť. Takýto prístup majú obvykle diéty, no nie tie klasické krátkodobé a drastické redukčné, ale také, ktoré majú širší záber.

Dobrým príkladom je Keto diéta, ktorá má za sebou dobré výsledky:

 • základom diéty je dosiahnutie stavu zvaného ketóza, čo je metabolický a fyziologicky prirodzený stav, počas ktorého si telo berie ako primárny zdroj energie tuky
 • namiesto spaľovania a využívania cukrov tak prichádza k spaľovaniu uložených tukových zásob, čo je z pohľadu chudnutia želaný a žiadaný stav
 • aby ku ketóze prišlo, je potrebné obmedziť potraviny obsahujúce nezdravé tuky, ale najmä znížiť príjem sacharidov pod hraničný limit 50 gramov za deň
 • vďaka tomu bude mať telo nedostatok rýchlych cukrov a bude spaľovať tuky, pričom aby sa predišlo fyzickému vyčerpaniu, zvyšuje sa tiež príjem bielkovín

Spoločne s bielkovinovými jedlami je potrebné do jedálnička vo zvýšenom množstve zaradiť aj zeleninu, aspoň v objeme pol kilogramu denne, ktorá je cenným zdrojom vlákniny. Diéta prebieha po fázach, ide o postupné zmeny, obvykle je jej trvanie okolo 3 mesiacov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vďaka tomu, že základom Keto diéty sú spomínané zmeny príjmu živín, má diéta viacero pozitívnych efektov aj na iné oblasti. Ide o podporu trávenia a metabolizmu, keďže sa zvyšuje príjem vlákniny, ale aj o zníženie cukru v krvi a normalizáciu cholesterolu. Z pohľadu živín, vitamínov a minerálov je bezproblémová, nemusíte sa obávať ani hladovania.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Spomínanú Ketónovú diétu by veľa mužov aj žien chcelo skúsiť, ale obávajú sa, že príprava jedálnička je príliš zložitá a náročná z pohľadu vyváženia jednotlivých živín. V tomto prípade si však viete pomôcť so špeciálnym diétnym programom značky KetoMix.

Ide o výrobcu a dodávateľa potravín spĺňajúcich podmienky diéty:

Ponuka KetoMix zahŕňa proteínové jedlá a potraviny využiteľné pre celodenné stravovanie, rovnako tak nápoje rôznej príchuti a tiež podporné doplnky výživy

Využitie týchto produktov a potravín má viacero praktických výhod:

 • tieto jedlá aj nápoje majú správny pomer bielkovín, sacharidov a tukov
 • z hľadiska vitamínov a minerálov je ich zloženie vyvážené a dostatočné
 • rovnako tak sa nemusíte báť použitia nejakých rizikových chemických prísad

S výnimkou pečiva nenájdete v potravinách a produktoch ani lepok, sú teda vhodné aj pre celiatikov. Príprava jedál a nápojov je jednoduchá, stačí obvykle pridať iba vodu, za pár minút máte všetko hotové. Na jednom mieste pritom vyriešite celodenný jedálniček od raňajok až po večere, vďaka doplnkom výživy s L-Karnitínom podporíte aj spaľovanie tukov.

Základom sortimentu KetoMix sú proteínové jedlá a potraviny, najmä kaše, omelety, palacinky, pečivo, nátierky, cestoviny, polievky, dresingy či sušené mäso. Nájdete tu aj proteínové tyčinky využiteľné po celý deň, ktoré ponúkajú okamžité bielkoviny.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Na doplnenie jedálnička slúžia drobné sladké a slané pochutiny, pitný režim zas pokryjete s koktejlmi obsahujúcimi srvátkové a sójové proteíny. Všetky spomínané jedlá aj nápoje si môžete zakúpiť samostatne, prípadne v balíčkoch. Tie sa dajú zvoliť podľa toho, akou nadváhou trpíte, ale aj podľa toho, či chcete diétovať týždeň alebo rovno celý mesiac.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ak vás Ketogénna diéta oslovila a zároveň sa vám pozdáva aj diétny program KetoMix, viete si kompletný sortiment všetkých produktov a potravín značky pozrieť na jej oficiálnej webstránke www.ketomix.sk. Nájdete tu aj praktický internetový obchod.

V ňom je nakupovanie doslova hračkou a veľa ľudí si pochvaľuje to, že:

 • majú záruku originality a istotu najlepšej ceny, ide o oficiálny eshop
 • je možné platiť nielen v hotovosti na dobierku, ale aj vopred a online
 • celý sortiment sa dá pozrieť online a porovnať napríklad zloženie
 • k dispozícii je aj telefonická a online infolinka priamo s operátorom

Postup nákupu v internetovom obchode KetoMix je podobný, ako v každom inom bežnom eshope. Stačí do online košíka vložiť potraviny, produkty či balíčky, vyplniť svoje osobné údaje a adresu doručenia, zvoliť kuriéra a typ platby a objednávku potom odoslať.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Obvykle do 3 pracovných dní by ste mali mať zásielku buď doma alebo na odbernom mieste, podľa toho, kde ste zvolili doručenie. Platiť viete aj cez internet banking alebo platobnou kartou, čo je najrýchlejšie a najpohodlnejšie. Ak by ste čokoľvek nevedeli alebo mali nejaké ďalšie otázky týkajúce sa nakupovania, diéty či potravín, zavolajte na hotlinku.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

2 Hodnotení