Draslík: Potraviny, kde sa nachádza, účinky v tele, ako ho doplniť a čo spôsobí nedostatok

Minerál draslík je hlavným intracelulárnym katiónom v tele, ktorý je potrebný pre organizmus vo veľkých množstvách. To znamená, že hodnoty tejto látky musia byť vysoké a to kvôli správnemu priebehu elektrochemických dejov. Nedostatok sa tiež výraznejšie prejavuje.

Účinky minerálu sú pritom veľmi široké od podpory nervového systému až po pomoc pri odstránení škodlivín. Medzi najvýraznejšie zdroje draslíka patria potraviny. Ak chcete vedieť, kde presne sa nachádza, aký je jeho obsah v potravinách a v strave, ako draslík doplniť alebo to, či má vplyv na priberanie a naopak, aký má význam pre chudnutie, čítajte ďalej.

Čo je draslík, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Draslík patrí medzi stopové prvky, ktoré sa nachádzajú v každej bunke a od ktorých závisí veľké množstvo životne dôležitých funkcií. Minerál je hlavným vnútrobunkovým katiónom, až 98 % jeho objemu sa nachádza v intracelulárnych tekutinách, v krvi je ho malé množstvo. Dôležitý je hlavne pre srdce, svaly a nervové tkanivá.

Okrem týchto orgánov sa nachádza aj v pečeni, v spomínanej krvi, v koži, v kostiach a v niektorých iných telesných tekutinách, napríklad v pote. Nakoľko sa draslík vylučuje z tela nielen vylučovaním cez moč, ale aj pot, práve športovci ho potrebujú najviac.

Draslík 100mg tablety

  • Tréningový výkon + činnosť svalstva + nervový systém
  • Pohodlná tabletová forma
  • Bez obsahu konzervačných látok a GMO

Ak ide o nedostatok draslíka, ten má najčastejšie tieto príčiny:

Nedostatočný príjem: Nedostatkom minerálu trpia ľudia s problémami s absorpciou minerálu z potravín alebo tí, ktorí konzumujú potraviny bez jeho prítomnosti či majú diétu.

Nadmerný výdaj: K vyšším stratám draslíka a poklesu jeho hladiny prichádza aj pri nadmernom výdaji, napríklad pri práci, športovaní alebo pri častejšom pobyte v saune.

Zažívacie problémy: Nedostatok draslíka môže súvisieť aj s častejšími tráviacimi problémami, hlavne ak ide o hnačky a vracanie, kedy draslík opúšťa telo nadmerne.

Vplyv ďalších faktorov: Za nízkou hladinou tohto minerálu môže byť aj nadmerné užívanie niektorých liekov, nadmerná konzumácia alkoholu či zlá funkcia obličiek.

Pokiaľ ide o príznaky nedostatku tohto minerálu, tu sú:

  • problémy súvisiace s kardiovaskulárnym systémom, konkrétne s tlakom a srdcom
  • dostavuje sa tiež celková slabosť, únava, vyčerpanosť a pokles fyzickej výkonnosti
  • nízka hladina tiež znamená problém pre správne fungovanie nervov a svalstva
  • dlhodobo znížená hladina minerálu sa prejaví aj zápchou, nevoľnosťou a zvracaním

HYPERKALÉMIA, ČIŽE PREBYTOK

Nielen nízka hladina, ale aj prebytok minerálu draslík môžu byť problematické. Medzi najčastejšie príznaky a signály, že je tohto minerálu v tele veľa, patria pocit brnenia v končatinách, pocit svalovej aj celkovej slabosti, zvracanie alebo hnačky.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce draslík

Najbežnejším zdrojom získania minerálu je konzumácia potravín, tak, ako aj v prípade iných živín. Draslík je zastúpený vo veľkej a rozmanitej palete surovín, či už ide o ovocie, zeleninu, strukoviny, živočíšne produkty alebo iné rastlinné zdroje.

V týchto je výskyt draslíka najväčší:

Živočíšne zdroje: Minerál možno nájsť napríklad v mäsa, hlavne v tom kuracom a rovnako tak v rybách. Prítomný je aj v mlieku a v niektorých mliečnych výrobkoch.

Zelenina, strukoviny a orechy: Medzi najvýznamnejšie zdroje z tejto kategórie patria zemiaky, špenát, brokolica, paradajky, hrášok, fazuľa, semená, sója a orechy.

Ovocie: Pokiaľ ide o ovocie, draslík sa nachádza v exotickom aj domácom ovocí, napríklad ide o banány, marhule, kiwi, figy, avokádo, pomaranče alebo slivky.

Nápoje: Podľa konkrétneho druhu a výrobcu obsahuje draslík napríklad aj káva, môže sa nachádzať tiež v niektorých druhoch dyňového oleja.

Odporúčaná denná dávka pre príjem draslíka je nasledovná:

  • bežný dospelých človek by mal prijať denne okolo 4000 až 5000 mg
  • tehotné a dojčiace ženy musia prijať draslík v hornej hranici
  • u detí podľa veku je denná dávka v rozmedzí od 400 do 4000 mg
  • 5000 mg a viac by mali prijať športovci a ľudia, ktorí sa nadmerne potia

Účinky a na čo draslík pomáha

To, že sa draslík nachádza prakticky v každej bunke, z neho robí nenahraditeľný prvok. V praxi však sú oblasti, kde je jeho prítomnosť viac viditeľná a kde jeho správna hladina zohráva významnejšiu úlohu, čo sa prejaví hlavne dlhodobo.

Minerál draslík je z toho dôvodu dôležitý hlavne týmto pôsobením:

Vplyv na nervový systém

Najdôležitejším účinkom draslíka je vplyv na správne fungovanie nervového systému. Minerál totiž zohráva dôležitú úlohu pri transfere nervových vzruchov, či už vo svaloch alebo všeobecne, rovnako tak pomáha pri udržiavaní normálnej nervovej dráždivosti.

Účinky na kardiovaskulárny systém

Druhou oblasťou je pôsobenie na kardiovaskulárny systém. Draslík pomáha na zníženie krvného tlaku a tiež preventívne voči niektorým srdcovým ochoreniam. Znižuje tiež riziko cievnych a mozgových príhod a podporuje správny a zdravý srdcový rytmus.

Podpora pohybového aparátu

Draslík má veľký význam aj pre pohybový aparát. Pomáha na správnu činnosť svalov, hlavne u ľudí, ktorí počas dňa svalstvo viac namáhajú. Okrem toho znižuje stratu vápnika v moči, čím pomáha na posilnenie kostí a ich hustotu. Na tento účel sa hodí pre ženy v menopauze.

Pôsobenie na látkovú premenu a vylučovanie

Minerál má význam pri trávení sacharidov, pri prenose glykogénu, stimuluje vylučovanie inzulínu, stimuluje aj činnosť obličiek a vo väčšom množstve pôsobí diureticky. Vďaka tomu pomáha aj na odstránenie škodlivých látok z tela a zbavenie obličiek toxicity.

OSTATNÉ VPLYVY A ÚČINKY

Draslík pomáha aj na proces bunkovej látkovej výmeny, pri enzýmových reakciách, pri syntéze svalových bielkovín z aminokyselín v krvi, na zachovanie rovnováhy pH v tele, ovplyvňuje osmotický tlak a podporuje aj zdravý stav pokožky a obličiek.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s draslíkom

Draslík je síce dôležitý pre všetkých ľudí, no sú niektoré skupiny, u ktorých by mala byť jeho vyššia potreba denného príjmu. Na druhú stranu sa zas môže dostaviť nadbytok tohto minerálu a to z rozličných príčin. Podobné praktické témy je dôležité poznať hlavne pre správne dopĺňanie minerálu a udržiavanie jeho hladiny.

Tu sú odpovede na témy, ktoré sú najdôležitejšie:

Pre ktoré skupiny ľudí alebo situácie treba viac dopĺňať minerál draslík?

Ide hlavne o športovcov a ľudí, ktorí vykonávajú nadmernú fyzickú činnosť alebo sa nadmerne potia, nakoľko draslík sa vylučuje aj týmto spôsobom. Draslík treba vo vyššej miere doplniť aj vtedy, ak beriete napríklad laxatíva alebo antibiotiká.

Môže naopak vzniknúť aj nadbytok tohto minerálu? Prečo sa tak stane?

Najčastejšie je za príliš vysokou hladinou minerálu v tele konzumácia potravín s jeho zvýšeným obsahom, typicky ide o banány. Medzi ďalšie príčiny patria problémy s obličkami, pečeňou, srdcovým zlyhávaním alebo užívanie niektorých konkrétnych typov liekov.

Aká je funkcia draslíka v súvislosti so stavom priberania alebo chudnutia?

Draslík využívajú športovci na odvodnenie, nakoľko pôsobí na iný minerál, čiže sodík, ktorý sa spolu s vodou absorbuje do buniek. Nedostatok draslíka teda môže mať za následok zvýšenie hmotnosti kvôli zadržiavaniu vody, naopak dostatok pomáha na jej odplavenie.

Má draslík v organizme aj nejaké prospešné preventívne účinky?

Áno, má, hoci netreba jeho úlohu jednorazovo preceňovať, dôležité je mať dlhodobo správnu hladinu draslíka v tele. Preventívne pomáha napríklad proti cievnym a mozgovým príhodám, nakoľko znižuje vysoký krvný tlak, rovnako tak je prevenciou pred cukrovkou.

Výživové doplnky obsahujúce draslík

Nedostatok draslíka je možné doplniť nielen potravinami, čo je vzhľadom na zachovanie pestrosti jedálnička ťažšie, ale aj pomocou doplnkov výživy. Tie môžu mať rôzne formy, najčastejšie sú tabletky, šumivé tablety, nápoje či sirupy.

Draslík 100mg tablety

  • Tréningový výkon + činnosť svalstva + nervový systém
  • Pohodlná tabletová forma
  • Bez obsahu konzervačných látok a GMO

Pokiaľ ide o tieto prípravky, tie fungujú na jednoduchom princípe:

V ich zložení sa nachádza buď draslík samostatne, alebo ešte častejšie v kombinácii s inými minerálmi, takže môže pôsobiť napríklad na nervy, svaly aj srdce

Forma výživových doplnkov má pritom niekoľko benefitov:

  • ide o prípravky, ktoré sú dostupné voľne, nemusíte mať predpis
  • pri doplnkoch so širším zložením získate komplexnejšie pôsobenie
  • užívanie je bezproblémové z pohľadu nežiaducich účinkov

Koncentrácia draslíka v týchto produktoch je taká, že je prakticky veľmi ťažké sa nimi predávkovať, čo je výhodou, keďže máte jednoduché užívanie. Navyše, k dispozícii sú viaceré formy, vybrať si môžete presne tú, ktorá sa vám hodí najviac. Nájsť možno tiež prípravky špeciálne pre športovcov, diabetikov či tehotné ženy.

Lieky obsahujúce draslík

Pre tých, ktorým chýba draslík vo väčšom množstve, prípadne jeho nedostatok spôsobuje už vážnejšie problémy, sú určené lieky s obsahom tohto minerálu. Ich prioritou je intenzívnejšie pôsobenie a to prostredníctvom vyššej koncentrácie samotného minerálu.

V tejto súvislosti treba o liekoch vedieť nasledovné:

Niektoré lieky, napríklad v injekčnej forme, môžu byť dostupné iba na predpis, iné, ktoré majú podobu kapsúl či tabliet, sú aj bez neho, no treba ich užívať opatrne

Ak ide o výhody, ktoré majú lieky, tu sú tie najdôležitejšie:

  • vyššia koncentrácia prináša obvykle viditeľnejšie účinky
  • najčastejšie je draslík jedinou účinnou látkou, takže pôsobí naplno
  • k dispozícii sú aj tabletky s predĺženým uvoľňovaním

Kým výživové doplnky obsahujú spravidla do 100 mg draslíka, niektoré lieky v podobe kapsúl alebo gastrorezistentných tabliet aj 5 či viac násobok. Treba však upozorniť, že aj v prípade, ak ide o voľno predajný liek, by mala užívaniu predchádzať konzultácia s lekárom, nakoľko takéto lieky nie sú určené na dlhodobé dávkovanie.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce draslík

V prípade výživových doplnkov, hlavne šumivých tabliet, je možná kúpa produktov s draslíkom aj v niektorých kamenných potravinách, no ide väčšinou o málo koncentrované prípravky. Lepšou voľbou je preto ich nákup v lekárňach a to aj v internetových.

Tam kúpite nielen výživové doplnky, ale aj lieky a má to viacero benefitov:

  • spravidla získate lepšiu cenu, niekde dokonca aj dopravu zdarma
  • máte k dispozícii väčší výber, skoro všetok je ihneď a skladom
  • viete si lepšie všetky prípravky porovnať, hlavne ak ide o zloženie
  • nielen objednávku, ale aj platbu viete vybaviť priamo z domu

Práve možnosť bezhotovostnej platby je výhodou, ktorú využíva čoraz viac ľudí. V prípade tých väčších a známejších lekární, sa dá platiť nielen cez internet banking, čo je už bežný spôsob, ale aj platobnou kartou, samozrejme online.

Draslík 100mg tablety

  • Tréningový výkon + činnosť svalstva + nervový systém
  • Pohodlná tabletová forma
  • Bez obsahu konzervačných látok a GMO

Bez ohľadu na to, ktorý prípravok s obsahom draslíka si vyberiete, alebo koľko ich bude, cez internet si všetko naklikáte za pár minút a po spracovaní objednávky potom už len stačí počkať, kým vám kuriér zásielku z lekárne prinesie. Väčšinou to vôbec netrvá tak dlho, ako sa mnohí obávajú, do 1 až 2 dní môžete mať balíček doma.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.74

46 Hodnotení