Escapelle: Tabletka po ako núdzová postkoitálna antikoncepcia do 72 hodín

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Escapelle je známa „tabletka po“, ktorá patrí do kategórie zvanej postkoitálna antikoncepcia. Je to núdzová antikoncepčná tabletka, ktorej účinnosť môže byť podľa viacerých klinických štúdií až do 99 %. Platí tu však priama úmera, čiže čím skôr po nechránenom pohlavnom styku tabletku Escapelle užijete, tým sú účinky a účinnosť lepšie.

Escapelle nie je náhradou dlhodobých antikoncepčných metód, nejde ani o potratovú tabletku. Ako tabletka funguje, aká je jej cena, či je dostupná bez receptu a kde nájsť lekáreň, ktorá vám ju predá, na všetky tieto a aj mnohé iné otázky vám odpovie naša recenzia.

Výrobca a pôvod

Známa tabletka Escapelle je registrovaným liekom z produkcie spoločnosti Gedeon Richter. Ide o popredného a globálneho hráča v oblasti núdzovej a postkoitálnej antikoncepcie, ktorý ponúka túto tabletku na viacerých trhoch, niekde pod názvom Postinor.

Aktuálne vyrába spoločnosť túto „tabletku po“ pre viac ako 100 krajín po celom svete. S viac ako 35 ročnými skúsenosťami ide o významného výrobcu s dostatočnými skúsenosťami a podľa štatistík z roku 2015 boli tieto tabletky použité spolu vo viac ako 400 miliónov prípadov po celom svete. Ide teda o dostatočne známu a overenú núdzovú antikoncepciu.

Zloženie, účinné látky

Escapelle je založená na liečivu v podobe účinnej látky zvanej levonorgestrel, v každej tabletke sa nachádza 1500 mikrogramov tejto látky. Okrem nej obsahujú tabletky aj niektoré pomocné a doplnkové zložky aj s plniacou funkciou.

Toto je komplexné zloženie tabliet spolu s popisom hlavnej účinnej látky:

 • Levonorgestrel: Táto syntetická účinná látka je druhom hormónu využívaného vo viacerých antikoncepčných prípravkoch. Ide o látku patentovanú ešte v 60. rokoch 20. storočia, ktorá má podobné účinky ako hormón progesterón. V kombinácii s inými podobnými látkami, akurát v menšej koncentrácii, sa využíva aj pri klasickej hormonálnej antikoncepcii.

Ak ide o mechanizmus účinku tejto látky v rámci postkoitálnej antikoncepcii, levonorgestrel pôsobí na inhibíciu ovulácie a zahustenie hlienu krčka maternice. Znamená to, že pôsobí preventívne voči ovulácii a oplodneniu vajíčka spermiou, nie však už po tomto procese. Na už oplodnené vajíčko nemá látka žiaden vplyv a nezabráni jeho uhniezdeniu.

Zaujímavosťou látky levonorgestrel je, že v kombinácii s estrogénom sa používa napríklad pri liečbe niektorých negatívnych hormonálnych prejavov menopauzy. Látka má estrogénovú, glukokortikoidnú a antimineralokortikoidnú aktivitu. Bolo tiež zistené, že látka má antigonadotropné účinky a je schopná potlačiť fertilitu u mužov aj u žien.

 • Iné doplnkové látky a ďalšie pomocné zložky: Ak ide o ďalšie spomínané zložky pomocného a doplnkového charakteru, v Escapelle sa nachádzajú zemiakový škrob, kukuričný škrob, koloidný oxid kremičitý bezvodý, magnéziumstearát, mastenec a monohydrát laktózy.

Dávkovanie a užívanie

Hoci je tabletka Escapelle dostupná voľne a bez receptu, neznamená to, že môžete túto postkoitálnu antikoncepciu užívať ľubovoľne. Držte sa odporúčanej dávkovacej schémy a spôsobu dávkovania v príbalovom letáku.

Escapelle je možné užiť kedykoľvek počas menštruačného cyklu s výnimkou oneskorenia menštruačného krvácania. Užite tabletku čo najskôr po nechránenom pohlavnom styku, ideálne do 12 hodín, najneskôr do 72 hodín. Neužívajte viac ako jednu tabletku, v opačnom prípade sa môžu vyskytnúť vracanie alebo krvácanie z pošvy.

Uchovanie a skladovanie

Escapelle je liekom v podobe tabliet a nevyžaduje si žiadne špeciálne režimové opatrenia alebo zaobchádzanie pri skladovaní. Riaďte sa štandardnými zásadami a inštrukciami uchovania, najmä držte tabletky mimo dosah detí.

Okrem toho dodržiavajte tieto podmienky:

 • uchovávajte tabletky v pôvodnom obale a pri izbovej teplote
 • nevystavujte ich mrazu, vlhkosti a ani priamemu slnku
 • neužívajte Escapelle po dátume exspirácie uvedenom na obale
 • nevyužité tablety nevyhadzujte do odpadu ani kanalizácie, ale vráťte do lekárne

Escapelle

 • Zabránenie nechcenému tehotenstvu po pohlavnom styku

Účinky, indikácie a použitie

Escapelle sa označuje aj ako tzv. tabletka po, čiže ide o núdzovú antikoncepciu využívanú po pohlavnom styku, nie pred ním. Primárnym účinkom je zabránenie nechcenému alebo náhodnému tehotenstvu počas prvých 72 hodín od nechráneného sexu.

Tu je celý mechanizmus účinku a použitie Escapelle:

Zabránenie nechcenému tehotenstvu po pohlavnom styku

Tabletka Escapelle patrí do kategórie postkoitálnej antikoncepcie, ktorú je možné použiť do 3 dní, čiže do 72 hodín, od nechráneného pohlavného styku. Účinnosť tabletky závisí od doby použitia, pričom najvyššiu efektivitu má pri užití počas prvých 12 hodín, kde sa udáva úspešnosť až do 95 %. Čím dlhší je časový odstup, tým je úspešnosť a účinnosť nižšia.

Tabletka účinkuje tak, že vďaka účinnej látke levonorgestrel oneskorí alebo zabráni uvoľneniu vajíčka z vaječníka, čiže spomalí alebo zabráni vzniku ovulácie, takže zníži pravdepodobnosť jeho oplodnenia spermiou. Druhým predpokladaným účinkom je zabránenie oplodneniu už uvoľneného vajíčka spermiou pôsobením na prostredie v pošve.

Escapelle však nie je potratovou tabletkou, ktorá by mohla zabrániť usadeniu vajíčka v maternici alebo vplývať na už začaté tehotenstvo. Ide o tabletku na núdzové použitie, ktoré by malo byť naozaj výnimočné. Tabletka nenahrádza bežnú a pravidelnú antikoncepciu a ani vás neochráni pred prípadnou infekciou a chorobami prenášanými pohlavným stykom.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Podobne, ako aj pri iných liekoch, aj pri užívaní Escapelle sa môžu objaviť niektoré vedľajšie alebo nežiaduce účinky. Neobjavujú sa však pri každom užití a vo väčšine prípadov je užitie tabletky bez výraznejších negatívnych reakcií. Je to ale veľmi individuálne.

Príbalový leták spomína nasledovné možné vedľajšie účinky:

Medzi veľmi časté (môžu postihovať viac ako 1 z 10 osôb) vedľajšie účinky patria:

 • pocit na vracanie
 • nepravidelné krvácanie do najbližšej menštruácie
 • bolesť v spodnej časti brucha
 • únava
 • bolesť hlavy

Medzi časté (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb) vedľajšie účinky patria:

 • nevoľnosť, hlavne vracanie
 • odlišnosť v krvácaní
 • zvýšená citlivosť prsníkov
 • hnačky
 • závrat

Medzi veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 zo 10 000 osôb) vedľajšie účinky patria:

[list type="7"]

 • vyrážka
 • svrbenie
 • žihľavka
 • opuch tváre
 • bolesť v oblasti panvy
 • bolestivá menštruácia
 • bolesť brucha

Kontraindikácie a možné interakcie

V prípade, že máte alergiu na účinnú látku levonorgestrel alebo inú látku v zložení tabliet, napríklad laktózu, nemali by ste Escapelle užívať. Tabletka rovnako tak neúčinkuje, ak už ste tehotná, nemá sa v tehotenstve vôbec užívať.

Výrobca uvádza v príbalovom letáku aj iné situácie, napríklad:

 • používanie Escapelle sa neodporúča pri ochoreniach tenkého čreva, problémoch s pečeňou alebo ak ste mali v minulosti mimomaternicové tehotenstvo
 • niektoré lieky môžu brániť správnemu účinku Escapelle, napríklad barbituráty či lieky používané na HIV, poraďte sa preto o užití s lekárom
 • užívanie tabliet zvyšuje možnosť porúch menštruačného cyklu, čo môže mať za následok vplyv na obdobie plodnosti a teda aj na plodné dni
 • použitie tabletky častejšie za jeden menštruačný cyklus môže spôsobiť nižšiu spoľahlivosť a narušenie menštruačného cyklu
 • meškanie menštruácie viac ako 5 dní alebo nezvyčajné krvácanie v čase očakávanej menštruácie môžu spôsobiť tehotenstvo, hoci ste už užili tabletku

Balenie a cena

Balenie, v ktorom sa Escapelle predáva, obsahuje vždy len jednu tabletku. Dôvodom je hlavne odporúčaný spôsob dávkovania a užívania, nakoľko užiť viac ako jednu tabletku počas jedného menštruačného cyklu sa všeobecne neodporúča. Tabletka je balená v klasickom blistri, vonkajším obalom ja papierová škatuľka.

Tu sú ceny a ich porovnanie v konkrétnych lekárňach:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Escapelle je rozšírené aj v iných krajinách, tu však môže mať odlišný obchodný názov, konkrétne Postinor. Na našom trhu nemá tabletka prílišnú konkurenciu a tomu zodpovedá aj jej cena. Nie je teda možné ju s niečím iným porovnávať.

Kde kúpiť

Postkoitálna antikoncepcia v podobe tabliet je u nás v odlišnom postavení, ako je tomu v prípade štandardnej tabletkovej hormonálnej antikoncepcii. To v praxi znamená, že Escapelle je registrovaná a klasifikovaná ako voľne dostupná antikoncepcia vo forme lieku, ktorého kúpa si nevyžaduje predpis či vyšetrenie u lekára.

Tabletku si tak viete kúpiť voľne v lekárni, či už v tej kamennej alebo aj v internetovej. Vzhľadom na popularitu však nemusí byť skladom dostupná v každej jednej kamennej lekárni, online nákup je v tomto väčšou istotou, hoci je lepšie mať tabletku kúpenú vopred.

Online objednávka, doprava a doručenie

Ak si chcete objednať Escapelle online, siahnite po väčších a známejších online lekárňach, ktoré majú dlhodobú históriu. Tieto lekárne ponúkajú totiž nielen dobrú cenu, ale hlavne kvalitný zákaznícky servis.

To sa prejaví aj v jednoduchej objednávke:

 • Tabletku Escapelle vložíte do online košíka
 • Vyplníte svoje meno, priezvisko a kontaktné údaje
 • Zvolíte spôsob platby, vopred alebo na dobierku
 • Vyberiete typ dopravy a potom objednávku odošlete

V prípade objednania Escapelle vo väčších lekárňach môžete mať v ideálnych podmienkach tabletky doma už do 24 hodín. Platiť sa spravidla dá vopred cez internet banking alebo s využitím platobnej karty online, ale samozrejme aj štandardne pri prevzatí na dobierku. Objednávku môžete spraviť aj cez smartfón, stačí pripojenie na internet.

Najčastejšie otázky

Skôr, ako si Escapelle kúpite, mali by ste okrem teoretických účinkov poznať aj viacero praktických aspektov fungovania a užívania tejto tabletky. Stačí zájsť na niektoré známejšie internetové fórum alebo si pozrieť online diskusiu a sledovať najviac kladené otázky od iných žien súvisiace s touto témou.

Vybrali sme za vás tie najdôležitejšie z nich a odpovedám na ne:

Je potrebné čakať s užitím tabletky až na ďalší deň?

Hoci sa Escapelle a jej podobným tabletkám hovorí ako „tabletky po“, nemusíte čakať až na ďalší „deň po“, ale môžete užiť tabletku aj skôr. Všeobecne platí, že najvyššiu účinnosť má do 12 hodín po nechránenom styku, netreba teda dlho čakať.

Čo robiť v prípade, ak po užití tabletky nastalo zvracanie?

Z rôznych príčin, napríklad aj v dôsledku možných vedľajších účinkov, sa môže u niektorých žien dostaviť po užití Escapelle zvracanie. Ak ste zvracali do 3 hodín po užití tabletky, alebo ak je zrejmé, že ste ju vyzvracali, je potrebné užiť opakovanú dávku.

Môže sa užiť bez lekárskej konzultácie?

Tieto tabletky sú dostupné voľne bez lekárskeho predpisu, takže si ich môžete kúpiť aj bez porady s lekárom. V prípade žien do 16 rokov to však neplatí, tie by mali užitie konzultovať s lekárom. To isté platí aj v prípade rizika možných kontraindikácií či interakcií.

Ovplyvní tabletka nejakým spôsobom menštruáciu?

Medzi možné vedľajšie účinky patrí aj vplyv na menštruačný cyklus a teda aj menštruáciu, takže tomuto javu sa na 100 % vyhnúť nedá. Objaviť sa môže nepravidelnosť času aj krvácania počas menzesu. Ak menštruácia mešká viac ako 5 dní, kontaktujte lekára.

Skúsenosti

Escapelle patrí medzi najznámejšie tabletky v rámci antikoncepcie „po“, prirodzene sa k nej teda viaže aj pozornosť v podobe zdieľania skúseností s užívaním. Už pri prvom pohľade na rôzne internetové fóra vidno, že tabletka je naozaj veľmi často používaná, pozitívne hodnotená je jej dostupnosť bez predpisu.

Pokiaľ ide o účinnosť a účinky, tie závisia od toho, kedy sa tabletka užila. Ženy, ktoré Escapelle užili čo najskôr po pohlavom styku, hovoria, že tabletka im pomohla a zafungovala. Nájsť sa dajú pochopiteľne aj opačné komentáre.

Escapelle

 • Zabránenie nechcenému tehotenstvu po pohlavnom styku

Menším mínusom je výskyt vedľajších účinkov, hlavne pokiaľ ide o vplyv na menštruačný cyklus, čo sa môže prejaviť aj na menštruácii. Treba s tým ale počítať, je to jeden z dôvodov, prečo sa tabletka odporúča len ako výnimočná možnosť antikoncepcie. Celkové hodnotenie z pohľadu skúseností je ale pozitívne.

Zhodnotenie

Ak ste mali nechránený pohlavný styk a obávate sa otehotnenia, Escapelle je jedným z najviac dostupných riešení postkoitálnej antikoncepcie. Rozhodne nejde o niečo, čo by ste mali využívať pravidelne, ale ak už k tomu príde, tieto tabletky sú rozumná voľba.

Ponúkajú totiž viacero benefitov a výhod:

 • sú dostupné voľne bez lekárskeho predpisu
 • sú rozšírené, majú ich viaceré lekárne
 • účinnosť je na dobrej úrovni, ale závisí to hlavne od času užitia
 • dávkovanie je veľmi jednoduché

Pred užitím tabletky odporúčame prečítať si príbalový leták, hlavne možné vedľajšie účinky, kontraindikácie a interakcie. Existuje totiž viacero situácií a prípadov, kedy nebude možné Escapelle užiť, alebo bude mať slabšiu účinnosť.

Nakoľko pri užití Escapelle je najdôležitejším faktorom čas, je dobré predvídať a mať aspoň jednu tabletku vždy „po ruke“. Ak sa nechcete stresovať a zároveň ušetriť čas aj peniaze, môžete si tabletku kúpiť aj v internetovej lekárni. Bude to viac anonymné a diskrétne a všetko vybavíte z domu bez toho, aby ste museli niekam ísť.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.17

36 Hodnotení