Etrixenal: Gél a liek na kĺby, bolesť a zápal mäkkých tkanív a na úrazy šliach a svalov

Etrixenal: Gél a liek na kĺby, bolesť a zápal mäkkých tkanív a na úrazy šliach a svalov
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Ak máte problém s kĺbmi a pociťujete bolesť svalov a šliach, gél Etrixenal je pre vás tou najlepšou voľbou. Tento gél je určený predovšetkým na kĺby. Patrí medzi nesteroidové protizápalové lieky, ktoré okamžite pôsobia analgeticky a protizápalovo. Stačí ho aplikovať lokálne priamo na kožu. Výsledkom bude zmiernenie bolesti a zmenšenie opuchu.

Príbalový leták obsahuje informácie o tom, čo daný gél obsahuje, komu je určený, ako často ho treba aplikovať a aké sú jeho účinky. Rovnaké informácie, spolu s odporúčaniami a skúsenosťami používateľov vám poskytne naša recenzia.

Výrobca a pôvod

Gél Etrixenal patrí do portfólia farmaceutickej spoločnosti EMO-FARM Sp. z o.o., ktorá pôsobí v Poľsku. Hlavným držiteľom rozhodnutia o predaji tohto lieku je česká spoločnosť Proenzi s. r. o., avšak dodávateľom na území Slovenska je spoločnosť WALMARK, a. s.

Spoločnosť pôsobí na farmaceutickom trhu niekoľko desaťročí. Jej produktové rady sa zameriavajú hlavne na liečenie akútnych problémov so svalstvom. Ide predovšetkým o zápalové ochorenia a produkty dostupné bez lekárskeho predpisu. Okrem toho spoločnosť ponúka aj produkty slúžiace na prevenciu pred ochoreniami dýchacích ciest a zápalov svalov.

Zloženie, účinné látky

Gél Etrixenal patrí medzi liečivá zamerané na muskuloskeletálny systém, čo znamená, že pôsobí hlavne proti bolesti kĺbov a svalov. Využíva sa na lokálne použitie a prináša okamžitý účinok. Hlavnou účinnou látkou je naproxén. Zároveň obsahuje ďalšie pomocné látky.

Okrem toho sa v lieku nachádzajú aj niektoré doplnkové zložky:

 • Naproxén: Liečivú látku naproxén zaraďujeme medzi najbezpečnejšie látky pre pacientov s vysokým rizikom kardiovaskulárnych komplikácií. Táto látka patrí medzi neselektívne nesteroidné antirumatiká s veľmi dobrým analgetickým, protizápalovým a antipyretickým účinkom. Na základe toho je vhodným liečivom pre širokú skupinu užívateľov.

Vzhľadom na to, že je dobre znášaný u mnohých užívateľov je známy tým, že je s ním spojená nízka kardiotoxicita v porovnaní s inými neselektívnymi liečivými látkami. Z toho vyplýva, že jeho užívanie je pre pacienta spojené s nízkym rizikom kardiovaskulárnych komplikácií. Na trhu nájdete ďalšie produkty s takmer identickými účinkami.

Avšak produkty s podobnými účinkami zo skupiny voľne predajných liekov mali kratšiu dobu pôsobenia. Naproxén v tele užívateľa pôsobí až 15 hodín, preto ho stačí užiť dvakrát denne. Ďalšou jeho výhodou je fakt, že účinok tejto liečivej látky nastupuje rýchlo, a to približne do 1 hodiny od jeho použitia.

Vzhľadom na jednoduchú aplikáciu, dlhotrvajúci účinok a ľahkú dostupnosť patrí Naproxén k najčastejšej voľbe medzi pacientmi u ktorých sa vyskytujú kardiovaskulárne riziká. V súčasnosti patrí táto látka medzi najvyužívanejšie liečivé látky používané pri tvorbe protizápalových antipyretických liečiv.

 • Ďalšie doplnkové zložky: Okrem liečivej látky naproxén, ktorá tvorí významnú súčasť lieku, obsahuje gél Etrixenal aj mnohé ďalšie pomocné látky. Medzi najčastejšie vyskytujúce sa patrí chlorálhydrát, levometol, etanol (96 %), etylparahydroxybenzoát (E214), hydroxid sodný, karboméry a čistená voda.

Dávkovanie a užívanie

Gél sa aplikuje podľa informácií, ktoré obsahuje príbalový leták, alebo naša recenzia. Etrixenal sa aplikuje lokálne na suchú pokožku dvakrát až šesťkrát denne. Odporúča sa aplikovať približne 4 cm dlhý prúžok gélu na postihnuté miesto.

Bezpečnosť a účinnosť gélu Etrixenal 100 mg u detí do 18 rokov nebola stanovená. Preto sa používanie tohto gélu u detí neodporúča. V prípade pacientov, ktorí vykazujú problémy so zlyhávaním pečene, alebo obličiek nie je potrebné upravovať dávkovanie, keďže liek má nízku plazmatickú koncentráciu. Gél aplikujte jemným masírovaním, až kým sa neabsorbuje.

Uchovanie a skladovanie

Skladovanie a uchovanie gélu Etrixenal nie je náročné na okolité podmienky, stačí gél skladovať v pôvodnom obale a nevystavovať ho priamemu slnku, vlhkosti a ani mrazu. Správne uchovanie je dôležité pre spotrebiteľnosť lieku.

Dodržujte aj nasledujúce pravidlá:

 • gél skladujte mimo dohľadu a dosahu detí
 • neuschovávajte v chladničke alebo mrazničke
 • neužívajte tento liek po dátume exspirácie, uvedenej na tube, alebo škatuľke
 • nepoužívajte tento liek ak spozorujete akúkoľvek zmenu vzhľadu alebo vône

Etrixenal

 • Na zápaly žíl
 • Na akútne poranenia mäkkých tkanív
 • Na šľachy a svalové úpony

Účinky, indikácie a použitie

Etrixenal predstavuje liek vo forme gélu. Obsahuje liečivo naproxén, ktoré zaraďujeme medzi nesteroidové protizápalové lieky. Daný liek pôsobí analgeticky, čiže protizápalovo. Je vhodný na kĺby a zmiernenie bolesti pri akútnych poraneniach mäkkých tkanív.

Tu sú najdôležitejšie oblasti a účinky, ktoré tabletky ponúkajú:

Na zápaly žíl

Gél Etrixenal patrí medzi najpoužívanejšie liečivá s protizápalovým účinkom. Prináša rýchlu úľavu pri bolestiach vychádzajúcich zo zápalu, pričom poskytuje formu prevencie pred jeho rozšírením. Okrem toho je vhodný pre pacientov s kardiovaskulárnymi problémami, keďže v súvislosti s jeho užívaním je zaznamenaná nízka úroveň kardiotoxicity.

Na akútne poranenia mäkkých tkanív

Okrem protizápalových účinkov slúži na liečenie a zmiernenie opuchov pri akútnych poraneniach mäkkých tkanív. Výsledkom jeho použitia je zmiernenie bolesti a zmenšenie opuchu pri týchto akútnych poraneniach. Preto je vyhľadávaným liečivom na poskytnutie prvej pomoci pri zmiernení bolesti.

Na šľachy a svalové úpony

Ďalším dôležitým účinkom je použitie pri zraneniach šliach. Pri ich natrhnutý, alebo inému poraneniu, slúži Etrixenal ako prvá voľba pre lokálnu liečbu týchto zdravotných komplikácií. Poskytuje zmiernenie bolesti a zmenšenie opuchu pri zranení šliach a svalových úponov, či už v oblasti nôh, alebo rúk.

Na jazvy po operačných zákrokoch

V poslednom rade sa gél Etrixenal využíva aj na liečbu jaziev, ktoré vznikli po operačných zákrokoch. Keďže poskytuje upokojujúce účinky v podobe zmiernenia bolesti a zmenšenia opuchov, je často vyhľadávaným riešením pri bolestiach jaziev. Je vhodný hlavne pre dospelých.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Aplikáciu gélu môžu sprevádzať aj niektoré negatívne alebo nežiaduce účinky, podobne, ako je tomu aj v prípade iných liekov. Nemusia sa ale prejaviť u každého a liek patrí medzi všeobecne veľmi dobre znášané prípravky.

Príbalový leták a naša recenzia v tejto súvislosti uvádza nasledovné:

Medzi časté vedľajšie účinky patria:

 • poruchy kože a podkožného tkaniva
 • lokálne podráždenie kože
 • sčervenenie, vyrážka, svrbenie, pľuzgiere

V prípade dlhodobej liečby sa vyskytujú nasledovné vedľajšie účinky:

 • ospanlivosť
 • hnačka
 • nevoľnosť, bolesť hlavy
 • alergické reakcie
 • nauzea

Kontraindikácie a možné interakcie

Ak sa u vás objaví akákoľvek alergická alebo precitlivená reakcia na niektorú z látok v zložení gélu, liek už ďalej neužívajte. Okrem tohto prípadu sa môžu objaviť aj niektoré iné kontraindikácie alebo interakcie.

Toto sú situácie a prípady, na ktoré si dajte pozor najviac:

 • problémom môže byť neznášanlivosť hlavnej látky naproxénu ako aj neznášanlivosť niektorých pomocných látok, ktoré gél Etrixenal obsahuje
 • gél nie je vhodný pre ženy počas gravidity, užívanie je potrebné konzultovať s lekárom, liek je kontraindikovaný počas posledného trimestra gravidity
 • nie je známe vzájomné pôsobenie s inými liekmi, ale pred prípadnou kombináciou sa radšej poraďte s lekárom alebo lekárnikom
 • neuvádzajú sa žiadne riziká v prípade vedenia motorových vozidiel a ani žiadne interakcie s jedlom a nápojmi

Balenie a cena

Gél Etrixenal, určený na kĺby a zmiernenie opuchov, je balený v hliníkovej tube, ktorá je vo vnútri pokrytá epoxid-fenolovým lakom s hliníkovou membránou s PE uzáverom so závitom v kartónovej škatuľke. Tuba sa predáva v hmotnosti 55 mg, alebo 100 mg gélu. Na trhu však nemusíme nájsť všetky uvedené veľkosti balenia.

Tu je porovnanie jeho cien podľa lekární:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Vzhľadom na spôsob dávkovania a odporúčanú dobu užívania takéto balenie môže, ale aj nemusí stačiť pre úplné preliečenie zápalu či iného problému s kĺbami. Optimálne je preto objednať si pre istotu naraz dve balenia gélu.

Kde kúpiť

Gél Etrixenal je liekom, ktorý je vydávaný bez predpisu, čiže nemusíte pred jeho kúpou navštíviť lekára a získať predpis. To, že je voľne predajný a voľne dostupný, ale neznamená, že ho môžete kúpiť všade, dostupný je iba v lekárňach. Dobrou správou ale je, že liek si tak viete kúpiť nielen v kamennej, ale aj online lekárni.

Tento spôsob sa oplatí nielen kvôli lepšej cene, ale aj kvôli pohodliu, rýchlosti a jednoduchosti, nakoľko všetko vybavíte online. Vopred tiež vidíte, či je liek v danej internetovej lekárnik, takže šetríte čas pri hľadaní.

Online objednávka, doprava a doručenie

Chcete si kúpiť gél Etrixenal online, no ešte s tým nemáte dostatok skúseností? Nebojte sa, nákup ako taký je jednoduchý, hlavne ak nakúpite v známejších lekárňach typu [lekaren], ktoré sú dlhšie na trhu a majú celý proces zoptimalizovaný.

Postup objednávky je potom záležitosť zopár minút:

 • Vložíte balenie gélu Etrixenal do online košíka
 • Vyberiete si spôsob platby a typ dopravy
 • Zadáte svoje údaje a adresu doručenia
 • Objednávku skontrolujete a potom odošlete

Rovnako rýchle, ako objednanie, je aj doručenie, väčšina lekární vám dodá tabletky do 1 až 2 pracovných dní. Pri platbe sa nemusíte spoliehať len na hotovosť pri doručení, ale zaplatiť môžete aj vopred, napríklad cez internet banking alebo platobnou kartou. Nemusíte mať žiadne obavy o bezpečnosť, hlavne v známejších lekárňach.

Etrixenal

 • Na zápaly žíl
 • Na akútne poranenia mäkkých tkanív
 • Na šľachy a svalové úpony

Najčastejšie otázky

Chceli by ste si gél Etrixenal objednať, ale chýbajú vám niektoré informácie z praktického používania? V tom prípade vám prinášame odpovede na niektoré otázky a dotazy súvisiace práve s účinnosťou alebo dávkovaním gélu v praxi. Ide o odpovede na otázky, ktoré sa ľudia pýtajú na rôznych fórach a v diskusiách, aby tak získali dostatok praktických informácií.

Nech sa páči, toto sú tie najvýznamnejšie:

Je používanie gélu vhodné pre deti?

Príbalový leták nám hovorí, že gél Etrixenal sa nevyužíva pri pacientoch do 18 rokov. Zároveň aj naša recenzia obsahuje informáciu o tom, že jeho užívanie pre deti nie je odporúčané. Liek je preto vhodný iba pre dospelých užívateľov.

Môžu gél využívať ženy počas tehotenstva?

Nie, nemôžu. Medzi hlavne kontraindikácie patrí práve užívanie gélu počas tehotenstva. Jeho užívanie sa neodporúča, avšak po konzultácií a odbornom dozore zo strany vášho lekára je jeho užitie možné. Nevhodný je pre ženy v poslednom trimestri tehotenstva.

Čo v prípade, že sa úľava nedostaví ani po pár dňoch užívania gélu. Je možné ho užívať dlhodobo?

Gél Etrixenal nie je vhodný na dlhodobé použitie. Slúži na liečenie akútnych problémov a pôsobí protizápalovo. Avšak odporúčaná dĺžka užívania je jeden týždeň. Ak ani po týždni nezaznamenáte zmiernenie bolesti je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.

Mám kardiovaskulárne problémy. Môžem užívať gél Etrixenal?

Áno. Gél je vhodný aj pre pacientov s kardiovaskulárnymi problémami. Obsahuje liečivú látku naproxén, ktorá pozitívne pôsobí na pacientov s uvedenými problémami. Je overená nízka kardiotoxicita daného gélu v porovnaní s inými liečivami rovnakých účinkov.

Skúsenosti

Pokiaľ ide o skúsenosti s užívaním gélu Etrixenal, skúsenosti sú v tomto prípade len pozitívne, voči lieku nie sú žiadne vážnejšie výhrady alebo prezentované nevýhody. Platí to tak v prípade užívania u dospelých, ako aj u seniorov alebo u ľudí s kardiovaskulárnymi problémami.

Pre svoju viditeľnú účinnosť, či už ide o rýchly nástup alebo šírku pôsobenia na rôzne zápaly a bolesti, je liek odporúčaný mnohými lekármi. Je určený predovšetkým dospelým ľuďom. Okrem detí je nevhodný aj pre ženy v tehotenstve.

Etrixenal

 • Na zápaly žíl
 • Na akútne poranenia mäkkých tkanív
 • Na šľachy a svalové úpony

Hlavná zložka naproxén je vnímaná ako veľké pozitívum, hlavne z pohľadu bezproblémovosti v súvislosti s vedľajšími účinkami. Menším mínusom je, že k dispozícii nie je väčšie balenie. Ako prvá pomoc na kĺby a pri akútnych zápaloch by mal byť súčasťou každej domácnosti. To však vyriešite kúpou dvoch balení naraz.

Zhodnotenie

Gél Etrixenal je veľmi vyhľadávaným tak u dospelých, ako aj starších ľuďoch. Obľúbenosť značky je výsledkom viditeľných účinkov, liečivého zloženia s minimom vedľajších účinkov a možnosti dlhodobejšieho užívania, napríklad aj 1 týždeň.

Pre užívateľov ponúka liek aj ďalšie výhody:

 • použitie je možné pri akútnych aj chronických problémoch
 • liek je vhodný na kĺby a problémy s nimi spojené
 • gél je dostupný voľne bez predpisu a návštevy u lekára
 • miera vedľajších účinkov a kontraindikácií je minimálna

Jediným menším obmedzením gélu je, že pre deti do 18 rokov je kontraindikovaný a užívať ho môžu iba dospelí. V prípade potreby je možné užívanie aj u tehotných žien avšak až po zvážení užívania lekárom. Nesmie sa užívať v poslednom trimestri tehotenstva.

Gél Etrixenal je častou voľbou pre dospelých na kĺby. Prispieva k tomu jeho dostupnosť, nakoľko ide o gél, ktorý si kúpite bez predpisu a voľne. Nie ste tak odkázaní len na osobný nákup v kamennej lekárni, ale môžete si ich objednať aj v tej internetovej, čo šetrí čas, energiu a peniaze.

Etrixenal

 • Na zápaly žíl
 • Na akútne poranenia mäkkých tkanív
 • Na šľachy a svalové úpony

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

3.67

9 Hodnotení