Existuje prevencia proti zápalu slepého čreva? Čo viete spraviť doma a ako mu predísť

Existuje prevencia proti zápalu slepého čreva? Čo viete spraviť doma a ako mu predísť

Ak ide o zápal slepého čreva, väčšina ľudí spozornie. Táto náhla brušná príhoda, ktorá je typická akútnou a extrémnou bolesťou v okolí pupka a na pravej strane podbruška, je totiž dokonca aj životu nebezpečná. To hlavne vtedy, ak príde k prasknutiu čreva.

Pokiaľ vás zápal slepého čreva postihne, je nevyhnutné čo najskôr ísť za lekárom, nakoľko jediná možná liečba je jeho chirurgické odstránenie. Hoci je presná príčina zápalu ešte stále neznáma, existuje viacero rizikových faktorov, ktoré môžu pravdepodobnosť problémov zvýšiť. Práve ich eliminácia je najlepšou prevenciou a tým, ako zápalu predchádzať.

Čo je zápal slepého čreva, aké má prejavy a prečo vzniká

Zápal slepého čreva, nazývaný tiež odborne apendicitída, je zápalové ochorenie červovitého výbežku na hrubom čreve, pričom tento výbežok sa nazýva samostatne slepým črevom. Z biologického hľadiska ide o počiatočnú časť hrubého čreva a má totožnú stavbu.

Význam slepého čreva je v regulácii imunity, ale ľudský organizmus sa bez neho zaobíde. Ak ide o presné príčiny zápalu, tie nie sú na 100 % stále potvrdené, no predpokladá sa, že medzi rizikové faktory patrí hromadenie stolice či hlienu v tejto oblasti, zanesenie črevnými kameňmi, zakliesnenie cudzími telesami alebo infekcia parazitmi, najmä hlístami.

Fructolax Ovocie a vláknina

  • Podpora trávenia aj stimulácia čriev

Lactosolv

  • Podpora trávenia laktózy a zlepšenie priebehu zažívania

Silymarin Duo

  • Vplyv na pečeň
  • Antioxidačné účinky
  • Podpora trávenia a očisty tela

PROBIO-FIX inum

  • Pomoc pri akútnych ťažkostiach
  • Všeobecná podpora tráviacej sústavy
  • Posilnenie imunity a obranyschopnosti

Kurkumin komplex forte

  • Prvá pomoc pri tráviacich ťažkostiach
  • Všeobecná pomoc na trávenie a metabolizmus
  • Vplyv na imunitu a obranyschopnosť

Čo sa týka typických prejavov a príznakov zápalu, medzi ne patria:

  • typickým prejavom je bolesť, ktorá je prudká a kŕčovitá, najčastejšie začína v oblasti okolo pupku, neskôr sa presunie aj napravo do pravého podbruška
  • táto bolesť býva prítomná nielen v pokoji, ale aj pri aktivite, kedy sa obvykle zhorší, napríklad pri chôdzi či nejakej námahe, ale aj pri kašli a hlbokom dýchaní
  • medzi ďalšie súvisiace symptómy patria nevoľnosť, nechutenstvo, zvracanie, zápcha a nadúvanie, čiže zažívacie ťažkosti, objaviť sa môže aj zrýchlenie tepu
  • nakoľko ide o zápalové ochorenie, dostavuje sa tiež zvýšená teplota, ktorá však môže v prípade prasknutia slepého čreva prerásť i do horúčky cez 38 °C

DIAGNOSTIKA NIE JE JEDNODUCHÁ

Hoci zápal slepého čreva má pomerne veľa príznakov a prejavov, diagnostika a presné určenie nie sú úplne jednoduché, hlavne ak ide o rozoznanie od iných problémov. Robí sa  preto aj rozbor krvi, ultrazvuk a v prípade potreby tiež CT vyšetrenie.

Ako sa dá liečiť zápal slepého čreva

Pokiaľ ide o liečbu zápalu slepého čreva, tá je výlučne a len operačná, nakoľko je potrebné zapálený apendix odstrániť. Okrem toho ale platí, že je potrebné aj nasadiť antibiotiká, hlavne proti možným alebo súvisiacim zápalom v oblasti brušnej dutiny.

Tu je viac informácií a detailov o spôsobe liečby zápalu slepého čreva:

Konzervatívna alebo operačná liečba: Akútne stavy zápalu slepého čreva sa takmer vždy riešia okamžite operáciou, hlavne ak ide o veľmi pokročilé štádium, čo sa prejavuje aj príznakmi. Pacient je hospitalizovaný a podrobí sa predoperačným vyšetreniam.

Vzápätí sa vykonáva odstránenie slepého čreva, obvykle už laparoskopickou metódou, prípadne krátkym rezom nad slepým črevom. Operácia spočíva v oddelení slepého čreva od hrubého a jeho odstránení. Vzápätí sa aplikuje aj antibiotická liečba.

V prípade menej závažných zápalov je možné v niektorých prípadoch voliť aj konzervatívnu liečbu. Tá spočíva tiež v hospitalizácii, ale s využitím prísnej diéty a ľadových obkladov. Zápal vtedy môže ustúpiť, ale je nutné rátať s tým, že sa môže znova objaviť.

Najlepšia prevencia proti zápalu slepého čreva doma

Ak ide o predchádzanie zápalu slepého čreva alebo o zníženie rizika, že vás postihne, v tejto oblasti viete spraviť viacero opatrení, hlavne zmenou životosprávy a životného štýlu. Na druhú stranu, zápal prichádza náhle a veľmi ťažko sa jeho vznik ovplyvňuje.

V rámci prevencia však viete využiť tieto možnosti a prostriedky:

Zlepšenie stravovania

Najlepšou prevenciou je zlepšenie stravovania s cieľom zabezpečiť zdravý stav sliznice a prostredia čriev a správne fungovanie tráviaceho systému ako celku. Dôležitý je hlavne dostatočný prísun vlákniny, čo znamená jesť strukoviny, ovocie a zeleninu vo vyššom množstve. Pomôcť môže aj častejšia konzumácia probiotických jogurtov.

Okrem toho treba v jedálničku nielen zvýšiť objem niektorých druhov jedla a surovín, ale aj znížiť objem niektorých iných. Menej konzumujte hlavne tučné mäso, jedlá s vyšším obsahom solí a taktiež potraviny s vyšším obsahom cukru. Rovnako tak sa vyhýbajte polotovarom, konzervovaným jedlám a príliš koreneným jedlám či potravinám.

Obmedzenie rizikových faktorov

Nielen podpora pozitívnych faktorov týkajúcich sa stravovania, ale aj obmedzenie a minimalizácia vplyvu tých negatívnych môžu výrazne prispieť k zníženiu rizika vzniku zápalu slepého čreva. Samozrejmosťou sú také vplyvy ako fajčenie alebo alkohol, ktoré treba minimalizovať nielen kvôli črevám, ale celkovo kvôli zdraviu organizmus všeobecne.

Okrem toho sa treba vyvarovať nadmernej konzumácie ovocia a zeleniny, ktoré môžu zanechať v črevách odpad, hlavne čerešne a kôstky z nich, jadierka z hrozna, jadierka z melónu a iné ovocie a zelenina s kôstkami a jadierkami. Podráždenie sliznice slepého čreva môžu spôsobiť aj náhodne skonzumované vajíčkové škrupinky, na to si treba dať pozor.

Cielená podpora zdravia čriev cez doplnky výživy

Veľmi výrazne môžete prispieť k zlepšeniu stavu tráviacej sústavy a čriev aj pomocou cielenej podpory ich fungovania a zdravia a to prostredníctvom niektorých voľne dostupných doplnkov výživy a prípravkov. V ich prípade je výhodou, že sú dostupné bez toho, aby ste museli absolvovať lekárske vyšetrenie či mať predpis od lekára.

Najlepšie je siahnuť po kombinácii prípravkov s obsahom vlákniny a tých doplnkov výživy, ktoré obsahujú probiotické baktérie zlepšujúce celkovo črevnú mikrofóru a stav črevnej sliznice. K dispozícii máte aj niektoré prípravky a doplnky výživy obsahujúce tráviace enzýmy alebo vitamíny, minerály, aminokyseliny a zdravé omega mastné kyseliny.

100 % PREVENCIA ALE NEEXISTUJE

Aj v prípade, že budete v praxi aplikovať všetky spomínané opatrenia, nejde o 100 % prevenciu. Nikde totiž nemáte záruku, že zápal slepého čreva nedostanete. Na druhú stranu, viete riziko minimalizovať a tiež podporíte správne trávenie a zdravie čriev.

Výživové doplnky a prípravky na podporu trávenia

Ak chcete podporiť svoje trávenie, zlepšiť stav čriev a dodať do tela viac vlákniny, okrem potravín môžete siahnuť aj po niektorých voľne dostupných prípravkoch a doplnkoch. Na výber máte rôzne druhy, hlavne tabletky, kapsuly, šumivé tablety a kvapky.

Pokiaľ ide o ich zameranie z hľadiska účinkov, sortiment je veľký:

Najčastejšie ide o všeobecné doplnky výživy a prípravky na podporu trávenia a čriev s obsahom enzýmov, probiotík, vlákniny, minerálov, mastných kyselín a vitamínov

Čo sa týka ich najvýraznejších plusov, benefitov a vlastností, tak:

  • tieto doplnky pôsobia komplexne, čiže obvykle na celú tráviacu sústavu
  • je možné aj dlhodobé užívanie a to bez vážnejších vedľajších vplyvov
  • väčšinu z prípravkov môžu užívať aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

Pokiaľ ide o zloženie, najviac využívané sú rôzne kmene probiotických baktérií a laktobacilov, rôzne tráviace enzýmy typu amyláza, lipáza, proteáza a podobne, vláknina, rastlinný bromelaín a papaín, pivovarské kvasnice, viaceré overené extrakty, napríklad z chlorelly a spiruliny, taktiež zdravé mastné kyseliny a oleje.

Výsledkom takéhoto zloženia je prirodzené pôsobenie na trávenie, črevá aj zdravie tráviaceho traktu a to s minimom rizík v podobe nežiaducich účinkov alebo kontraindikácií. Vďaka tomu je užívanie možné aj dlhodobo a bez problémov aj pre dospievajúce deti.

Čo sa týka pôsobenia, v prípade probiotických prípravkov je cieľom podpora črevnej mikroflóry, v prípade prípravkov s vlákninou zlepšenie fungovania zažívacích mechanizmov, siahnuť môžete aj po doplnkoch so špecializovaným vplyvom na niektoré tráviace ťažkosti a taktiež aj po produktoch s celkovým pozitívnym pôsobením na trávenie.

LactoFlor BioPlus

  • Pôsobenie na trávenie
  • Pomoc pri zažívacích problémoch
  • Podpora imunity

Kompava Serrapeptase Plus

  • Pôsobenie na zápaly a imunitu
  • Vplyv na kardiovaskulárny systém
  • Podpora pohybového aparátu a podpora trávenia

ColiPrev

  • Pomoc pri akútnej detskej kolike
  • Utlmenie a odstránenie niektorých príznakov
  • Všeobecná podpora trávenia

Rakytníkový olej Terezia

  • Posilnenie imunity
  • Pôsobenie na trávenie
  • Účinky na kardiovaskulárnu sústavu

Pancreolan FORTE

  • Tráviace problémy
  • Ochorenia pankreasu
  • Enzymatická náhrada

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na podporu trávenia

Pokiaľ vás niektoré z vyššie spomínaných produktov a doplnkov oslovili, viaceré z nich si viete zakúpiť v obchodoch so zdravou výživou, ale najlepší výber a hlavne odborné zázemie majú lekárne. Keďže ide o voľne predajné prípravky, nemusí byť kúpa len osobne.

Využiť totiž môžete aj online lekárne, ktoré majú oproti kamenným tieto výhody:

  • oveľa väčší sortiment značiek a typov, hlavne tých, ktoré sú skladom
  • jednoduchý nákup cez mobilný telefón, počítač, tablet alebo notebook
  • možnosť platiť nielen v hotovosti a na dobierku, ale aj vopred a online
  • maximálne pohodlie, nikam nemusíte ísť, kuriér vám všetko donesie domov

Dôležitým pozitívom je, že pri nákupe v tých väčších a známejších internetových lekárňach, máte nielen spomínané benefity, ale aj kvalitnejší zákaznícky servis. To sa následne prejaví aj pri doručení alebo platbe.

Väčšina tých lepších online lekární vám totiž dodá zásielku s prípravkami aj do 24 až 48 hodín, podľa konkrétnej kuriérnej služby a času objednávky. Čo sa týka platenia, tak okrem dobierky a platby v hotovosti máte možnosť aj bezhotovostnej platby, či už bankovým prevodom, cez internet banking alebo aj platobnou kartou cez internet.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.67

27 Hodnotení