Fluór: V ktorých potravinách ho nájdete, aké výhody v tele má a čo jeho škodlivosť
Fluór je známy ako minerál, ktorý sa využíva na zuby a chrup, hlavne pre svoje dezinfekčné účinky, vďaka ktorým pomáha predchádzať vzniku zubného kazu. Význam tohto minerálu v tele je čo do počtu jeho účinkov na prvý pohľad obmedzený, ale opak je pravdou.
Samotný názov prvku je odvodený z latinského slova fluere, čo znamená tiecť. V prírodnej forme sa vyskytuje fluorid sodný, viaceré doplnky výživy a lieky zas obsahujú fluorid vápenatý. Najčastejšie sa minerál nachádza vo vode, no možno ho nájsť aj v potravinách. Ak chcete vedieť, aké má výhody alebo aká je jeho možná škodlivosť, čítajte ďalej.
Čo je fluór, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok
Fluór patri stopové prvky, ktoré majú veľmi bohaté využitie. Jednak je tento minerál súčasťou bežnej vody, ktorá je fluorizovaný, zároveň ho obsahujú aj zubné pasty s fluórom. Samotný minerál je vo forme fluoridov prítomný aj v ľudskom organizme, kde sa vyskytuje v kostiach a v zuboch. Dospelý človek má v tele zhruba 2 až 3 gramy fluóru.
Hoci sa minerál nachádza prakticky iba v uvedených dvoch typoch tvrdého tkaniva, pre telo má širšie účinky a vplyvy. Najčastejšie sa do ľudského organizmu dostáva z pitnej vody, ktorú každý bežne pije, no napriek tomu existuje riziko nedostatku.
Kerasal
- Pôsobenie na zrohovatenú a stvrdnutú pokožku
- Vplyv na psoriázu a šupinatú pokožku
- Liečba ekzémov rôzneho druhu
Galvex Kalciové tablety
- Doplnenie vápnika
- Vplyv na kosti, svaly a nervy
- Pôsobenie na hrtan, hltan a hlasivky
Za týmto stavom môžu byť prakticky len tri príčiny:
Obmedzený jedálniček: Ľudia, ktorí vylúčia zo svojho jedálnička potraviny najviac bohaté na fluór, môžu pri ich dlhodobej absencii trpieť zníženou hladinou minerálu v tele. Platí to hlavne o vegetariánoch a vegánoch, ktorí nekonzumujú živočíšne typy potravín.
Problémy so vstrebaním: Druhým problémom, ktorý sa však netýka iba a len fluóru, ale všeobecne aj iných minerálov, sú problémy s ich vstrebaním v črevách. Môžu za tým byť krátkodobá hnačka, ale aj chronické ochorenia či zápaly tráviaceho traktu.
Nedostatočný príjem fluóru z vody: Dnes je pitná voda bežným zdrojom minerálu a ak by aj prišlo napríklad ku krátkodobému nedostatku príjmu z jedla, je možné tento stav vodou ešte vykryť. V prípade absencie aj tohto zdroja môže hladina fluóru poklesnúť.
Medzi typické príznaky nedostatku fluóru patria:
- zhoršenie stavu chrupu a stavu zubnej skloviny, zvýšenie rizika zubného kazu
- dlhodobejší nedostatok sa prejaví aj na kostiach, vzniká riziko osteoporózy
- môže tiež prísť k vápenateniu orgánov alebo svalovo-kostrových štruktúr
- nedostatok fluóru môže byť príčinou anémie či dokonca aj neplodnosti
NADBYTOK A PREDÁVKOVANIE
Oveľa viac ako nedostatok hrozí bežnému človeku prebytok fluóru. To sa prejaví najčastejšie kŕčmi nôh, zvýšenou nervozitou a hlavne zmenou zafarbenia zubnej skloviny. Tá totiž môže obsahovať mliečne biele, žltkasté alebo až do hnedej farby zafarbené miesta a škvrny.
Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce fluór
Ako už bolo spomenuté, fluór je bežnou súčasťou pitnej vody, kde sa nachádza prirodzene, prípadne je do nej pridávaný vo forme fluoridov a v rámci fluorizácie. Okrem toho je možné prijímať minerál aj z niektorých potravín alebo v strave, kde sa potraviny nachádzajú.
Hoci všeobecne ho nebýva veľa, medzi najlepšie zdroje podľa rozdelenia patria:
Živočíšne produkty: Najlepším zdrojom fluóru sú živočíšne produkty. Ide jednak o mlieko a mliečne produkty, mäso, hlavne hovädzie a potom ryby. Z rýb obsahujú najviac minerálu pstruhy, slede a treska, čiže hlavne morské druhy rýb.
Rastlinné produkty: Ak ide o rastlinné typy potravín, v ktorých sa fluór nachádza vo vyššom množstve, sem patria čínska kapusta, kyslá kapusta, lúpaná pohánka, celozrnný chlieb, pivovarnícke droždie, vlašské orechy, kuriatka a niektoré druhy zeleniny.
Tekutiny: Fluór sa prirodzene nachádza v bežnej pitnej vode, ale nielen tam. Veľmi dobrým zdrojom sú aj iné tekutiny, predovšetkým čaje alebo minerálky. Tie obsahujú okrem fluóru aj kombináciu ďalších minerálov, napríklad vápnika či horčíka.
Pokiaľ ide o dennú spotrebu a dennú dávku fluóru, tu sú hodnoty:
- odporúčaná bežná dávka pre dospelého človeka je okolo 1 mg
- u ľudí s nadváhou to môže byť viac, pomer by mal byť najviac 0,1 mg na 1 kg váhy
- u detí do 1 roka je príjem 0,25 mg, u detí do 5 rokov 0,5 mg
- v prípade starších detí a dospievajúcej mládeže by to malo byť do 0,75 mg
Účinky a na čo fluór pomáha
Fluór je dôležitý pre fungovanie organizmu vo viacerých ohľadoch. Okrem spomínaných kostí a zubov má význam aj v niektorých ďalších oblastiach, hoci na prvý pohľad má oproti ostatným minerálom užšie pôsobenie. Tam, kde účinkuje, je ale nenahraditeľný.
Toto sú najvýznamnejšie vplyvy, ktoré má:
Pôsobenie na chrup a zuby
Fluór je najznámejší svojim vplyvom hlavne na chrup. Je potrebný na tvorbu zubov a tvorbu zubnej skloviny počas ich vývoja a rastu u detí, neskôr na udržanie ich zdravého stavu. Obmedzuje tiež rast baktérií v ústach a tak je prevenciou pred zubným kazom.
Vplyv na stav kostí
Dôležitým pôsobením minerálu sú účinky na kosti. V tomto ohľade má fluór význam pre dostatočnú mineralizáciu kostí, nakoľko pomáha na ich dostatočné zásobenie vápnikom a chráni ich pred osteoporózou. V mladšom veku vplýva na tvorbu kostí.
Vplyv na vstrebávanie iných minerálov
Fluór je dôležitý aj v súvislosti s inými minerálmi, hlavne tými, ktoré vplývajú na pohybový aparát, krv a nervový systém. Jeho prítomnosť je dôležitá pre dostatočné vstrebávanie vápnika, horčíka a hliníka, u tehotných žien pomáha vstrebávaniu železa.
Ostatné účinky
Hladina fluóru vplýva aj na fungovanie srdcovocievnej sústavy, minerál je dôležitý tiež pre tvorbu červených krviniek a jeho nedostatok môže byť príčinou anémie. Rovnako tak ovplyvňuje plodnosť, na rast svalov, stav kože, vlasov a väzív a niektoré enzýmy.
POZOR NA NADMERNÉ UŽÍVANIE
Vyššie spomínané pozitívne efekty sa v momente stratia v prípade nadmerného príjmu či užívania fluóru. Vo vyššom množstve dochádza k narušeniu zubnej skloviny a k vzniku škvŕn na nej, pričom táto zmena je trvalá. V období rastu môže narušiť aj stavbu kostí.
Najdôležitejšie otázky súvisiace s fluórom
O fluóre a všeobecne o fluoridoch je možné nájsť na internete viacero protichodných reakcií a informácií. Rovnako tak je táto téma dôležitá aj z pohľadu niektorých praktických otázok, ktoré sú nevyhnutné pre správne dopĺňanie minerálu do tela bez toho, aby vzniklo riziko jeho nadbytku alebo naopak nedostatku.
Tu sú odpovede na najdôležitejšie dotazy:
Hrozí zo zubnej pasty obsahujúcej fluór nejaké nebezpečenstvo?
Toto tvrdenie je na internete bohužiaľ pevne udomácnené, ale ide o mýtus. Hovorí sa, že pri nedostatočnom umytí ústnej dutiny po zubnej paste sa táto dostane do tráviaceho traktu a hrozí otrava fluórom. Jeho koncentrácia v zubnej paste je ale bezpečná.
Aké sú riziká pri dlhodobo nadmernej hladine minerálu?
Príjem z iných zdrojov, hlavne dlhodobé pitie nadmerne fluorizovaných tekutín, môže byť rizikové. Vtedy sa môžu objaviť hlavne osteomalácia kostí, kedy sú kosti mäkké a porózne, prípadne kŕče svalov v nohách a narušenie stavu zubnej skloviny.
Ktoré skupiny sú rizikové z pohľadu nedostatku aj nadbytku?
Pokiaľ ide o nedostatok fluóru, ten je dôležitý hlavne u detí počas rastu ich kostí a pre tvorbu zubov a zubnej skloviny, takže u nich vzniká riziko nedostatku. Pre udržanie zdravého stavu kostí ho potrebujú aj seniori. Nadbytok je zas rizikový pre tehotné ženy.
Ako je to s dopĺňaním fluóru z potravy, je to efektívne?
Pokiaľ ide o príjem fluóru z potravín, z pohľadu vstrebania ide o dobrý zdroj. Z prijatej potravy sa totiž až 80 % fluóru obvykle vstrebe do organizmu, len 20 % sa vylúči močom. Najviac prirodzeným zdrojom je však voda, či už pitná alebo minerálna.
Výživové doplnky a prípravky obsahujúce fluór
Fluór je bežnou súčasťou rôznych typov a druhov prípravkov. Ide štandardne o produkty určené pre zubnú hygienu, čiže zubné pasty, ale napríklad aj súčasťou špeciálnych zubných púdrov v podobe prášku. Býva obsiahnutý aj v doplnkoch výživy.
Pokiaľ ide o výživové doplnky, tu existujú hlavne dva typy:
Prvým sú špecializované prípravky určené zväčša na podporu kostí a ich zdravý stav, druhým multiminerály so širším zložením, ktoré môžu obsahovať aj vitamíny
V prvom aj druhom prípade získate tieto výhody:
- zakúpite si ich bez receptu, nemusíte navštíviť lekára
- užívanie je možné aj dlhšiu dobu, napríklad viac týždňov
- riziko vedľajších účinkov a kontraindikácií je minimálne
Pokiaľ ide o produkty na dentálnu hygienu, fluór možno nájsť prakticky vo všetkých značkách zubných pást, no niektoré sú aj bez neho. Ak však potrebujete doplniť jeho hladinu vo vnútri organizmu čo najefektívnejšie, práve spomínané multiminerály alebo výživové doplnky s jeho obsahom sú najefektívnejšou voľbou.
Lieky obsahujúce fluór
Minerál fluór býva zastúpený aj v liekoch a liečivách, hoci na rozdiel od niektorých iných stopových prvkov je to v menšom množstve. Pozitívom je, že ide o voľne predajné lieky, čo znamená, že ich kúpa nie je podmienená indikáciou od lekára v podobe predpisu.
Pre tieto lieky platí nasledovná charakteristika:
Fluór je v liečivách zastúpený v podobe fluoridu vápenatého a aj v tomto prípade môže ísť o lieky so širším zložením viacerých minerálov, alebo len s obsahom fluóru
Na rozdiel od doplnkov výživy majú lieky nasledovné vlastnosti:
- koncentrácia fluóru aj iných látok býva vyššia
- čas používania je obmedzený na kratšiu dobu
- účinnosť býva intenzívnejšia, hlavne na konkrétne problémy
Lieky môžu mať rôznu formu, najčastejšie však ide o štandardné tablety a kapsuly na perorálne užitie, prípadne o tabletky na cmúľanie a voľné rozpustenie v ústach. V prípade multiminerálov býva pôsobenie všeobecné, pokiaľ ide o lieky so špecifickým účinkom, najčastejšie pôsobia na rastové dystrofie a kosti.
Kerasal
- Pôsobenie na zrohovatenú a stvrdnutú pokožku
- Vplyv na psoriázu a šupinatú pokožku
- Liečba ekzémov rôzneho druhu
Galvex Kalciové tablety
- Doplnenie vápnika
- Vplyv na kosti, svaly a nervy
- Pôsobenie na hrtan, hltan a hlasivky
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, lieky a prípravky obsahujúce fluór
Ak by ste si chceli fluór doplniť cez spomínané lieky a doplnky výživy, nájdete ich v lekárni. Nakoľko ide o voľne dostupné prípravky, ktorých predaj nie je podmienený lekárskym predpisom, viete si ich zakúpiť aj z pohodlia domova.
Využiť totiž môžete tak kamenné, ako aj internetové lekárne:
- nemusíte nikam ísť, objednávku spravíte aj cez mobil
- to isté platí o platbe, viete zaplatiť aj bezhotovostne
- plusom je lepšia cena väčšiny produktov oproti kamennej lekárni
- na jednom mieste si viete porovnať širší sortiment značiek
Väčšina online lekární vám umožní nákup aj bez zdĺhavej registrácie a rýchle býva aj dodanie k vám domov, kuriér vám môže zásielku priniesť už do 24 či 48 hodín od objednania. Všetko závisí od toho, či si zvolíte menej známu, alebo skôr overenú online lekáreň.
Kvôli rýchlejšiemu dodaniu, ale aj viacerým možnostiam platby, napríklad platobnou kartou, sa čoraz viac ľudí zameriava hlavne na nákup v známejších lekárňach. Dobrým príkladom je značka [lekaren], ale aj iné podobné. Vo väčších lekárňach máte nielen lepšie zákaznícke služby, ale aj istotu dostupnosti väčšiny prípravkov ihneď skladom.
Ela píše 19 októbra 2019 o 16:29
Dada píše 25 marca 2020 o 11:37
Gorila píše 10 marca 2020 o 00:40