Fosfor: Kde v tele sa nachádza, aké má účinky a vlastnosti a v ktorých potravinách je

Medzi minerály, ktoré sú nevyhnutné potrebné tele, patrí aj fosfor. Hoci sa väčšina z jeho objemu v organizme nachádza v kostiach a taktiež v chrupe, má zmysel napríklad aj pre zrážanlivosť krvi, svalové kontrakcie alebo pre správny prenos vzruchov v mozgu.

Biochemické vlastnosti a funkcie robia z tohto minerálu tiež pomerne častú súčasť rôznych doplnkov výživy či liekov, no jeho primárnym zdrojom sú potraviny. Hoci sú problémy s jeho nedostatkom zriedkavé, je dôležité vedieť čo najviac o tom, na čo fosfor pomáha, v ktorých potravinách sa nachádza a akým spôsobom je možné korigovať jeho nízku hladinu.

Čo je fosfor, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Fosfor patrí po vápniku medzi najviac zastúpené minerály v tele. Priemerný dospelý človek má v organizme asi 700 gramov fosforu, z toho až 85 percent sa nachádza v kostiach a v zuboch. Zvyšok je v krvi a ostatných tkanivách, predovšetkým v srdci, obličkách, mozgu a vo svaloch. V kostiach je zastúpený s vápnikom v pomere 1:2.

Tento stopový prvok však má funkciu aj pri prenose energie, je súčasťou bunkových membrán a má aj rozličné regulačné funkcie. Ľudia majú podľa veku a zdravotného stavu aj inú potrebu dennej dávky, čo môže niekedy viesť k deficitu minerálu.

BioBran 1000

  • Podpora obranyschopnosti a posilnenie organizmu

Naturvita Vilcacora

  • Vplyv na obranyschopnosť
  • Pôsobenie na kardiovaskulárny systém
  • Podpora pokožky

Jamieson Prenatal

  • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

Vitamín K2 MK 7 + D3 Forte

  • Pôsobenie na vápnik a fosfor
  • Vplyv na pohybový aparát a zuby
  • Podpora imunity

Osteogenon

  • Na ochorenia spojené s rednutím kostí
  • Pri liečbe obmedzenia pohybu
  • Na zlomeniny

Jeho nedostatok má najčastejšie tieto tri príčiny:

Slabé zdroje z potravín: Nakoľko sa fosfor do tela najčastejšie dostáva cez potraviny, práve rozličné diéty alebo obmedzenie konzumácie niektorých potravín prispeje k zníženiu hladiny. Platí to hlavne o vegánoch a vegetariánoch.

Alkohol, lieky a choroby: Negatívny vplyv na väčší výdaj fosforu z tela, alebo obmedzenie jeho absorpcie, majú aj alkoholické nápoje, užívanie niektorých liekov a ochorenia metabolického typu, prípadne cukrovka.

Narušenie vstrebávania v črevách: Tretím dôvodom nedostatočnej koncentrácie fosforu v tele môže byť problém so vstrebaním minerálov všeobecne a to v črevách. Tu bývajú rizikovými faktormi hlavne chronické a zápalové problémy.

Hoci nedostatok fosforu býva zriedkavý, pozor si dajte na tieto jeho príznaky:

  • najprv sa objavia bolesti hlavy, nevoľnosť, zvracanie a strata chuti
  • medzi ďalšie prejavy patria anémia, nadmerná bdelosť a intenzívnejšie svrbenie kože
  • neskôr dochádza k bolestiam na hrudníku, pri väčšom nedostatku aj kostí
  • medzi najvážnejšie prejavy patria zvýšená zubná kazovosť a svalová slabosť

PREDÁVKOVANIE A NADBYTOK

Ak ide zvýšenú hladinu fosforu, aj tento stav nastáva pomerne ojedinele. Všeobecne však platí, že vysoké koncentrácie fosforu môžu nastať hlavne u detí, kde v dôsledku veľkého prísunu fosfátov a ich hladiny v tele nastávajú podráždenosť až hyperaktivita.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce fosfor

Ak ide o tému zdrojov, kde je možné fosfor prirodzene získať, prím hrajú potraviny živočíšneho typu, kde je výskyt tohto minerálu najvyšší. Zároveň to vedie k riziku, že ľudia, ktorí tieto typy jedla vylúčia, čiže vegáni a vegetariáni, fosfor len ťažko nahradia.

Tu sú skupiny potravín, ktoré obsahujú fosfor najviac:

Mlieko: Najlepším zdrojom fosforu je mlieko, hlavne to kravské, ktoré obsahuje aj vápnik. Okrem mliek sa fosfor vyskytuje aj v mliečnych produktoch s jeho obsahom, či už ide o rôzne syry, smotanu, tvaroh alebo polotovary s mliečnymi surovinami.

Iné živočíšne zdroje: Nielen v mlieku, ale aj v niektorých iných živočíšnych typoch potravín sa fosfor vyskytuje vo vyššej miere. Ide hlavne o mäso, či už červené hovädzie a bravčové mäso, hydinu alebo dokonca aj niektoré ryby, dobrým zdrojom sú aj vajcia.

Ďalšie rastlinné zdroje: Pokiaľ ide o rastlinné zdroje tohto minerálu, fosfor sa nachádza napríklad v strukovinách typu hrach a šošovica, orechoch, zemiakoch, cereáliách, ovsených vločkách, ryži, niektorých semienkach, obilí a produktoch s obsahom týchto surovín.

Denná potreba a denná odporúčaná dávka fosforu sú nasledovné:

  • odporúčaná denná dávka pre dospelého človeka je množstvo 800 až 900 mg
  • deťom do 3 rokov stačí len 600 mg, deťom do 9 rokov postačuje 700 mg
  • viac potrebujú tehotné a dojčiace ženy, aspoň 1000 mg podľa potreby
  • deti do 1 roku by mali prijímať fosfor s vápnikom v pomere 1,5 ku 1

Účinky a na čo fosfor pomáha

Pokiaľ ide o pôsobenie fosforu v tele, jeho účinky súvisia hlavne s tým, kde sa v akom množstve v rámci orgánov a organizmu nachádza. To, že väčšina fosforu je v kostiach a zuboch má za následok to, že práve v týchto oblastiach je najdôležitejší.

Má však o niečo širšie pôsobenie, ktoré zasahuje aj sem:

Kosti a ich stav

Fosfor je dôležitý pre stav a zdravie kostí, nakoľko sa spolu s vápnikom podieľa na ich stavbe. Je nenahraditeľnou látkou pre mineralizáciu kostí a obsahuje hydroxyapatit, ktorý podporuje pevnosť kostí. U menších detí počas dospievania ovplyvňuje rast kostí.

Chrup a zuby

Minerál je rovnako dôležitý aj pre druhý typ tvrdého tkaniva v organizme a tým je zubné tkanivo. Fosfor má vplyv na kazovosť zubov, jeho nedostatok zvyšuje riziko zubného kazu, ale aj lámavosť zubov. Okrem toho pomáha aj vytvárať zubnú sklovinu a posilňuje zuby

Pohybový aparát

V rámci pohybového aparátu je tento stopový prvok nevyhnutný aj na zmiernenie bolestí pri artritíde, čiže zápalovom ochorení kĺbov. Pomáha tiež na správne fungovanie kostrového a priečne pruhovaného svalstva, rovnako tak na udržiavanie svalových kontrakcií.

Metabolizmus a látková premena

Fosfor je súčasťou energetického metabolizmu a najdôležitejším zdrojom energie pre bunky. Rovnako tak je dôležitý pre látkovú premenu bielkovín, tukov, glycidov a viacerých minerálov, napríklad vápnika a horčíka. Podieľa sa aj na aktivite katalytických proteínov.

NA NERVY AJ ŠIRŠIE VPLYVY

Fosfor je minerálom ovplyvňujúcim tiež prenos nervových vzruchov vo svaloch a v mozgu, podporuje zrážanlivosť krvi, využíva sa pri liečbe alkoholizmu, reguluje funkciu obličiek a spomaľuje tvorbu obličkových kameňov a pomáha na sekréciu hormónov.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s fosforom

Ak chcete vedieť v súvislosti s minerálom viac praktických informácií, napríklad aj o možných rizikách počas dávkovania a užívania, prípadne o niektorých špecifikách a detailnejších témach, je potrebné poznať odpovede na najčastejšie a najdôležitejšie otázky a to hlavne pre správne dopĺňanie minerálu.

Práve tomu sú venované nasledujúce riadky:

Sú nejaké interakcie medzi fosforom a inými stopovými prvkami

Áno, pričom niektoré sú pozitívne a iné zas negatívne. Pokiaľ ide o tie pozitívne, fosfor pomáha napríklad na ukladanie a vstrebávanie horčíka. Zároveň treba spomenúť interakcie s vápnikom, železom a zinkom, ktoré negatívne ovplyvňuje vysoká hladina fosforu.

Môže chronický a dlhodobý nedostatok viesť k ohrozeniu zdravia?

Môže, konkrétne najčastejším problémom z tohto pohľadu je ochorenie zvané rachitída. Ide o krivicu kostí, ktorá vzniká na podklade nedostatočného ukladania fosforu a vápnik v kostiach. Okrem toho vznikajú aj metabolické problémy, hlavne pri cukrovke.

Ktoré rizikové skupiny ľudí musia najviac sledovať hladinu minerálu?

Ide o dve kategórie. U dospelých ľudí je to kategória tých, ktorí užívajú lieky z kategórie pufrovacích liečiv, napríklad na zníženie žalúdočnej kyseliny. Druhou kategóriou sú novorodenci prikrmovaní kravským mliekom, ktoré obsahuje veľa fosforu.

Aký je vzťah vápnika a fosforu s ohľadom na príjem?

V kostiach je pomer vápnika a fosforu v pomere 2:1, v iných tkanivách ešte vyšší. Treba sa tým riadiť aj pri príjme oboch minerálov, napríklad u malých detí musí byť pomer pri príjme 1,5 ku 1. Výrazne vyššia spotreba fosforu však môže narúšať vstrebávanie vápnika.

Výživové doplnky obsahujúce fosfor

Fosfor býva bežnou súčasťou výživových doplnkov a to najčastejšie ako jedna z viacerých látok. Niektoré sú z kategórie multivitamínov pre všeobecné doplnenie týchto stopových prvkov do tela, iné zas z kategórie prípravkov so špecifickým účinkom.

Najčastejšie je možné nájsť produkty s touto charakteristikou:

Minerál fosfor je v rámci aktívnych látok jedným z viacerých minerálov či vitamínov a to s podpornou funkciou pre kosti, nervový systém, zuby a vitalitu

Výhodou výživových doplnkov je niekoľko ich vlastností:

  • k dispozícii sú rôzne formy, či už tablety, kapsuly alebo kvapky
  • užívanie je možné pre dospelých, deti aj pre tehotné ženy
  • účinnosť býva spravidla širšia na viac oblastí

Doplnky výživy, bez ohľadu na formu a zameranie, sú zároveň dostupné voľne bez predpisu alebo receptu, čo znamená, že si ich kúpite bez návštevy lekára. Či už sa rozhodnete pre tie so všeobecným pôsobením alebo účinkom napríklad na pohybový aparát a vitalitu, užívanie je možné dlhodobo  a väčšinou bez vedľajších účinkov.

Lieky obsahujúce fosfor

Okrem výživových doplnkov, ktoré majú podpornú funkciu, býva fosfor aj súčasťou registrovaných humánnych liekov, aj keď oproti iným minerálom či stopovým látkam skôr v menšej intenzite. Plusom však je, že ide tiež o voľne dostupné produkty.

Pokiaľ ide o ich charakteristiku, pre tie platí nasledovné:

V liekoch, či u ide o tablety, prášok alebo iné perorálne formy na vnútorné užívanie, sa okrem fosforu nachádzajú aj iné minerály, najčastejšie vápnik alebo zinok

Lieky a liečivá s obsahom fosforu majú tieto vlastnosti:

  • fosfor je tu najčastejšie ako doplnková účinná zložka
  • užívanie je možné iba istú dobu a na špecifický účel
  • na rozdiel od doplnkov treba rátať s rizikami vedľajších účinkov

Plusom je, že viacero z týchto liečiv je možné užívať aj v tehotenstve alebo u detí, niektoré lieky sú dokonca pre tieto skupiny užívateľov priamo určené. Hoci ide o voľne dostupné liečivá, vzhľadom na vyššie koncentrácie minerálov a stopových prvkov sa odporúča ich spôsob užívania, použitie a tiež dobu dávkovania konzultovať s lekárom.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce fosfor

Či už voľne dostupné lieky alebo doplnky výživy obsahujúce fosfor, v oboch prípadoch platí, že ich kúpa je možná v lekárni. Nakoľko predaj nie je podmienený receptom, je to možné tak v kamenných, ako aj v tých internetových, čo je čoraz viac populárne.

BioBran 1000

  • Podpora obranyschopnosti a posilnenie organizmu

Naturvita Vilcacora

  • Vplyv na obranyschopnosť
  • Pôsobenie na kardiovaskulárny systém
  • Podpora pokožky

Jamieson Prenatal

  • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

Vitamín K2 MK 7 + D3 Forte

  • Pôsobenie na vápnik a fosfor
  • Vplyv na pohybový aparát a zuby
  • Podpora imunity

Osteogenon

  • Na ochorenia spojené s rednutím kostí
  • Pri liečbe obmedzenia pohybu
  • Na zlomeniny

Dôvodov, prečo tomu tak je, je pritom hneď niekoľko:

  • lepšia cena, prípadne možnosť jej rýchleho porovnania
  • jednoduchá kúpa z pohodlia domova, napríklad aj cez smarfón
  • väčší výber produktov a prípravkov a tiež ich porovnanie
  • možnosť platby bezhotovostne a vopred pri objednávke

Práve ten posledný dôvod je veľkou výhodou, hlavne ak nakupujete v niektorej z tých najväčších a najznámejších lekární, napríklad ako je [lekaren]. Platiť totiž môžete cez internet banking, alebo dokonca aj platobnou kartou, čo je ešte rýchlejšie.

Proces nákupu sa príliš nelíši od bežnej objednávky v eshope, čo vidno nielen pri spôsoboch platby, ale aj iných nastaveniach a podmienkach. Nemusíte sa dokonca ani registrovať a zadanie objednávky je vecou niekoľkých minút. Potom už len stačí počkať na jej potvrdenie, odoslanie z lekárne a doručenie kuriérom priamo k vám domov.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.76

41 Hodnotení