Gaviscon: Žuvacie tablety na reflux a jeho prevenciu a na príznaky s pálením záhy

Gaviscon: Žuvacie tablety na reflux a jeho prevenciu a na príznaky s pálením záhy
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Trápi vás pálenie záhy napríklad po jedle, reflux alebo refluxný zápal pažeráka a s tým spojené nepríjemné príznaky a prejavy? V tom prípade môžete siahnuť po lieku Gaviscon, ktorý má formu žuvacích tabliet a v prípade konzultácie s lekárom je jeho užívanie možné nielen u dospelých, ale aj u detí. Použiť sa môže aj v tehotenstve a počas dojčenia.

Vďaka forme žuvacích tabliet s mentolovou je navyše užívanie veľmi jednoduché a bezproblémové pre väčšinu ľudí. Plusom je aj výber z viacerých veľkostí balenia a flexibilné dávkovanie počas dňa. Viac o účinkoch Gavisconu vám prezradí naša recenzia.

Výrobca a pôvod

Výrobcom aj držiteľom rozhodnutia k uvedeniu lieku na náš trh je spoločnosť Reckitt Benckiser, ktorá sídli v Spojenom kráľovstve a ide o známu značku nielen v oblasti farmaceutických prípravkov a produktov, ale aj v kozmetike alebo v rámci obuvi.

História spoločnosti siaha až do roku 1819, no dnes už ide o modernú farmaceutickú firmu so širokým portfóliom, ktorá je známa medzinárodne a jej produkty sú dostupné vo vyše 200 krajinách. Firma pôsobí aj v oblasti starostlivosti o hygienu a čistotu v domácnosti a medzi najznámejšie značky v jej ponuke patria Dettol, Durex, Nurofen, Strepsils a Scholl.

Zloženie, účinné látky

Žuvacie tablety Gaviscon sú založené na kombinácii a synergii až troch rozličných účinných látok, konkrétne ide o hydrogénuhličitan sodný, uhličitan vápenatý a nátriumalginát. Pozitívom je, že doplnkových a pomocných látok je v lieku Gaviscon naozaj minimum.

Zloženie je teda komplexné a tu sú najdôležitejšie informácie k jednotlivým látkam:

 • Nátriumalginát: Tejto účinnej látke sa niekedy hovorí aj alginát sodný, pričom ide o látku často používanú na symptomatickú liečbu refluxu a problémov so žalúdočnou kyselinou. Ide o sodnú soľ kyseliny algínovej, ktorá pochádza z hnedých rias a vytvorí v žalúdku špeciálnu penu pôsobiacu ako bariéra práve voči žalúdočným kyselinám.
 • Sodík: Druhou zložkou obsiahnutou v žuvacích tabletkách Gaviscon je sodík a to vo forme hydrogénuhličitanu sodného. Tejto zložke sa hovorí aj sóda bikarbóna, pričom ide o látku so zásaditou chuťou, ktorá pomáha na neutralizáciu žalúdočných kyselín v žalúdku a zároveň aj na zbavenie tráviaceho traktu prípadných toxických látok.
 • Vápnik: Treťou účinnou látkou zastúpenou v Gaviscone je vápnik, konkrétne ako uhličitan vápenatý. Látku možno poznáte z jej použitia v klasickej kriede, z biologického hľadiska však ide o antacid a to s dlhodobým pôsobením. Látka tiež, podobne ako predošlé dve zložky, pôsobí proti žalúdočným kyselinám a neutralizuje ich pôsobenie.
 • Pomocné, doplnkové a prídavné látky a zložky: Tak, ako aj iné lieky vo forme tabliet, či už žuvacích alebo klasických perorálnych, aj Gaviscon obsahuje okrem účinných látok niektoré prídavné zložky s pomocnou a doplnkovou funkciou. Ide konkrétne o látky manitol, makrogol 20 000, kopovidón, aspartám, mentolová príchuť, magnéziumstearát a acesulfám draselný.

Dávkovanie a užívanie

Tabletky Gaviscon sú určené na perorálne užívanie, avšak to, že sú žuvacie, znamená, že ešte pred prehltnutím ich treba dostatočne rozžuť. Užívajte liek presne tak, ako vám to odporučil lekár alebo lekárnik, prípadne sa držte inštrukcií od výrobcu uvedených v príbalovom letáku.

Pokiaľ by mali žuvacie tabletky užívať deti vo veku do 12 rokov, je to možné len na základe odporúčania lekára, ktorý stanoví aj obvyklé dávkovanie. Neprekračujte maximálnu dennú dávku, v opačnom prípade sa môže objaviť pocit nafúknutosti. Ak ste zabudli nejakú dávku užiť, nedobiehajte to dvojnásobným dávkovaním, pokračujte štandardne.

Gaviscona

 • Pôsobenie na žalúdočnú kyselinu

Uchovanie a skladovanie

Vzhľadom na formu jednoduchých žuvacích tabliet, liek Gaviscon nie je príliš náročný na uchovanie. Platia tu štandardné pravidlá pre skladovanie, ale napríklad aj pre likvidáciu nespotrebovaných tabliet po dátume exspirácie, ktoré treba vrátiť naspäť do lekárne.

Okrem toho sa treba držať ďalších štandardných podmienok a zásad:

 • v prvom rade liek uchovajte v pôvodnom obale a mimo dohľadu a dosahu detí
 • zároveň ho chráňte pred vlhkosťou, mrazom aj teplotou nad 30 °C
 • pri užívaní sledujte dátum exspirácie lieku, ktorý nájdete na jeho obale
 • nespotrebované žuvacie tablety nevyhadzujte do odpadu ani kanalizácie

Účinky, indikácie a použitie

Žuvacie tablety sú primárne určené na komplexné pôsobenie a liečbu príznakov gastroezofageálneho refluxu. Vďaka spôsobu fungovania jednotlivých látok a vďaka mechanizmu ich účinku je účinnosť Gavisconu v tejto oblasti veľmi rýchla.

Tu sú konkrétne účinky, ktoré liek ponúka:

Pôsobenie na žalúdočnú kyselinu

Gaviscon pôsobí primárne na žalúdočnú kyselinu, konkrétne vďaka obsahu všetkých svojich účinných zložiek, ktoré patria medzi antacidá. V žalúdku vytvorí liek ochrannú vrstvu, ktorá pláva na povrchu žalúdka a zamedzí unikaniu žalúdočnej kyseliny zo žalúdka do pažeráka. To zmierni jednak pálenie záhy, ale pôsobí aj na reflux.

Liek takýmto spôsobom už preventívne predchádza prípadnému refluxu a návratu žalúdočných kyselín späť do hornej časti tráviacej sústavy, zároveň prichádza k eliminácii príznakov pálenia záhy. Tabletky možno použiť aj na akútne poruchy trávenia, ktoré súvisia s refluxom, napríklad po jedle alebo v tehotenstve.

Okrem toho sa žuvacie tablety Gaviscon odporúčajú aj u pacientov s príznakmi súvisiacimi so zápalom pažeráka. Primárne sa však využívajú na zmiernenie pálenia záhy a súvisiacich príznakov s refluxom či pažerákom, napríklad a ťažkosti s prehĺtaním, na bolestivé prehĺtanie alebo na vredy v ústach.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Pokiaľ ide o možné riziká spojené s vedľajšími a nežiaducimi účinkami, Gaviscon je na tom podobne, ako aj iné lieky, treba s takýmito situáciami rátať. Pozitívom však je, že sa nemusia objaviť u každého a ich intenzita môže byť značne individuálna podľa užívateľa.

Príbalový leták a výrobca v rámci týchto rizík udávajú nasledovné informácie:

 • veľmi zriedkavo, u 1 z 10 000 používateľov, sa môže objaviť alergická reakcia alebo precitlivenosť na niektorú zložku lieku
 • najtypickejšie príznaky reakcie sú kožná vyrážka, svrbenie, ťažkosti s dýchaním, závrat, opuch tváre, opuch pier, opuch jazyka alebo opuch hrdla
 • ak sa u vás objaví akýkoľvek vedľajší účinok, upovedomte o tom lekára alebo lekárnika a poraďte sa s nimi

Kontraindikácie a možné interakcie

Pokiaľ ide o konktraindikácie a interakcie, aj tu platí, že s nimi treba v prípade užívania lieku Gaviscon počítať. Problémy s riadnym dávkovaním môžete mať napríklad vtedy, ak trpíte fenylketonúriou, nakoľko liek je sladený aspartánom obsahujúcim fenylalanín.

Zvýšenú pozornosť a opatrnosť venujte aj nasledovným situáciám:

 • liek obsahuje sodík a vápnik, takže ak máte obmedzený ich príjem od lekára, poraďte sa s ním o užívaní Gavisconu alebo o možných alternatívach
 • neužívajte liek v priebehu 2 hodín po užití iných liekov s perorálnym užívaním, môže totiž prísť k interakcii a ovplyvneniu účinnosti
 • počas tehotenstva a v čase dojčenia je možné žuvacie tabletky užívať, pre istotu sa ale treba poradiť najskôr s lekárom kvôli možným interakciám
 • pokiaľ sa u vás v priebehu dávkovania objavila vážna alergická alebo precitlivená reakcia, užívanie prerušte a kontaktujte lekára

Balenie a cena

Pokiaľ ide o balenia žuvacích tabliet, ktoré sú dostupné na trhu, výrobca uviedol dve veľkosti a to Gaviscon s 24 žuvacími tabletami v balení a Gaviscon so 48 žuvacími tabletami. Tieto balenia sa líšia iba počtom tabliet, z pohľadu formy, účinných látok alebo koncentrácie jednotlivých účinných zložiek medzi nimi nie sú žiadne rozdiely.

Ceny týchto balení sú odlišné a tu je ich porovnanie v niektorých lekárňach:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Vzhľadom na široké možnosti dávkovania prakticky pre všetky skupiny najčastejších užívateľov je lepšie zakúpiť väčšie balenie, oplatí sa to koniec koncov aj finančne. Z pohľadu ceny je Gaviscon na tom podobne, ako konkurenčné značky s podobným zameraním.

Kde kúpiť

Žuvacie tablety Gaviscon sú registrované ako humánny liek, čiže ide o kategóriu produktu, ktorý je možné predávať iba a len v lekárni. Našťastie, ide o voľne predajný a voľne dostupný liek, čo znamená, že si ho viete kúpiť bez predpisu alebo receptu od lekára. Lekárske odporúčanie na užívanie však potrebujú deti vo veku do 12 rokov.

To, že liek sa dá kúpiť voľne, mu dáva výhodu v spôsobe kúpy. Nie ste totiž odkázaní iba na jeho osobnú kúpu v kamennej lekárni, ale môžete si ho objednať z pohodlia domova aj z tej internetovej. Je to rýchlejšie, jednoduchšie, pohodlnejšie a aj lacnejšie.

Online objednávka, doprava a doručenie

Ak sa rozhodnete žuvacie tablety kúpiť a zvolíte si spôsob kúpy online, vyberte si niektorú z overených a známejších online lekární. Získate tak nielen zaujímavú a výhodnú cenu, ale hlavne kvalitné a komplexné zákaznícke služby.

Samotná objednávka potom prebieha nasledovne:

 • Zvolíte si tú veľkosť balenia Gavisconu, ktorú potrebujete
 • Vložíte ju do online košíka a zadáte svoje údaje
 • Vyberiete si spôsob platby a kuriérsku službu
 • Objednávku potom už len skontrolujete a odošlete

Výberom väčšej a serióznejšej lekárne si uľahčíte celý proces objednávky, ale zároveň získate aj viac možností platenia a rýchle doručenie pokojne aj do 24 až 48 hodín. Kuriér vám Gaviscon prinesie až rovno k dverám a ak si vyberiete platbu vopred, napríklad cez internet banking alebo platobnou kartou online, nepotrebujete ani hotovosť.

Gaviscona

 • Pôsobenie na žalúdočnú kyselinu

Najčastejšie otázky

Je možné užívať Gaviscon aj dlhodobo? Obsahuje liek nejaké alergény? Tieto, ale aj mnohé ďalšie otázky, sa užívatelia pýtajú hlavne pred kúpou žuvacích tabliet alebo ešte pred začiatkom ich užívania. Nakoľko sa tieto dotazy týkajú hlavne praktických tém ohľadom užívania a účinkov, odpovieme na ne.

Toto sú tie, ktoré sa opakujú najčastejšie:

Ako dlho je možné žuvacie tabletky Gaviscon užívať?

Vzhľadom na obsah jednotlivých zložiek a mechanizmus ich účinku, nie je liek Gaviscon určený na dlhodobé dávkovanie, ale na riešenie akútnych problémov súvisiacich s gastroezofageálnym refluxom. Bez lekára nie je možné užívanie dlhšie, ako 7 dní.

Existujú nejaké interakcie medzi Gavisconom a inými liekmi?

Vzhľadom na možné riziko interakcií medzi účinnými látkami nie je možné vylúčiť, že by k niečomu takému mohlo prísť. To je aj dôvodom, prečo sa odporúča dodržiavať odstup 2 hodín pri kombinácii s inými liekmi a tiež aj konzultovať takúto kombináciu s lekárom.

Aká je maximálna denná dávka a hrozí predávkovanie liekom?

Maximálna denná dávka pre dospelých a pre dospievajúce deti vo veku nad 12 rokov je v počte 16 žuvacích tabliet denne. Pri predávkovaní liekom hrozí pocit nafúknutia. Hoci sú iné problémy a ťažkosti nepravdepodobné, poraďte sa v prípade predávkovania s lekárom.

Obsahujú žuvacie tablety nejaké alergény a problémové zložky?

Pokiaľ ide o štandardné a najviac rozšírené alergény, čiže lepok a cukor, Gaviscon je v tomto prípade bezproblémovým liekom. Obsahuje však fenylalanín a niektoré soli, takže ak máte fenylketonúriu alebo ochorenia obličiek či srdca, treba si dávať zvýšený pozor.

Skúsenosti so žuvacími tabletkami

Ako ukazujú skúsenosti, Gaviscon patrí medzi veľmi často využívané lieky určené na problémy so žalúdkom, refluxom a pálením záhy. Okrem chladivého efektu prináša rýchlu úľavu od najviditeľnejších príznakov, hlavne od pálenia záhy po jedle alebo počas tehotenstva a od porúch trávenia s tým súvisiacich.

Okrem toho sa žuvacie tabletky užívajú aj na liečbu iných príznakov spojených s refluxom, napríklad v prípade zápalu pažeráka, pri ťažkostiach s prehĺtaním, pri bolestivom prehĺtaní alebo pri napínaní na zvracanie.

Gaviscona

 • Pôsobenie na žalúdočnú kyselinu

Užívatelia kladne hodnotia a chvália jednoduché užívanie bez vedľajších účinkov, flexibilné dávkovanie, možnosť využitia pre širokú skupinu ľudí a aj možnosť výberu z dvoch balení. Pozitívom je aj dostupnosť bez predpisu, o uľahčuje kúpu. Užívanie je zas príjemné kvôli sladkej a mentolovej chuti.

Zhodnotenie

Gaviscon patrí medzi overené lieky pre problémy s refluxom, pálením záhy a s tým spojených príznakov a prejavov týkajúcich sa trávenia, pažeráka aj ústnej dutiny. Užívatelia po žuvacích tabletkách siahajú kvôli rýchlemu a viditeľnému účinku.

Tam ale ani zďaleka ich výhody nekončia:

 • liek je dostupný pre viaceré skupiny užívateľov
 • dávkovanie je možné flexibilne prispôsobiť
 • kúpa je bez predpisu, takže je možná aj cez internet
 • na výber máte dve veľkosti balenia lieku

Deti vo veku nad 12 rokov môžu užívať žuvacie tabletky Gaviscon tak, ako dospelí, v prípade menších detí je ale nutná konzultácia s lekárom. Liek môžu užívať aj ženy počas tehotenstva a dojčenia, pre istotu ale tiež až po lekárskej porade.

K obľúbenosti žuvacích tabliet prispievajú nielen uvedené výhody, ale aj dostupnosť. Značka Gaviscon je známa, takže tabletky si viete kúpiť takmer v každej väčšej lekárni. Najpohodlnejšie to však bude v niektorej z tých internetových, čo umožňuje aj voľný predaj lieku bez receptu. Ušetríte tak čas, energiu aj peniaze.

Gaviscona

 • Pôsobenie na žalúdočnú kyselinu

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.63

32 Hodnotení