Genitálne bradavice sú u žien aj mužov. Pomôže na ich odstránenie aj domáca liečba?

Genitálne bradavice sú u žien aj mužov. Pomôže na ich odstránenie aj domáca liečba?

Bradavice na genitáliách patria medzi pomerne vážne pohlavne a sexuálne prenosné ochorenie. Na rozdiel od bežných bradavíc na tele, táto forma ochorenia je oveľa vážnejšia a vyskytuje sa najčastejšie u mladých ľudí vo veku do 25 rokov práve na genitáliách.

Bradavice sa môžu objaviť na žaludi aj pyskoch pošvy, ale aj v okolí análneho otvoru, prípadne tiež na jazyku, závisí od toho, akým spôsobom pohlavného styku prišlo k nákaze a aký bol prenos. Objavujú sa tak u muža, ako aj u ženy. Aké sú prejavy, aká je možná liečba a dá sa kúpiť aj nejaký účinný krém bez predpisu? Všetko sa dozviete v ďalších riadkoch.

Čo sú genitálne bradavice, ako vznikajú a aké majú príznaky

Bradavice na genitáliách sú vírusové pohlavne prenosné ochorenie, za ktoré je zodpovedný ľudský papilomavírus označený ako HPV. Tento typ ochorenia spôsobujú konkrétne typy HPV 6, 11, 40, 42, 43, 51 a 52. V kožných bunkách sa rozmnožujú a spôsobujú infekciu.

Tá sa viditeľne prejavuje cez kožné alebo slizničné typy výrastkov, čiže práve spomínané bradavice. Možno ich nájsť v okolí genitálií alebo análneho otvoru, v prípade širšej infekcie sa môžu rozšíriť aj do okolitého prostredia. Prenos je hlavne priamym sexuálnym stykom, vo výnimočných prípadoch však môže byť aj nepriamo, napríklad sexuálnymi pomôckami.

Durex Classic

 • So silikónovou lubrikáciou a príjemnou vôňou
 • Bez zápachu po latexe
 • Easy On tvar

Durex Extra Safe

 • Extra bezpečné prezervatívy s hrubšou stenou
 • S dlhou exspiračnou dobou
 • Silnejšia lubrikácia

Terpan So Sexy

 • Kondóm pre ženy
 • Väčšia ochrana pred pohlavnými chorobami

Durex Real Feel

 • kondómy bez latexu
 • pre alergikov na latex

Mates SKYN

 • bezlatexové kondómy
 • tenšie a pružnejšie ako latexové
 • vhodné pre alergikov na latex

Ak ide o miesta výskytu a súvisiace prejavy, symptómy a problémy, sem patria:

 • typickým prejavom tejto vírusovej infekcie je pochopiteľne výskyt samotných bradavíc a to na genitáliách alebo v okolí análneho otvoru, prípadne aj v ústach
 • bradavice sú najskôr len ploché a ťažšie viditeľné, obvykle úplne na úvod majú formu belavých výrastkov z pokožky alebo sliznice, podľa toho, kde sa nachádzajú
 • neskôr prichádza k zmene farby, menia sa na šedo-hnedé alebo červenkasté škvrny, ktoré sú už viditeľnejšie a zväčšia z pôvodnej veľkosti špendlíkovej hlavičky
 • v pokročilom štádiu sú už veľké, povrch pripomína zvrásnený karfiol, majú aj viac centimetrov v priemere, môžu svrbieť a počas pohlavného styku spôsobovať bolesť

Od nakazenia sa po prvé príznaky je v prípade genitálnych bradavíc o niečo dlhšia inkubačná doba, ako v prípade tých bežných bradavíc. Obvykle je to aj niekoľko mesiacov, najčastejšie okolo 3, pričom v prípade klasických bradavíc na tele to môže byť aj polovica.

INKUBAČNÁ DOBA JE O NIEČO DLHŠIA

Od nakazenia sa po prvé príznaky je v prípade genitálnych bradavíc o niečo dlhšia inkubačná doba, ako v prípade tých bežných bradavíc. Obvykle je to aj niekoľko mesiacov, najčastejšie okolo 3, pričom v prípade klasických bradavíc na tele to môže byť aj len zopár týždňov.

Príčiny a kedy vznikajú genitálne bradavice

Čo sa týka príčin, tak bradavice na genitáliách sú dôsledkom nakazenia sa vírusom HPV. Okrem tejto pôvodnej príčiny však treba počítať aj s tým, že tu existujú viaceré vplyvy, napríklad niektoré rizikové faktory súvisiace s imunitou či spôsobom prenosu.

Toto sú najčastejšie situácie, kedy vznikajú genitálne bradavice:

HPV infekcia: Za vznikom genitálnych bradavíc je vírus HPV, ktorý patrí medzi tzv. papilomavírusy. Tie postihujú u človeka kožu, ale aj sliznice, v prípade genitálnych bradavíc hlavne sliznice pohlavných orgánov, pri vážnejšej infekcii aj blízke okolie.

Nechránený pohlavný styk: Čo sa týka rizikového faktoru, ktorý výrazne zvyšuje riziko prenosu infekcie a teda jej prepuknutia u vás, tak pozor si treba dať hlavne na nechránený pohlavný styk. Používanie kondómu sa ukazuje ako najlepšia prevencia.

Časté striedanie partnerov: Negatívnym vplyvom, ktorý môže tiež zvýšiť pravdepodobnosť nakazenia sa, je aj časté striedanie partnerov. Hoci prezervatívy sú účinnou prevenciou, nie sú úplne 100 % a preto treba rátať s tým, že pri častom striedaní nemusia pomôcť.

Ostatné rizikové faktory: Pokiaľ ide o ďalšie riziká, tak všeobecne u bradavíc platí, že jedným z faktorov vzniku viditeľnej infekcie je aj oslabená imunita. Špeciálne pre genitálne bradavice sú rizikom aj holenie genitálií a prenos sexuálnymi pomôckami.

Riešenie genitálnych bradavíc doma

Genitálne bradavice treba vždy riešiť spoločne s lekárom. Dôvodom je, že viacero liečiv, ktoré pomáhajú na tento typ infekcie, sú dostupné iba na lekársky predpis. To však zároveň nevylučuje aj niektoré režimové opatrenia či podpornú domácu liečbu.

V rámci nej sa odporúča využiť tieto možnosti a prostriedky:

Preventívne opatrenia

Základom je vždy prevencia a to platí aj v prípade genitálnych bradavíc. Medzi najlepšie opatrenia patria jednak používanie bariérovej antikoncepcie, ideálne mužského kondómu, ale aj obmedzenie príliš častého a náhodného striedania sexuálnych partnerov.

Podpora imunity

Rovnako dôležité je aj podporovať imunitu a prirodzenú obranyschopnosť organizmu a to platí hlavne pre bradavice všeobecne. Vírusy HPV sa totiž skôr prejaví vtedy, ak príde k zníženiu imunity, vtedy sa dostane infekcia do viditeľného štádia.

Eliminácia negatívnych vplyvov

Okrem pohlavnej prevencie a podpory imunity sa treba snažiť eliminovať aj iné negatívne vplyvy a faktory, hlavne všeobecného charakteru. To znamená obmedziť fajčenie a alkohol, ktoré škodia na imunitu, ale aj minimalizovať pôsobenie stresu.

Náplasti a prekrytia

Ak už sa u vás bradavice vyskytli, či už na genitáliách alebo aj niekde inde, je vhodné ich prekryť. Zakúpiť si môžete špecializované náplasti a prekrytia, ktoré môžu znížiť aj niektoré nepríjemné symptómy, napríklad škrabanie. Nezabránia ale prenosu.

Podporné prípravky

Čo sa týka voľne dostupných prípravkov s účinkom na bradavice, v lekárňach viete nájsť naozaj veľmi širokú paletu foriem aj typov. Najčastejšie sa jedná o lokálne typy prostriedkov a prípravkov, napríklad gély, krémy či roztoky s prírodným zložením.

Očkovanie do budúcnosti

Ak ide o prevenciu, tak jednou z najlepších možností je očkovanie a to proti vírusu HPV. K dispozícii sú očkovacie látky proti rôznym typom tohto vírusu, hlavne proti tým vysoko rizikovým. Očkovať sa môžu chlapci aj dievčatá ešte pred pubertou.

VYŠETRIŤ TREBA AJ PARTNEROV

Nakoľko genitálne bradavice sú nielen infekčné, ale aj vysoko nákazlivé ochorenie, hneď po preukázaní infekcie je potrebné skontrolovať a vyšetriť aj minulých sexuálnych partnerov. Je totiž veľmi pravdepodobné, že aj u nich sa budú bradavice vyskytovať.

Výživové doplnky a prípravky na genitálne bradavice

Pokiaľ ide o genitálne bradavice, na rozdiel od tých klasických sú možnosti pôsobenia na ne cez voľne dostupné prípravky značne obmedzené. Napriek tomu je možné si v lekárni zakúpiť niektoré produkty, ktoré majú podporný či doplnkový typ.

Čo sa týka ich výberu, k dispozícii sú:

Sortiment zahŕňa rôzne krémy, gély, roztoky, tyčinky alebo ceruzky, ktoré sa aplikujú priamo na postihnuté miesto, prípadne si viete kúpiť aj pomôcky na prekrytie

Bez ohľadu na to, pre čo sa rozhodnete, tak:

 • všetky tieto prípravky a produkty viete kúpiť bez predpisu od lekára
 • nemusíte sa obávať o vážnejšie riziká s vedľajšími účinkami a kontraindikáciami
 • produkty viete aj skombinovať, interakcie medzi nimi sú minimálne

Čo sa týka ich zloženia, najčastejšie sa využívajú prírodné látky, napríklad extrakt z lastovičníka väčšieho, borovicová živica alebo ricínový olej, čiže všetko látky, ktoré majú maximálne prirodzené pôsobenie. Pred použitím si však vždy treba preštudovať príbalový leták k danému produktu kvôli použitiu na genitálie.

Vyššie spomínané typy a formy produktov a prípravkov sú totiž primárne určené všeobecne na bradavice, niektoré sa teda svojou formou alebo zložením nemusia hodiť na aplikáciu na sliznice, čo je o niečo citlivejšie miesto použitia, ako koža.

Všetky spomínané druhy prípravkov a produktov majú zároveň len podporné využitie, nemôžu nahradiť odbornú liečbu bradavíc na genitáliách. Pôsobenie je však lokálne a v prípade prekrytia obzvlášť. Avšak ani rôzne náplasti alebo iné podoby prekrytia netreba považovať za preventívnu metódu voči prenosu bradavíc.

Durex Classic

 • So silikónovou lubrikáciou a príjemnou vôňou
 • Bez zápachu po latexe
 • Easy On tvar

Durex Extra Safe

 • Extra bezpečné prezervatívy s hrubšou stenou
 • S dlhou exspiračnou dobou
 • Silnejšia lubrikácia

Terpan So Sexy

 • Kondóm pre ženy
 • Väčšia ochrana pred pohlavnými chorobami

Durex Real Feel

 • kondómy bez latexu
 • pre alergikov na latex

Mates SKYN

 • bezlatexové kondómy
 • tenšie a pružnejšie ako latexové
 • vhodné pre alergikov na latex

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na genitálne bradavice

Bez ohľadu na to, akú formu prípravkov alebo produktov zvolíte, najlepší výber týchto produktov a prostriedkov nájdete v lekárňach. Nakoľko hovorím stále o voľne predajných, nemusíte mať na ich kúpu recept a ani nemusíte osobne ísť do kamennej lekárni.

Práve naopak, využiť môžete aj nákup cez internet v online lekárňach, ktorý:

 • je jednoduchší, vystačíte si s telefónom, ale použiť môžete aj počítač a tablet
 • prináša pohodlie, netreba nikam ísť, kuriér vám prípravky donesie domov
 • je výhodnejší, či už z hľadiska ceny prípravkov, alebo aj doručenia zdarma
 • umožňuje jednoduchšie a rýchlejšie porovnanie prípravkov na jednom mieste

Pochopiteľne, nie v každej lekárni nájdete najbohatší možný sortiment, hlavne skladom. Ak nechcete preto dlho čakať na objednávku, vyberte si pre nákup tie známejšie, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu a sú overené.

V týchto lekárňach získate nielen širší výber, ale aj lepší zákaznícky servis. Prejaví sa to viacerými možnosťami platby, vrátane platby platobnou kartou, rýchlejším doručením aj do 24 či 48 hodín, jednoduchším spôsobom nákupu bez registrácie, väčšou paletou zliav, akcií a benefitov a tiež možnosťou sledovania doručenia až priamo domov online.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.69

29 Hodnotení