Ghee maslo: Čo to je, zloženie, účinky, použitie na chudnutie, kde kúpiť a skladovanie

Ghee maslo: Čo to je, zloženie, účinky, použitie na chudnutie, kde kúpiť a skladovanie

Ghí maslo, nazývané aj prepustené maslo, je špecifický druh masla, ktorého výroba spočíva v oddelení netukových zložiek od tých tukových. Viete si ho pripraviť aj doma, ale jeho pozitívne účinky viete využiť aj v podobe už hotových produktov a prípravkov.

Využíva sa tiež v kozmetike v niektorých krémoch či mastiach na pokožku a pleť. Najlepšie pôsobenie ale má vo vnútri, či už ide o trávenie, cholesterol, ale napríklad aj chudnutie, kde ho viete použiť namiesto klasického masla. Pokiaľ vás zaujíma, kde sa dá Ghee maslo kúpiť, aké by malo byť skladovanie a na aké recepty ho použiť, čítajte ďalej.

Čo je Ghee maslo, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Ghí maslo je špeciálny druh tzv. čistého masla, ktoré má pôvod v Indii a je súčasťou kuchyne prakticky v celej Južnej Ázii a na Strednom východe. Maslo má zlaté zafarbenie, je zbavené vody a netukových zložiek, preto sa mu aj hovorí čistý mliečny tuk. Nazýva sa tiež niekedy aj prepustené maslom, pričom zároveň neobsahuje laktózu a ani kazeín.

Čo sa týka látok, ktoré sa v ňom nachádzajú, Ghee maslo je veľmi dobrým zdrojom vitamínov C a E, minerálov sodík, draslík, vápnik, fosfor, horčík a železo, rôznych antioxidantov či kyseliny maslovej. Má lahodnú chuť, krémovú konzistenciu a jemnú arómu.

BIO Ghí 760 ml

 • Vplyv na cholesterol, cievy a srdce
 • Podpora tráviacej sústavy a chudnutia
 • Pôsobenie na pokožku a vlasy

Organic Way Bio Ghí 720ml

 • vyrobené z čistého kravského mlieka
 • Má oveľa vyšší bod prepaľovania (200–250 °C) a vydrží dlhšie mimo chladničku

Ghí 200 ml

 • Vplyv na cholesterol, cievy a srdce
 • Podpora tráviacej sústavy a chudnutia
 • Pôsobenie na pokožku a vlasy

Viaceré z týchto látok sú pre telo dôležité a ich nedostatok môže znamenať:

Zvýšenie cholesterolu: Mnohé látky obsiahnuté v Ghí masle majú vplyv na hladinu cholesterolu a vedia ho znížiť, ich nedostatok spôsobí opak.

Celkové zhoršenie trávenia: Ďalšou oblasťou je fungovanie trávenia, látky obsiahnuté v masle pomáhajú totiž na tvorbu žalúdočných štiav aj zdravie čriev.

Zníženie vitality a energie: Látky nachádzajúce sa v masle majú tiež vplyv na energetický metabolizmus, ich nedostatok môže znamenať zníženie výkonnosti.

Hoci Ghee maslo môžu konzumovať a používať všetci, najviac sa hodí:

 • pre ľudí, čo chcú podporiť zdravé chudnutie a rýchly metabolizmus
 • športovcom a aktívnym ľuďom hľadajúcim ideálny zdroj energie
 • mužom aj ženám, ktorí chcú zlepšiť stav svojej pokožky či pôsobiť na jej problémy
 • všetkým, ktorí chcú zlepšiť stav svojho organizmu a detoxikovať telo

HROZIA AJ VEDĽAJŠIE ÚČINKY?

Dobrou správou v prípade Ghí masla je, že neobsahuje žiadne známe alergény alebo látky, ktoré by mohli vyvolať nežiaduce či vedľajšie účinky. Aj z tohto dôvodu je možné jeho použitie a konzumácia pri dodržiavaní dávkovania bez akýchkoľvek problémov.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Ghee masla

Ghee maslo sa dá zakúpiť v jednej jedinej forme a to v podobe tuhého masla. Bez ohľadu na to, po ktorom výrobcovi alebo type siahnete, ide práve o túto jednu jedinú formu. Dobrou správou však je, že maslo viete použiť rozmanitým spôsobom.

Môže ísť tak o vnútorné ako aj o vonkajšie použitie:

Tuhé maslo: Ghí maslo viete použiť v jeho tuhej forme, ktorá je zbavená vody aj mliečnej sušiny. Ak sa dá, siahnite po tých druhoch a prípravkoch, ktoré sú bio kvalite pôvodu, čo znamená, že neboli použité žiadne pesticídy či priemyselné hnojivá.

Použitie masla je možné v tejto podobe vnútorne aj navonok. Pri vnútornom používaní ide o bežné využitie v rámci studenej aj teplej kuchyni, maslo je ideálne aj na vyprážanie. Plusom je, že neobsahuje lepok a ani mliečnu bielkovinu laktózu.

Čo sa týka vonkajšieho použitia, to je možné v domácich krémoch či maskách na pokožku a pleť, napríklad za účelom pôsobenia na niektoré kožné problémy a ochorenia. Ak siahnete po hotových prípravkoch, môžete nájsť aj ochutené Ghee maslo.

Ak ide o dávkovanie, držte sa predovšetkým týchto zásad:

 • pri použití v kuchyni je dávkovanie zhodné s dávkovaním bežného masla
 • vďaka tepelnej odolnosti až do 250 °C je maslo ideálne na vyprážanie
 • pri použití navonok ho nechajte najskôr trocha rozpustiť pri izbovej teplote
 • ak budete maslo konzumovať denne, dajte si raz za mesiac prestávku

Účinky a na čo Ghee maslo pomáha

Vďaka veľmi zaujímavému zloženiu jednotlivých účinných látok vám Ghí maslo ponúka pozitívne vplyvy na zdravie vo viacerých oblastiach. Jednak ide o pôsobenie vo vnútri organizmu, ale viaceré z týchto látok pomáhajú aj navonok na pokožku.

Toto sú oblasti a účinky, kde Ghí maslo pôsobí najlepšie:

Vplyv na cholesterol, cievy a srdce

Ghee maslo viete využiť na podporu zdravia a stavu kardiovaskulárneho systému. Preventívne podporuje fungovanie ciev, znižuje riziko niektorých ochorení srdca a má pozitívny vplyv na zníženie cholesterolu. Látky v ňom obsiahnuté zlepšujú tiež krvný obeh.

Podpora tráviacej sústavy a chudnutia

Druhou oblasťou, kde maslo pomáha, je chudnutie, nakoľko zlepšuje spaľovanie tukov a celkovo metabolizmus. Podporuje aj trávenie, žalúdok, žlčník, zdravie čriev pri zápaloch a ich prečistenie, detoxikáciu tela, chráni pečeň a stimuluje trávenie.

Ochrana pred oxidačným stresom

Vďaka veľmi vysokému obsahu vitamínu E, ale aj iných látok z kategórie antioxidantov, pomáha Ghí maslo aj proti oxidačnému stresu a pôsobeniu voľných radikálov. Výsledkom je spomalenie predčasného starnutia a celkové omladenie organizmu.

Vplyv na vitalitu a energiu

Ghí maslo je veľmi dobré na podporu a ochranu nervového systému, posilňuje mozog a jeho funkcie, zlepšuje pamäť a dodáva telu energiu, čím bojuje proti únave. Zvyšuje tak fyzickú ako aj psychickú vitalitu, pomáha na neurologické bolesti aj migrénu.

Pôsobenie na pokožku a vlasy

Pokiaľ ide o vplyv na kožu, maslo pomáha na omladenie pokožky a to vďaka antioxidantom. Vyživuje kožu a pleť a viete ho využiť aj pri popáleninách, zápaloch kože, po uštipnutí a bodnutí hmyzom či vyrážky. Pomáha aj proti suchým vlasom.

Ďalšie účinky a vplyvy

Okrem vyššie spomínaných oblastí pôsobenia vám môže Ghí maslo pomôcť aj na zápaly kĺbov, podporu prirodzenej obranyschopnosti, má antivírusové účinky, zlepšuje inzulínovú rezistenciu, má protinádorové účinky a pomáha na zuby a kosti.

ROZMANITÉ POUŽITIE V KUCHYNI

Ak ide o použitie v kuchyni, Ghee maslo viete využiť na pečenie aj smaženie a to bez rizika prihárania, samozrejmosťou je použitie na varenie a dusenie. Maslo viete pridať do polievok, omáčok, nátierok, sladkých múčnikov alebo len tak na hrianku s cesnakom.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Ghee maslom

Pokiaľ ide o praktické otázky súvisiace s použitím či využívaním Ghí masla, viaceré internetové fóra a diskusie obsahujú práve takéto témy od užívateľov. Tí sa zaujímajú napríklad o možnosť používania masla v tehotenstve, o možné zdravotné riziká alebo o niektoré otázky súvisiace so skladovaním masla.

Medzi najdôležitejšie dotazy, ktoré sa tu často opakujú, patria:

Ako dlho a ako často je optimálne toto maslo používať?

Ghí maslo je určené ako alternatíva k štandardnému maslu, takže ho viete využívať v kuchyni presne tak, ako ktorékoľvek iné maslo. Pokiaľ ide o jeho použitie navonok na kožu, viete ho využívať aj na dennej báze. Raz sa mesiac si ale dajte týždňovú prestávku.

Môže sa Ghee maslo používať v tehotenstve a počas dojčenia?

Áno, pokiaľ vám to lekár výslovne nezakázal, alebo ak sa u vás počas používania masla neobjavili nejaké vedľajšie či nežiaduce účinky. Vzhľadom na to, že má veľa vitamínov, minerálov a stráviteľných mastných kyselín je dobrým zdrojom živín aj energie.

Hrozia nejaké alergické reakcie alebo precitlivenosť na maslo?

Na rozdiel od klasického masla je Ghí maslo určené aj pre ľudí s alergiou na laktózu, mlieko či kazeín. V rámci procesu prepustenia sa z masla odstránia aj iné látky spôsobujúce tráviace problémy, žihľavku či opuchy, takže riziko precitlivenej reakcie je minimálne.

Aké sú podmienky pre uchovanie a skladovanie Ghí masla?

Ghee maslo je z hľadiska podmienok uchovania pomerne nenáročné. Skladovať ho treba na tmavom a chladnom mieste, ideálne pri teplote do 20 °C, vtedy nie je potrebné ho mať v chladničke. V uzavretej nádobe by vám malo vydržať 6 až 12 mesiacov.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Ghee maslo

Ghí maslo viete nájsť v pomerne širokej ponuke rozličných značiek a veľkostí balenia, od 200 ml až po 1000 ml, podľa toho, ako intenzívne ho plánujete používať. K dispozícii je iba v jednej forme tuhého skupenstva a obvykle v sklenenom obale.

Pokiaľ ide o vlastnosti tohto masla, bez ohľadu na značku platí, že:

Ghee maslo neobsahuje laktózu, viete ho použiť bežne v kuchyni, ale napríklad aj navonok, je určené pre dospelých aj pre deti a pri skladovaní ho nemusíte chladiť

Pre užívateľov ponúkajú všetky produkty s Ghí maslom tieto výhody:

 • bezproblémové používanie, vďaka zloženiu minimálne vedľajšie účinky
 • jednoduché zakúpenie, ide o voľne predajný a voľne dostupný produkt
 • možnosť variabilného použitia v kuchyni a to tak v studenej ako aj teplej

Pri výbere Ghee masla máte k dispozícii pomerne širokú paletu a to tak s ohľadom na značky a veľkosti balenia, ako aj typy masla podľa zloženia. Okrem čistého 100 % Ghí masla si totiž viete vybrať aj produkty, kde maslo obsahuje niektoré príchute či prísade, napríklad s pridaním sušeného koreňa kurkumy v pomere 1 % k 99 % samotného masla.

Zaujímavou kombináciou je aj spojenie dvoch druhov tukov a to Ghí masla a kokosového oleja, čo býva štandardne v pomere 50 % ku 50 %. Vďaka takejto kombinácii je maslo ešte viac odolnejšie voči prepaľovaniu, má lahodnejšiu chuť a krajšiu vôňu.

Po kúpe nie je nevyhnutné Ghí maslo uložiť do chladničky, ak tak ale spravíte, môžete predĺžiť dobu jeho spotreby aj o niekoľko mesiacov. Vždy si pred otvorením a použitím prečítajte príbalovú informáciu, kde nájdete konkrétne inštrukcie ohľadom skladovania, ako aj odporúčania pre dávkovanie. Užívanie v kuchyni je zvyčajne bezproblémové.

BIO Ghí 760 ml

 • Vplyv na cholesterol, cievy a srdce
 • Podpora tráviacej sústavy a chudnutia
 • Pôsobenie na pokožku a vlasy

Organic Way Bio Ghí 720ml

 • vyrobené z čistého kravského mlieka
 • Má oveľa vyšší bod prepaľovania (200–250 °C) a vydrží dlhšie mimo chladničku

Ghí 200 ml

 • Vplyv na cholesterol, cievy a srdce
 • Podpora tráviacej sústavy a chudnutia
 • Pôsobenie na pokožku a vlasy

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Ghee maslo

Hoci je možné Ghí maslo zakúpiť aj v niektorých obchodoch s bio potravinami alebo v eshopoch so zdravou výživou, prípadne si ho viete spraviť aj doma, najlepšie spravíte, ak si ho nakúpite v lekárni. Nemusí to byť pritom osobný nákup v tej kamennej.

Využiť môžete pohodlnejší, jednoduchší a rýchlejší online nákup:

 • internetové lekárne majú lepšie ceny za prípravky aj výhodné doručenie
 • ušetríte aj čas, nájdete tu väčší výber značiek a balení a to priamo skladom
 • nemusíte nikam chodiť, nákup aj doručenie vybavíte priamo z domu
 • viete si cez internet všetky produkty porovnať z pohodlia obývačky

Nákup v online lekárni je podobný objednávke v bežnom eshope, ide o vec zopár minút, ktorú vyriešite cez počítač aj mobil. Stačí len vložiť do online košíka prípravky, ktoré chcete kúpiť, vyplniť svoje údaje, zvoliť spôsob platby a doručenia a objednávku odoslať.

V prípade, ak sa rozhodnete pre nákup v niektorej z väčších online lekární, budete mať k dispozícii väčší sortiment skladom a zároveň aj viac možností platby, napríklad cez internet banking aj platobnou kartou. Známejšie lekárne majú aj rýchlejšiu dopravu, viac zliav a akcií a niektoré aj možnosť osobného odberu na pobočke.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.58

38 Hodnotení