Heparoid Léčiva: Krém na kŕčové žily, zápal žíl, na jazvy a krvné výrony bez receptu

Heparoid Léčiva: Krém na kŕčové žily, zápal žíl, na jazvy a krvné výrony bez receptu
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Ak vás trápia kŕčové žily, pravdepodobne už viete, že sa nedajú vyliečiť, iba odstrániť, či už chirurgicky, laserom, sklerotizáciou alebo rádiofrekvenciou. Avšak, existujú lieky, ktoré dokážu zabrániť zhoršeniu ich stavu a zároveň zmierniť ich nepríjemné príznaky. K nim patrí aj krém Heparoid Léčiva. Na čo sa používa? Je vhodný iba na varixy?

Krém je užitočným pomocníkom nielen pri problémoch s kŕčovými žilami, ale tiež pri zápaloch a opuchoch, ktoré sa bežne vyskytujú po úrazoch. Aká je jeho presná indikácia? Kto ho môže, respektíve nemôže používať? Toto všetko a oveľa viac vám prezradí naša recenzia.

Výrobca a pôvod

Výrobu aj distribúciu lieku má na starosti farmaceutická spoločnosť Zentiva. Jej portfólio zahŕňajú generiká v terapeutickej oblasti centrálneho nervového systému, kardiovaskulárnych a respiračných ochorení. Špecializuje sa aj na protizápalové lieky a lieky proti bolesti, na poruchy krvi, gastrointestinálneho traktu, metabolické poruchy a iné.

Zentiva začala prvýkrát vyrábať lieky v Prahe. V súčasnosti je aktívna na 25 trhoch, pričom dominantné postavenie má v Českej republike, Slovenskej republike a Rumunsku. Veľmi dobrú trhovú výkonnosť však dosahuje aj v západnej Európe.

Zloženie, účinné látky

Heparoid Léčiva patrí do farmakoterapeutickej skupiny vazoprotektív, liekov na antivarikóznu liečbu. Je to vďaka účinnej látke heparinoid, ktorú obsahuje. V 1 g dermálneho krému sa nachádzajú 2 mg, 100 IU, tohto liečiva.

Komplexné zloženie lieku vrátane doplnkových zložiek:

 • Heparinoid: Je sulfónovaná vysokomolekulárna látka s antikoagulačnou a lipolytickou aktivitou danou aktiváciou lipoproteínovej lipázy, ktorá od lipoproteínov odštepuje mastné kyseliny. Na organizmus, respektíve na postihnuté miesto na tele vykazuje niekoľko účinkov.

V mieste úrazového pomliaždenia alebo v mieste zápalu znižuje zrážanlivosť krvi, urýchľuje vstrebávanie krvných výronov, znižuje tvorbu opuchov, v tomto prípade konkrétne zmierňuje pocit napätia a tlmí bolesť. Jej pôsobenie je tiež protizápalové.

Čo sa týka absorpcie liečiva, údaje o nej dosahujú interindividuálne rozdiely. Napríklad, vyšší antikoagulačný účinok je iba v oblasti, kde sa heparinoid aplikoval. Ak sa nanáša na väčšie plochy kože, s trojnásobnou a vyššou koncentráciou sa zistilo predĺženie krvnej zrážanlivosti.

Predklinické údaje o bezpečnosti lieku nie sú k dispozícii, tá je však overená dlhodobým klinickým používaním. Látky ako heparinoid a heparín sa totiž bežne používajú pri povrchových tromboflebitídach, zápalom zmenených kŕčových žilách i poúrazových stavoch.

 • Pomocné zložky: Tekutý parafín, tuhý parafín, cetylalkohol a stearylalkohol, kyselina stearová, biely vosk, monoglyceridy nasýtených vyšších mastných kyselín, etoxylované akoholy, trolamín, propylénglykol, metylparabén, propylparabén a čistená voda.

Dávkovanie a používanie

Pri užívaní lieku sa vždy riaďte pokynmi lekára. V prípade, že sa tak nestalo, dodržiavajte dávkovaciu schému, ktorú uvádza príbalový leták tohto voľne predajného lieku. Je rovnaká u detí od dojčenského veku aj dospelých a jej znenie je nasledovné.

Používanie lieku je pri ochoreniach žíl iba súčasťou komplexnej liečby, preto sa o dĺžke jeho používania poraďte s lekárom. Krém sa pri týchto ochoreniach zvyčajne nanáša počas jedného až dvoch týždňov. Čo sa týka poranení, ak pri nich neustúpia ťažkosti ani 3 dni po aplikácii Heparoid Léčiva, vyhľadajte lekára.

Uchovanie a skladovanie

Pokiaľ ide o skladovanie a uchovávanie lieku, nevyžaduje si žiadne špeciálne opatrenia. Kvôli správnej účinnosti treba dodržiavať iba základné zásady. Sem patria napríklad skladovanie prípravku v pôvodnom obale a mimo dohľadu a dosahu detí.

Okrem toho dodržiavajte aj nasledovné pravidlá:

 • krém chráňte pred mrazom a slnečným žiarením
 • skladujte ho pri teplote v rozmedzí od 15 do 25º C
 • liek používajte len do doby exspirácie vyznačenej na obale
 • nelikvidujte ho v odpade, vráťte ho do lekárne

Heparoid Léčiva

 • Na zápaly žíl
 • Na jazvy, šľachy a iné

Účinky, indikácie a použitie

Heparoid Léčiva sa používa na miestnu liečbu povrchových zápalov žíl sprevádzaných tvorbou krvných zrazenín, na zápal žíl, ktorý sa postupne objavuje na rôznych miestach žily, zápal okolia žily pri vrede predkolenia, zväzivovatenie kože pri chronickej žilovej nedostatočnosti, na čerstvé hypertrofické a keloidné jazvy, miestne komplikácie po skleroterapii, na zápal šliach a puzdier, poúrazové krvné výrony, pomliaždeniny, podvrtnutia.

Oblasti pôsobenia lieku a jeho účinky:

Na zápaly žíl

Zápaly žíl a všeobecne problémy s kŕčovými žilami nevyrieši užívanie liekov. Sú potrebné i takzvané režimové opatrenia, napríklad v podobe pravidelného pohybu, striedania teplej a studenej sprchy, nosenia kompresívnych pančúch, vhodnej stravy, dostatočnom príjme tekutín, v žilovej gymnastike a podobne.

Rovnako však tieto činnosti zvyčajne nestačia na odstránenie zápalov či zmiernenie ďalších príznakov. Heparinoid má antikoagulačné účinky, to znamená, že v mieste zápalu znižuje zrážanlivosť krvi. Tvorba opuchov je znížená, pôsobenie lieku je zároveň protizápalové.

Na jazvy, šľachy a iné

Účinná látka tiež urýchľuje vstrebávanie krvných výronov, čo je v kombinácii s vplyvom na prietokové vlastnosti krvi a zmierňovanie opuchov vhodná kombinácia na liečbu pomliaždenín, podvrtnutí mäkkých častí po úrazoch, výronov. Požadované účinky sa dostavia aj pri zápaloch šliach a ich puzdier.

Ak sa objavia miestne komplikácie po aplikácii sklerotizačného roztoku do kŕčových žíl a metličiek, heparinoid pomôže s ich odstránením. Pomocnú ruku podá aj vtedy, ak bojujete s čerstvými jazvami, vystupujúcimi nad úroveň okolitej kože či šíriacimi sa za hranice rany.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Tak ako v prípade iných liekov, používanie dermálneho krému Heparoid Léčiva môžu sprevádzať niektoré nežiaduce účinky. Neprejavia sa však u každého. Liek je veľmi dobre znášaný, preto sa zvyčajne vyskytujú iba u citlivých  pacientov.

Medzi tieto vedľajšie účinky patria:

 • pálenie a svrbenie kože
 • začervenanie kože a vyrážka
 • výsev drobných pupienkov

Kontraindikácie a možné interakcie

Nepoužívajte krém, ak ste alergickí na heparinoid alebo ktorúkoľvek zložku lieku. Tiež vtedy, ak trpíte poruchami krvnej zrážavosti. Medzi ne patria krvácavé stavy, rôzne formy bodkovitého krvácania do kože, slizníc alebo kĺbov, ďalej nedostatok krvných doštičiek, hemofília a rôzne stavy s tendenciou ku krvácaniu.

Pozornosť venujte aj týmto upozorneniam:

 • liek sa nesmie nanášať na porušený povrch kože, otvorené rany, na sliznice a do očí, je potrebné vyhnúť sa aplikácii krému na veľké plochy tela
 • dermálny krém sa nemôže súčasne používať s niektorými liekmi na miestne použitie, preto bez súhlasu lekára lieky nekombinujte a konzultujte s ním ich súbežné užívanie
 • v tehotenstve a počas dojčenia sa liek môže používať iba sú súhlasom lekára, aj to iba krátkodobo, na malé plochy kože a nikdy nie v poslednom trimestri gravidity
 • liek neovplyvňuje činnosti vyžadujúce zvýšenú pozornosť, koordináciu pohybov a rýchle rozhodovanie, čiže ani schopnosť viesť motorové vozidlá

Balenie a cena

Tubu s obsahom dermálneho krému s heparinoidom má výrobca registrovanú iba v jednom veľkostnom balení. Nachádza sa v nej 30 g tohto prípravku na kožu. Ide o množstvo, ktoré môže a nemusí byť postačujúce na preliečenie zdravotných ťažkostí. Zvyčajne je ale nutné zakúpiť si viac ako jedno balenie.

Porovnanie jeho cien podľa lekární:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Cena za Heparoid Léčiva nie je vysoká, v kategórii liekov s rovnakou indikáciou nájdete aj niekoľkonásobne drahšie produkty. Pravdou zostáva, že kvantita lieku je menšia, a tak budete pravdepodobne musieť platiť za dve balenia. Napriek tomu je liek z pohľadu mnohých stále výhodný.

Kde kúpiť

Na jeho kúpu nepotrebujete lekársky predpis, no nájdete ho iba v lekárni. Vďaka jednoduchej objednávke cez niektorú z internetových lekární vám môže byť doručený priamo domov. Navyše, ceny si dokážete rýchlo a jednoducho porovnať prostredníctvom nákupných portálov a ihneď zistíte, v ktorej online lekárni sa oplatí najviac.

Uprednostnite tie lekárne, ktoré sú overené a vyznačujú sa veľkou spokojnosťou zákazníkov. Ponúkajú nielen kvalitné služby a bezpečný nákup, ale aj detailný popis produktov, o ktoré má zákazník záujem a hodnotenia liekov od zákazníkov.

Online objednávka, doprava a doručenie

Chcete si kúpiť Heparoid Léčiva online, no nemáte s tým dostatok skúseností? Celý proces prebieha veľmi podobne ako pri bežných nákupoch cez internet. Objednávka je automaticky generovaná a ide o záležitosť zopár kliknutí.

Jej priebeh je štandardne nasledovný:

 • Dermálny gél vložíte do online košíka
 • Následne zadáte svoje údaje vrátane adresy
 • Vyberiete si spôsob platby a zvolíte typ dopravy
 • Objednávku na záver skontrolujete a potvrdíte

Ak ide o platbu vopred, väčšina lekární umožňuje zaplatiť bankovým prevodom, prípadne platobnou kartou cez internet. Pri nákupe na dobierku majú niektoré kuriérske spoločnosti na výber nielen platenie v hotovosti. Čo sa doručenia týka, to v rámci pracovných dní prebieha od 24 do 48 hodín, v závislosti od vytvorenia objednávky a naskladnenia lieku.

Heparoid Léčiva

 • Na zápaly žíl
 • Na jazvy, šľachy a iné

Najčastejšie otázky

Možno pre vás Heparoid Léčiva nie je veľkou neznámou a pravdepodobne vám jeho prvá časť názvu už niekedy zarezonovala v ušiach. Ak by ste sa o ňom chceli dozvedieť viac, pripravili sme prehľad ďalších informácií o tomto lieku, ktoré sú súhrnom často kladených otázok súvisiacich s jeho používaním v praxi.

Toto sú tie najčastejšie:

Ktoré lieky sa nesmú s Heparoid Léčiva kombinovať?

Dermálny krém sa nesmie kombinovať s niektorými liekmi na miestne použitie, ktoré obsahujú tetracyklín, druh antibiotika, ďalej hydrokortizón, čo je kortikosteroidová protizápalová látka alebo kyselinu salicylovú, ktorá sa používa na zmäkčenie vrchnej vrstvy pokožky. Ideálne bude, ak sa v prípade užívania akýchkoľvek iných liekov obrátite na lekára.

Čo hrozí ľuďom so zvýšenou precitlivenosťou?

Liek obsahuje propylénglykol, ktorý môže vyvolať podráždenie pokožky. Lokálne kožné reakcie, ako na príklad kontaktná dermatitída, môže byť spôsobená cetylalkoholom a stearylalkoholom. Za vznik alergických reakcií, niekedy i oneskorených, môže metylparabén a propylparabén.

Je vhodný aj na kruhy pod očami?

Nie. Vzhľadom na zvýšené riziko miestnych kožných reakcií kvôli niektorým uvedeným látkam a tiež tomu, že očné okolie je obzvlášť citlivé, neodporúčame nanášať krém na danú oblasť. V internetových diskusiách sa môžete stretnúť aj s opačnými názormi a s tým, že im liek esteticky pomohol, avšak treba rozlišovať i účinné látky heparinoid alebo heparín.

Pomáha aj na akné alebo na hemoroidy?

Heparoid Léčiva nie je indikovaný na uvedené problémy. Na akné ako také neúčinkuje, je však pravdou, že na jazvy sa používa a tie pri ňom často vznikajú. Tvár je ale citlivejšia, preto odporúčame zvoliť iné prípravky na akné. Podobne je to aj pri hemoroidoch. Existujú lieky na predpis i bez receptu určené priamo na vonkajšie alebo vnútorné hemoroidy.

Použiť radšej Heparoid alebo Lioton?

Heparoid Léčiva obsahuje liečivo heparinoid, Lioton gel zase liečivo sodnú soľ heparínu. Tieto látky sú navzájom v pomere 100 IU : 1000 IU na 1 g, avšak nejde o totožné zložky. Je potrebné uvedomiť si, že aj keď je určenie lieku často podobné, mechanizmus účinkov sa môže líšiť, aj keď mierne. Výber závisí od presnej indikácie lieku a možných kontraindikácií.

Skúsenosti s krémom

Nie vždy sú skúsenosti s liekmi natoľko pozitívne ako v tomto prípade. Ľudia vyjadrujú jednoznačnú spokojnosť s krémom, chvália si jeho účinnosť, rýchle hojenie, či už modrín, športových zranení, operačných zákrokov. Pacienti ho považujú za overený výrobok v rámci všetkých zdravotných ťažkostí, na ktoré je určený.

Viacerí užívatelia ho označili za klasiku, ktorá nesmie chýbať v domácej lekárničke, predovšetkým pri poúrazových výronoch. Ďalší zase uviedli, že pri pravidelnom používaní žilky miznú a takmer vôbec ich nie je vidieť.

Heparoid Léčiva

 • Na zápaly žíl
 • Na jazvy, šľachy a iné

V hodnoteniach je vyzdvihnutý pomer ceny a kvality, mnohí zákazníci ho odporúčajú na základe dlhoročného používania bez vedľajších účinkov. Pre niektorých predstavuje pomocníka aj pri unavených opuchnutých nohách. Mínusom lieku je vraj iba absencia väčšieho balenia.

Zhodnotenie

Heparoid Léčiva je často vyhľadávaným, obľúbeným a overeným liekom, ktorý pomáha na kŕčové žily, čerstvé jazvy, zápaly žíl i šliach, opuchy, pomliaždeniny po úrazoch či na modriny. Ak vás trápi niektorý z uvedených zdravotných problémov, určite bude dobrou voľbou.

Výhody z nášho pohľadu:

 • širšie spektrum účinkov krému
 • možnosť použitia od dojčenského veku
 • dostupnosť bez lekárskeho predpisu
 • minimum vedľajších účinkov

Plusom je i jednoduchá aplikácia s rýchlym účinkom priamo v postihnutom mieste, ako aj malá miera kontraindikácií. Vzhľadom na koncentráciu liečiva a jeho minimálne vstrebávanie nie sú pravdepodobné ani žiadne systémové účinky.

Ak sa Heparoid Léčiva rozhodnete používať ako súčasť komplexnej liečby pri ochoreniach žíl alebo ako samostatnú liečbu pri poúrazových stavoch či operáciách, jeho kúpou v internetovej lekárni môžete ušetriť nielen peniaze, ale aj čas a energiu.

Heparoid Léčiva

 • Na zápaly žíl
 • Na jazvy, šľachy a iné

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.00

6 Hodnotení