Hľadáte overené domáce recepty na bolesť hrdla? Tieto zaberajú u dospelých aj u detí

Hľadáte overené domáce recepty na bolesť hrdla? Tieto zaberajú u dospelých aj u detí

Pociťujete škriabanie v krku, ťažšie sa vám prehĺta, máte bolesti hrdla? Ide o typické problémy sezónneho charakteru, ktoré nemusia mať závažný priebeh, no ak ich podceníte, môže sa dostaviť zápal hltanu či hrtanu a v tom prípade je priebeh ťažší.

To je aj dôvod, prečo by ste mali venovať bolesti v hrdle viac pozornosti práve doma. Pochopiteľne, žiadna domáca liečba či recepty nemôžu nahradiť odbornú lekársku liečbu, na druhú stranu, v úvodnej fáze alebo pri ľahšom priebehu ide o vhodnú podporu. Chcete vedieť, ktoré domáce recepty sú najlepšie? Čítajte ďalej, dozviete sa.

Čo je bolesť hrdla a prečo je dôležité jej zmiernenie

Bolesť v krku je označenie podráždenia sliznice v hrdle, konkrétne najčastejšie v hltane alebo hrtane. To býva spôsobené buď neinfekčnými príčinami, môže ísť napríklad o alergiu, alebo častejšie vírusovou či bakteriálnou infekciou postihujúcou dýchacie cesty.

Bolesti hrdla sa objavujú ako typický príznak a prejav zápalov horných dýchacích ciest či chrípky a to tak u detí, ako aj u dospelých. Okrem toho, že sa jedná o veľmi nepríjemný symptóm, jeho ignorovanie môže znamenať vznik komplikácií a v podobe rozšírenia zápalu napríklad aj na mandle, do ústnej dutiny alebo do priedušiek a pľúc.

Oroforte menthol

 • Pôsobenie na zápaly ústnej dutiny a hrdla a ich príznaky

Strepsils PLUS SPRAY

 • Pôsobenie v ústnej dutine
 • Vplyv v hrdle a v krku
 • Ďalšie využitie antibakteriálnych a antiseptických účinkov

Septofort

 • Na zápaly a infekcie
 • Na bolesť a škriabanie
 • Na dezinfekciu a po zákrokoch

Strepsils PLUS

 • Na zapálené hrdlo a zachrípnutie
 • Na zapálené ďasná a afty
 • Na ústny soor

Orofar

 • Bolesti hrdla z prechladnutia
 • Zápaly hrdla a hrtanu
 • Na afty a zapálené ložiská ústnej dutiny

Zároveň treba rátať s tým, že pridružiť sa môžu aj ďalšie symptómy:

 • pôvodne býva bolesť hrdla len mierna, no ak sa ignoruje a nerieši, jemné pobolievanie sa obvykle zhoršuje a výsledkom je dlhodobá a intenzívna bolesť
 • typické je tiež škriabanie v hrdle, čo je dôsledkom podráždenia sliznice, nastať môžu aj problémy s prehĺtaním, ktoré býva neskôr sprevádzané bolesťou
 • pokiaľ sa infekcia z hrdla rozšíri ďalej, obvykle sa pridruží nádcha, čiže plný nos a výtok z neho, rovnako tak sa objavuje kašeľ, dráždivý aj produktívny
 • v prípade, že je za bolesťou v hrdle nejaká alergia alebo precitlivenosť, individuálne možno pozorovať aj ďalšie alergické príznaky v očiach a v nose

IDE HLAVNE O SEZÓNNY PROBLÉM

Bolesti v hrdle sa objavujú predovšetkým v zimnom období, prípadne tesne pred a tesne po zime, kedy dochádza k častejším výkyvom teplôt alebo k výraznej suchosti vzduchu, čo spôsobí podráždenie hrdla. Výnimkou sú alergie, tie môžu byť celoročné.

Domáce recepty na bolesť hrdla a jej zmiernenie

Ako vidno, bolesť hrdla by ste nemali podceniť, nakoľko súvisiace komplikácie či vyvolávajúce príčiny môžu neskôr spôsobiť vážnejšie zápaly a infekcie dýchacích ciest. Ak chcete začať riešiť problém už doma, máte viacero možností.

Domáca liečba by mala zahŕňať nasledovné recepty:

Opatrenia v interiéri: Bolesť hrdla býva veľmi často spojená s podráždením sliznice v hrtane alebo hltane a s tým môže súvisieť aj nadmerná suchosť vzduchu. V prvom rade preto treba dobre a často vetrať miestnosť, kde budete, hlavne v zime, práve vtedy dochádza k zníženiu vlhkosti.

Výsledkom totiž je, že vzduch v miestnosti je suchý a to môže ešte viac dráždiť sliznicu hrdla. Vetranie musí byť nárazové, krátke a zároveň pravidelné. Ak to nepomôže, odporúča sa skúsiť cielené zvlhčovanie vzduchu pomocou zvlhčovača. Znížte tiež teplotu vykurovania, v spálni stačí aj 18 °C.

Teplé nápoje a čaje: Priamo na bolesť hrdla sa vyplatí piť čaje, ktoré môžu jednak lokálne zmierniť podráždenie a zápal sliznice, zároveň môžu povzbudiť prirodzenú imunitu a tým pádom zlepšiť priebeh infekcie. Na výber máte viacero možností, či už pôjde o bylinky, koreniny alebo zeleninu.

Najviac využívané sú cesnakový, cibuľový a škoricový čaj, citrónový čaj s medom, šalviový, zázvorový alebo mätový čaj. Pripravíte si ich za pár minút a môžete ich piť aj využiť na kloktanie alebo naparovanie. Neslaďte ich však, nanajvýš použite med. Do jedálnička zaraďte silnú kuraciu polievku.

Pokojový režim a oddych: Ak sú bolesti v krku spojené s malátnosťou, únavou, nedostatkom energie či mierne zvýšenou teplotou, veľmi dôležité je minimalizovať akúkoľvek námahu. Pokiaľ je to čo i len trocha možné, znížte fyzickú a pracovnú aktivitu na minimum a aj cez deň oddychujte.

Samozrejmosťou by mal byť neprerušovaný spánok v noci, cez deň sa snažte čo najviac oddychovať na lôžku. V prípade zvýšenej teploty sa dobre zakryte a snažte sa vypotiť, k čomu môžu pomôcť aj spomínané čaje. Nezabudnite ani na pitný režim, okrem čajov pite čistú vodu na hydratáciu tela.

Obklady, kloktanie a naparovanie: Medzi dlhodobo overené prostriedky na podráždené hrdlo patria kloktadlá, ktoré si viete pripraviť doma. Najjednoduchšie je kloktanie slanej vody, pomôcť však môže aj klinčekový odvar, jablčný ocot so soľou alebo kombinácia med, zázvor a citrón.

Pokiaľ vás bude trápiť aj nádcha, skúste sa naparovať, napríklad nad zázvorovým, šalviovým alebo mätovým odvarom. Použiť môžete aj teplú vodu s pridaním mätového alebo eukalyptového oleja. Na bolesti hlavy pomáha obklad s teplým uterákom, studený tvaroh zas rozotrite na krk a ten obaľte uterákom.

Voľne dostupné prípravky a lieky: Poslednou možnosťou, ktorú máte v rámci domácej liečby bolesti hrdla aj súvisiacich prejavov, sú niektoré voľne predajné produkty. Môže ísť o doplnky výživy a zdravotnícke pomôcky, ktoré majú prevažne bylinný základ, prípadne aj o syntetické lieky.

Z hľadiska foriem máte k dispozícii predovšetkým pastilky na cmúľanie, tekuté formy roztokov v podobe kvapiek a sirupov alebo ústne spreje a spreje do hrdla. Spoločnou výhodou je, že ich vplyv ja lokálny a to priamo v mieste podráždenia sliznice, pomáhajú najmä symptomatickými účinkami

KEDY TREBA NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA

Ak ide o malé deti, v ich prípade nie je príliš veľa priestoru na domáce recepty, tu je najlepšie ísť za lekárom ihneď. U väčších detí a dospelých platí, že ak sa príznaky stupňujú alebo ak neprejdú ani po 3 dňoch, choďte za lekárom.

Výživové doplnky a prípravky na bolesť hrdla

Ak vás trápi škriabanie v hrdle či jeho bolesť, môžete siahnuť v prípade potreby aj po niektorých doplnkoch výživy a zdravotníckych pomôckach. Tie sú založené hlavne na rastlinných extraktoch, prípadne bioflavonoidoch a iných prírodných látkach.

Pokiaľ ide o ich formy a pôsobenie, treba vedieť hlavne toto:

K dispozícii sú pastilky, sirupy, kvapky, roztoky a spreje do úst, ktoré majú antibakteriálny, antiseptický a antivírusový vplyv a pomáhajú na tlmenie príznakov

Prípravky môžu užívať dospelí aj deti, majú aj tieto výhody:

 • sú dostupné bez lekárskeho vyšetrenia, predpisu či receptu
 • vďaka prírodnému zloženiu je použitie obvykle bez problémov
 • dávkovanie môže byť dlhodobé, môžete jednotlivé formy skombinovať

Ak ide o zloženie, základom sú obvykle bylinné výťažky, napríklad zo šalvie, lišajníka, echinacei alebo aj exotických rastlín, ktoré môžu byť doplnené o vitamín C alebo ďalšie látky so stimulačnou funkciou na imunitu. Väčšina prípravkov pôsobí symptomaticky na utlmenie podráždenia sliznice hrdla, proti jej bolesti a škriabaniu a proti zápalu.

Lieky na bolesť hrdla

V prípade, ak by ste mali vážnejšie bolesti hrdla, okrem doplnkov výživy a zdravotníckych pomôcok môžete využiť aj niektoré voľne dostupné lieky. Tie majú zvyčajne oveľa lepšiu koncentráciu účinných látok, vďaka čomu je nástup účinkov intenzívnejší.

Čo sa týka využívaných zložiek, tu sú tie, ktoré sú najčastejšie:

Podľa konkrétnej formy, čiže či ide o spreje, roztoky alebo pastily, možno v liekoch nájsť benzalkónium, benzokaín, cetylpyridínium alebo dichlorbenzenmethanolum

Medzi najdôležitejšie charakteristiky a vlastnosti liekov patria:

 • koncentrovanejšie zloženie s čím súvisí rýchlejší nástup účinku
 • vďaka tomu nemusí byť užívanie príliš dlhodobé, stačí pár dní
 • zároveň však treba rátať s rizikom nežiaducich účinkov a kontraindikácií

Najviac využívané formy sú pastilky na cmúľanie, ústne spreje a spreje do hrdla, roztoky na kloktanie v hrdle a rôzne kvapky. Tieto lieky pomáhajú priamo na bolesť v hrdle a jej tlmenie, môžu však obsahovať aj zložky so širším protizápalovým účinkom na sliznicu v celej ústnej dutine. Látky v nich obsiahnuté majú aj protimikrobiálne účinky.

Oroforte menthol

 • Pôsobenie na zápaly ústnej dutiny a hrdla a ich príznaky

Strepsils PLUS SPRAY

 • Pôsobenie v ústnej dutine
 • Vplyv v hrdle a v krku
 • Ďalšie využitie antibakteriálnych a antiseptických účinkov

Septofort

 • Na zápaly a infekcie
 • Na bolesť a škriabanie
 • Na dezinfekciu a po zákrokoch

Strepsils PLUS

 • Na zapálené hrdlo a zachrípnutie
 • Na zapálené ďasná a afty
 • Na ústny soor

Orofar

 • Bolesti hrdla z prechladnutia
 • Zápaly hrdla a hrtanu
 • Na afty a zapálené ložiská ústnej dutiny

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na bolesť hrdla

Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete siahnuť po liekoch alebo doplnkoch výživy, všetky tieto prípravky nájdete prakticky v každej jednej lekárni. Nakoľko ide o voľne predajné produkty, na ich kúpu nie je potrebné mať recept a viete ich tak kúpiť aj z domu.

Internetové lekárne majú navyše oproti tým kamenným viacero výhod:

 • platiť nemusíte iba v hotovosti, viete využiť aj bezhotovostné formy
 • nájdete tu oveľa väčší sortiment, hlavne v lekárňach
 • prípravky a produkty sú dostupné skladom, netreba ich hľadať
 • nemusíte nikam ísť, objednávku aj jej doručenie vyriešite z domu

Nákup je otázkou niekoľkých minút a objednávku môžete spraviť nielen cez počítač, ale aj notebook, tablet alebo mobilný telefón. Pri výbere lekárne je lepšie staviť na overené a väčšie značky, ako je aj online lekáreň spomínaná vyššie, má to niekoľko plusov.

Získate totiž kvalitnejší zákaznícky servis a lepšie služby, či už ide o rýchlejšie doručenie aj do 24 až 48 hodín, viac možností bezhotovostnej platby vrátane platby kartou či rýchlejší nákup bez zdržujúcej registrácie. Známejšie lekárne, ktoré sú na trhu dlhšie, majú obvykle aj širší sortiment a ponúkajú tiež bohatší výber zliav, akcií a benefitov.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

0.00

0 Hodnotení