Hliva ustricová: Liečivé účinky na imunitu a iné, nežiaduce účinky a ako dlho užívať

Hliva ustricová: Liečivé účinky na imunitu a iné, nežiaduce účinky a ako dlho užívať

Hliva ustricová je drevokazná huba, ktorá sa pomerne často využíva v kuchyni, napríklad na polievky, ako vyprážaná, na smotane či v iných podobách, recepty sú veľmi rôznorodé. Možno ste si však všimli, že má svoj význam aj v rámci podpory zdravia.

Existujú rôzne výživové doplnky, najčastejšie prášok, tablety, kapsuly alebo tekuté formy, ktoré využívajú jej pozitívne pôsobenie na imunitu. Býva tiež súčasťou prípravkov na podporu trávenia a na povzbudenie vitality. Pokiaľ vás zaujíma, čo môže ponúknuť pre dospelých aj pre deti  a aké má pozitívne či nežiaduce účinky, čítajte náš článok.

Čo je Hliva ustricová, aký má pôvod a ako sa prejavuje jej nedostatok

Hliva ustricová patrí medzi drevokazné huby, ktoré sa využívajú tak v kuchyni ako súčasť surovín na prípravu bežných pokrmov, ale čoraz viac aj v oblasti podpory ľudského zdravia a to cez rôzne výživové doplnky a prípravky. Huba pochádza z Číny, no vyskytuje sa aj u nás. Vyrastá na kmeňoch a pňoch rôznych drevín, u nás sú to hlavne duby a buky.

Táto huba je veľmi cenená hlavne vďaka obsahu viacerých látok s výrazne pozitívnym vplyvom na ľudské zdravie. Ide hlavne o špeciálne imumodulačné látky zlepšujúce imunitnú reakciu, ale ja vitamíny B, C, D a K, minerály, mastné kyseliny, proteíny a vlákninu.

HLIVA ustricová s rakytníkom a echinaceou

 • Obsahuje Hlivu ustricovú Rakytníkový olej, Echinaceu angustifolia ), extrakt z chlorelly a selén.

Imunit HLIVA ustricová

 • Pôsobí na imunitný systém
 • Pôsobí na štítnu žľazu
 • Ochrana buniek pred stresom

Preventan Quattro

 • Fungovanie imunity a zníženie únavy

Nedostatok viacerých látok obsiahnutých aj v Hlive ustricovej má tieto následky:

Zhoršenie obranyschopnosti: Najtypickejším prejavom nedostatku spomínaných zložiek je zhoršená imunitná reakcia tela čo má za následok častejšie ochorenia a zápaly.

Vyššia únava a vyčerpanosť: Látky nachádzajúce sa v Hlive potláčajú pocity únavy a vyčerpania a dodávajú telu energiu a to aj vplyvom na energetický metabolizmus.

Horší stav ciev a cievneho systému: Výsledkom nedostatku látok obsiahnutých v hube je aj vyššia hladina cholesterolu v krvi a taktiež nestabilný krvný tlak.

Hlivu ustricovú by mali vo zvýšenej miere využívať predovšetkým:

 • dospelí alebo aj deti s oslabenou imunitou a častými prechladnutiami
 • všetci, čo chcú podporiť riadne trávenie a trápi ich napríklad zápcha
 • seniori, ktorí chcú zlepšiť stav svojho srdca a preventívne aj zdravie žíl a ciev
 • muži aj ženy, ktorí pracujú pod zvýšenou fyzickou a psychickou záťažou

VEDĽAJŠIE A NEŽIADUCE ÚČINKY

Pokiaľ ide o možné nežiaduce účinky alebo podobné riziká, v prípade Hlivy ustricovej sú výnimočné a jej používanie je obvykle bezproblémové. Pri nadmernej konzumácii či užívaní môže mať mierne laxatívne účinky, objaviť sa môžu aj alergické reakcie.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Hlivy ustricovej

Ak by ste chceli využiť všetky pozitívne vplyvy a účinky, ktoré Hliva ustricová ponúka, môžete tak spraviť v dvoch podobách. Prvou je konzumácia surovej huby v rámci rôznych jedál, druhou sú koncentrované doplnky výživy obsahujúce jej extrakt a výťažky.

Tu je detailnejší popis jednotlivých typov:

Surová Hliva ustricová: Ak ide o využitie huby priamo doma, prakticky v každých väčších potravinách si viete Hlivu kúpiť v celosti alebo v nakrájanej podobe, každopádne, v surovej forme. Tú môžete potom použiť v kuchyni na rôzne recepty.

Tabletky a kapsuly: Z hľadiska doplnkov výživy býva najčastejšou formou podoba perorálnych tabliet a kapsúl. Tie môžu obsahovať čisto len extrakt z Hlivy, alebo aj iné zložky, bežne pomáhajú na imunitu, trávenie alebo krvný obeh.

Sirupy a tekuté formy: Treťou formou, ktorá tiež spadá do kategórie hotových prípravkov, sú rôzne tekuté doplnky výživy, napríklad sirupy, kvapky a roztoky. Najčastejšie podporujú imunitu a vitalitu a kvôli tekutej forme sú vhodné aj pre deti.

Pokiaľ ide o správne užívanie alebo maximálnu dennú dávku, tak:

 • pokiaľ ide o priamu konzumáciu, nie sú odporúčané žiadne množstvá
 • v prípade doplnkov výživy sa treba riadiť inštrukciami príbalového letáku
 • vo väčšine prípadov môže byť užívanie prípravkov aj viac mesiacov
 • ideálne je kombinovať viacero húb, napríklad Hlivu a Reishi

Účinky a na čo Hliva ustricová pomáha

Čo sa týka účinkov Hlivy ustricovej, táto huba je známa predovšetkým tým, že má imunostimulačné účinky, čiže pomáha na fungovanie obranyschopnosti a imunity. Tu však jej pôsobenie zďaleka nekončí a to hlavne kvôli bohatému zloženiu látok v nej.

Hliva vám môže pomôcť v týchto oblastiach:

Podpora imunity a prevencia

Najznámejšie účinky Hlivy ustricovej sú na imunitu. Látky obsiahnuté v hube zlepšujú imunitnú odpoveď organizmu, majú antibakteriálne pôsobenie, pôsobia proti plesniam aj vírusom a zvyšujú preventívne odolnosť voči chrípke alebo prechladnutiu.

Vplyv na srdcovocievny systém

Druhou oblasťou, kde huba pôsobí, je kadiovaskulárna sústava. Ide o podporu tvorby červených krviniek, stabilizáciu krvného tlaku, zníženie hladiny cholesterolu, prevenciu voči srdcovým ochoreniam a tiež pomoc pri hemoroidoch alebo kŕčových žilách.

Pôsobenie na trávenie a vylučovanie

Čo sa týka vplyvu Hlivy ustricovej v rámci tráviacej sústavy, tu pomáha huba na lepšie trávenie a metabolizmus tukov, pôsobí na žalúdočnú a črevnú mikroflóru, podporuje fungovanie obličiek aj pečene, pomáha na črevnú peristaltiku a proti zápche.

Zvýšenie vitality a energie

Hliva býva považovaná aj za životabudič, nakoľko obsahuje látky, ktoré zvyšujú pocit energie, zmierňujú únavu a zlepšujú psychickú vitalitu aj fyzickú výkonnosť. Pomáha tiež na zlepšenie niektorých mozgových funkcií, na koncentráciu aj na pamäť.

Vplyv na pokožku

Hubu možno užívať aj v rámci jej pôsobenia na zdravý stav pokožky a to tak preventívne, ako aj na akútne problémy. Pomáha na zachovanie pružnosti a elasticity kože, taktiež na jej mladistvý vzhľad, rovnako však aj na rôzne ekzémy, plesne a kožné alergie.

Ostatné účinky a pôsobenie

Medzi ďalšie pozitívne účinky Hlivy ustricovej patria preventívne pôsobenie proti vzniku cukrovky, zmiernenie niektorých jej prejavov, je dôležitá aj pre regeneráciu napríklad po chemoterapii a celkovo podporuje detoxikáciu tela od rôznych škodlivín.

NEČAKAJTE ÚČINKY OKAMŽITE

Tak, ako aj v prípade iných prírodných prostriedkov, napríklad rôznych liečivých bylín, ani v prípade Hlivy ustricovej nečakajte, že všetky vyššie spomínané pozitívne účinky prídu zo dňa na deň. Obvykle je potrebné dlhodobejšie pôsobenie, aj viac týždňov.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Hlivou ustricovou

Ak vás zaujímajú aj niektoré viac praktické otázky týkajúce sa Hlivy, napríklad jej pestovanie doma, možné kontraindikácie a prekážky k užívaniu, využitie v kuchyni na rôzne recepty alebo použitie pre konkrétne skupiny ľudí, práve teraz si povieme na túto tému niečo viac. Podobné dotazy sú na internetových fórach a v diskusiách bežné.

Tu sú tie témy, ktoré sa objavujú najviac:

Môže sa Hliva ustricová konzumovať či užívať v tehotenstve?

Ak ide o použitie počas tehotenstva, v prípade, ak konkrétny prípravok či výživový doplnok nestanovuje inak, je možné použitie huby aj v tejto situácií. Nepreháňajte to ale s množstvom, predovšetkým ak sa jedná o surové huby, môžu podráždiť trávenie.

Sú nejaké prekážky a kontraindikácie spojené s hubou?

Hoci ich príliš veľa nie je a Hliva je v tomto ohľade bezproblémová, vzhľadom na imunostimulačný účinok môže byť problémom stav, ak užívate imunosupresíva, čiže lieky na potlačenie imunitných reakcií. Kontraindikáciou je aj ochorenie štítnej žľazy.

Aké je použitie Hlivy v kuchyni a ako možno hubu pripraviť?

Hlivu viete pripraviť rôznym spôsobom, či už pôjde o varenie, vyprážanie alebo pečenie, prípadne tiež dusenie. Najčastejšie býva súčasťou rôznych polievok, kombinuje sa aj s kuracím mäsom, cestovinami, je možné ju aj samostatne vypražiť v trojobale.

Je možné pestovanie Hlivy ustricovej aj doma?

Áno, možné to je, huba je dokonca jedna z tých najmenej náročných. Hliva je priestorovo nenáročná, v záhradkárstve si kúpte špeciálny substrát na huby a potom hubu uložte do chladnejšej miestnosti, ideálne sú pivnice, nie však priamo vonku na balkóne.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Hlivu ustricovú

Hliva ustricová býva využívaná v rôznych výživových doplnkoch a prípravkoch čoraz viac a čoraz častejšie. Dobrou správou je, že ide nielen o prípravky určené pre dospelých, ale čoraz viac aj o produkty zamerané na deti, mnohé sa môžu užívať aj počas dojčenia.

Sortiment je bohatý na rôzne typy, značky ale aj formy a podoby:

Najčastejšie sú v ponuke tabletky, kapsuly, sirupy, oleje a iné tekuté formy a roztoky, obvykle sa tu okrem Hlivy nachádzajú aj iné extrakty, vitamíny či prírodné látky

Ak ide o najdôležitejšie vlastnosti, charakteristiky a výhody prípravkov, tak:

 • viete si ich kúpiť bez toho, aby ste museli ísť za lekárom a mať recept
 • viaceré z nich pomáhajú aj preventívne, hlavne na imunitu a trávenie
 • vďaka prírodnému zloženiu je pôsobenie prirodzené a bez väčších rizík

Najčastejšie možno nájsť extrakty a výťažky z Hlivy ustricovej v doplnkoch určených na podporu imunity a to či už pri akútnych ťažkostiach s rôznymi zápalmi, infekciami, prechladnutím alebo chrípkovými ochoreniami, alebo aj v rámci prevencie. Viaceré tieto doplnky výživy sú určené nielen pre dospelých, ale aj pre deti.

Medzi ďalšie prípravky, ktoré Hlivu ustricovú obsahujú, patria doplnky výživy podporujúce trávenie, regulujúce hladinu cholesterolu v krvi, pôsobiace na detoxikáciu, zlepšujúce krvný tak, znižujúce hladinu krvného cukru alebo pôsobiace na srdce a cievy.

Vzhľadom na to, že väčšina týchto prípravkov pozostáva len z látok prirodzeného pôvodu, nemusíte sa obávať žiadnych vážnejších vedľajších a nežiaducich účinkov, prípadne kontraindikácií. Veľmi často v nich nájdete aj iné rastlinné extrakty, výťažky z ďalších húb, napríklad Reishi, vitamíny B, C, D a E, rôzne enzýmy a tiež stopové prvky.

HLIVA ustricová s rakytníkom a echinaceou

 • Obsahuje Hlivu ustricovú Rakytníkový olej, Echinaceu angustifolia ), extrakt z chlorelly a selén.

Imunit HLIVA ustricová

 • Pôsobí na imunitný systém
 • Pôsobí na štítnu žľazu
 • Ochrana buniek pred stresom

Preventan Quattro

 • Fungovanie imunity a zníženie únavy

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Hlivu ustricovú

Pokiaľ vás spomínané doplnky a prípravky zaujali, bez väčších problémov si ich viete zakúpiť prakticky v každej lekárni. Nakoľko nemusíte mať recept, nie ste odkázaní iba na osobnú kúpu a využiť viete aj online lekárne.

Internetové lekárne sú dosť populárne a to aj kvôli týmto výhodám:

 • ušetríte, či už ide o ceny konkrétnych produktov, alebo dopravu
 • nemusíte nikam ísť, nákup ale aj doručenie vybavíte priamo doma
 • hlavne v tých známejších online lekárňach máte širší sortiment
 • zaobídete sa aj bez hotovosti, platiť sa dá vopred a samozrejme online

Práve vyššie spomínaná značka online lekárne, ale aj niektoré iné, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu, majú výhodu nielen vo veľkom sortimente skladom či výhodných cenách, ale aj v zákazníckych službách. Ide napríklad o rýchlejšiu dopravu aj do 24 hodín.

Ak má daná lekáreň viacero kamenných pobočiek, viete si tiež zvoliť vyzdvihnutie prípravkov priamo na jednej z nich. Väčšie lekárne ponúkajú aj viacero možností bezhotovostných platieb a to vrátane platby platobnou kartou, čo je pohodlné a rýchle. Nakupovať môžete aj bez registrácie, čo je ešte rýchlejšie a jednoduchšie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.63

30 Hodnotení