Horčík: Zdroje v potravinách, účinky v tele, na čo je dobrý a ako sa prejaví nedostatok

Horčík: Zdroje v potravinách, účinky v tele, na čo je dobrý a ako sa prejaví nedostatok

Bolesť hlavy, nedostatok energie a nemožnosť sústrediť sa. Toto sú príznaky nedostatku horčíka, ktorý poznáme aj pod názvom magnézium. Horčík patrí k minerálom, ktoré sú pre náš organizmus nevyhnutné, a tým pádom je potrebné neustále ho dopĺňať.

Bez magnézia by v tele nemohlo prebiehať množstvo procesov, ako prepis DNA, či syntéza mastných kyselín. To, aké má tento minerál účinky, aká je odporúčaná denná dávka alebo kde sa nachádza, si povieme v tomto článku. Uvedieme jeho vlastnosti a príznaky nedostatku.

Čo je horčík, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Horčík je jeden z minerálov, ktoré náš organizmus potrebuje prijímať pre správne fungovanie. Či už sú to potraviny, kde sa nachádza, alebo tablety, ktoré ho obsahujú, odporúčaná denná dávka by mala byť dodržiavaná.

Bežne môžeme horčík prijímať v potravinách, ako je avokádo, rôzne druhy listovej zeleniny, klíčky, celozrnné obilniny, strukoviny, ryby a morské plody, banány, mandle a iné orechy, semienka či mlieko. Získaný horčík je hromadený v kostiach a svaloch.

Jamieson Horčík

  • Svalové kŕče alebo tetánia
  • Únava, poruchy spánku, nespavosť
  • Bolesť zubov, artritída, osteoporóza

Magnesium 1 Mega

  • Pohybová sústava
  • Nervová sústava a psychická vitalita
  • Únava a vyčerpanosť

Medzi príčiny nedostatku horčíka radíme:

Nevhodná úprava potravín: Tá je spojená s prítomnosťou tukov a cukrov v organizme alebo veľkého množstva vlákniny. Tieto látky znemožňujú dostatočné vstrebávanie horčíka.

Nadmerný príjem alkoholu: Pri zvýšenom príjme alkoholu je spotreba horčíka vyššia, s čím sa spája aj jeho vyššia potreba a deficit, pokiaľ tento minerál nie je dopĺňaný.

Dlhotrvajúce hnačky a zvracanie: Zvracanie či hnačky vo všeobecnosti oslabujú telo a ochudobňujú ho o potrebné látky. Pri zvracaní sa horčík vstrebáva do tela menej.

Tehotenstvo: Počas tehotenstva je nedostatok horčíka spôsobovaný jeho zvýšenou potrebou. Tu sú totiž minerály a iné látky potrebné v dvojnásobnom množstve, pre matku a dieťa.

Príznaky nedostatku horčíka v tele sú rôzne, najčastejšie sa vyskytujú nasledovné:

  • diabetes mellitus
  • hypertenzia, zvýšený krvný tlak
  • arytmia, poruchy srdcového rytmu
  • migréna, bolesti hlavy
  • bolestivá menštruácia.

ZANEDBANIE A NEVEDOMOSŤ

Vo väčšine prípadov pri spomínaných príznakoch ľudia nevedia o tom, že môžu byť spôsobené práve nedostatkom magnézia. Jeho deficit sa pritom spája aj s chronickým únavovým syndrómov alebo užívaním hormonálnej antikoncepcie či v tehotenstve.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce horčík

Horčík je však možné dopĺňať viacerými spôsobmi. Buď ho konzumujeme v potravinách v rámci každodennej stravy alebo v podobe výrobkov priamo určených na doplnenie magnézia do tela, ako tablety alebo šumivé tablety.

Medzi najdôležitejšie zdroje horčíka radíme:

Mäso: Magnézium sa nachádza vo viacerých druhoch mäsa, najmä v rybách a morských plodoch Okrem toho ho nájdeme aj v jahňacom mäse, morčacom a kuracom mäse.

Strukoviny: Bohatý zdroj horčíka predstavujú strukoviny, ako sója, hrach či fazuľa, ale aj iné druhy zeleniny. Zaradiť sem môžeme zelenú zeleninu, teda špenát, šalát a brokolicu.

Ovocie: Druhy ovocia obsahujú mnoho vitamínov a minerálov, horčík nevynímajúc. Ten sa nachádza najmú v banánoch, figách, ďatľoch, malinách, černiciach či marhuliach.

Orechy: V súčasnosti sú orechy veľmi populárnou zložkou zdravej raw výživy, a to aj vďaka vysokému obsahu horčíka. Najviac ho nájdeme v kešu orechoch, mandliach alebo arašidoch.

Obilniny: Spomedzi skupiny obilnín môžeme spomenúť najmä ryžu, ktorá je prospešná v nelúpanej forme. Pokiaľ ide o lúpanú ryžu, vhodná na užívanie je jej hnedý druh.

Celozrnné potraviny: Aj iné potraviny v neopracovanej forme obsahujú horčík. Ide o celozrnnú alebo pohánkovú múku, pšeničnú múku, cereálie, otruby či ovsené vločky.

Optimálne dávkovanie tohto minerálu je nasledovné:

  • odporúčaná denná dávka je 300-420 mg horčíka podľa veku a váhy človeka
  • nie je vhodné prekračovať túto dávku, môže to viesť k hnačke
  • zvýšená potreba horčíka sa vyskytuje v tehotenstve
  • v špeciálnych prípadoch je vhodné poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom

Účinky horčíka a na čo pomáha

Pokiaľ trpíte migrénou, nedokážete sa sústrediť a nemáte energiu na vykonávanie bežných činností, pravdepodobne vám chýba práve horčík. To isté platí pri syndróme chronickej únavy a v tehotenstve alebo pri dojčení. Aká je teda vhodnosť jeho užívania?

Nižšie uvádzame štyri účinky horčíka a to, na čo je dobrý:

Diabetes mellitus

Vo všeobecnosti majú nižšiu hladinu horčíka v organizme obézni ľudia, či ľudia s nadváhou. Ak je horčíka v tele dlhodobo málo, spôsobuje to vyššie riziko vzniku cukrovky. Preto pokiaľ je do tela aktívne dodávaný horčík, pravdepodobnosť tohto ochorenia je omnoho nižšia.

Jamieson Horčík

  • Svalové kŕče alebo tetánia
  • Únava, poruchy spánku, nespavosť
  • Bolesť zubov, artritída, osteoporóza

Magnesium 1 Mega

  • Pohybová sústava
  • Nervová sústava a psychická vitalita
  • Únava a vyčerpanosť

Hypertenzia a arytmia

Vďaka prijímaniu horčíka do tela sa normalizuje a stabilizuje napätie krvných stien, vďaka čomu je hodnota krvného tlaku optimalizovaná. To isté platí aj pri arytmii. Horčík upravuje elektrickú aktivitu srdca, preto sa dostáva do normálu a nevznikajú poruchy srdcového rytmu.

Migréna

Migréna sa u ľudí vyskytuje v čoraz väčšej miere. Jej príčiny sú rôzne, od stresu, preťaženia, až po dedičnosť. Pokiaľ ale človek trpí migrénou a aktívne začne užívať horčík alebo posilní jeho dennú dávku, migréna ustúpi a jej výskyt sa zníži o polovicu, a tým aj jej príznaky.

Hormonálna nerovnováha

Prospešnosť horčíka sa prejavuje u ľudí, najmä u žien, ktoré aktuálne zmenou hladiny hormónov. Platí to v tehotenstve alebo pri dojčení. Zvýšená potreba horčíka sa prejavuje počas predmenštruačného syndrómu a počas menštruácie, kedy horčík zmierňuje bolesť.

NEPODCEŇTE PRÍZNAKY

Je pravdou, že horčík dokáže upraviť a optimalizovať mnoho procesov v ľudskom tele, avšak pokiaľ ide o vážnejšie situácie, nemožno sa spoliehať iba na samoliečbu minerálmi. V prípade, že vaše problémy pretrvávajú, obráťte sa na odbornú pomoc svojho lekára.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s horčíkom

Môže vyššie dávkovanie spôsobiť nejaké problémy? Ako to je so vstrebávaním tohto minerálu z potravín? Ak vás zaujímajú podobné otázky a témy, práve teraz sa pozrieme na tie najdôležitejšie, ktoré sa tohto minerálu týkajú. Dozviete sa viacero praktických informácií, ktoré vám pomôžu získať lepší prehľad o úlohe minerálu v tele.

Tu sú otázky, dotazy a témy, ktoré sú v tejto súvislosti najdôležitejšie:

Môže byť nedostatok horčíka spojený aj s niektorými ochoreniami?

Áno, hlavne to platí pri dlhodobejšom nedostatku, kedy jednotlivé príznaky prerastú až do celkových porúch. Ide napríklad o hypertenziu, ischemickú chorobu srdca, arytmiu srdca, ischemickú cievnu mozgovú príhodu alebo u žien napríklad aj o premenštruačný syndróm.

Ktoré faktory negatívne vplývajú na vstrebávanie minerálu do tela?

Najčastejšie ide o nevhodnú úpravu potravín a to vyprážaním alebo konzervovaním. Vstrebávanie horčíku do tela zhoršuje aj väčšia prítomnosť vápnika, cukrov, vlákniny a tukov v potrave. Problémom môže byť aj súčasná konzumácia alkoholu spolu s jedlom.

Ktoré skupiny ľudí potrebujú počas dňa prijať väčšie množstvo horčíka?

Podobne, ako aj pri mnohých iných mineráloch či vitamínoch, vyššiu dennú dávku by mali prijímať ženy v tehotenstve, ľudia pracujúci pod stresom, ľudia s fyzicky namáhavou pracovnou činnosťou, športovci a seniori, ktorí majú problémy s pohybovým aparátom.

Súvisia s hladinou či nedostatkom horčíka aj niektoré lieky a liečivá?

Áno, táto situácia je znova podobná, ako aj pri iných mineráloch. Zvýšenú potrebu prijímať horčík v dôsledku jeho poklesu majú ľudia užívajúci napríklad niektoré špecifické druhy antibiotík s obsahom gentamycínu či ženy s hormonálnou antikoncepciou.

Výživové doplnky obsahujúce horčík

Ak vám lekár alebo lekárnik poradí pravidelné užívanie horčíka a jeho dopĺňanie do tela, môžete si okrem potravín vybrať z viacerých farmaceutických produktov. Najvhodnejšie je prijímať minerály prostredníctvom stravy v kombinácii s výživovými doplnkami.

Výživové doplnky s horčíkom majú nasledovné účinky:

Ich obsah tvoria vitamíny, aminokyseliny a minerály vrátane horčíka alebo prírodné minerálne vody a zmesi látok, ktoré sa dostávajú do tela a vstrebávajú v tenkom čreve

Pre výživové doplnky tohto typu sú typické nasledovné vlastnosti:

  • sú voľne dostupné bez lekárskeho predpisu
  • s určené na podávanie v nižších jednotlivých dávkach
  • podávajú sa minimálne 6 týždňov, až do 6 mesiacov

Jamieson Horčík

  • Svalové kŕče alebo tetánia
  • Únava, poruchy spánku, nespavosť
  • Bolesť zubov, artritída, osteoporóza

Magnesium 1 Mega

  • Pohybová sústava
  • Nervová sústava a psychická vitalita
  • Únava a vyčerpanosť

Najčastejšie ľudia siahajú po výživových doplnkoch, ktoré obsahujú okrem magnézia aj vitamín B6, resp. o kombinácii magnézia, vitamínu B6draslíka. Obľúbené sú doplnky obsahujúce vápnik, horčík a zinok, ktoré je možné zakúpiť aj v internetovej lekárni, pretože sú voľnopredajné bez lekárskeho predpisu. Ide o rýchly a pohodlný spôsob nákupu.

Lieky obsahujúce horčík

Pokiaľ sa ale váš zdravotný stav nachádza v situácii, kedy je potrebné navštíviť lekára, a ten vám nastolí silnejšiu liečbu, účinné sú lieky s obsahom horčíka. Znakom týchto liekov je chelátová forma, ktorá účinkuje na základe vyššej dávky horčíka pri jednom podaní.

Mechanizmus fungovania týchto liekov je nasledovný:

Zloženie liekov je postavené rovnako, obsahujú vitamíny a minerály, zmesi látok, avšak ich účinok je silnejší, jednotlivé dávky horčíka sú vyššie a lepšie vplývajú na problém

Pre tieto lieky je charakteristické:

  • je možné užívať ich aj bez lekárskeho predpisu
  • užívajú sa pred jedlom alebo po jedle a zapíjajú sa vodou
  • prvý týždeň sa užívajú nižšie dávky, potom sa dávkovanie mení

V porovnaní s výživovými doplnkami spočíva teda výhoda liekov v ich vyššej intenzite a rýchlejšej účinnosti použitej látky. Npriek tomu, pokiaľ netrpíte vážnymi problémami a postačuje vám užívať výživové doplnky s obsahom horčíka, siahnite po nich. Vo väšine prípadov je doplnkom k horčíku vitamín B, draslík alebo vápnik, čo rozširuje účinok.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce horčík

Voľnopredajné lieky je možné zakúpiť v lekárňach, avšak netreba vám k tomu lekársky predpis. Výživové doplnky ale kúpite aj v špecializovaných predajniach zameraných na šport, zdravie a životosprávu. Pre oba typy je výhodné využiť internetové lekárne.

Takýto nákup je charakteristický týmito znakmi:

  • objednávka prebieha priamo z domu, nie je potrebné chodiť do lekárne
  • cena za lieky je vo väčšine prípadov nižšia ako v bežnej lekárni
  • pri nákupe väčšieho množstva liekov alebo doplnkov je doprava zadarmo
  • platba prebieha pri doručení alebo cez internet banking či platobnou kartou

Pokiaľ sa rozhodnete pre nákup online, vyberte si lekáreň, ktorá je na trhu dlhšie a má vytvorené isté zázemie, teda je medzi zákazníkmi známa. Napríklad lekáreň typu [lekaren] má proces objednávky optimalizovaný a jednoduchý.

Jamieson Horčík

  • Svalové kŕče alebo tetánia
  • Únava, poruchy spánku, nespavosť
  • Bolesť zubov, artritída, osteoporóza

Magnesium 1 Mega

  • Pohybová sústava
  • Nervová sústava a psychická vitalita
  • Únava a vyčerpanosť

Známe lekárne ponúkajú nie len nižšie ceny, ale aj rôzne sezónne akcie alebo zľavy pre stálych zákazníkov. Doprava vo veľkých lekárňach trvá zvyčajne jeden alebo maximálne dva dni. Dostupnosť liekov v týchto online lekárňach je vyššia a ich dpoprava prebieha bez starostí až priamo k vašim dverám.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.86

44 Hodnotení