Jablčný ocot: Skúsenosti, využitie, pozitívne aj nepriaznivé účinky a použitie v kuchyni

Jablčný ocot: Skúsenosti, využitie, pozitívne aj nepriaznivé účinky a použitie v kuchyni

Ak chcete pomôcť lepšiemu tráveniu, chudnutiu, detoxikácii tela, uvoľneniu pred spaním a spánku, alebo ak máte kŕčové žily a hemoroidy, trápi vás akné na tvári, opuch na kĺboch či lupiny vo vlasoch, z prírodných prostriedkov môžete vyskúšať Jablčný ocot.

Ide o špecifický ocot vyrábaný z čerstvých jabĺk, ktorého využitie môže byť tak v kuchyni na varenie, ako aj na pôsobenie na niektoré oblasti zdravia a fungovania ľudského organizmu. Samozrejme, okrem pozitívnych vplyvov si treba dať pozor aj na možné vedľajšie, nežiaduce či nepriaznivé účinky a dávkovanie. Ak chcete vedieť niečo viac, čítajte ďalej.

Čo je Jablčný ocot, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Jablčný ocot je fermentovaným typom octu, ktorý sa pripravuje z drvených dozretých jabĺk a to pridaním kvasiniek do šťavy z nich. Tie premenia cukor na alkohol a následne aj s pomocou baktérií alkohol na kyselinu octovú. Výsledkom je ocot, ktorý sa už pred niekoľkými tisíckami rokov používal ako prostriedok na podporu vitality a energie.

V octe sa nachádza totiž viacero zaujímavých a prospešných látok, medzi nimi najmä kyselina octová, kyselina maleinová, kyselina listová, kyselina citronová, viaceré minerály vrátane vysokého obsahu draslíka, flavonoidy, aminokyseliny a vitamíny A, B, C a E.

JABLČNÝ OCOT, VIT C, VLÁKNINA, CHRÓM

  • Jablčný ocot obsahuje prírodné farbivá, pektín, vitamíny a minerály.
  • Vitamín C prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom, k zníženiu únavy a vyčerpania,
  • Chróm prispieva k správnej látkovej premene makronutrientov.

Bio Jablčný ocot kalný

  • Jablčný ocot z celých, zrelých jabĺk s 5% kyselinou jablčnou

Mnoho z týchto látok je pre telo dôležitých a ak je ich málo, nasledujú:

Tráviace ťažkosti: Jedná sa predovšetkým o črevné problémy vrátane zápchy, plynatosti a hnačky, celkovo spomalenie trávenia a metabolizmu či pálenie záhy.

Zhoršenie zdravia pokožky: Ide o zhoršenie pružnosti a vzhľadu pleti a kože, nedostatočnú výživu a častejšie problémy s rôznymi zápalmi na koži alebo akné.

Problémy kardiovaskulárnej sústavy: Nedostatok týchto látok môže spôsobiť zvýšenie hladiny cukru a cholesterolu, nižšiu zrážanlivosť aj problémy s tlakom.

Jablčný ocot by mali konzumovať ľudia hlavne v týchto situáciách:

  • tí, čo majú problémy s vysokou hladinou cholesterolu alebo cukru
  • muži aj ženy, ktorí chcú zlepšiť vzhľad, výživu a vitalitu pokožky
  • ľudia dlhodobo trpiaci zažívacími, tráviacimi a črevnými ťažkosťami
  • každý, kto má problémy s plesňami na nohách a nadmerným potením nôh

MOŽNÉ VEDĽAJŠIE A NEPRIAZNIVÉ ÚČINKY

Ak ide o možné nežiaduce vplyvy, tie obvykle hrozia pri nadmernej konzumácii a používaní octu. Môže ísť o spomalenie vstrebávania cukrov a ich zvýšenie v krvi, zníženie chuti do jedla, narušenie zubnej skloviny a kostnej hmoty a zníženie draslíka v krvi.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Jablčného octu

Jablčný ocot je možné využiť hneď v niekoľkých podobách. Buď si vyberiete prirodzenú tekutú formu šťavy či roztoku, čiže tak, ako bývajú iné druhy octov, alebo siahnete po niektorých hotových produktoch a prípravkoch, ktoré sú výživovými doplnkami.

Čo sa týka jednotlivých foriem a typov, tu je zopár detailov:

Šťava v tekutej forme: Najčastejšie viete využiť Jablčný ocot v jeho prirodzenej tekutej podobe šťavy, ktorú je možné použiť bežne v kuchyni, ako aj pre cielené dávkovanie na konkrétne problémy. Ideálne je kúpiť ocot v bio kvalite a 100 % čistote.

Tabletky a kapsuly: Druhou možnosťou sú doplnky výživy v podobe tabliet a kapsúl, kde býva extrakt z Jablčného octu súčasťou širšieho zloženia. Tieto prípravky pomáhajú obvykle cielene na trávenie, odvodnenie tela, srdce a cievy či zníženie únavy.

Šumivé tablety: Treťou podobou sú šumivé tablety rozpustné vo vode, ktoré okrem Jablčného octu obsahujú aj vitamíny, najmä vitamín C, prípadne vlákninu. Aj tieto prípravky majú konkrétne účinky, napríklad na imunitu či nervový systém.

Aby boli účinky Jablčného octu čo najlepšie, treba dodržiavať dávkovanie:

  • v prípade šumivých tabliet sa užíva 1 tableta denne rozpustená v 2dcl vody
  • tabletky a kapsuly sa užívajú v dennom množstve 1 až 2 dávok
  • koncentrovaný ocot sa v objeme 1 až 2 lyžíc riedi s teplou vodou
  • na vlasy a pokožku sa tiež používajú najviac 2 lyžice zriedené s vodou

Účinky a na čo Jablčný ocot pomáha

Čo sa týka účinkov Jablčného octu, jeho použitie je možné navonok aj vo vnútri. V prípade hotových doplnkov výživy a prípravkov treba rátať s tým, že u nich je zameranie špecializované na konkrétne oblasti, čomu zodpovedá aj širšie zloženie.

Jablčný ocot však všeobecne pomáha hlavne na tieto oblasti:

Trávenie a zažívacie ťažkosti

Jablčný ocot vám môže pomôcť na celkovú podporu trávenia a pri niektorých konkrétnych tráviacich problémoch. Ide hlavne o bolesti a kŕče žalúdka a brucha, zápchu, hnačku, nadúvanie, nafukovanie, plynatosť, pálenie záhy a pocit plnosti.

Chudnutie aj očista

Druhou oblasťou pôsobenia octu je celková detoxikácia a očista tela, hlavne ak ide o prečistenie čriev a pôsobenie na ich dezinfekciu. Rovnako tak ocot zrýchľuje metabolizmus, podporuje spaľovanie a odbúranie tukov a tlmí nadmernú chuť do jedla.

Obranyschopnosť a imunita

Látky nachádzajúce sa v tomto octe majú tiež podporné účinky na zlepšenie imunity a prirodzenej obranyschopnosti organizmu. Pôsobia rovnako tak proti infekciám rôzneho pôvodu, hlavne ak ide o kvasinky či plesne a majú aj antiseptické účinky.

Kardiovaskulárny systém

Pri správnom dávkovaní vám Jablčný ocot pomôže aj na kardiovaskulárny systém a hlavne na krvný obeh. Ide predovšetkým o vplyv na hladinu cukru a cholesterolu v krvi a zníženie vysokého krvného tlaku, čo má preventívny vplyv na stav srdca aj ciev.

Vonkajšie účinky

Čo sa týka vonkajších vplyvov, tu má Jablčný ocot veľmi bohaté účinky. Pomáha na čistenie pokožky, akné, po uštipnutí hmyzom, na celulitídu, starecké škvrny, popáleniny, rany aj kŕčové žily. Ak ide o vlasy, pôsobí proti lupinám v nich a pomáha na ich lesk.

Ďalšie pôsobenie

Medzi ďalšie účinky Jablčného octu patria zmiernenie zápachu z úst, pôsobenie na bolesť svalov, vplyv na nádchu, bolesť hrdla a upchatý nos, zvýšenie energie a zmiernenie únavy, pomoc na zápaly močových ciest a tiež zlepšenie optimálneho pH v tele.

MAXIMÁLNY DENNÝ PRÍJEM OCTU

Ak budete chcieť použiť viacero prípravkov, produktov a foriem Jablčného octu, dávajte si pozor na jeho maximálny denný príjem. Ten by mal byť v objeme zodpovedajúcom najviac 30 ml, čiže 2 polievkovým lyžiciam. Neprekračujte túto maximálnu dennú dávku.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Jablčným octom

Jablčný ocot sa používa nielen v kuchyni, ale aj na cielené posilnenie zdravia a tiež aj v domácnosti. To so sebou prináša pochopiteľne množstvo otázok, ktoré sa ľudia na internetových fórach a v diskusiách pýtajú, či už ide o užívanie počas tehotenstva, nejaké možné riziká alebo nežiaduce účinky octu.

Medzi najviac riešené témy, otázky a dotazy patria tieto:

Môže sa Jablčný ocot používať aj u žien v tehotenstve?

Čo sa týka použitia octu počas tehotenstva, v prípade dodržiavania dávkovania to nie je žiaden vážnejší problém a to tak navonok, ako aj vo vnútri. Treba si však dávať pozor na iné kontraindikácie a nežiaduce účinky, hlavne pri nadmernom užívaní.

Má používanie tohto octu aj nejaké zdravotné riziká?

V prípade, ak to budete s jeho množstvom a dávkovaním preháňať, tak áno, môžu sa objaviť aj niektoré problémy a riziká. Ide hlavne o spomalenie vyprázdňovania žalúdka, zníženie chuti do jedla, zhoršenie stavu kostí a zubov či podráždenie pokožky.

Sú nejaké interakcie Jablčného octu s užívaním liekov?

Áno, tento typ octu môže vyvolať problémy pri súčasnom užívaní s niektorými druhmi liečiv na predpis aj bez neho. Ide o lieky na podporu stimulácie inzulínu, niektoré liečivá využívané na posilnenie srdcovej činnosti a diuretiká stimulujúce vylučovanie draslíka.

Je možné použitie tohto octu aj pre účely v domácnosti?

Áno, aj v tejto oblasti má Jablčný ocot svoje účinky a výhody. Ide o overený odstraňovač zápachu z interiérov aj oblečenia, výborný prostriedok na mastnotu v kuchyni, odpudzovač parazitov zo šatníka a prostriedok na umytie ovocia a zeleniny od chemikálií.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Jablčný ocot

Jablčný ocot možno kúpiť v jeho prirodzenej tekutej forme, ale aj v podobe niektorých doplnkov výživy a prípravkov so širším zložením a pôsobením na konkrétnu oblasť ľudského zdravia. Tieto prípravky majú spoločné to, že sa užívajú perorálne.

Ak ide o typy produktov s obsahom octu, sortiment je dosť široký:

K dispozícii sú hlavne tekuté formy octu s rôznou konzistenciou a hustotou, ale aj doplnky v podobe perorálnych tabliet a kapsúl, prípadne šumivé rozpustné tablety

Pre užívateľov majú všetky tieto prípravky viacero benefitov a plusov:

  • sú dostupné voľne bez toho, aby ste museli mať recept od lekára
  • ich zloženie je prírodné, čo znamená aj prirodzené pôsobenie
  • k dispozícii máte možnosť využitia komplexných aj konkrétnych účinkov

Ak ide o tekuté formy Jablčného octu, ide o koncentrované šťavy a nápoje, ktoré nie sú obvykle pasterizované a odfiltrované, takže obsahujú všetky prirodzené látky s pozitívnym pôsobením na zdravie. Siahnite len po tých značkách, ktorých zloženie zodpovedá štandardom bio kvality a ktoré obsahujú len 100 % fermentovanú šťavu z priameho lisovania.

V prípade doplnkov výživy, ktoré obsahujú jablčný ocot v tuhej podobe, sú k dispozícii štandardné formy perorálnych prípravkov, napríklad ako sú šumivé tablety rozpustné vo vode či tabletky a kapsuly na prehltnutie v celosti. Tu je však zloženie obvykle širšie.

Podľa konkrétneho zamerania sa jedná o prípravky napríklad na podporu imunity a vitality, čo je prípad hlavne šumivých tabliet, kde sa okrem Jablčného octu nachádzajú napríklad aj vitamín C a inulín. V iných doplnkoch zas možno nájsť aj vlákninu, minerály typu chróm či vitamín E, pričom tieto produkty pôsobia aj na trávenie alebo antioxidačnú ochranu.

JABLČNÝ OCOT, VIT C, VLÁKNINA, CHRÓM

  • Jablčný ocot obsahuje prírodné farbivá, pektín, vitamíny a minerály.
  • Vitamín C prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom, k zníženiu únavy a vyčerpania,
  • Chróm prispieva k správnej látkovej premene makronutrientov.

Bio Jablčný ocot kalný

  • Jablčný ocot z celých, zrelých jabĺk s 5% kyselinou jablčnou

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Jablčný ocot

Všetky spomínané podoby a formy prípravkov s obsahom Jablčného octu viete zakúpiť v lekárňach, či už kamenných alebo internetových. Na rozdiel od bežných eshopov, kde možno niektoré produkty nájsť tiež, je ich silnou stránkou lepší výber.

Okrem toho majú hlavne online lekárne pre užívateľov aj tieto plusy:

  • netreba nikam chodiť, nákup vybavíte aj cez počítač, tablet či mobil
  • doručenie je kuriérnou službou priamo k vám domov až k dverám
  • v pohodlí si viete tiež všetky prípravky porovnať aj z pohľadu zloženia
  • ušetríte nielen čas, ale aj peniaze, ceny sú v online lekárňach nižšie

Hlavne tie väčšie a známejšie online lekárne, napríklad ako je [lekaren], či iné podobné značky, ponúkajú veľmi bohatý sortiment rôznych prípravkov a produktov s Jablčným octom a to skladom vo viacerých baleniach, čo šetrí čas pri hľadaní aj pri výbere.

Okrem toho môžete využiť aj kvalitnejší zákaznícky servis, najmä ak ide o lepší výber kuriérnych služieb, rýchlejšie doručenie kuriérom aj do 24 až 48 hodín alebo viac možností bezhotovostnej platby, napríklad aj platobnou kartou. Niektoré online lekárne umožňujú aj rýchlejší nákup bez registrácie, prípadne majú viaceré vernostné benefity.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.53

38 Hodnotení