Jamieson Valeriána: Na upokojenie, prirodzený spánok a zmiernenie podráždenia

Jamieson Valeriana Na upokojenie, prirodzeny spanok a zmiernenie podrazdenia
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Ak máte problém so zaspávaním, zdravým spánkom či nervozitou počas dňa, môžete siahnuť po prírodných upokojujúcich prostriedkoch. Jedným z nich je aj výživový doplnok Jamieson Valeriána, ktorý obsahuje extrakt z rovnomennej rastliny valeriány lekárskej. Prípravok má formu kapsúl a ide o voľne dostupný produkt, ktorý si kúpite bez receptu a bez lekára.

Vďaka kvalitnému zloženiu sú účinky prípravku na zmienené oblasti nadpriemerné, či už ide o ich intenzitu alebo rýchly nástup. Na čo všetko Jamieson Valeriána pomáha, aké má dávkovanie a pre koho sú tabletky určení, to vám ukáže táto komplexná recenzia.

Výrobca a pôvod

Výživový doplnok patrí do portfólia známych prírodných produktov značky Jamieson. Ide o kanadského výrobcu, ktorého takmer 100 ročná história je zárukou kvality aj overenej účinnosti. Dodávateľom prípravku pre náš trh je spoločnosť Interpharm Slovakia.

Kanadská značka Jamieson si zakladá na čistých a kvalitných surovinách, ktoré musia byť z prírodných zdrojov, či už ide o vitamínové doplnky, rastlinné extrakty, prípravky s minerálmi alebo iné produkty z viacerých oblastí. Spoločnosť má vo svojej kategórii vďaka tejto kvalite vedúce postavenie na trhu a každoročne prichádza s inovatívnymi prípravkami.

Zloženie, účinné látky

Prípravok Valeriána od značky Jamieson patrí medzi produkty obsahujúce len jednu účinnú zložku, konkrétne ide o extrakt z koreňa valeriány lekárskej v pomere 3:1 a s obsahom 133,34 mg. Vďaka kvalite zodpovedá takáto koncentrácia až 400 mg sušenej rastliny.

Zloženie je však komplexnejšie a prípravok obsahuje aj niektoré pomocné látky:

 • Valeriána lekárska: Výživový doplnok Jamieson Valeriána obsahuje výťažok zo známej liečivej rastliny, valeriány lekárskej. Rastlina rastie v Európe a západnej Ázii, je typická bielymi kvetmi a okrem liečivých účinkov pre ľudský organizmus slúži aj ako potrava lariev a niektorých druhov motýľov. Zaujímavosťou je, že svojim pachom priťahuje mačky.

Pochopiteľne, extrakt z koreňa valeriány je súčasťou tohto výživového doplnku z úplne iných dôvodov. Rastlina totiž obsahuje organické kyseliny, alkaloidy a silice, ktoré majú významný vplyv na nervovú sústavu, svaly aj srdcovocievny systém. Bylinka pomáha napríklad na činnosť srdcového svalu, koronárne cievy, krvný tlak či kŕče hladkej svaloviny.

Najdôležitejšími účinkami sú však sedatívne účinky, nakoľko valeriána pôsobí tlmivo na centrálny a vegetatívny nervový systém. Pomáha na upokojenie nervov, zníženie a zmiernenie napätia a podráždenosti, ale aj pri psychogénnych bolestiach hlavy. Vo vyšším dávkach pôsobí hypnoticky, čo sa využíva jednak na zaspávanie, ale aj celkovo na nespavosť.

Pre deti aj dospelých ide o prírodného pomocníka na poruchy pozornosti, roztržitosť alebo pocity úzkosti. Rastlina pomáha na lepšie vyrovnanie sa so stresom a mentálnou záťažou, zlepšuje aj kognitívne funkcie a pamäť. Okrem extraktu z koreňa, ktorý je súčasťou tzv. suchých foriem, existujú aj známe valeriánske kvapky v podobe tinktúry.

 • Ostatné prídavné, obalové a plniace zložky: Okrem extraktu z valeriány lekárskej obsahuje výživový doplnok aj niektoré pomocné látky. Ide o sójový olej bez GMO ako nosič, sójový lecitín ako zahusťovadlo, žltý včelí vosk ako emulgátor, želatínu, glycerol tiež ako emulgátor, karamelové farbivo a farbivo oxid titaničitý.

Dávkovanie a užívanie

Výživový doplnok Jamieson Valeriána je určený pre dospelých na dlhodobejšie užívanie, no len podľa podmienok a na základe odporúčaní výrobcu. Hoci prípravok obsahuje účinnú látku prírodného charakteru, za žiadnych okolností neprekračujte maximálnu dennú dávku.

Nakoľko aj prídavné látky v zložení nepredstavujú vážnejšie riziká, užívanie môže byť aj dlhodobejšie. Určite však nejde o náhradu tabliet alebo liekov na spanie, len o podporu lepšieho zaspávania. Kapsulu zapite tekutinou, ideálne vodou. Neužívajte Jamieson Valeriána ako náhradu pestrej stravy a neužívajte ho ani hneď ráno.

Uchovanie a skladovanie

Pokiaľ ide o skladovanie a uchovanie prípravku, Jamieson Valeriána si nevyžaduje žiadne špeciálne podmienky skladovania. Uchovávajte kapsuly v ich pôvodnom obale, čiže v liekovke od výrobcu a chráňte ich pred vlhkosťou.

Pre správne skladovanie dodržiavajte ešte nasledovné podmienky:

 • nevystavujte výživový doplnok priamemu slnku ani mrazu
 • uchovávajte kapsuly pri izbovej teplote, ideálne v rozmedzí od 15 do 25 °C
 • sledujte dátum spotreby uvedený na obale od výživového doplnku
 • nespotrebované kapsuly nelikvidujte odpadom, ale vráťte do lekárne

Jamieson Valeriána

 • Upokojenie nervového systému a mysle
 • Pomoc so spánkom a zaspávaním
 • Využitie v rámci podpory pri niektorých problémoch

Účinky, indikácie a použitie

Výživový doplnok má za úlohu primárne upokojiť nervovú sústavu a z toho pramenia aj ďalšie možnosti jeho pôsobenia. Všetky účinky sú naviazané na vplyvy samotnej valeriány lekárskej, takže u každého užívateľa môže byť ich intenzita aj nástup mierne odlišná.

Toto sú tri oblasti použitia, kde vám môže prípravok pomôcť:

Upokojenie nervového systému a mysle

Primárnou oblasťou použitia valeriány je upokojenie nervovej sústavy. Vďaka obsiahnutým látkam pomáha rastlina a teda aj výživový doplnok s jej obsahom na celkové upokojenie nervov a zníženie ich podráždenia. To sa odrazí znížením napätia, nervozity a nepokoja a tiež na zvýšení odolnosti voči stresu a kognitívnych funkciách.

Pomoc so spánkom a zaspávaním

Druhou oblasťou využitia Jamieson Valeriána je oblasť spánku. Ak nemôžete zaspať, trápi vás nepokojný spánok, často sa počas noci budíte alebo sa ráno zobúdzate unavení kvôli nekvalitnému spánku, môžete tento výživový doplnok užívať pravidelne pred spaním. Môže skrátiť dobu zaspávania aj prehĺbiť a predĺžiť spánok.

Využitie v rámci podpory pri niektorých problémoch

Samotná valeriána sa používa aj v rámci podpory pri niektorých ťažkostiach spojených s nervovou sústavou. Ide napríklad o podporu pri problémoch s ADHD, zmiernenie bolestí hlavy psychogénneho pôvodu alebo pri tzv. syndróme nepokojných nôh. Ide však naozaj len o doplnkové využitie, nie o náhradu liečby.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Výrobca nespomína, že by sa počas užívania mohli vyskytnúť nejaké závažnejšie vedľajšie alebo nežiaduce účinky. Koniec koncov, Jamieson Valeriána je prípravok s prírodným zložením, čomu zodpovedajú aj skúseností ľudí s bezproblémovým užívaním.

Vyskytnúť sa však napriek tomu môžu nasledovné dva prípady:

 • prvým prípadom je výskyt alergickej alebo precitlivenej reakcie na niektorú z látok nachádzajúcich sa v zložení prípravku
 • druhým prípadom sú vedľajšie efekty pri nadmernom užívaní, hlavne ide o nadpriemernú ospalosť alebo zníženie koncentrácie

Kontraindikácie a možné interakcie

Prírodné zloženie je síce bezproblémové z hľadiska vedľajších a nežiaducich vplyvov, ale aj vzhľadom na účinky valeriány si treba dávať pozor na niektoré kontraindikácie a interakcie. Tie môžu spôsobiť také situácie, ktoré môžu ovplyvniť pozornosť užívateľa.

Zvýšenú pozornosť preto venujte nasledujúcim situáciám:

 • ak sa u vás objaví spomínaná alergická alebo precitlivená reakcia, užívanie prípravku prerušte a poraďte sa s lekárom
 • Jamieson Valeriána je výživový doplnok určený iba pre dospelých, kontraindikáciou k užívaniu sú aj tehotenstvo alebo dojčenie
 • vyhnite sa súčasnému užívaniu tabliet spoločne s antidepresívami, liekmi na spanie, liečivami na nespavosť či podobnými prípravkami
 • užívanie prípravku môže ovplyvniť koncentráciu a pozornosť, vyhnite sa preto jeho užitiu dve hodiny pred a počas riadenia motorových vozidiel

Balenie a cena

Výživový doplnok Jamieson Valeriána 400 mg má podobu štandardných kapsúl určených na prehltnutie v celosti, ktoré sú všetky balené v jednej veľkej liekovke. Tento spôsob uľahčuje vyberanie jednej samostatnej kapsuly. Pokiaľ ide o veľkosť balenia, na trhu je k dispozícii len jeden variant a to s obsahom 60 kapsúl v balení.

Podľa konkrétnej lekárni je cena produktu mierne odlišná:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Jedno celé balenie vám teda vydrží pri štandardnom dávkovaní až 2 mesiace, čo je dostatočná doba na to, aby sa mohol účinok prípravku prejaviť. Užívanie nemusí byť kontinuálne každý deň, takže v praxi vám Jamieson Valeriána môže vydržať ešte dlhšie.

Kde kúpiť

Nakoľko je Jamieson Valeriána výživovým doplnkom, ide o voľne predajný a voľne dostupný prípravok. Kúpiť ho tak môžete bez predpisu či receptu, takže okrem osobnej kúpy v kamennej lekárni viete využiť aj pohodlnejšiu možnosť objednávky online. Takto ho ponúkajú aj viaceré eshopy so zameraním na prípravky určené pre podporu zdravia.

Najlepším variantom je ale kúpa v internetovej lekárni, kde máte zachovanú odbornosť, dostupnosť, široký sortiment a zároveň ide o pohodlný nákup z prostredia domova. Objednávku viete realizovať nielen cez počítač, ale aj cez smartfón alebo tablet.

Online objednávka, doprava a doručenie

Samotná objednávka Jamieson Valeriána cez internet je veľmi rýchla a jednoduchá, obvykle ide len o záležitosť niekoľkých minút a kliknutí. Platí to hlavne pre overené značky online lekární.

Tu je postup objednávky popísaný v skratke:

 • Nájdite a vložte balenie tabliet do online košíka
 • Zvoľte spôsob platby vopred alebo na dobierku
 • Vyberte si typ dopravy a kuriérnu službu
 • Vyplňte svoje údaje a objednávku môžete odoslať

Ak sa rozhodnete pre väčšie a overené online lekárne, môžete ťažiť aj z rýchleho spracovania objednávky a doma môžete mať Jamieson Valeriána už do 24 až 48 hodín od objednania. Nielen objednávka, ale aj doručenie sú teda veľmi rýchle a maximálne pohodlné. Pokiaľ si vyberiete platbu vopred, nemusíte vôbec mať so sebou hotovosť.

Jamieson Valeriána

 • Upokojenie nervového systému a mysle
 • Pomoc so spánkom a zaspávaním
 • Využitie v rámci podpory pri niektorých problémoch

Najčastejšie otázky

Ak vás výživový doplnok Jamieson Valeriána zaujal, ale chcete ešte vedieť niekoľko praktických záležitostí týkajúcich sa tejto témy, tak môžete navštíviť internetové fóra alebo diskusie. Značka je totiž naozaj populárna a nebudete mať problém nájsť dotazy či otázky ohľadom jej užívania alebo praktických skúseností.

Toto sú tie, ktoré sa objavujú v diskusiách najviac:

Je možné počas dávkovania Jamieson Valeriána piť alkohol?

Nie, výrobca to výslovne zakazuje a to sa týka nielen priamo zapíjania tabliet alkoholickými nápojmi, ale všeobecne užívania alkoholu v období, kedy budete tabletky brať. Dôvodom je, že alkohol môže zosilniť ich sedatívny účinok a účinok na koncentráciu.

Kedy by sa mali prejaviť prvé účinky a ako dlho tabletky brať?

Podľa skúseností väčšiny užívateľov príde k prvému zlepšeniu obvykle už v prvý týždeň užívania a neskôr môže byť účinok ešte výraznejší. Ak sa však do 3 týždňov váš spánok nezlepší, mali by ste sa obrátiť na lekára kvôli stanoveniu konkrétnej liečby.

Je možné kombinovať tabletky s inými výživovými doplnkami?

Pokiaľ nejde o prípravky obsahujúce extrakt z valeriány lekárskej, iných bylín s podobnými účinkami alebo o prípravky vplývajúce tiež na upokojenie a lepší spánok, potom áno. Nekombinujte ale Jamieson Valeriána s podobnými produktmi.

Existujú nejaké situácie, kedy nemožno prípravok užívať?

Áno, nakoľko má valeriána spomínaný účinok na upokojenie a koncentráciu, musíte si dať pozor na užívanie v období vedenia vozidla alebo obsluhy strojov. Rovnako tak neužívajte Jamieson Valeriána pred tým, ako sa budete musieť na niečo sústrediť.

Skúsenosti s tabletkami

Výživový doplnok Jamieson Valeriána patrí už podľa prvých skúseností a referencií medzi veľmi obľúbené. Užívatelia si pochvaľujú hlavne jeho účinnosť na upokojenie nervovej sústavy a tiež na spánok. Prípravok pomáha tak na lepšie zaspávanie, ako aj na zvýšenie kvality samotného spánku.

Pozitívne vnímané sú však nielen účinky ako také, ale aj ich pomerne rýchly nástup. To je dané kvalitnejším zložením, predovšetkým teda vyššou koncentráciou. Ide o vlastnosť, ktorá je pre značku Jamieson typická.

Jamieson Valeriána

 • Upokojenie nervového systému a mysle
 • Pomoc so spánkom a zaspávaním
 • Využitie v rámci podpory pri niektorých problémoch

V zásade nie sú prípravku vyčítané žiadne väčšie mínusy alebo nedostatky, veľkosť balenia je dostatočná aj pre dlhšie užívanie a v poriadku je aj cena. Užívanie je obvykle bez vedľajších účinkov a aj to prispieva k popularite Jamieson Valeriána. Pozor si treba dať iba na kontraindikácie spomínané výrobcom.

Zhodnotenie

Jamieson Valeriána možno ako prírodný prostriedok na upokojenie a lepšie zaspávanie na základe praktických skúseností ostatných užívateľov určite odporučiť. Známa značka a kvalitné zloženie sa pretavia aj do účinkov v praxi

Medzi ďalšie významné výhody tabliet patria:

 • jednoduché dávkovanie len 1 tabletky raz denne
 • voľná dostupnosť bez predpisu
 • žiadne typické nežiaduce účinky
 • optimálna veľkosť balenia pri štandardnom užívaní

Vzhľadom na zameranie a zloženie prípravku treba venovať zvýšenú pozornosť možným kontraindikáciám, nakoľko samotná valeriána má sedatívne účinky a môže negatívne ovplyvňovať vašu koncentráciu a pozornosť.

Ak sa rozhodnete pre Jamieson Valeriána, dobrou správou je, že si ho viete kúpiť aj online, napríklad v niektorej zo známych internetových lekární. Ide totiž o voľne dostupný výživový doplnok, takže nepotrebujete osobný kontakt na odovzdanie receptu. Takýmto spôsobom ušetríte nemálo času aj financií.

Jamieson Valeriána

 • Upokojenie nervového systému a mysle
 • Pomoc so spánkom a zaspávaním
 • Využitie v rámci podpory pri niektorých problémoch

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.22

37 Hodnotení