Je chudnutie po pôrode ťažké? Nie, ak využijete tieto tipy, ako schudnúť po pôrode

Je chudnutie po pôrode ťažké? Nie, ak využijete tieto tipy, ako schudnúť po pôrode

Väčšina žien priberie počas tehotenstva okolo 10 až 14 kilogramov, pričom zhruba dve tretiny tejto hmotnosti zostávajú „nazvyš“ aj po pôrode. Ako sa tejto nadváhy zbaviť tak, aby to bolo rýchle, ale zároveň zdravé? Pomôže zmena jedálnička, alebo treba aj cviky?

Tieto, ale aj mnohé iné otázky, sa pýta pomerne veľké množstvo žien. Chudnutie po pôrode je však v mnohom iné, veľkú úlohu zohrávajú hormóny a to, aké veľké budú zmeny v životospráve a životnom štýle. Nie je dôležité to, ako schudnúť čo najrýchlejšie, ale to, ako schudnúť čo najzdravšie. Veľa závisí aj od toho, či žena kojí alebo nekojí.

Ako chudnúť po pôrode, jeho špecifiká a faktory

Chudnutie po pôrode sa odlišuje od bežného chudnutia v iných situáciách. Mnoho žien dokáže počas prvých týždňov či mesiacov schudnúť aj bez toho, aby sa držali nejakých špeciálnych opatrení, no je tu stále jasná väčšina, ktorej to nepôjde „len tak“.

Priberanie hmotnosti počas tehotenstva má zmysel v tom, že organizmus musí zvládnuť jednak vyššiu záťaž, ale je potrebné aj vyživovanie plodu pre jeho zdravý rast a vývoj. Štandardne platí, že v období tehotenstva väčšina žien prijíma hlavne zvýšený podiel sacharidov a tukov, čo sa prejaví nielen na hmotnosti, ale aj postave.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

To so sebou zároveň prináša niektoré špecifiká a rôzne faktory:

 • pre schudnutie je dôležité zmeniť stravovanie, avšak tak, aby zostal aj naďalej zachovaný príjem všetkých živín, no v oveľa zdravšom pomere
 • zároveň sa treba sústrediť na zefektívnenie spaľovania uložených tukov a tiež na vyššie spaľovanie kalórií, k čomu je potrebné zlepšiť metabolizmus
 • súčasťou chudnutia musí byť aj dostatok odpočinku, hlavne kvalitného spánku, čo môže byť práve v období dojčenia pre ženy viac problematické
 • zároveň platí, že pravidelné dojčenie a manipulácia s bábätkom sú tiež veľmi dobrým a prirodzeným spôsobom, ako sa aspoň sčasti zbaviť nadváhy

Pokiaľ ide o to, ako rýchlo je možné po pôrode schudnúť, to závisí od toho, aké zmeny spravíte a čo všetko bude vaša ďalšia životospráva zahŕňať. V ideálnom prípade to potrvá len mesiac či dva, no pripraviť sa treba na to, že to môže byť aj pol roka.

ČOMU SA PRI CHUDNUTÍ VYHNÚŤ

Po pôrode nastáva obdobie, ktoré je dôležité pre matku, no rovnako pre jej dieťa. To v praxi znamená, že pri kojení ešte je potrebné dávať pozor, aby matka mala dostatok všetkých živín. Vyhnite sa preto hladovaniu aj nejakým radikálnym a rýchlym diétam.

Riešenie chudnutia po pôrode doma

Prejdime teraz od teórie priamo do praxe a to k jednotlivý možnostiam, tipom a overeným radám, ktoré viete využiť na chudnutie po pôrode a tehotenstve. Uvedené spôsoby viete využiť aj v období kojenia, kedy treba s chudnutím minimálne začať.

Tu sú najlepšie možné spôsoby a oblasti, na ktoré sa zamerať:

Pravidelný a zdravý pitný režim: Základnou chybou, ktorú robí mnoho žien počas starostlivosti o dieťa, je zanedbávanie pitného režimu. Jeho základom by mala byť čistá, nesladená a nebublinková voda. Môžete do nej pridať citrón, pomaranč, ananás, mätu, melón, uhorku alebo nejaký iný druh dužinatého ovocia či zeleniny.

Voda ako taká je dôležitá pre podporu metabolizmu a trávenia, na doplnenie týchto efektov je možné ju doplniť o niektoré druhy bylinkových čajov, napríklad zelený čaj. Pozor si však dajte, aby daná bylinka nebola v kontraindikácii s dojčením. Z pitného režimu naopak vynechajte sladené nápoje, energetické nápoje a limonády.

Zdravý pohyb a častá fyzická aktivita: Jednou z najlepších vecí na schudnutie nabratých kilogramov z tehotenstva je fyzická aktivita. Ak sa bojíte, že by ste mali práve po pôrode málo príležitostí, je to iba otázka zladenia. Samozrejme, treba počkať na zahojenie všetkých prípadných pôrodných poranení, aby nebol efekt aktivity opačný.

Čo sa týka konkrétnych druhov pohybu, najlepšie je, ak skombinujete viacero možností. Môže ísť napríklad o pravidelnú chôdzu spolu s jednoduchými cvikmi doma, napríklad drepmi, zakopávaním či klikmi. Ak to počasie a podmienky dovolia, začnite sa viac venovať plávaniu a keď bude už dieťa o niečo väčšie, začnite behávať.

Zlepšenie jedálnička: Veľkú úlohu pri chudnutí hrá samozrejme aj jedálniček. Tu treba pozerať na dve oblasti. Prvou je obmedzenie nezdravých potravín, kam patria samozrejme polotovary, konzervy, hotové jedlá, mastné, tučné, presolené a presladené jedlá, sladkosti a rozličné slané pochutiny obsahujúce veľa tuku a soli.

Na druhú stranu, nevyhnutné je pôsobiť aj v druhej oblasti, čiže do jedálnička zaradiť tie jedlá, ktoré obsahujú zdravé mastné kyseliny, bielkoviny, zložené sacharidy, vitamíny a minerály. Ide hlavne o ovocie, ktoré konzumujte čerstvé, zeleninu, ktorú môžete variť, rybie a chudé mäso pripravované na pare, oriešky a semienka.

5 jedál denne a žiadne dojedanie po dieťati: Čo sa týka stravovania, okrem toho, čo sa nachádza alebo nenachádza vo vašom jedálničku, je dôležité aj to, aký máte spôsob stravovania. Snažte sa jesť menšie porcie, ale častejšie, ideálne 5 krát do dňa systémom raňajky, desiata, obed, olovrant a večera a to pravidelne.

Nevynechávajte žiadne jedlo, majte medzi porciami aspoň 3 hodinový odstup, prvé jedlo si dajte pol hodiny po tom, ako sa zobudíte a posledné naopak aspoň 2 hodiny predtým, ako pôjdete spať. Pred raňajkami sa odporúča vypiť 2 dcl vody na naštartovanie trávenia. Vyvarujte sa aj tomu, aby ste po dieťati dojedali jeho porciu.

Minimalizácia ďalších negatívnych faktorov: Okrem pomerne pravidelného zlozvyku dojedania po dieťati má mnoho mamičiek problémy aj s vynechávaním niektorých jedál, napríklad raňajok, hlavne vtedy, ak to nestíhajú z časového hľadiska. Problémom je potom to, že sa to snažia dobehnúť „ujedaním“ drobností počas dňa.

Problémom z hľadiska negatívnych faktorov je aj večerné jedenie slaných pochutín popri pozeraní televízie, prípadne jedenie počas šoférovania v aute. Zároveň si dajte pozor aj na nedostatok oddychu počas dňa, ak budete nadmieru vyčerpané, váš metabolizmus sa radikálne spomalí. Ak je to nevyhnutné, pokojne si počas dňa aj pospite.

CHUDNUTIE MUSÍ BYŤ POSTUPNÉ

To, čo chce väčšina žien po tehotenstve a pôrode, je čo najrýchlejšie schudnutie na pôvodnú hmotnosť. Niečo také je ale nemožné, ak nerátame nejaké drastické hladovanie, no hlavne je to nezdravé. Nebojte sa počkať pár mesiacov, výsledky sa dostavia.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

V momente, keď už žena prestane kojiť a nepotrebujete teda zásobovať cez materské mlieko novorodenca, je možné skúsiť aj komplexnejší prístup k chudnutiu. Ten predstavuje Keto diéta, ktorá však nie je nejakou drastickou, krátkodobou a redukčnou diétou.

Naopak, je dlhodobá a obsahuje viacero vitamínov aj minerálov:

 • základom tejto diéty je vyvolanie ketózy, čo je stav špecifický tým, že počas neho dochádza k výraznejšiemu spaľovaniu tukov a tukových zásob
 • počas ketózy sa totiž mení nastavenie energetického metabolizmu v tele, organizmus totiž začína ako primárny zdroj energie využívať tuky a nie cukry
 • aby ste sa do ketózy dostali, je nevyhnutné zmeniť jedálniček a to tak, že znížiť príjem tukov, no hlavne príjem sacharidov a to pod limit 50 gramov denne
 • okrem toho je potrebné zvýšiť príjem bielkovín, aby ste mali dostatok energie pre svaly, zvyšuje sa tiež aj príjem zeleniny a to kvôli obsahu vlákniny

Výsledkom spomínaných zmien je efektívne chudnutie vďaka spaľovaniu tukov a tukových zásob, ale aj podpora trávenia a metabolizmu, čo je výsledkom vlákniny v jedálničku. Pozitívne sú však aj efekty vyplývajúce zo zníženia cukrov a príjmu tukov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ide o prevenciu voči vzniku cukrovke a zníženie hladiny cukru v krvi, ale aj normalizáciu hladiny tzv. dobrého cholesterolu a normalizáciu vysokého krvného tlaku. Ketogénna diéta navyše prebieha v troch fázach a spolu až 14 týždňov, takže je dlhodobá a to isté platí aj pre chudnutie. Minimalizuje sa tým možné riziko jojo efektu po skončení diéty.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ketónová diéta má viaceré pozitíva, no pre mnohých ľudí aj jedno veľké mínus. Tým je jej náročnosť z pohľadu zostavenia jedálnička, hlavne preto, aby obsahoval dostatočne veľký objem bielkovín a naopak menej tukov a sacharidov. Ale je tu riešenie.

Tým riešením je značka KetoMix, konkrétne jej široký sortiment:

V ponuke značky sa nachádzajú proteínové potraviny, jedlá, polievky, pochutiny aj nápoje, ktoré presne splnia podmienky Keto diéty a majú aj vyvážené zloženie

Využitie tohto sortimentu so sebou prináša množstvo benefitov:

 • ide o jednoduchú prípravu jedál aj nápojov doslova do pár minút
 • na jednom mieste viete vyriešiť svoje celodenné stravovanie a pitie
 • máte zároveň istotu, že budete mať dostatok vitamínov aj minerálov

Potraviny KetoMix viete využiť prakticky pre všetky jedlá od raňajok až po večeru, nakoľko v ponuke sú proteínové polievky, omelety, palacinky, kaše, cestoviny, sušené mäso, pečivo, omáčky, dresingy aj nátierky. Z menších potravín nájdete v sortimente proteínové tyčinky aj zdravé sladké a slané pochutiny, napríklad čokolády, chipsy alebo perníky.

Čo sa týka pitného režimu, v tomto ohľade je KetoMix tiež bezproblémový, nakoľko ponúka veľký výber koktejlov a proteínových nápojov. Siahnuť môžete po tých neochutených, ale aj po ochutených napríklad s príchuťou vanilky, kokosu, čokolády, ovocia či kávy.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Všetky tieto nápoje sú v hydrolyzovanej podobe, no stačí k nim pridať iba vodu, zamiešať a za 5 minút máte hotový výživný koktejl so srvátkovou aj sójovou bielkovinou. Ponuku značky dopĺňajú výživové prípravky v podobe tabliet a kapsúl, ktoré pomáhajú jednak na detoxikáciu, ale hlavne na lepšie spaľovanie tuku vďaka obsahu L-Karnitínu.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pokiaľ vás Keto diéta oslovila a chceli by ste ju skúsiť práve s využitím spomínaných potravín a produktov, môžete tak spraviť veľmi jednoducho ich nákupom cez internet. Vďaka eshopu www.ketomix.sk si ich viete objednať bez ohľadu na to, odkiaľ ste.

Okrem toho, že netreba nikam osobne ísť, má nákup aj iné výhody:

 • nie ste odkázaní iba na platbu v hotovosti, môžete platiť aj online
 • za pár minút si viete všetky potraviny porovnať s pohodlia domova
 • rovnako tak je doručenie priamo k vám domov a to do pracovných 3 dní
 • ide o oficiálny eshop, máte tak istotu originality aj najlepšej ceny

Čo sa týka procesu nákupu, ten prebieha podobne, ako aj v iných internetových obchodoch. Stačí do košíka vložiť potraviny, produkty alebo aj balíčky na viac týždňov, vyplniť svoje osobné údaje, adresu dodania a zvoliť niektoré podmienky a parametre.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pri platení máte na výber medzi platbou na dobierku a v hotovosti a platbou cez internet, kde si môžete vybrať platenie prevodným príkazom aj platobnou kartou. Ak ide o doručenie, eshop má kuriérnych služieb a pri väčšej objednávke máte poštovné zdarma. K dispozícii je aj telefonická a online infolinka, kde sa dozviete odpovede na svoje otázky.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie