Je lepšia vláknina v prášku, tabletách alebo granulovaná? Tu sú tipy na denný príjem

Je lepšia vláknina v prášku, tabletách alebo granulovaná? Tu sú tipy na denný príjem

Vláknina patrí medzi veľmi dôležitú zložku stravy, no trendom posledných rokov je pokles jej zastúpenia v jedálničku. To je aj dôvodom, prečo sa čoraz viac ľudí zameriava na jej príjem cez hotové produkty, prípravky a doplnky výživy dostupné voľne bez receptu.

Doplniť vlákninu môžete viacerými spôsobmi, na výber máte viacej druhov a foriem takýchto produktov a prípravkov. Najčastejšie využívaná je vláknina v prášku a v tabletách, prípadne v kapsulách. Zaujímavou formou je aj drvená granulovaná vláknina. Výhodou takýchto produktov je to, že viaceré majú zloženie rozšírené o ďalšie prospešné látky.

Ako vplýva vláknina na chudnutie a aký by mal byť denný príjem

Pod pojmom vláknina sa myslí špecifický druh sacharidov, konkrétne sa jedná o nestráviteľné zvyšky sacharidov v potravinách rastlinného pôvodu. Vláknina môže byť rozpustná alebo nerozpustná, oba typy sú pre telo dôležité. Ten prvý je hlavne v ovocí a zelenine.

Vláknina ako celok má vplyv na črevnú peristaltiku, uľahčuje vyprázdňovanie a zvyšuje jeho frekvenciu a má tiež celkové priaznivé účinky na črevnú mikroflóru. Z pohľadu chudnutia je dôležitá tým, že spomaľuje rýchlosť resorpcie glukózy a tukov z tenkého čreva, znižuje hladinu cukru v krvi po jedle a chuť na jedlo a tiež znižuje resorpciu cholesterolu.

Psyllium ADVANCE

 • 100 % psyllium
 • špičková kvalita spracovania
 • vysoký obsah vlákniny

Pokiaľ ide o odporúčaný denný príjem vlákniny, tu sú hodnoty:

 • u detí a dospievajúcich vo veku do 18 rokov by mal byť denný príjem vlákniny od 20 do 30 gramov, u dievčat by mal byť objem niečo nižší ako u chlapcov
 • podobne sú na tom aj starší ľudia vo veku nad 50 rokov, ženy by mali prijať denne okolo 20 gramov vlákniny, starší muži o niečo viac, okolo 28 gramov
 • u dospelých mužov by mal byť denný príjem vlákniny okolo 34 gramov v prípade, ak majú do 30 rokov, pri veku nad 30 rokov o niečo menej, len 31 gramov
 • ženy vo veku od 19 do 30 rokov by mali každý deň prijať ideálne 28 gramov čistej vlákniny, ak majú od 30 do 50 rokov, stačí im menej, okolo 25 gramov

Bohužiaľ, väčšina ľudí konzumuje pod 20 gramov vlákniny, čo má za následok problémy s trávením. Pre vlákninu je však dôležitý aj pitný režim. Vďaka dostatočnému objemu vody totiž môže zväčšiť svoj objem a plniť význam ako aj funkcie spomínané vyššie.

POZOR NA MAXIMÁLNU DENNÚ DÁVKU

Príjem vlákniny treba sledovať nielen z pohľadu rizika jej nedostatku pri nízkom príjme, ale pozor si treba dať aj na maximálnu dennú dávku. Tá by nemala prekročiť hranicu 70 gramov vlákniny za deň, v opačnom prípade vám hrozia plynatosť či dokonca zápcha.

Ktorá vláknina na chudnutie je najlepšia

Vlákninu viete do tela dostať buď v jedle a potravinách, čo môže byť občas problém pri nie veľmi pestrom jedálničku, alebo aj s pomocou hotových produktov a prípravkov, ktoré majú podobu doplnkov výživy. Na výber je viacero perorálnych typov a foriem.

Tu sú tri najčastejšie sa vyskytujúce kategórie druhov vlákniny:

Vláknina v prášku: Najčastejšie býva vláknina dostupná v podobe prášku. Ten stačí zamiešať s vodou, ovocnými šťavami, mliekom alebo ho prisypať do nejakých jedál, potravín a surovín, napríklad jogurtov či mliečnych koktejlov. Bežne sa používajú dve lyžičky v jednej dávke, počas dňa môže byť dávok viacej.

Štandardne býva používaná vláknina typu Psyllium zo skorocelu, ktorá dokáže výrazne absorbovať vodu, čím ešte viac zväčší svoj objem v žalúdku a znásobí svoje pozitívne vplyvy. Pri zápche sa užíva 2 až 3 krát denne, pri hnačke 1 až 2. Vláknina v prášku je vhodná aj pre vegánov, nie je návyková a môže sa užívať dlhodobo.

Či už vlákninu pridáte do jedla alebo nápoja, vždy sa odporúča ešte vypiť pohár vody, aby mohla lepšie absorbovať vodu a zväčšiť svoj objem v tráviacej sústave. Plusom je, že s dávkovaním viete hýbať, ak sa objavia nejaké ťažkosti, viete dávku zvýšiť aj znížiť. K dispozícii sú aj prášky obohatené o vitamíny a minerály.

Vláknina v tabletkách a kapsulách: Druhou formou, ktorá býva typická aj pre iné doplnky výživy, je využitie vlákniny v podobe tabliet alebo kapsúl. Tu je veľkým plusom to, že nie je nutná žiadna príprava, stačí jednoducho tabletku alebo kapsulu prehltnúť a zapiť vodou. Dávkovanie je jednoduché a to podľa počtu kapsúl.

Väčšinou obsahujú doplnky výživy tejto formy vlákninu s obsahom 100 % Psyllia, ktorá je rozdelená do jednotlivých tabliet alebo kapsúl. Štandardne sa užívajú 1 až 2 tablety alebo kapsuly pred jedlom a zapijú sa vodou. Vybrať si môžete produkty, ktoré neobsahujú laktózu, GMO, glutén či iné syntetické problematické zložky.

Psyllium ADVANCE

 • 100 % psyllium
 • špičková kvalita spracovania
 • vysoký obsah vlákniny

Naopak, na trhu sú aj také doplnky, kde bývajú okrem vlákniny aj iné zložky. Či už ide o vitamín C, extrakty zo skorocelu a iných rastlín, výťažky z ovocia, prebiotikum inulín alebo minerály, napríklad chróm. Vďaka tomu sú účinky takýchto doplnkov rozšírené, najmä o pôsobenie na imunitu a hladinu glukózy v krvi.

Granulovaná vláknina: Posledným typom vlákniny v podobe hotových produktov alebo prípravkov je granulovaná vláknina. Najčastejšie sa granulát skladá z pšeničných otrúb a celozrnnej pšeničnej múky, býva dodatočne obohatený o jablčnú vlákninu a jablčnú múku. Niektoré typy granulátu obsahujú aj pohánkové zrnká.

Takáto vláknina býva jemne rozomletá a určená pre zvláštnu výživu, najčastejšie pre deti vo veku od 12 rokov. Môže byť aj v podobe vrecúšok, čo uľahčuje dávkovanie. Plusom je, že vláknina je využiteľná aj ako súčasť pečenia múčnikov alebo chleba, môže nahradiť až 5 % múky. Dá sa konzumovať samostatne aj v rámci prímesi.

Môžete ju použiť do nápojov, jogurtov, mlieka, dezertov, nátierok, spolu s medom alebo ovocím, no predtým ju treba samozrejme pomlieť alebo rozrobiť v mixéri. Plusom je, že väčšina produktov obsahujúcich túto vlákninu je bez prídavkov soli a tuku a neobsahuje ani konzervačné látky. Pozor, väčšinou však obsahuje lepok.

NEZABUDNITE NA STRAVU A POTRAVINY

Samozrejme, najviac prirodzeným spôsobom, ako doplniť vlákninu do tela, je jedálniček a strava. Snažte sa prijímať hlavne veľa zeleniny, strukovín, orechov, semien, celozrnných produktov alebo aj ovocia, sú dobrým zdrojom vlákniny na podporu trávenia.

Vláknina na chudnutie a jeho podporu

Chceli by ste spomínané produkty s vlákninou využiť v praxi? Nie je nič ľahšie, na trhu viete v eshopoch aj lekárňach nájsť množstvo značiek týchto produktov a prípravkov. Všetky majú spoločné to, že ich použitie je možné prakticky bez akýchkoľvek obmedzení.

Čo sa týka výberu, sortiment zahŕňa viacero typov alebo druhov:

K dispozícii máte kávy v sypanej forme, ktoré stačí zaliať s vodou, prípadne doplnky výživy, najčastejšie kapsuly a tabletky s extraktom zo zelenej kávy či kávy z húb

Toto sú najdôležitejšie výhody, ktoré jednotlivé produkty majú:

 • jedná sa o voľne predajné a dostupné prípravky bez predpisu od lekára
 • prípravky sú založené na prírodných látkach s prirodzeným vplyvom
 • príprava je jednoduchá a to aj v prípade prášku, stačí len pridať vodu

Najznámejšia a najviac využívaná je vláknina Psyllium, ktorá je 100 % prírodná a rýchlo rozpustná vo vode, takže sa veľmi dobre a jednoducho užíva. Časté sú aj formy tabliet alebo kapsúl, tie sú určené na perorálne užívanie a stačí ich len prehltnúť a zapiť vodou. V prípade prášku alebo drvenej vlákniny je možné jej pridanie aj do jogurtov alebo štiav.

Práve pri tabletkách a kapsulách viete v ponuke nájsť aj prípravky, ktoré majú širšie zloženie a obsahujú nielen vlákninu, ale aj vitamíny, napríklad C, výťažky z ovocia, napríklad fíg a ďatlí, ale aj bylinné a rastlinné extrakty, napríklad z rebarbory či tamarindu.

Psyllium ADVANCE

 • 100 % psyllium
 • špičková kvalita spracovania
 • vysoký obsah vlákniny

Plusom je, že v ponuke rôznych typov a značiek vlákniny nájdete aj také, ktoré sú bez cukru, farbív a chemických látok. V prípade práškovej vlákniny viete siahnuť aj po vlákninových nápojoch s pomerne širokým zložením aj pôsobením, napríklad s inulínom, zelenou kávou, škoricou alebo sójovým lecitínom. Tie ešte viac podporia trávenie a chudnutie.

Ako a kde kúpiť vlákninu na chudnutie a jeho podporu

Pokiaľ ide o spomínané produkty s obsahom vlákniny, bez ohľadu na to, akú formu si zvolíte, vždy sa jedná o doplnky výživy dostupné voľne, čiže ich predaj nie je viazaný na recept. Sortiment rôznych foriem a typov je veľký, všetky sú na perorálne užívanie.

Pri nákupe by ste mali uprednostniť internet, má to viacero plusov:

 • je to pohodlnejšie, netreba nikam chodiť, doručenie je priamo domov
 • je to jednoduché, nákup spravíte za pár minút a to cez počítač aj mobil
 • je to flexibilné z pohľadu platby, platiť viete v hotovosti aj cez internet
 • máte k dispozícii lepší výber jednotlivých značiek, balení alebo typov

Najlepší výber nájdete v online lekárňach, hlavne v tých známejších a väčších typu [lekaren], ktoré majú najširší sortiment a zároveň väčšinu prípravkov priamo skladom, čo urýchli ich dodanie. Podľa konkrétnej lekárni a kuriérnej služby trvá doručenie 1 až 2 dní.

Psyllium ADVANCE

 • 100 % psyllium
 • špičková kvalita spracovania
 • vysoký obsah vlákniny

Pri platení môžete využiť platobnú kartu, internet banking aj platbu v hotovosti na dobierku. Väčšina známych lekární ponúka pri väčšej objednávke doručenie zdarma, pokiaľ sa v nich zaregistrujete, získate aj zaujímavé výhody, napríklad zľavové kupóny pre budúci nákup. Na druhú stranu, viacero online lekární umožňuje aj rýchlejší nákup bez registrácie.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Ak chcete podporiť trávenie, metabolizmus a chudnutie prostredníctvom lepšieho spaľovania tukov, môžete sa zamerať aj na komplexnejšie diétne opatrenia, čiže na diéty. Vyhýbajte sa však tým, ktoré sú krátkodobé, príliš drastické alebo redukčné s jojo efektom.

Naopak, príkladom tej dlhodobej a prospešnej je Keto diéta, ktorá:

 • je rozdelená do troch fáz, v tej prvej ide o dosiahnutie ketózy, v tej druhej o chudnutie prostredníctvom spaľovania tukov a v tretej o elimináciu jojo efektu
 • má dlhšie trvanie, štandardne trvá 12 až 14 týždňov, pričom platí, že chudnutie je tak postupné a dlhodobé a také je aj po skončení diéty, má istú trvácnosť
 • je založená na stave zvanom ketóza, ku ktorému dochádza vtedy, ak sa zníži príjem sacharidov v jedálničku pod 50 gramov, telo začína viac spaľovať tuk
 • ketóza je fyziologicky prirodzený metabolický stav, počas ktorého prichádza k zmene primárneho zdroja energie a to z cukrov na tuky z tukových tkanív

Ako už bolo povedané, ketóza nastáva pri zmene v jedálničku a to je aj princípom Ketónovej diéty. Okrem sacharidov treba obmedziť aj príjem tukov, naopak, zvyšuje sa príjem bielkovín a tiež zeleniny. Tá je dôležitá práve pre obsah vlákniny, čo podporuje trávenie.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ketogénna diéta má výhodu aj v tom, že v širšom rozsahu pomáha na stav kardiovaskulárnej sústavy, hlavne pokiaľ ide o zníženie hladiny cukru v krvi a normalizáciu cholesterolu. Má tiež viaceré preventívne účinky, napríklad voči vzniku cukrovky alebo a niektoré ochorenia srdca a ciev. Dobrou správou je, že podporuje príjem vitamínov a minerálov.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, že by ste chceli Ketónovú diétu dodržiavať, mali by ste sa zamerať vo vyššom meradle na zmenu jedálnička v prospech bielkovinových jedál a naopak na zníženie potravín s obsahom sacharidov. Pomôcť vám v tom môže sortiment značky KetoMix.

Ide o producenta jedál a nápojov vhodných práve pre Keto diétu:

Sortiment KetoMix obsahuje hlavné jedlá, polievky aj menšie potraviny a suroviny, ktoré viete využiť po celý deň, rovnako tak nápoje, koktejly a doplnky stravy

Medzi najväčšie plusy využitia týchto potravín a produktov patria:

 • jednoduchá príprava, stačí len pridať vodu, obvykle to trvá do 5 minút
 • možnosť komplet na jednom mieste vyriešiť stravovanie aj pitný režim
 • vhodný pomer všetkých živín, vitamínov, minerálov a stopových prvkov

Čo sa týka ponuky, tu viete siahnuť po doplnkoch na podporu detoxikácie tráviacej sústavy aj na lepšie a efektívnejšie spaľovanie tukov s využitím známej aminokyseliny L-Karnitín. Všetky doplnky majú podobu perorálnych kapsúl a sú voľne predajné. Pri potravinách a nápojoch zas máte istotu, že sa v nich nenachádzajú žiadne rizikové chemikálie.

Sortiment potravín a jedál KetoMix ponúka proteínové polievky, omelety, kaše, omáčky, palacinky, tyčinky, cestoviny, pečivo, sušené mäso, nátierky, dresingy či pomazánky. K dispozícii máte aj sladké a slané pochutiny, tiež s proteínmi a málo sacharidmi.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Veľkým plusom je, že či už si dáte z ponuky KetoMix čokoládu, perník, chipsy alebo inú sladkosť či pochutinu, nenarušíte v žiadnom prípade svoju ketózu. Pri nápojoch máte na výber tiež niekoľko typov a príchutí, siahnuť môžete aj po vegánskych nápojoch, ponuka zahŕňa najmä koktejly v prášku, kde stačí pridať vodu, zamiešať a nápoj máte hotový.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, že vás produkty KetoMix zaujali a chceli by ste ich využiť práve na držanie Keto diéty, nie je nič jednoduchšie. Oficiálne zastúpenie má značka aj u nás a to tak cez svoje kamenné predajne, ako aj oficiálny eshop, ktorý nájdete na www.ketomix.sk.

Ak sa rozhodnete pre nákup cez internet, získate predovšetkým:

 • finančnú výhodnosť a záruku originality, keďže ide o oficiálny eshop
 • flexibilné možnosti platenia a to tak v hotovosti ako aj bezhotovostne
 • úsporu času, celý nákup je otázkou pár minút a spravíte ho aj cez mobil
 • jednoduchosť, celý proces je veľmi podobný bežnému nákupu v eshope

Čo sa týka postupu, ten je podobný, ako pri bežnom nákupe v eshope. Stačí vložiť do online košíka jednotlivé potraviny, nápoje či produkty, prípadne rovno celé balíčky na viac dní, vyplniť svoje údaje, zvoliť typ platby a dopravy a objednávku už len odoslať.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pri platení viete využiť štandardnú dobierku, platbu cez internet banking aj platobnou kartou online, takže na výber je viacero možností. To isté platí aj pri výbere kuriérnej služby, kde si viete zvoliť doručenie nielen k vám domov, ale aj do najbližšieho odberného miesta Zásielkovne. Pri väčšej objednávke sa nemusíte ani báť o poštovné, je zdarma.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.50

2 Hodnotení