Je možné chudnutie bez cvičenia? Skúsenosti ukazujú, že áno a aj bez drastických diét

Kto by nechcel chudnúť bez toho, aby musel cielene cvičiť? Ak si myslíte, že to utópia alebo len nejaký lacný trik, opak je pravdou, ide o realitu. Aby ste však mohli naozaj zhodiť nadbytočné kilogramy, musíte dodržať niekoľko zásadných pravidiel.

Chudnutie je procesom, kedy nastáva rozdiel medzi príjmom a výdajom kalórií, pričom tých vydaných alebo spálených musí byť nepomerne viac. Neznamená to automaticky, že by ste museli držať nejakú drastickú diétu, skôr naopak, takéto spôsoby chudnutia majú skôr nevýhody a výsledok je opačný. Ako teda chudnúť bez cvičenia efektívne?

Aké je chudnutie bez cvičenia a aké má špecifiká

Princípom chudnutia je zníženie telesnej hmotnosti a to ovplyvnením pomeru medzi prijatými a spálenými kalóriami. Na príjem kalórií sa pôsobí najčastejšie prostredníctvom jedálnička, na ich výdaj a spaľovanie zas cez podporu metabolizmu tukov a práve cez pohyb.

Chudnutie bez cvičenia je síce možné, ale vyžaduje si to prísnejšie opatrenia tak na strane stravovania a príjmu potravín, ako aj na strane spaľovania kalórií, predovšetkým tukov. Veľmi dôležité je snažiť sa stimulovať a podporovať metabolizmus a trávenie, takže organizmus bude minimálne uskladňovať energiu vo forme tukových zásob.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Okrem toho má chudnutie bez cvičenia aj tieto špecifiká:

 • v jedálničku musíte veľmi zvažovať príjem sacharidov a tukov, v tom prvom prípade hlavne preto, že nespotrebované cukry sa ukladajú v tele
 • zároveň treba pozerať aj na pitný režim, ktorý má prirodzené účinky voči metabolizmu a platí, že málo tekutín a ich nesprávne zloženie ho môžu spomaliť
 • na obmedzenie nadmerného príjmu kalórií je nutné znížiť nadmerné pocity hladu a to najmä častejšou konzumáciou jedál počas dňa, ale v menších porciách
 • nadmerné priberanie spôsobujú aj niektoré zlozvyky životného štýlu, najmä fajčenie, konzumácia alkoholu, nedostatok spánku a vystavovanie sa stresu

Mnoho ľudí sa snaží obísť niektoré zmeny životosprávy a životného štýlu, ktoré sú s chudnutím nevyhnutne spojené, krátkodobými redukčnými diétami. Takýto spôsob sa ale nevypláca, nakoľko obvykle nastáva jojo efekt, čiže návrat pôvodnej hmotnosti.

NAOZAJ TO MUSÍ BYŤ BEZ CVIČENIA?

Pokiaľ vám to vaše možnosti čo i len trocha dovoľujú, snažte sa podporiť chudnutie cvičením, napríklad behom, bicyklovaním alebo kardio tréningom v domácom prostredí či fitku. Pôjde to síce aj bez takejto intenzívnej aktivity, ale bude to pomalšie.

Najčastejšie chyby pri chudnutí bez cvičenia

Absencia cvičenia pri chudnutí nemusí byť až taký neprekonateľný problém, no mnoho ľudí robí iné chyby, ktoré ovplyvňujú výslednú efektivitu znižovania telesnej hmotnosti. Tieto chyby sa týkajú najmä životosprávy, životného štýlu aj spôsobu stravovania.

Ak ide o oblasti, na ktoré si dať pozor najviac, tie sú nasledovné:

Nedostatok pohybu: To, že chudnutie je možné bez cvičenia, neznamená, že by ste sa nemali hýbať vôbec. Minimom by mala byť pravidelná, najlepšie každodenná chôdza, podporíte tak trávenie aj metabolizmus. Nemusí ísť nevyhnutné o odporúčaných 10 tisíc krokov denne.

Hladovanie: Ďalšou chybou je hladovka. Tá môže mať podobu buď vynechávania niektorých jedál počas dňa, najčastejšie raňajok alebo večere, prípadne úplné hladovanie v niektoré celé dni. Ani jedna z možností nie je dobrá, neschudnete, skôr spomalíte trávenie a metabolizmus.

Zanedbanie pitného režimu: Veľkým mínusom je aj zanedbávanie pitného režimu. To môže znamenať jedna príliš málo tekutín počas dňa alebo ich nesprávne zloženie. Pre podporu chudnutia treba vypiť aspoň 2,5 litra vody a to ideálne v menších dávkach počas celého dňa.

Zlé stravovanie: Nielen pri pití, aj pri stravovaní je dôležité, aby ste jedlá konzumovali častejšie a v menších porciách. Najlepšie je jesť 5 krát počas dňa, pred raňajkami si dať pohár vody a jesť pol hodinu po zobudení sa a večeru mať aspoň s odstupom 2 hodín pred spaním.

Riešenie chudnutia bez cvičenia doma

Čo sa týka konkrétnych tipov alebo skúseností, ako najlepšie chudnúť aj bez cvičenia, práve absencia cieleného pohybu musí byť vyvážená veľmi cielenými spôsobmi zvýšenia spaľovania kalórií. Ruka v ruke s tým musia ísť aj opatrenia na strane ich príjmu.

Toto sú najlepšie možnosti a metódy, ako schudnúť bez cvičenia:

Viac bielkovín a vlákniny

Zvýšený počet bielkovín a vyššie zastúpenie vlákniny v jedálničku sú najlepšia cesta, ako kombinovať zníženie nadmerného hladu a stimuláciu trávenia a metabolizmu. Snažte sa jesť najmä ryby, zeleninu, orechy, cereálie a nízkotučné mliečne výrobky.

Pite veľa čistej vody

Pitný režim je neoddeliteľnou súčasťou stimulácie trávenia a metabolizmu. Okrem toho má význam tiež na zníženie pocitu hladu, čiže ovplyvňuje zníženie príjmu bielkovín. Snažte sa počas dňa vypiť aspoň 2,5 litra vody a vždy si dajte trocha vody aj pred jedlom.

Menšie porcie, ale častejšie

Chudnutie môžete ovplyvniť aj prostredníctvom úpravy stravovacieho režimu a to ohľadom veľkostí porcií a toho, ako často jete. Tak, ako pri príjme vody, aj v prípade jedál dávajte prednosť menším porciám, ale častejšie, najlepší je systém 5 jedál počas dňa.

Žiadne sladkosti a pochutiny

Z jedálnička je nevyhnutné vyškrtnúť potraviny aj nápoje, ktoré obsahujú nadmerné množstvo sacharidov a aj tukov. Veľa cukru obsahujú limonády, alkohol aj energetické nápoje, nezdravé sacharidy a tuky sú tiež v sladkostiach, dezertoch alebo chipsoch.

Používajte koreniny

Skúste tiež podporiť efektívnejšie spaľovanie kalórií cez termogenézu a zníženie chuti na jedlo. Ako? Za týmto účelom viete využiť aj to, čo vám poskytuje príroda sama, konkrétne koreniny. Ideálne sú chilli, bazalka, oregano, zázvor, čierne korenie a škorica.

Spánok, oddych aj aktivita

Pre správne fungovanie metabolizmu v tele je nevyhnutné minimalizovať stres a zároveň sa snažiť vždy dobre a dostatočne dlho vyspať, aspoň 7 hodín. To, že nemusíte cvičiť, neznamená, že by ste mali doma len sedieť, nájdite si nejaké praktické hobby.

NA VÝSLEDKY SI POČKÁTE DLHŠIE

Zmyslom cvičenia pri chudnutí je zefektívniť spaľovanie kalórií a to práve prostredníctvom intenzívnejšej fyzickej aktivity. To v praxi znamená, že chudnúť síce budete, ale bude to trvať dlhšiu dobu. Musíte sa preto dobre obrniť trpezlivosťou, výsledky však prídu.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Ak chcete schudnúť bez cvičenia, najdôležitejšie je zvoliť správny a vhodný jedálniček. Dôkazom, že chudnúť sa dá aj bez drastických diét a zároveň s komplexnou úpravou jedálnička, je Keto diéta. Ide o dlhodobý a známy diétny program s výsledkami.

Počas diéty nie je nevyhnutné cvičenie, treba však spraviť tieto zmeny:

 • v prvom rade je nevyhnutné obmedziť príjem sacharidov v jedálničku a to pod objem 50 gramov za deň, vďaka čomu dochádza v tele k stavu zvanému ketóza
 • ketóza je metabolický stav, kedy telo začína ako primárny zdroj energie využívať tuky namiesto cukrov, konkrétne ide o lepšie spaľovanie tukových zásob
 • zároveň s tým je potrebné zmeniť aj príjem iných živín, konkrétne sa znižuje tiež príjem nezdravých tukov, naopak, viac treba konzumovať bielkoviny
 • vďaka tomu, že počas Keto diéty prijímate vo vyššom množstve proteíny, nehrozia vám ani chradnutie a oslabenie svalov a fyzickej kondície a ani pocity hladu

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Okrem toho musia byť počas diéty súčasťou jedálnička aj zelenina, orechy a semená, obzvlášť pri zelenine treba zvýšiť denný príjem. Získate tak veľmi dobrý zdroj vlákniny, ktorá je dobrá pre chudnutie a to tým, že podporuje činnosť čriev, trávenie a tiež metabolizmus.

Plusom diéty je, že je dlhodobá, trvá štandardne 12 až 14 týždňov, pričom má tri fázy. V prvej ide o navodenie stavu ketózy, v druhej o čo najefektívnejšie chudnutie cez spaľovanie kalórií a v tretej o udržanie hmotnosti a zamedzenie jojo efektu. Vďaka obmedzeniu príjmu sacharidov dochádza aj k normalizácii krvného tlaku, cholesterolu a cukru v krvi.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Dodržiavať Ketónovú diétu môžete s využitím dvoch možností. Prvou je zmena jedálnička tak, aby ste začali pripravovať viac jedál s obsahom bielkovín, čo je však pre mnohých príliš náročné a nepohodlné. Druhou možnosťou je využitie produktov KetoMix.

Jedná sa o značku producenta potravín a nápojov práve pre Keto diétu:

Sortiment KetoMix obsahuje hlavné jedlá aj menšie pochutiny, tyčinky či koktejly, ktoré sú na proteínovom základe, naopak, obsahujú len minimum sacharidov

Okrem toho, že takto viete doplniť do tela bielkoviny, sú tu aj iné výhody:

 • jedlá a nápoje sú vyvážené z pohľadu vitamínov, minerálov a iných látok
 • príprava je jednoduchá, netreba variť, všetko stihnete doslova za pár minút
 • na jednom mieste viete vyriešiť celodenné stravovanie aj pitný režim

Ak ide o ponuku jedál, tu máte na výber pomerne široký výber, z ktorého si bez problémov zostavíte jedálniček na každý deň. Sortiment KetoMix zahŕňa proteínové polievky s rôznou príchuťou, kaše, omelety, sušené mäso, pečivo, nátierky, pomazánky, dresingy aj palacinky, na výber máte viacero druhov a typov. Samozrejmosťou sú proteínové tyčinky.

K dispozícii máte aj sladké a slané pochutiny, ak by ste si chceli dopriať niečo zaujímavé. Aj v tomto prípade ide o zdravé a proteínové potraviny, napríklad čokolády, chipsy, krekry, nachos, perníky a iné drobnosti. Nič z toho vašu ketózu a chudnutie nenaruší.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka nápojov a pitného režimu, v tomto ohľad ponúka KetoMix najmä proteínové koktejly, na svoje si prídu aj vegáni. Koktejly sú veľmi dobrým zdrojom sójových a srvátkových bielkovín, pričom k dispozícii máte viacero príchutí od kávy, cez kokos, vanilku, banán alebo rôzne ovocie. Na prípravu vám stačí voda a zopár minút.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pre tých, čo by chceli Ketogénnu diétu skúsiť práve s využitím programu KetoMix, je dobrou správou to, že nemusíte nikam ísť. Značka prevádzkuje oficiálny eshop www.ketomix.sk a práve cez internet si viete celý sortiment detailne pozrieť a tiež objednať.

Podobne, ako aj v prípade iných eshopov, aj tu máte niekoľko výhod:

 • platiť sa dá nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostnou formou a online
 • rovnako tak máte na výber flexibilné možnosti doručenia kuriérom
 • vopred si viete cez internet všetky jedlá, nápoje a produkty porovnať
 • máte zároveň istotu originality a najlepšej možnej ceny produktov

Pokiaľ ide o objednávanie, to prebieha tak, ako aj v iných eshopoch. Cez počítač či telefón si viete vložiť do online košíka to, čo potrebujete, potom už len stačí vyplniť svoje údaje a parametre platenia či doručenia. Pri väčšej objednávke neplatíte poštovné.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Spomínané potraviny a ďalšie produkty si viete nakúpiť jednotlivo aj v balíčkoch na viac týždňov, pri platení máte k dispozícii platbu v hotovosti, cez internet banking aj platobnou kartou. Doručenie môže byť potom priamo k vám domov, prípadne na najbližšie odberné miesto Zásielkovni. Ak máte nejaké otázky, k dispozícii je aj infolinka.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie