Je možné chudnutie bez diéty? Áno, dokonca je zdravé, bez jojo efektu a dlhodobé

Je možné chudnutie bez diéty? Áno, dokonca je zdravé, bez jojo efektu a dlhodobé

Väčšina ľudí pokladá diéty za najlepší spôsob, ako schudnúť. Platí to bez ohľadu na to, koľko chcú schudnúť a za aké časové obdobie, či už za pár dní, týždeň alebo mesiac. Na prvý pohľad to vyzerá logicky, hlavne ak ide o diéty, ktoré obmedzujú príjem tukov.

Problémom všetkých diét ale býva, že ide iba o ich ohraničené časové pôsobenie a po skončení diéty sa všetko, vrátane hmotnosti, vráti do pôvodných koľají, čomu sa hovorí aj tzv. jojo efekt. Preto je oveľa lepšie chudnutie bez diéty, no komplexne. Je to zdravé, nemusíte sa báť spomínaného jojo efektu a hlavne je takéto chudnutie udržateľné dlhodobo.

Čo je diéta a ako ovplyvňuje chudnutie

Pojem diéta má dva významy. V tom všeobecnom ide o obmedzenie šírky jedálnička, čiže o obmedzenie konzumácie niektorých jedál a to za účelom celkovej podpory zdravia. V tom konkrétnom pri chudnutí sa myslí pôsobenie smerujúce k zníženiu hmotnosti.

Najčastejšie sú diéty založené buď na obmedzení príjmu niektorej živiny, hlavne tuku alebo cukru, prípadne na nadmernej konzumácii niektorej potraviny, suroviny alebo látky, napríklad v prípade niektorých diét sa dávajú do popredia určité druhy zeleniny, ovocia, strukovín a podobne. V každom prípade ide o obmedzenie prirodzenej pestrosti jedálnička.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €54 €
Do obchodu

Takéto typy diét však so sebou prinášajú tieto ťažkosti:

 • obmedzenie niektorých živín je všeobecne nezdravé pre organizmus, ktorý potrebuje aj cukor, aj soľ, aj tuky, avšak zdravého pôvodu a správneho pomeru
 • uprednostňovanie iných živín môže viesť k zvýšenej hladine niektorých látok, minerálov a stopových prvkov, takže výsledkom je narušenie trávenia
 • diéty, ktoré masívne znižujú príjem kalórií, sú na prvý pohľad funkčné, ale v podstate pôsobia úplne naopak, väčšinou je výsledkom spomalenie metabolizmu
 • medzi ďalšie možné riziká a ťažkosti, ktoré individuálne nastávajú, patria tráviace ťažkosti, nepravidelná stolica, zadržiavanie vody či problémy s tlakom

Diéty môžu jednorazovo a nárazovo spôsobiť stratu hmotnosti, no na druhú stranu, sú kontraproduktívne pre zdravie a z dlhodobého hľadiska aj pre chudnutie. Už ich princíp je totiž založený na zhoršení stravovania, či už z pohľadu jedálnička, alebo spôsobu.

NEZÁLEŽÍ NA TOM, O AKÝ TYP DIÉTY IDE

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že ak im nezabrala a nepomohla jedna diéta, že tak spraví druhá. Bohužiaľ, väčšina diét, ktoré sú založené na princípe nadmerného alebo obmedzeného prijímania nejakej látky či živiny, je skôr či neskôr odsúdená na neúspech.

Príčiny a kedy vznikajú problémy s chudnutím diétou

Chudnutie diétovaním so sebou prináša viacero rizík. Tie nastávajú predovšetkým z hľadiska zdravia a vplyvu na organizmus, ale napríklad aj z pohľadu dosahovania výsledkov. Na takéto chudnutie vplýva aj viacero faktorov a problémových vplyvov.

Tu sú tie, ktoré sú najvýraznejšie spomedzi všetkých:

Nerovnováha v stravovaní: Najčastejšie vznikajú problémy s chudnutím pomocou diéty kvôli tomu, že prijímaná strava neobsahuje všetky potrebné živiny. Nastáva tak nerovnováha ohľadom príjmu niektorých dôležitých živín, hlavne tukov alebo cukrov.

Narušenie metabolizmu: S diétovaním ako jeho následok súvisí aj zhoršenie a narušenie látkovej premeny, čiže metabolizmu. Tento proces je zodpovedný za premenu živín a ich výdaj vo forme energie. Ak sa naruší, energia sa začne viac ukladať v tele.

Externé vplyvy a faktory: Ak sa jedná o externé vplyvy a faktory, ktoré majú tiež pôsobenie na chudnutie s diétovaním, ide hlavne o rôzne zdravotné problémy so vstrebávaním živín alebo činnosťou v črevách, napríklad chronická Crohnova choroba

Riešenie chudnutia bez diéty doma

Čo sa týka riešenia chudnutia a jeho podpory bez toho, aby ste museli držať diétu, v tejto oblasti máte našťastie pomerne široké portfólio možných riešení a prostriedkov. Snažte sa ich skombinovať čo najviac, vtedy budete mať aj najlepšie výsledky.

Tu je prehľad tých prostriedkov a možností, ktoré máte:

Jedzte zdravé tuky a veľa vlákniny

Hoci chudnutie bez diét je zdravé, bez menšej úpravy stravovania sa nezaobídete. Pokiaľ ide o pozitívne pôsobenie, súčasťou vášho jedálnička by mali byť hlavne zdravé tuky a veľa vlákniny, takže jedzte viacej rýb, ovocia, zeleniny aj strukovín.

Tieto potraviny a nápoje obmedzte

Okrem potravín, ktoré by ste mali mať vo svojom jedálničku vo vyššom množstve, treba aj niektoré jedlá či nápoje obmedziť. Ide hlavne o živočíšne tuky z červeného mäsa, sladkosti a presolené potraviny, minimalizovať treba aj konzumáciu alkoholu.

Pite vodu aj bylinkové čaje

Súčasťou pitného režimu, ktorý pomôže na metabolizmus a chudnutie, by mala byť voda. Počas dňa vypite aspo 2,5 litra v 1 až 2 dcl dávkach a to pravidelne každú hodinu až dve. K tomu pridajte bylinkové čaje, napríklad z rozmarínu alebo zázvoru.

Zlepšite životný štýl

Okrem jedálnička a pitného režimu treba pre úspešné chudnutie aj komplexnejšie zmeny týkajúce sa životného štýlu. Minimalizovať treba hlavne fajčenie, nadmerné psychické vyčerpanie a stres a rovnako tak treba mať dostatok kvalitného spánku.

Majte pravidelný pohyb a cvičte

Bez pohybu nie je možné efektívne chudnutie a spaľovanie nahromadených tukových zásob, pretože je pravidelný a zdravý pohyb tiež veľmi dôležitý. Ideálne bude, ak skombinujete čo najčastejšiu chôdzu a beh spolu s cieleným cvičením vo fitness centre.

Skúste prírodné prostriedky

Čo sa týka prírodných prostriedkov, na chudnutie vám môžu pomôcť niektoré druhy rastlín aj korenín. Ide hlavne o štipľavé korenie typu chilli, čierne korenie alebo kajenská paprika, ktoré podporujú termogenézu, prípadne o bazalku, oregano, mätu či škoricu.

Využite koncentrované produkty

Pokiaľ ide o ešte účinnejšie prostriedky, aj s využitím niektorých zložiek spomínaných vyššie, siahnuť môžete po hotových prípravkoch. Ide o produkty, ktoré majú spravidla prírodné zloženie a pomáhajú na lepší metabolizmus aj spaľovanie tukov.

AK CHCETE STÁLY VÝSLEDOK, SNAŽTE SA DLHODOBO

V prípade, že chcete, aby zníženie vašej nadváhy bolo na stálo, musíte sa aj vy snažiť o to, aby bolo dodržiavanie vyššie spomenutých opatrení dlhodobé. Snažte sa ich zahrnúť do svojho bežného dňa v čo najvyššom počte a všetky ich poctivo dodržujte.

Výživové doplnky a prípravky na chudnutie bez diéty

Ak chcete chudnúť bez diét, nemusia vám len vyššie spomínané opatrenia vždy pomôcť k efektívnemu zhodeniu nadbytočných kilogramov. Pre všetky tieto prípady však môžete použiť aj hotové produkty, čiže špeciálne prípravky na chudnutie.

Pokiaľ ide o mechanizmus ich pôsobenia, ten vplýva na tieto oblasti:

Najčastejšie sa jedná o produkty, ktoré pôsobia komplexne na trávenie, zrýchlenie metabolizmus, zníženie pocitu hladu a predovšetkým na lepšie spaľovanie kalórií

Bez ohľadu na formu alebo značku ponúkajú tieto produkty hlavne:

 • jednoduchú kúpu, nemusíte mať žiaden recept alebo predpis od lekára
 • bezproblémové užívanie, stačí sa držať dávkovania od výrobcu
 • prirodzené zloženie a teda aj minimálne riziko vedľajších účinkov

Tieto prípravky sú založené predovšetkým na kombinácii rastlinných extraktov podporujúcich trávenie a metabolizmus, napríklad ako je chilli, kofeín, zelený čaj a podobne, spoločne s niektorými látkami priamo zlepšujúcimi spaľovanie tukov a kalórií, hlavne ak ide o zdravé mastné kyseliny a aminokyseliny, najčastejšie sa jedná o známy L-Karnitín.

Vyššie spomínané zloženie sa týka komplexných produktov určených na celkovú podporu chudnutia, no k dispozícii máte aj rôzne špeciálne prípravky, hlavne ak ide o spaľovače tukov, prípravky na zrýchlenie metabolizmus alebo na potlačenie chuti do jedla.

Pokiaľ ide o formu, všetky tieto doplnky výživy aj prípravky majú perorálnu podobu. K dispozícii sú kapsuly aj tabletky na jednoduché prehltnutie, ale aj prášky, ktoré sa zarábajú s tekutinami na prípravu nápoja. V prípade niektorých spaľovačov tukov možno siahnuť aj po hotových nápojoch s rôznou príchuťou, zväčša ich nájdete vo fitness eshopoch.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €54 €
Do obchodu
Kompava ThermoFit: tabletky, skúsenosti, cena a užívanie
 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov
19,90 €
Do obchodu
Garsin: skúsenosti, cena, vedľajšie účinky a kde kúpiť
 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla
20,99 €14,49 €
Do obchodu
Dialevel: skúsenosti, užívanie, zloženie a dávkovanie
 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky
14,17 €
Do obchodu
Chilliburner: cena, skúsenosti, dávkovanie a užívanie
 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru
19,27 €
Do obchodu
 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti
9,47 €
Do obchodu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na chudnutie bez diéty

Všetky spomínané typy prípravkov patria medzi voľne predajné produkty, čiže ich predaj nie je obmedzený tým, že by ste museli mať za sebou nejakú návštevu lekára alebo nebodaj recept. Zakúpiť si ich viete v eshopoch aj v lekárňach, podľa daného typu.

V tomto ohľade sú najlepšou voľbou internetové lekárne, ktoré ponúkajú:

 • širší výber rôznych druhov, typov a značiek prípravkov, najmä skladom
 • viac pohodlia, nákup spravíte cez počítač, ale aj cez mobil z obývačky
 • nepomerne lepšie ceny, hlavne ak ide o známejšie lekárne typu DrMax
 • v prípade niektorých väčších lekární aj dopravu zdarma či nákup bez registrácie

Pokiaľ sa budete rozhodovať medzi menšou a neznámou lekárňou a tou väčšou a známejšou, ktorá má o niekoľko centov vyššie ceny, rozhodne si vyberte druhú možnosť. Takéto lekárne totiž majú oveľa viac benefitov, hlavne ak ide o kvalitu zákazníckych služieb.

Výsledkom je potom napríklad rýchlejšie doručenie do 1 či 2 dní od objednávky, jednoduchší spôsob objednávky aj bez nutnosti zdĺhavej registrácie či možnosť platby najpohodlnejšou možnou cestou a to prostredníctvom platobnej karty. Viac pohodlia, rýchlejší nákup a jednoduchosť, to je to, čo získate a čo je oveľa cennejšie, ako úspora pár centov.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Napriek tomu, že chudnutie je možné aj bez nejakej redukčnej diéty, treba rozoznávať medzi krátkodobými diétami u ktorých hrozí jojo efekt a medzi tými, ktoré sú dlhodobé a dokonca aj prospešné. Dobrým príklad je Keto diéta, ktorú by ste mali zvážiť.

Táto diéta pomáha nielen na chudnutie, ale aj v ďalších oblastiach:

 • vďaka tomu, že základom diéty je zmena jedálnička a zníženie príjmu tukov, je pozitívnym efektom aj vplyv na hladinu tzv. dobrého cholesterolu
 • Keto diéta pomáha tiež v rámci prevencie voči cukrovke a rovnako tak proti zvýšenej hladine cukru v krvi, nakoľko znižuje aj príjem sacharidov v strave
 • medzi ďalšie pozitívum zaraďujeme stimuláciu trávenia a metabolizmu celkovo, čo je dôsledkom zvýšenej konzumácie zeleniny, ktorá obsahuje vlákninu
 • zároveň platí, že diéta môže dlhodobo pomáhať na celkové zlepšenie kardiovaskulárneho systému a z pohľadu jej charakteru stimuluje spaľovanie tuku

Keto diéta je založená na dosiahnutí stavu zvaného ketóza, čo je aj cieľom spomínaných zmien v jedálničku. Vďaka poklesu príjmu sacharidov a tukov a zvýšeniu príjmu bielkovín totiž organizmus začne primárne ako zdroj energie využívať tuk a nie cukor.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €54 €
Do obchodu

Prichádza tak k spaľovaniu tukových zásob a to dlhodobo, diéta totiž môže trvať 12 až 14 týždňov a má viacero fáz. V tej prvej dochádza k navodeniu stavu ketózy, v tej druhej k čo najefektívnejšiemu chudnutiu a v tej tretej ide o udržanie existujúceho stavu, hmotnosti a úrovni metabolizmu. Chudnutie je tak dlhodobé a zároveň trvalo udržateľné.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pokiaľ vám pripadajú spomínané zmeny v jedálničku príliš komplikované, viete si stravovanie pri Ketogénnej diéte uľahčiť s diétnym programom KetoMix. Jeho základom je sortiment potravín a jedál s obsahom proteínov a minimom sacharidov.

Ide teda o produkty ideálne pre túto diétu, na výber máte viacero druhov:

V ponuke nájdete hlavné jedlá, polievky, pečivo, nátierky, sladké a slané pochutiny, rovnako tak rôzne nápoje a koktejly, dokonca aj doplnky výživy na chudnutie

Bez ohľadu na to, ktorý produkt alebo potravinu si vyberiete, získate:

 • kvalitné zloženie bez akýchkoľvek rizikových chemikálií a prísad
 • jednoduchú prípravu, obvykle stačí pridať len vodu, trvá to pár minút
 • všetky potrebné živiny, minerály a vitamíny vo vyváženom pomere

Sortiment potravín zahŕňa napríklad proteínové polievky, sušené mäso, omelety, pečivo, nátierky, cestoviny, dresingy, kaše či palacinky. Okrem pečiva sú všetky potraviny bez lepku, takže ich bez problémov môžu konzumovať aj celiatici. Na výber máte aj niektoré sladké a slané pochutiny, napríklad proteínové tyčinky, chipsy alebo čokolády.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €54 €
Do obchodu

Okrem jedál obsahuje ponuka KetoMix aj proteínové nápoje a koktajly, ktoré sú zdrojom vysokého množstva bielkovín. Aj v tomto prípade sú na výber rôzne príchute od banánu až po vanilku, ale aj nápoje bez príchutí. Na prípravu stačí len voda.

Pre tých, čo chceli ešte viac podporiť metabolizmus a spaľovanie tuku, sú k dispozícii aj výživové doplnky s obsahom L-Karnitínu, vďaka ktorým bude chudnutie ešte lepšie. Všetky potraviny, nápoje a produkty si môžete kúpiť samostatne, no ak chcete držať Keto diétu dlhšie, k dispozícii sú aj balíčky na týždeň, dva týždne, 21 dní či celý mesiac.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, že by ste chceli diétovať s využitím spomínaných potravín a produktov KetoMix, viete si ich zakúpiť osobne v značkovej predajni, ale aj oveľa pohodlnejšie cez internet. Na stránke www.ketomix.sk nájdete informácie o diéte aj eshop s potravinami.

Online nákup spravíte odkiaľkoľvek a zároveň má aj tieto výhody a plusy:

 • netreba nikam osobne ísť, objednávku aj doručenie vyriešite doma
 • je to rýchle, cez mobil aj počítač si nakúpite doslova do pár minút
 • nemusíte sa spoliehať iba na hotovosť, zaplatiť viete online a vopred
 • keďže nakupujete cez oficiálny eshop, máte garanciu originality aj ceny

Ak by ste mali akékoľvek otázky, k dispozícii je telefonická aj internetová infolinka, kde vám operátor zodpovie všetky dotazy týkajúce sa samotnej diéty, ale napríklad aj spôsobu nákupu alebo ohľadom produktov. Tie si viete v eshope veľmi rýchlo porovnať.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €54 €
Do obchodu

Čo sa týka podmienok platby, k dispozícii je tak hotovostná platba na dobierku, ako aj platba vopred a cez internet, napríklad bankovým prevodom a platobnou kartou. Ak ide o doručenie, na výber máte viac kuriérnych služieb a dodanie môže byť k vám domov aj na odberné miesto v blízkosti bydliska. Pri väčšom nákupe neplatíte žiadne poštovné.

Je možné chudnutie bez diéty? Áno, dokonca je zdravé, bez jojo efektu a dlhodobé
Počet hlasov: 24 Priemer:4.8 (95%)
  Odporúčame
  Prečítajte si tiež
  Vaše postrehy
  Komentáre

  vsetky tie rychlokvasene diety za par dni su zalozene v podstate na tom istom vzorci, len pre to pouzivaju obmedzenie inych potravin. ide o obrovsky kaloricky deficit, pripadne aj v kombinacii s cvicenim, co sa samozrejme prejavi poklesom hmotnosti. ale presne aj preto po ich skonceni nastava jojo efekt. preto je treba sa zamerat na dlhodobe a komplexne zmeny. keto dieta take nieco ponuka, ale nie je popularna az tak, lebo to trva dlhsie. ale… aj efekt trva dlhsie a pri spravnom stravovani je trvaly. treba si preto zvazit, komu to za to stoji 🙂

  ja som vyskusala uz naozaj dost diet a mozem povedat, ze chudnutie je mozne aj bez nejakej specialnej redukcnej diety, treba vsak vela cvicit, mat pravidelny pohyb a dodrziavat aspon zopar zasad zdraveho stravovania. z tohto pohladu hodnotim clanok pozitivne, je to celkom zrozumitelne napisane. ake su vsak skusenosti s tou spominanou keto dietou? naozaj je bez jojo efektu?

  Ahoj Mia. Áno, je bez jojo efektu, no treba sa naozaj držať jedálnička a dávať si pozor aj na prvý pohľad nevinné prehrešky typu nejaká tá sladkosť raz za čas po jedle, v opačnom prípade totiž úplne nabúraš ketózu, na ktorej je celá diéte založená. Ja som však s touto diétou behom 3 mesiacov schudla takmer 10 kilogramov a čo je najviac super, tak najmä z tuku. Áno, cvičenie je dôležité a aj preto som počas diéty cvičila. Občas je však problém s energiou, menej sacharidov sa niekedy prejaví, ale dá sa to. S pozdravom Zlatica 🙂

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  *