Je možné chudnutie bez diéty? Áno, dokonca je zdravé, bez jojo efektu a dlhodobé

Je možné chudnutie bez diéty? Áno, dokonca je zdravé, bez jojo efektu a dlhodobé

Väčšina ľudí pokladá diéty za najlepší spôsob, ako schudnúť. Platí to bez ohľadu na to, koľko chcú schudnúť a za aké časové obdobie, či už za pár dní, týždeň alebo mesiac. Na prvý pohľad to vyzerá logicky, hlavne ak ide o diéty, ktoré obmedzujú príjem tukov.

Problémom všetkých diét ale býva, že ide iba o ich ohraničené časové pôsobenie a po skončení diéty sa všetko, vrátane hmotnosti, vráti do pôvodných koľají, čomu sa hovorí aj tzv. jojo efekt. Preto je oveľa lepšie chudnutie bez diéty, no komplexne. Je to zdravé, nemusíte sa báť spomínaného jojo efektu a hlavne je takéto chudnutie udržateľné dlhodobo.

Čo je diéta a ako ovplyvňuje chudnutie

Pojem diéta má dva významy. V tom všeobecnom ide o obmedzenie šírky jedálnička, čiže o obmedzenie konzumácie niektorých jedál a to za účelom celkovej podpory zdravia. V tom konkrétnom pri chudnutí sa myslí pôsobenie smerujúce k zníženiu hmotnosti.

Najčastejšie sú diéty založené buď na obmedzení príjmu niektorej živiny, hlavne tuku alebo cukru, prípadne na nadmernej konzumácii niektorej potraviny, suroviny alebo látky, napríklad v prípade niektorých diét sa dávajú do popredia určité druhy zeleniny, ovocia, strukovín a podobne. V každom prípade ide o obmedzenie prirodzenej pestrosti jedálnička.

Kompava ThermoFit: tabletky, skúsenosti, cena a užívanie
 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov
19,99 €
Do obchodu
Garsin: skúsenosti, cena, vedľajšie účinky a kde kúpiť
 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla
20,99 €14,49 €
Do obchodu
Dialevel: skúsenosti, užívanie, zloženie a dávkovanie
 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky
14,99 €
Do obchodu
Chilliburner: cena, skúsenosti, dávkovanie a užívanie
 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru
22,99 €
Do obchodu
 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti
11,09 €8,39 €
Do obchodu

Takéto typy diét však so sebou prinášajú tieto ťažkosti:

 • obmedzenie niektorých živín je všeobecne nezdravé pre organizmus, ktorý potrebuje aj cukor, aj soľ, aj tuky, avšak zdravého pôvodu a správneho pomeru
 • uprednostňovanie iných živín môže viesť k zvýšenej hladine niektorých látok, minerálov a stopových prvkov, takže výsledkom je narušenie trávenia
 • diéty, ktoré masívne znižujú príjem kalórií, sú na prvý pohľad funkčné, ale v podstate pôsobia úplne naopak, väčšinou je výsledkom spomalenie metabolizmu
 • medzi ďalšie možné riziká a ťažkosti, ktoré individuálne nastávajú, patria tráviace ťažkosti, nepravidelná stolica, zadržiavanie vody či problémy s tlakom

Diéty môžu jednorazovo a nárazovo spôsobiť stratu hmotnosti, no na druhú stranu, sú kontraproduktívne pre zdravie a z dlhodobého hľadiska aj pre chudnutie. Už ich princíp je totiž založený na zhoršení stravovania, či už z pohľadu jedálnička, alebo spôsobu.

NEZÁLEŽÍ NA TOM, O AKÝ TYP DIÉTY IDE

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že ak im nezabrala a nepomohla jedna diéta, že tak spraví druhá. Bohužiaľ, väčšina diét, ktoré sú založené na princípe nadmerného alebo obmedzeného prijímania nejakej látky či živiny, je skôr či neskôr odsúdená na neúspech.

Príčiny a kedy vznikajú problémy s chudnutím diétou

Chudnutie diétovaním so sebou prináša viacero rizík. Tie nastávajú predovšetkým z hľadiska zdravia a vplyvu na organizmus, ale napríklad aj z pohľadu dosahovania výsledkov. Na takéto chudnutie vplýva aj viacero faktorov a problémových vplyvov.

Tu sú tie, ktoré sú najvýraznejšie spomedzi všetkých:

Nerovnováha v stravovaní: Najčastejšie vznikajú problémy s chudnutím pomocou diéty kvôli tomu, že prijímaná strava neobsahuje všetky potrebné živiny. Nastáva tak nerovnováha ohľadom príjmu niektorých dôležitých živín, hlavne tukov alebo cukrov.

Narušenie metabolizmu: S diétovaním ako jeho následok súvisí aj zhoršenie a narušenie látkovej premeny, čiže metabolizmu. Tento proces je zodpovedný za premenu živín a ich výdaj vo forme energie. Ak sa naruší, energia sa začne viac ukladať v tele.

Externé vplyvy a faktory: Ak sa jedná o externé vplyvy a faktory, ktoré majú tiež pôsobenie na chudnutie s diétovaním, ide hlavne o rôzne zdravotné problémy so vstrebávaním živín alebo činnosťou v črevách, napríklad chronická Crohnova choroba

Riešenie chudnutia bez diéty doma

Čo sa týka riešenia chudnutia a jeho podpory bez toho, aby ste museli držať diétu, v tejto oblasti máte našťastie pomerne široké portfólio možných riešení a prostriedkov. Snažte sa ich skombinovať čo najviac, vtedy budete mať aj najlepšie výsledky.

Tu je prehľad tých prostriedkov a možností, ktoré máte:

Jedzte zdravé tuky a veľa vlákniny

Hoci chudnutie bez diét je zdravé, bez menšej úpravy stravovania sa nezaobídete. Pokiaľ ide o pozitívne pôsobenie, súčasťou vášho jedálnička by mali byť hlavne zdravé tuky a veľa vlákniny, takže jedzte viacej rýb, ovocia, zeleniny aj strukovín.

Tieto potraviny a nápoje obmedzte

Okrem potravín, ktoré by ste mali mať vo svojom jedálničku vo vyššom množstve, treba aj niektoré jedlá či nápoje obmedziť. Ide hlavne o živočíšne tuky z červeného mäsa, sladkosti a presolené potraviny, minimalizovať treba aj konzumáciu alkoholu.

Pite vodu aj bylinkové čaje

Súčasťou pitného režimu, ktorý pomôže na metabolizmus a chudnutie, by mala byť voda. Počas dňa vypite aspo 2,5 litra v 1 až 2 dcl dávkach a to pravidelne každú hodinu až dve. K tomu pridajte bylinkové čaje, napríklad z rozmarínu alebo zázvoru.

Zlepšite životný štýl

Okrem jedálnička a pitného režimu treba pre úspešné chudnutie aj komplexnejšie zmeny týkajúce sa životného štýlu. Minimalizovať treba hlavne fajčenie, nadmerné psychické vyčerpanie a stres a rovnako tak treba mať dostatok kvalitného spánku.

Majte pravidelný pohyb a cvičte

Bez pohybu nie je možné efektívne chudnutie a spaľovanie nahromadených tukových zásob, pretože je pravidelný a zdravý pohyb tiež veľmi dôležitý. Ideálne bude, ak skombinujete čo najčastejšiu chôdzu a beh spolu s cieleným cvičením vo fitness centre.

Skúste prírodné prostriedky

Čo sa týka prírodných prostriedkov, na chudnutie vám môžu pomôcť niektoré druhy rastlín aj korenín. Ide hlavne o štipľavé korenie typu chilli, čierne korenie alebo kajenská paprika, ktoré podporujú termogenézu, prípadne o bazalku, oregano, mätu či škoricu.

Využite koncentrované produkty

Pokiaľ ide o ešte účinnejšie prostriedky, aj s využitím niektorých zložiek spomínaných vyššie, siahnuť môžete po hotových prípravkoch. Ide o produkty, ktoré majú spravidla prírodné zloženie a pomáhajú na lepší metabolizmus aj spaľovanie tukov.

AK CHCETE STÁLY VÝSLEDOK, SNAŽTE SA DLHODOBO

V prípade, že chcete, aby zníženie vašej nadváhy bolo na stálo, musíte sa aj vy snažiť o to, aby bolo dodržiavanie vyššie spomenutých opatrení dlhodobé. Snažte sa ich zahrnúť do svojho bežného dňa v čo najvyššom počte a všetky ich poctivo dodržujte.

Výživové doplnky a prípravky na chudnutie bez diéty

Ak chcete chudnúť bez diét, nemusia vám len vyššie spomínané opatrenia vždy pomôcť k efektívnemu zhodeniu nadbytočných kilogramov. Pre všetky tieto prípady však môžete použiť aj hotové produkty, čiže špeciálne prípravky na chudnutie.

Pokiaľ ide o mechanizmus ich pôsobenia, ten vplýva na tieto oblasti:

Najčastejšie sa jedná o produkty, ktoré pôsobia komplexne na trávenie, zrýchlenie metabolizmus, zníženie pocitu hladu a predovšetkým na lepšie spaľovanie kalórií

Bez ohľadu na formu alebo značku ponúkajú tieto produkty hlavne:

 • jednoduchú kúpu, nemusíte mať žiaden recept alebo predpis od lekára
 • bezproblémové užívanie, stačí sa držať dávkovania od výrobcu
 • prirodzené zloženie a teda aj minimálne riziko vedľajších účinkov

Tieto prípravky sú založené predovšetkým na kombinácii rastlinných extraktov podporujúcich trávenie a metabolizmus, napríklad ako je chilli, kofeín, zelený čaj a podobne, spoločne s niektorými látkami priamo zlepšujúcimi spaľovanie tukov a kalórií, hlavne ak ide o zdravé mastné kyseliny a aminokyseliny, najčastejšie sa jedná o známy L-Karnitín.

Vyššie spomínané zloženie sa týka komplexných produktov určených na celkovú podporu chudnutia, no k dispozícii máte aj rôzne špeciálne prípravky, hlavne ak ide o spaľovače tukov, prípravky na zrýchlenie metabolizmus alebo na potlačenie chuti do jedla.

Pokiaľ ide o formu, všetky tieto doplnky výživy aj prípravky majú perorálnu podobu. K dispozícii sú kapsuly aj tabletky na jednoduché prehltnutie, ale aj prášky, ktoré sa zarábajú s tekutinami na prípravu nápoja. V prípade niektorých spaľovačov tukov možno siahnuť aj po hotových nápojoch s rôznou príchuťou, zväčša ich nájdete vo fitness eshopoch.

Kompava ThermoFit: tabletky, skúsenosti, cena a užívanie
 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov
19,99 €
Do obchodu
Garsin: skúsenosti, cena, vedľajšie účinky a kde kúpiť
 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla
20,99 €14,49 €
Do obchodu
Dialevel: skúsenosti, užívanie, zloženie a dávkovanie
 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky
14,99 €
Do obchodu
Chilliburner: cena, skúsenosti, dávkovanie a užívanie
 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru
22,99 €
Do obchodu
 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti
11,09 €8,39 €
Do obchodu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na chudnutie bez diéty

Všetky spomínané typy prípravkov patria medzi voľne predajné produkty, čiže ich predaj nie je obmedzený tým, že by ste museli mať za sebou nejakú návštevu lekára alebo nebodaj recept. Zakúpiť si ich viete v eshopoch aj v lekárňach, podľa daného typu.

V tomto ohľade sú najlepšou voľbou internetové lekárne, ktoré ponúkajú:

 • širší výber rôznych druhov, typov a značiek prípravkov, najmä skladom
 • viac pohodlia, nákup spravíte cez počítač, ale aj cez mobil z obývačky
 • nepomerne lepšie ceny, hlavne ak ide o známejšie lekárne typu DrMax
 • v prípade niektorých väčších lekární aj dopravu zdarma či nákup bez registrácie

Pokiaľ sa budete rozhodovať medzi menšou a neznámou lekárňou a tou väčšou a známejšou, ktorá má o niekoľko centov vyššie ceny, rozhodne si vyberte druhú možnosť. Takéto lekárne totiž majú oveľa viac benefitov, hlavne ak ide o kvalitu zákazníckych služieb.

Výsledkom je potom napríklad rýchlejšie doručenie do 1 či 2 dní od objednávky, jednoduchší spôsob objednávky aj bez nutnosti zdĺhavej registrácie či možnosť platby najpohodlnejšou možnou cestou a to prostredníctvom platobnej karty. Viac pohodlia, rýchlejší nákup a jednoduchosť, to je to, čo získate a čo je oveľa cennejšie, ako úspora pár centov.

Je možné chudnutie bez diéty? Áno, dokonca je zdravé, bez jojo efektu a dlhodobé
Počet hlasov: 24 Priemer:4.8 (95%)
  Odporúčame
  Prečítajte si tiež
  Vaše postrehy
  Komentáre
  Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  *