Jednoduchá a rýchla sladká večera nebýva zdravá a diétna, ale skúste aj tieto recepty

Jednoduchá a rýchla sladká večera nebýva zdravá a diétna, ale skúste aj tieto recepty

Ak sa povie sladká večera, väčšina ľudí si ani zďaleka nepredstaví fitness či diétne jedlo, práve naopak, ide o synonymum obezity, priberania a nadváhy. Veľa však závisí od toho, aké suroviny a potraviny použijete, pri vhodnom výbere nemusí ísť o katastrofu.

Samozrejme, netreba to preháňať s kalóriami, tie už väčšinou organizmus nemá kedy príliš spáliť a práve v ich prípade je tu riziko ukladania a zväčšovania tukových zásob. Na druhú stranu, ak si vyberiete zdravšie alternatívy, ovocie, komplexné sacharidy v menšom množstve  a zvolíte správny čas pre večeru, nemusí byť vaše chudnutie vôbec ohrozené.

Ako vplýva večera na chudnutie, priberanie a hmotnosť

Večera je posledným jedlom dňa a tak by to malo ostať, ak chcete mať zdravé stravovanie a vyhýbať sa riziku priberania. Nočné vyjedanie chladničky určite nemožno považovať za večeru, rovnako tak platí, že by ste ju nemali vynechávať, určite tak neschudnete.

Základom večere by mali byť hlavne bielkoviny a vláknina, ktoré ovplyvnia pocit sýtosti, pomôžu s trávením a zároveň nezaťažia organizmus príliš veľa kalóriami. Na druhú stranu, sacharidov a tukov by malo byť pomenej, hlavne preto, že si telo s nimi poradí len ťažko, keďže ho už nečaká žiadna aktivita. Aj preto sa sladké na večeru neodporúča.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ak si však už budete chcieť dať sladkú večeru, držte sa týchto zásad:

 • vyvarujte sa jednoduchým cukrom, ktoré sú hlavne v sladkom pečive, koláčoch alebo typických sladkostiach, tieto cukry už nespálite a uložia sa ako tuky
 • z pohľadu živín je dôležitá kombinácia komplexných sacharidov a bielkovín, snažte sa tiež doplniť vitamíny, minerály, vlákninu a prospešné stopové prvky
 • večeru jedzte pomalšie, každé sústo dobre požujte a od olovrantu by mali prejsť aspoň 3 hodiny, jedine vtedy vás večera zasýti a už nebudete potrebovať jesť
 • snažte sa do večere zapojiť aj nejaké ovocie alebo zeleninu, obsahujú dostatok vlákniny a aj komplexných sacharidov, na záver sa odporúča bylinkový čaj

KEDY JESŤ VEČER? ZÁVISÍ TO HLAVNE OD SPÁNKU

Či už budete jesť večeru s prevahou sacharidov alebo inej živiny, dôležitý je aj správny čas na jedlo. Zabudnite na pravidlá o tom, že nesmiete jesť po nejakej hodine, pozerajte skôr na to, kedy idete spať. Posledné jedlo si dajte 2 až 3 hodiny pred spánkom, nie neskôr.

Ktoré sladké a zdravé večere sú najlepšie a tipy na recepty

Jesť sladké jedlá a potraviny na večeru nie je vôbec dobrý nápad, no ak už si chcete niečo také dopriať alebo na to máte chuť, musíte postupovať naozaj obozretne. Snažte sa minimalizovať príjem sacharidov a hlavne surovín s vyšším objemom kalórií, skúste alternatívy.

Tu sú príklady na recepty a tipy na zdravú a zároveň sladkú večeru:

Cottage cheese s ovocím: Cottage cheese určite poznáte ako raňajkovú potravinu, no viete ho využiť aj na večeru. Budete potrebovať jedno balenie, k tomu olivový olej, oriešky a hlavne ovocie. Celú túto zmes potom už len zmiešate a môžete konzumovať samostatne aj s celozrnným toastom. Z ovocia skúste maliny, jablko, hrozno alebo černice.

Mliečna ryža: Sladkým receptom, ktorý obsahuje hlavne komplexné sacharidy s pomalším uvoľňovaním, je aj nápad na mliečnu ryžu. Uvarte celozrnnú ryžu spoločne so škoricou a trochou medu alebo trstinového cukru. Potom primiešajte sójové alebo mandľové mlieko a povarte spolu s citrónovou kôrou. Pridať môžete aj hrozienka alebo oriešky.

Fitness šúľance: Kto by nemal rád šúľance? Určite si poviete, že tie klasické, ktoré poznáme ako „od babičky“, sa na večeru nehodia. Máte pravdu a preto sa pozrieme na ich zdravšiu alternatívu. Na cesto použite tvaroh, špaldovú múku a vajcia, ktoré zmiešate a z nich spravíte šúľance. Potom ich dáte na chvíľku do chladničky a na záver posypete orieškami.

Müsli s ovocím: Pripraviť si domáce müsli je dobrý nápad nielen, ak sa jedná o raňajky, ale aj vtedy, ak sa jedná o večeru. Ovsené vločky zrieďte najskôr s vodou a nechajte odstáť, aby dobre napučali. Potom pridajte nízkotučný jogurt alebo grécky jogurt zmiešaný s medom a ovocie, napríklad mango, jahody, kiwi či hrozno. Na záver posypte sezamom.

Syrovo-ovocný tanier: Skombinovať sacharidy s proteínmi tiež nie je zlý nápad a tento recept je ideálny pre tých, čo sa chcú vyhnúť mäsu a zároveň majú radi syr. Na miešaný tanier vám postačí mozzarella alebo feta syr a k tomu na kúsky nakrájané ovocie, napríklad ananás, jahody, čučoriedky alebo kiwi. Na ozdobenie môžete pridať aj lupienky mandlí.

Batáty s tvarohom: Sladký zemiak, to je pomenovanie pre batáty, ktoré pozná väčšina ľudí. Viete ich využiť na obed ako prílohu, ale pokojne aj na večeru a to ako hlavnú surovinu. Stačí ich len opiecť a pridať k nim tvaroh, prípadne na drobno pokrájať a zmiešať spolu s tvarohom. Potom už len pridajte stéviu, med či javorový sirup na osladenie.

Avokádové toasty: Zdravou a zaujímavou večerou, ktorá bude čiastočne sladká a bude vám chutiť, sú aj avokádové toasty. V tomto prípade sú základom celozrnné toasty, ktoré na sucho opečiete na panvici. Z avokáda, olivového oleja, medu a citrónu si spravte pomazánku, ktorou ich natriete. Na záver ich viete posypať orieškami, sezamom alebo hrozienkami.

Ovocný šalát: Z viacerých druhov ovocia si viete spraviť aj ovocný šalát, stačí zmiešať len vhodné druhy a prípadne ich preliať javorovým sirupom. Použiť môžete jablko, melón, citrón, hrozno, avokádo, mango, kiwi, jahody, čučoriedky alebo maliny. Ak chcete, môžete k nim pridať aj tvaroh a med, prípadne tiež oriešky, najmä kešu, arašidy a vlašské.

Smoothie: Kto povedal, že sladká večera musí pozostávať iba z tuhej stravy? Výnimkou, ktorá je zdravá, fitness a neublíži ani vašej hmotnosti, sú smoothie. Tu môžete siahnuť hlavne po ovocnom type, kde pridáte vyššie spomínané ovocie na ochutenie, pričom základom bude buď nízkotučný jogurt alebo mandľové mlieko. Na osladenie použite stéviu.

POZOR NA POTRAVINY OZNAČOVANÉ AKO LIGHT

Veľa ľudí si myslí, že ak si kúpi „light“ alebo „fitness“ jogurty, čokolády alebo nejaké iné sladkosti, že v podstate kupujú zdravé alternatívy, ktoré neovplyvnia ich hmotnosť. Nie je to celkom pravda, namiesto bežného cukru môžu obsahovať napríklad iné sladidlá.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Chceli by ste chudnúť výraznejšie? V takom prípade musíte príjem sacharidov radikálne obmedziť a tiež obmeniť viac aj svoj jedálniček. K tomu vám vie pomôcť Keto diéta, ktorá však nepatrí medzi krátkodobé či príliš redukčné diéty, kde hrozí tiež jojo efekt.

Naopak, je dlhodobou diétou a má široké pôsobenie na viac oblastí:

 • okrem chudnutia, ktoré je výsledkom intenzívnejšieho spaľovania tukov, má diéta aj celkovo pozitívny vplyv na trávenie a metabolizmus a to vďaka vláknine
 • zároveň má preventívne účinky voči niektorým kardiovaskulárnym ochoreniam, počas nej sa znižuje tiež riziko vzniku cukrovky, hoci ide o nepriamy efekt
 • znížením sacharidov v jedálničku dochádza k zníženiu hladiny cukru v krvi, diéta tiež zvyšuje hladinu tzv. dobrého cholesterolu a má pozitívny vplyv na tlak
 • na rozdiel od iných redukčných a drastických diét nedochádza počas Ketónovej diéty ani k pocitom hladu, čo je dôsledkom zvýšenia bielkovín v stravovaní

Ketogénna diéta je, ako už hovorí aj jej názov, založená na ketóze. Ide o prirodzený stav energetického metabolizmu tela, pre ktorý je typické dosiahnutie zmeny primárneho zdroja energie. Organizmus namiesto cukru využíva tuky, konkrétnejšie tukové zásoby.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vďaka tomu je chudnutie viditeľné a prospešné, keďže sa chudne z tukov a nie zo svaloviny. To je aj dôsledkom zmeny jedálnička, kedy dochádza k zníženiu príjmu tukov a sacharidov, no zároveň k zvýšeniu príjmu bielkovín a zeleniny. Keto diéta trvá 12 až 14 týždňov a má tri fázy. Vďaka takémuto postupnému procesu sa minimalizuje riziko aj jojo efektu.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, že by ste chceli diétovať čo najjednoduchšie, nemusíte hneď meniť svoj jedálniček alebo recepty tak, aby jedlá obsahovali viac bielkovín a naopak menej sacharidov. Siahnuť môžete aj po sortimente značky KetoMix, ktorá je producentom hotových jedál.

V jej ponuke nájdete potraviny aj nápoje ideálne práve pre Keto diétu:

KetoMix je producentom jedál, potravín a nápojov založených na vysokom obsahu proteínov, ktoré sú pre Keto diétu nevyhnutné, zároveň je tu minimum sacharidov

Čo sa týka najdôležitejších výhod a vlastností týchto produktov, tak:

 • prednosťou je rýchla a jednoduchá príprava, ktorá zaberie len pár minút
 • na jednom mieste viete vyriešiť svoje celodenné stravovanie a pitný režim
 • nemusíte mať žiadne obavy o pôvod surovín, zloženie je veľmi kvalitné

Sortiment potravín KetoMix obsahuje hlavné aj menšie jedlá, nájdete v ňom tiež proteínové polievky, cestoviny, pečivo, omáčky, dresingy, kaše, omelety, palacinky, nátierky či tyčinky, ktoré viete využiť počas celého dňa. Ak by ste mali chuť na maškrtenie a mlsanie, v ponuke sú aj čokolády, chipsy a rôzne pochutiny, samozrejme, tie nenarušia vašu ketózu.

Celkom bohatý je aj výber nápojov, ktoré majú podobu koktejlov v prášku, kde stačí pridať iba vodu a zamiešať. Na výber máte viaceré príchute od vanilky po kávu, siahnuť viete aj po vegánskych nápojoch. Koktejly obsahujú veľa srvátkovej a sójovej bielkoviny.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

KetoMix ponúka aj doplnky výživy, ktoré vám môžu pomôcť s detoxikáciou alebo s ešte viac efektívnejším spaľovaním tuku, najmä ak obsahujú L-Karnitín, známy spaľovač tukov. Všetky potraviny a nápoje sú kvalitné z pohľadu zloženia, neobsahujú žiadne rizikové alebo problematické konzervanty a chemické látky, sú naopak bohaté na stopové prvky.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pokiaľ by ste si chceli spomínané potraviny, koktejly či iné produkty vyskúšať, viete si ich kúpiť voľne a to osobne v značkovej predajni, ako aj cez internet. Druhá možnosť je lepšia, keďže nezáleží na tom, kde bývate, v eshope www.ketomix.sk nakúpite kdekoľvek.

Pokiaľ by ste sa rozhodli pre nákup cez internet, je to jednoduché a:

 • finančne výhodné, nakoľko získate najlepšie ceny z oficiálneho eshopu
 • rýchle, nákup je otázkou zopár minút a kliknutí a prebieha tak, ako aj inde
 • jednoduché, objednávku viete spraviť cez počítač, tablet alebo smartfón
 • flexibilné, či už ide o viacero spôsobov doručenia ako aj možností platby

V prípade doručenia si viete vybrať z niekoľkých kuriérnych služieb, bežne trvá dodanie do 3 pracovných dní a môže byť tak priamo k vám domov, ako aj do najbližšieho odberného miesta Zásielkovne. Dobrou správou je, že pri väčšej objednávke je bez poštovného.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pokiaľ ide o platbu, tu máte možnosť hotovostnej platby na dobierku, ale aj bezhotovostných typov platenia cez internet banking alebo platobnou kartou online. Potraviny a nápoje si viete nakúpiť samostatne a po kusoch, ale i v ucelených balíčkoch až na mesiac držania Keto diéty. Ak by ste mali akékoľvek otázky či dotazy, k dispozícii je aj telefonická infolinka.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie