Jód: Kde v strave a potravinách sa nachádza, aké má vlastnosti a aké účinky v tele

Minerál jód je známy tým, že ide o látku nevyhnutnú na štítnu žľazu. Okrem toho však má aj iné vlastnosti a účinky v tele, napríklad reguluje rýchlosť telesného metabolizmu alebo naopak pomáha na upokojenie nervov. Jódová tinktúra sa zas používa na rany.

Výhodou tohto minerálu je, že pokiaľ ide o potraviny, po ich konzumácii sa minerál do tela vstrebe takmer na 100 % a do 24 hodín sa dostáva aj do štítnej žľazy. Okrem toho, že je možné ho prijať v strave a v potravinách, v lekárni viete kúpiť viaceré produkty a prípravky s jeho obsahom. Ak vás jód zaujíma viac, čítajte ďalej, všetko podstatné sa dozviete.

Čo je jód, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Jód je minerál a chemický prvok, ktorého názov je odvodený od gréckeho slova jodes, čo znamená v preklade „modrofialový“. Ide o látku, ktorá ovplyvňuje fungovanie štítnej žľazy, čím sekundárne vplýva riadenie všetkých biochemických procesov v tele. Jód sa pridáva napríklad do niektorých mliečnych výrobkov a tiež do kuchynskej soli.

Celkové množstvo jódu v ľudskom organizme sa pohybuje okolo 40 mg, z toho na správne fungovanie štítnej žľazy je potrebných 25 až 50 mcg. Okrem toho sa môže jód nachádza aj v krvi, kde jeho vylučovanie a obeh riadi hypofýza cez hormón TSH.

Jamieson Prenatal

  • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

GS Mamavit

  • Na plánovanie tehotenstva
  • Tehotenstvo
  • Dojčenie

LadeeVita

  • Pre tehotné a dojčiace ženy
  • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

Jamieson Kelp morské riasy

  • Podpora funkcie štítnej žľazy
  • Kardiovaskulárny systém
  • Trávenie a chudnutie

Wurm-Ex

  • Zvýšenie nešpecifickej obranyschopnosti
  • Podpora detoxikácie a tráviaceho traktu
  • Vplyv na vitalitu a metabolizmus

Ak nastane v organizme nedostatok jódu, najčastejšie za to môžu:

Nedostatočný príjem: Za nízkou hladinou jódu je najčastejšie jeho nedostatočný príjem. Vzhľadom na to, že tento minerál sa nachádza len v užšom okruhu potravín, mnoho ľudí môže mať problém zaradiť ich v dostatočnom počtu do jedálnička.

Problémy so vstrebávaním: Druhou najčastejšou príčinou, ktorá je za nedostatkom tohto minerálu v tele, sú problémy s jeho vstrebaním cez tráviaci trakt. Najčastejšie za tým sú niektoré zo zápalových ochorení, prípadne chronické problémy vstrebávania cez črevá.

Zvýšené vylučovanie: Tretím faktorom, ktorý môže byť tiež spojený s nízkou hladinou jódu v tele, je jeho zvýšené vylučovanie v dôsledku nadpriemernej spotreby. Takéto stavy sú typické pre ľudí s rýchlym a nezdravým životným štýlom.

Pokiaľ ide o prejavy a príznaky, nedostatok jódu má tieto symptómy:

  • prvým a najznámejším príznakom je zväčšená štítna žľaza, známa ako struma
  • okrem toho sa objavuje zrýchlený pulz, búchanie srdca, zápcha či únava
  • medzi typické prejavy patria aj nervozita, podráždenosť, únava a slabosť
  • s nízkou hladinou môže súvisieť aj silný menštruácia a vyšší výskyt infekcií

PREBYTOK JÓDU

Medzi najčastejšie príznaky nadbytku jódu patria tiež zdurenie štítnej žľazy, ale aj prehnaná aktivita, tvorba tzv. jódových akné, poruchy trávenia, afty, bolesti hlavy, hnačky, zvracanie, stavy úzkosti či zvýšenie telesnej teploty. Vážnejší nadbytok sa prejaví aj kovovou chuťou.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce jód

Hoci jód sa nachádza aj v jódovanej soli, len tento zdroj by pre riadny príjem nestačil. Preto je potrebné zamerať sa aj na iné potraviny, ktoré ho obsahujú a zaradiť ich do svojho jedálnička. Najčastejšie obsahujú vyššie množstvo jódu zdroje pochádzajúce z mora.

Tu sú najlepšie možnosti, ako jód do tela doplniť, hoci príliš pestré nie sú:

Morské ryby a morské zdroje: Najlepším zdrojom minerálu sú morské zdroje, keďže práve v moriach sa jód nachádza najviac. Ide napríklad o typické morské ryby ako treska, morská šťuka, makrela, sardinky alebo tuniak. S vysokým obsahom jódu môžu byť aj niektoré zelené morské riasy.

Zdroje mimo mora: Zdroje mimo mora sú už na jód chudobnejšie, ale pre zaujímavosť ich uvedieme tiež. Ide hlavne o kravské mlieko a vajcia od sliepok, ale len v prípade, ak sa pásli na pôde, ktorá bola na jód bohatá. V menších množstvách sa môže minerál nachádzať aj vo fenikli, hrozienkach a topinambure.

Denná spotreba u človeka závisí od veku aj jeho stavu:

  • dojčatá by mali prijímať denne 110 až 130 mcg jódu, väčšie deti do 100 mcg
  • potrebná dávka u dospievajúcich a dospelých je denne okolo 150 mcg
  • starší ľudia vo veku cez 50 rokov môžu potrebovať až do 200 mcg jódu
  • najviac je ho treba v tehotenstve a pri dojčení, od 220 až do 290 mcg

Účinky a na čo jód pomáha

Jód je nevyhnutný hlavne pre štítnu žľazu, no jeho pôsobenie v organizme je oveľa širšie a preto je správna hladina tohto prvku v tele dôležitá aj v iných aspektoch, či už ide o fyziologické alebo o psychologické zdravie a fungovanie organizmu.

Správna a zdravá hladina jódu je dôležitá pre:

Štítna žľaza

Prvou a najdôležitejšou oblasťou je správne fungovanie štítnej žľazy. Vďaka nemu totiž vie žľaza produkovať tyroxín a trijódthyronín, ktoré riadia viaceré biochemické a metabolické procesy. Bez jódu dochádza k poklesu aktivity štítnej žľazy a k zníženiu výkonu.

Metabolizmus a energia

Druhou najdôležitejšou oblasťou je metabolizmus. Jód má vplyv na rýchlosť či pomalosť celkového metabolizmu v tele a s tým súvisiace získavanie energie na činnosť vnútorných orgánov. Jód pomáha aj na okysličovanie tkanív a zvládanie fyzickej záťaže.

Psychická vitalita

Jód je nevyhnutný aj pre fungovanie duševnej rovnováhy a celkovo pre psychickú vitalitu. Zabezpečuje normálny duševný vývoj, pomáha na výkonnosť mozgu a vplýva na mentálnu vyrovnanosť. Minerál tiež celkovo ovplyvňuje nervovú aktivitu a upokojenie nervov.

Vplyv na cholesterol a tuk

Minerál jód pôsobí nielen všeobecne na metabolizmus, ale má významné účinky aj v súvislosti s tukom a cholesterolom. Pomáha na spaľovanie prebytočného tuku a zároveň zabraňuje hromadeniu cholesterolu, podporuje tiež tvorbu karoténu pri jeho syntéze.

VPLYVY V ĎALŠÍCH OBLASTIACH

Jód pôsobí napríklad aj na zvyšovanie kvality a udržiavanie zdravia vlasov, nechtov, zubov a pokožky, reguluje rýchlosť využívania kyslíka v bunkách, u žien má preventívne pôsobenie pri fybrocystóze prsníkov a na poruchy menštruácie a u mužov aj na poruchy plodnosti.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s jódom

Ohľadom jódu je dôležité vedieť aj niektoré ďalšie skutočnosti, napríklad viac praktického typu. Ide hlavne o témy jeho dávkovania a predávkovania, prípadne to, pre koho je tento minerál potrebný najviac alebo či ovplyvňuje aj plod počas tehotenstva. Tieto otázky a hlavne odpovede na ne sú dôležité pre správne dopĺňanie minerálu.

Tu sú najvýznamnejšie tézy a dotazy:

Pre ktoré skupiny ľudí je najdôležitejšia správna hladina jódu?

Ide hlavne o dve skupiny a to malé deti počas rastu a vývoja organizmu, kde zohráva jód veľmi dôležitú úlohu, ale aj tehotné a dojčiace ženy. U nich môže nedostatok jódu spôsobiť aj závažnejšie vývojové vady na plode. Vyššiu potrebu doplnenia majú aj vegáni.

Môže nastať pri dlhodobom nadbytku jódu ohrozenie zdravia?

Áno, hoci takýto nadbytok by musel byť naozaj nadmerný a dlhšie trvajúci. Vo vážnejších prípadoch predávkovania jódom však hrozí hypertyreóza, ktorá sa prejaví zrýchlením aktivity organizmu, stavmi úzkosti, úbytkom váhy, zvýšením teploty a palpitáciou srdca.

Má jód vplyv aj na sexuálne zdravie? Ak áno, ako sa to prejaví?

Áno, jód ovplyvňuje aj sexuálne zdravia, aj stav a fungovanie reprodukčnej sústavy. U mužov sa takýmto spôsobom prejavuje nedostatok jódu, ktorý spôsobí ochabnutie libida. U žien zas pokles hladiny minerálu súvisí s hormónmi a nepravidelnosťou menštruačného cyklu.

Ovplyvňuje spôsob prípravy potravy a jedál vstrebávanie jódu?

Samotné vstrebávanie síce neovplyvňuje, ale na druhú stranu, má vplyv na množstvo jódu, ktoré zostane v potravine, ktorá prešla nejakou úpravou. Ak si budete napríklad grilovať zeleninu, prídete zhruba o 20 % obsahu jódu. Varenie je však ešte horšie, až o 60 %.

Výživové doplnky obsahujúce jód

Podobne, ako aj iné stopové prvky a minerály, aj jód je možné do tela v prípade jeho nedostatku dodať externou formou a to cez doplnky výživy. Tie sú založené na obsahu jódu buď v syntetickej podobe, alebo využívajú prírodné zdroje ako aktívne látky.

Či už ide o tablety, kvapky alebo oleje, toto majú spoločné:

Buď je základom produktu čisto len jód, prípadne nejaký jeho zdroj typu morské riasy, alebo sú v zložení obsiahnuté viaceré látky, obvykle komplex minerálov

Výživové doplnky ako forma produktu majú nasledovné vlastnosti:

  • koncentrácia jódu umožňuje aj dlhodobejšie dávkovanie
  • prípravky si viete zakúpiť voľne bez receptu či lekára
  • viaceré produkty sú špeciálne určené pre ženy alebo deti

Najčastejšie sa tieto výživové doplnky zameriavajú na doplnenie jódu za účelom pôsobenia na nervový systém a psychickú rovnováhu, na udržanie energetického metabolizmu a pre správnu tvorbu hormónov štítnej žľazy. Veľkým plusom všetkých prípravkov je, že zvyčajne je ich užívanie bez komplikácií, vedľajších javov či kontraindikácií.

Lieky obsahujúce jód

Pokiaľ ide o lieky, ktoré obsahujú jód, môže ísť tak o humánne lieky dostupné na predpis, ako aj bez neho. Ich cieľom je doplnenie jódu do tela vo väčšej intenzite, čomu je prispôsobená aj koncentrácia  jódu. Lieky môžu mať formu tabliet, ale aj kvapiek.

Ich využitie môže byť vnútorné ako aj vonkajšie:

Najviac používanými formami v liekoch a liečivách, ktorých obsahom je jód, sú jodid draselný a jodid sodný, pričom lieky majú rôzne preventívne aj akútne účinky

Na rozdiel od bežných výživových doplnkov majú tieto vlastnosti:

  • ich pôsobenie je intenzívnejšie a to kvôli vyššej koncentrácii
  • výsledky sa dostavia skôr, užívanie musí byť krátkodobejšie
  • zvýšený pozor si treba dať na kontraindikácie a nežiaduce účinky

Niektoré lieky sa užívajú ako podporná terapia popri inej liečbe, iné sú určené na samostatnú aplikáciu, napríklad v prípade rôznych kvapiek do očí s obsahom jódu. K dispozícii sú tak liečivá so všeobecným účinkom na doplnenie hladiny jódu, ako aj lieky pôsobiace len na špecifickú oblasť, napríklad zrak. Viacero liekov môžu užívať aj deti.

Jamieson Prenatal

  • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

GS Mamavit

  • Na plánovanie tehotenstva
  • Tehotenstvo
  • Dojčenie

LadeeVita

  • Pre tehotné a dojčiace ženy
  • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

Jamieson Kelp morské riasy

  • Podpora funkcie štítnej žľazy
  • Kardiovaskulárny systém
  • Trávenie a chudnutie

Wurm-Ex

  • Zvýšenie nešpecifickej obranyschopnosti
  • Podpora detoxikácie a tráviaceho traktu
  • Vplyv na vitalitu a metabolizmus

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce jód

V prípade produktov, ktoré sú dostupné voľne a bez receptu, je kúpa možná v lekárni bez akýchkoľvek problémov. Platí to tak pre doplnky výživy, ako aj pre lieky a liečivá. Okrem nákupu v štandardnej kamennej lekárni môžete využiť aj online nákup.

Prípravky s jódom totiž kúpite aj v internetových lekárňach:

  • výhodou je pohodlnejší nákup, napríklad aj cez mobilný telefón
  • cena je spravidla nižšia, ako v kamennej lekárni
  • na výber máte viacero prípravkov skladom, viete si ich aj porovnať
  • doručenie je kuriérom, zvyčajne do 1 až 2 dní máte zásielku doma

Plusom je aj možnosť bezhotovostnej platby, vďaka čomu viete platiť prakticky okamžite po objednaní. Najčastejšie sa využíva bankový prevod cez internet banking, prípadne tie väčšie a známejšie lekárne umožňujú zaplatiť aj kartou.

Práve výberom lekárne, ktorá je na trhu už dlhšie, môžete získať maximálne pohodlné zákaznícke služby, rýchle objednanie a hlavne veľký výber rôznych značiek prípravkov s obsahom jódu. Určite nepozerajte pri kúpe len na cenu, o pár centov vyššia cena v známejšej lekárni sa vám vráti lepším servisom pri objednávke.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.76

37 Hodnotení