Jox: Roztok a kloktadlo na dezinfekciu a zápaly ústnej dutiny, hltana, hrdla a jazyka

Jox: Roztok a kloktadlo na dezinfekciu a zápaly ústnej dutiny, hltana, hrdla a jazyka
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Škriabe vás v hrdle, máte zápal jazyka, hltana alebo mandlí? Riešením týchto nepríjemných príznakov môže byť liek v podobe koncentrovaného roztoku Jox. Ničí rad choroboplodných zárodkov, dezinfikuje ústnu dutinu a bojuje tiež proti zápalom. Na aké ďalšie ochorenia sa môže použiť?

Účinky voľne predajného lieku Jox pôsobia aj pred chirurgickými výkonmi v dýchacích cestách či pri prvých symptómoch chrípky. Kedy sa využíva ako podporná liečba, ako sa správne aplikuje, čo hovoria skúsenosti ľudí, aj tieto informácie vám priblíži naša recenzia.

Výrobca a pôvod

Roztok Jox na ústnu hygienu vyrába firma Teva Czech Industries s.r.o., pričom na Slovensko ho dodáva dcérska spoločnosť TEVA Pharmaceuticals Slovakia s.r.o. Pomáha pacientom v zlepšovaní ich zdravia v rámci onkológie, kardiológie, endokrinológie, urológie, gynekológie, oftalmológie a podobne.

Skupina TEVA je svetovým lídrom v oblasti generík, originálnych a biofarmakologických liekov. Mnohé krajiny sveta zásobuje liekmi už od roku 1901. U nás patria k najznámejším napríklad Ambrobene, Candibene, Hylak Forte, Penbene, Pleumolysin, Stoptussin, Sudocrem.

Zloženie, účinné látky a vzhľad

Jox koncentrát na kloktanie obsahuje 2 účinné látky, konkrétne jódovaný povidón v množstve 85 mg v 1 ml a alantoín v množstve1 mg v 1 ml lieku. Kombinácia týchto liečiv, ako aj ďalších pomocných látok, z neho robí vhodný prípravok na dezinfekciu ústnej dutiny a hltana.

Komplexné zloženie s charakteristikou aktívnych látok:,

 • Jódovaný povidón: Je dezinficiens zo skupiny jódoforov. Pri kontakte s kožou a so sliznicou uvoľňuje jód, ktorý ničí celý rad choroboplodných zárodkov, akými sú baktérie, plesne a niektoré vírusy. Táto vlastnosť mu zároveň pripisuje dezinfekčné účinky. V medicíne je tiež používaný ako antiseptikum na pred a pooperačné čistenie kože.

Jódpovidón je komplexnou zlúčeninou jódu a polyvinylpyrolidónu. Výskumy preukázali jeho antibakteriálne účinky a na výbornú vyšiel aj z testovania v rámci rôznych jódových prípravkov. Jód sa v organizme mení na jodidy, ktoré sa koncentrujú prevažne v štítnej žľaze. Pomalé uvoľňovanie jódu z komplexu minimalizuje toxicitu pre bunky.

 • Alantoín: Má protizápalové aj regeneračné účinky, čím sa podieľa na celkovom terapeutickom účinku daného lieku. Ide o dusíkatú organickú látku na báze močoviny, ktorá je využívaná v medicíne, ale vo veľkej miere tiež v kozmetike. Alantoín však nie je určený iba na vonkajšie použitie, napríklad pri liečení poranení a vredov.

Užíva sa tiež vnútorne, najmä pri liečbe poškodenia slizníc, predovšetkým hltanu a žalúdka. Toto liečivo sa nachádza aj v zubných pastách či ústnych kloktadlách so zameraním na zle sa hojace zápaly ústnej dutiny. Vítaný je preto v boji proti paradentóze. Alantoín môžete spozorovať i v zložení očných alebo ušných kvapiek.

 • Ďalšie doplnkové zložky: Okrem účinných látok obsahuje Jox kloktací roztok pomocné látky, konkrétne monohydrát kyseliny citrónovej, levomentol, propylénglykol, etanol 96 %, trinátriumcitrát a čistenú vodu. Obsah sodíka činí 0,44 mg v 1 ml.

Dávkovanie a používanie

Koncentrát Jox je potrebné pred samotným použitím zriediť s vodou. Dávkovanie určí lekár alebo lekárnik. V prípade, že sa tak nestalo, presne dodržiavajte pokyny výrobcu lieku. Príbalový leták má nasledovnú dávkovaciu schému pre dospelých a deti nad 6 rokov.

Tieto výplachy možno vykonávať maximálne šesťkrát za deň. Roztok sa nesmie prehĺtať, v tomto smere treba dbať na zvýšenú opatrnosť predovšetkým u detí. Pediatrickej populácii od 6 do 12 rokov možno Jox podávať iba na odporúčanie lekára. Čo sa týka dávkovania, u starších ľudí a pacientov s hepatálnou insuficienciou nie je nutná jeho úprava.

Uchovanie a skladovanie

Na skladovanie lieku je ideálne suché a tmavé miesto, ktoré sa nachádza mimo dosahu a dohľadu detí. Aby ste zachovali všetky účinky koncentrátu Jox, ako aj jeho bezpečnosť, dodržiavajte ďalšie podmienky skladovania, ktoré predĺžia čas použiteľnosti na 5 rokov.

Upozornenia týkajúce sa uchovávania lieku:

 • liek chráňte pred slnečným žiarením a mrazom
 • uchovávajte ho v pôvodnom obale pri teplote do 25 ºC
 • po dátume exspirácie vyznačenom na obale liek nepoužívajte
 • nepoužitý roztok vráťte do lekárne, nelikvidujte domovým odpadom

Jox roztok

 • Dezinfekcia ústnej dutiny
 • Protizápalový účinok
 • Pred a pooperačná starostlivosť

Účinky, indikácie a použitie

Liek Jox je určený na dezinfekciu ústnej dutiny a hltanu pri zápalových a infekčných ochoreniach, to znamená angínach, faryngitídach, tonzilofaryngitídach, tonzilitídach, glositídach či aftách. Je tiež indikovaný pri chirurgických výkonoch v dýchacích a prehĺtacích cestách alebo na liečbu orálnych infekcií vznikajúcich pri chemoterapii.

Jednotlivé oblasti pôsobenia Jox koncentrátu na kloktanie:

Dezinfekcia ústnej dutiny

Jód pôsobí čiastočne baktericídne na grampozitívne koky a bacily, ďalej na gramnegatívne koky a bacily, aj na niektoré anaeróbne baktérie. Účinkuje tiež na kvasinky ako aj sacharomycéty, protozoá a niektoré vírusy. Dezinfekčný účinok jódu je potom výsledkom priameho pôsobenia na proteíny mikroorganizmov.

Protizápalový účinok

Zápal ústnej dutiny a hltana môže mať rôzne príčiny, najčastejšie vírusového alebo bakteriálneho pôvodu. Vďaka alantoínu liek účinkuje aj proti týmto zápalom a spolu s jódovaným povidónom funguje tiež ako podporná liečba pri súbežnej liečbe antibiotikami či pri prvom objavení sa príznakov chrípkových ochorení.

Pred a pooperačná starostlivosť

Roztok Jox nachádza využitie aj pri chirurgických výkonoch v dýchacích a prehĺtacích cestách, v príprave pacienta pred operačným zákrokom i v pooperačnej dlhodobej starostlivosti. Terapeutický účinok v sebe spája už spomínané dezinfekčné a protizápalové pôsobenie v ústnej dutine.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Rovnako ako všetky lieky, aj Jox roztok na kloktanie môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa nemusia prejaviť u každého. Daný liek sa dobre znáša, no môžu sa vyskytnúť reakcie z precitlivenosti na niektorú zo zložiek prípravku na zápaly v ústnej dutine a hltane.

Výrobca uvádza nasledovné nežiaduce účinky:

 • veľmi zriedkavo angioneurotický edém
 • zriedkavo metabolická acidóza a hypernatriémia
 • zriedkavo žihľavka a poruchy kože
 • zriedkavo zhoršenie funkcií obličiek
 • menej často pocit sucha v ústach, pálenie alebo tvorba pľuzgierikov

Kontraindikácie a možné interakcie

Koncentrát Jox sa nesmie používať v prípade precitlivenosti na jód alebo ktorúkoľvek z látok v zložení lieku. Je zakázaný aj pri hyperfunkcii štítnej žľazy, dekompenzovanej srdcovej insuficiencii, dva týždne pred a po plánovanom vyšetrení alebo terapii rádioaktívnym jódom.

Možné kontraindikácie a interakcie pri používaní lieku:

 • ak trpíte zápalom hrtana, ktorý sa prejavuje chrapotom, sipením a takzvaným štekavým kašľom, môžete použiť Jox iba na odporúčanie lekára
 • účinky lieku Jox a súbežné užívanie niektorých ďalších liekov na mieste použitie v ústnej dutine sa môžu vzájomne ovplyvňovať, preto sa o nich poraďte s lekárom
 • ak ste tehotná alebo dojčíte, konzultujte podávanie lieku so svojím lekárom, avšak výrobca uvádza, že Jox sa v tehotenstve a počas dojčenia používať nesmie
 • u pacientov s hepatálnou insufucienciou môže dôjsť k zvýšeniu transamitáz, preto je potrebné monitorovať sérové hladiny týchto enzýmov

Balenie a cena

Jox roztok na kloktanie je dostupný v dvoch veľkostných baleniach, konkrétne v množstve 50 ml a 100 ml. Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia, no v súčasnosti sú k dispozícii obe. Ich príslušenstvo tvorí plastová odmerka určená na jednoduché dávkovanie pri riedení koncentrátu.

Ceny roztoku v niektorých známych lekárňach:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Cena za liek Jox je naozaj nízka, a to pri menšom i väčšom balení. V porovnaní s konkurenciou sa drží na nižších cenových priečkach. Koncentrácia látok je dobre zastúpená, navyše, keďže sa prípravok riedi, v konečnom dôsledku poskytne početné dávkovanie.

Kde kúpiť

Jox kloktadlo je oficiálne registrovaným liekom, ktorý si môžete zakúpiť iba v lekárňach. Nevyžaduje si lekársky predpis, a tak máte na výber kamenné alebo internetové lekárne. Výhodou druhých uvedených je okamžitý prehľad o dostupnosti konkrétneho požadovaného balenia, ale taktiež nižšia cena.

Online nákup sa nemusí nutne navýšiť o sumu za dopravu. Doručenie tovaru môžete mať aj zadarmo, stačí sledovať akcie a zľavy vo vybraných lekárňach. Tie známe a zákazníkmi overené, majú doručenie grátis už od 9,90 €.

Online objednávka, doprava a doručenie

Ak ste si z internetových lekárni doposiaľ neobjednávali žiadne farmaceutické prípravky, nemusíte sa obávať. Celý proces vykonania objednávky je jednoduchý, rýchly a pohodlný. Kuriérske spoločnosti v spolupráci s lekárňami prinesú balík rovno k vám domov.

Objednávka lieku má nasledovný priebeh:

 • Výber balenia lieku a vloženie do online košíka
 • Zadanie osobných údajov vrátane adresy doručenia
 • Výber spôsobu platby a typu platby
 • Kontrola objednávky a jej potvrdenie

Zvyčajne trvá doručenie balíčka 24 až 48 hodín, v závislosti od toho, akú internetovú lekáreň si vyberiete a v akom čase uskutočníte objednávku. Ak z akýchkoľvek dôvodov uprednostňujete platbu až pri prevzatí tovaru, nemusíte platiť iba v hotovosti. Aj pri dobierke vybrané lekárne a kuriérske služby umožňujú platiť bezhotovostne kartou.

Jox roztok

 • Dezinfekcia ústnej dutiny
 • Protizápalový účinok
 • Pred a pooperačná starostlivosť

Najčastejšie otázky

Zaujímajú vás aj ďalšie informácie o lieku Jox na kloktanie? Radi by ste poznali odpovede na otázky, ktoré sú predmetom nejednej internetovej diskusie či fóra? Ponúkame vám stručný prehľad dotazov, ktoré sa objavili v súvislosti s používaním daného roztoku.

Najčastejšie kladené otázky o koncentráte Jox:

Ako je to s používaním lieku  tehotenstve?

V rámci predklinických štúdií boli zistené DNA modifikujúce a mutagénne účinky jódovaného povidónu, ktoré pri hodnotení embryotoxického účinku vyznačovali vývojové abnormality. Jód sa vylučuje do materského mlieka. V krvi a moči dojčiat boli zistené vyššie koncentrácie jódu ako u matiek. Preto sa tento liek počas gravidity a pri kojení neodporúča.

Je lepšie použiť sprej alebo koncentrát?

Podľa slov niektorých pacientov je vyhovujúcejšou formou roztok na zriedenie. Pri kloktaní pokryje celú ústnu dutinu a zápalové miesta v nej a následne na to sa jednoducho vypľuje. Tento spôsob vraj nerobí problémy s možným prehĺtaním lieku ako pri aplikácii sprejom. Výber je však výhradne otázkou individuálnych preferencií.

Môžu kloktadlo užívať aj deti?

Liečba u detí je v tomto prípade povolená. Má však určité obmedzenia, týkajúce sa jednak konkrétneho veku, a tiež dávkovania, ktoré by mal schváliť lekár. Kloktanie môže byť pre mladšie deti náročnejšou záležitosťou. Podávanie lieku je určené deťom od 6 rokov, pričom je vhodné jeho samotný priebeh kontrolovať, aby nedošlo k prehltnutiu roztoku.

Môže sa po výplachu ústnej dutiny liekom Jox piť?

Ak sa chystáte kloktať zriedeným koncentrátom, nesmiete po tejto aplikácii piť ani jesť 15 až 30 minút, pretože by to mohlo ovplyvniť účinky lieku. Čo sa týka pitia alkoholu, výrobca v príbalovom letáku neuvádza žiadne informácie v tejto súvislosti. Je však nepísaným pravidlom, že pri akejkoľvek liečbe by sa mu mal pacient vyvarovať.

Skúsenosti s roztokom

Roztok Jox je hodnotený prevažne v diskusiách a fórach, v internetových lekárňach sa recenzie vyskytujú iba striedmo a väčšinou sú priradené k orálnej aerodisperzii Jox. Celkovo sú skúsenosti užívateľov pozitívne. Priaznivo sa vyjadrujú k nástupu účinkov a pomerne rýchlej úľave od bolesti.

Lieková forma Jox má ale názorovo odlišné vnímanie. Zatiaľ čo niektorí pacienti uprednostňujú kloktanie, pretože im vraj menej dráždi hrdlo a liečivom pokrýva celú ústnu dutinu, ďalší zase kritizujú nutnosť riedenia lieku, a teda jeho ďalšiu prípravu, ako aj neúplne zasiahnutie postihnutého hltana prípravkom.

Jox roztok

 • Dezinfekcia ústnej dutiny
 • Protizápalový účinok
 • Pred a pooperačná starostlivosť

V rámci diskusií, kde bol Jox porovnávaný s konkurenčnými produktmi na dezinfekciu ústnej dutiny a hltana pri zápalových ochoreniach, dopadol veľmi dobre a odporučila by ho drvivá väčšina užívateľov. Podľa doterajších skúseností, ktoré s týmto liekom majú, by po ňom opätovne siahli pri objavení sa zmienených nepríjemných príznakov.

Zhodnotenie

Bolesť hrdla, prvé objavujúce sa príznaky chrípky, zápalové infekčné ochorenia v ústach, na to všetko je vhodný liekový koncentrát Jox. Podľa dostupných recenzií je v tomto smere naozaj účinný a jeho používanie kloktaním dokáže poskytnúť rýchlu úľavu.

Pre užívateľov má aj tieto výhody:

 • široké spektrum účinkov pri zápaloch v ústach
 • za istých okolností ho môžu používať aj deti
 • je dobre znášaný a dostupný za nízku cenu
 • kúpite si ho bez nutnosti lekárskeho predpisu

Pomer ceny a kvality sa odzrkadlil i v tom, že liek Jox sa stal pomerne vyhľadávaným. Je však potrebné uvedomiť si, že aj keď má roztok protizápalové účinky, jeho hlavným účinkom je dezinfekcia. Preto nachádza uplatnenie ako podporná liečba, aj s možnosťou užívania niektorých antibiotík.

S jeho dostupnosťou zvyčajne nebýva problém, no je pravdou, že kamenné lekárne nemusia mať na výber obe veľkostné balenia lieku. Ak požadujete konkrétne množstvo prípravku, zvoľte online nákup, ušetrite čas aj peniaze. Stačí si vybrať spomedzi overených predajcov.

Jox roztok

 • Dezinfekcia ústnej dutiny
 • Protizápalový účinok
 • Pred a pooperačná starostlivosť

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.78

23 Hodnotení