Kde nájdete aminokyseliny v potravinách? Tu sú tie, ktoré sú na ne najviac bohaté
Základnou stavebnou jednotkou bielkovín sú látky zvané aminokyseliny. Bez nich nie je možné dosť dobre využíva bielkoviny v tele, hlavne ak ide o mlieko, vajcia a mäso, ktoré obsahujú veľa kvalitných bielkovín. V prípade rastlinných to platí dvojnásobne.
Podľa toho, či si vie ľudské telo samo vytvoriť aminokyseliny, rozoznávame tri typy a to neesenciálne, semi-esenciálne a esenciálne aminokyseliny. Práve tie posledné patria do skupiny, ktorú si telo nedokáže produkovať samo a preto sa musí spoliehať na ich obsah v potravinách. Ktoré sú na ne bohaté a je dobré ich konzumovať, sa teraz dozviete.
Čo sú aminokyseliny a aký majú význam a účinky
Z chemického hľadiska sú aminokyseliny organické zlúčeniny, ktoré obsahujú vo svojich molekulách tak aminoskupinu, ako aj karboxylovú skupinu. Preto sa aj niekedy nazývajú aminokarboxylové kyseliny a zohrávajú úlohu v biologických procesoch v tele.
Nakoľko sa aminokyseliny v tele neskladujú, je dôležité neustále strážiť ich hladinu. V prípade neesenciálnych kyselín, ktorých je 11, si ich telo vie vyrobiť z prijatej stravy, no v prípade tých esenciálnych je odkázané čisto iba na ich príjem z potravín v hotovej forme. Dôležité je pritom mať všetky aminokyseliny, ich pôsobenie je na seba naviazané.
Stoporex Prolong
- Dlhšia výdrž v posteli a predĺženie erekcie
- Oddialenie príliš rýchlej ejakulácie
- 100 % prírodné zloženie látok
Ak ide o najdôležitejšie funkcie či význam, ktoré majú v organizme, tak:
- sú základnou stavebnou jednotkou bielkovín a sú dôležité aj pre svalstvom, hlavne ak ide o jeho rast a výkonnosť, stimulujú metabolizmus svalov alebo ich obnovu
- význam majú aj pre tráviacu sústavu, stav pečene či žlčníka, niektoré môžu potláčať chuť do jedla, znižovať hmotnosť, spaľovať tuky a stimulovať látkovú premenu
- viaceré druhy ovplyvňujú napríklad metabolizmus tukov a cholesterolu, pôsobia na krvný obeh, zrážanlivosť krvi, podporujú aj lepšie hojenie rán či stav kože a vlasov
- dostatočná hladina aminokyselín má význam aj v rámci energetického metabolizmu, proti únave, na vitalitu a výkonnosť, pomáhajú na energiu aj odolnosť
Medzi tie najdôležitejšie esenciálne aminokyseliny, ktoré si ľudské telo nevie vyrobiť a musí si ich dopĺňať v strave, patria valín, leucín, izoleucín, fenylalanín, tryptofán, lyzín, metionín a treonín. Pochopiteľne, v organizme sa musia nachádzať aj tie ostatné, čiže neesenciálne.
NIE SÚ LEN PRE ŠPORTOVCOV A NA CVIČENIE
Najviac využívané a najznámejšie sú aminokyseliny určené pre športovcov alebo na cvičenie a na lepšie spaľovanie tukov či metabolizmus. Ich potrebu však má prirodzene každý organizmus, či už pracuje s vyššou záťažou, alebo nie, sú teda aj pre bežných ľudí.
Ktoré potraviny s aminokyselinami sú najlepšie
Na prvý pohľad obsahujú najviac aminokyselín živočíšne typy potravín, no to zďaleka nie je jediná skupina, práve naopak. Aj v mnohých druhoch ovocia, zeleniny či iných rastlinných kategórií je možné nájsť viaceré telu prospešné druhy týchto látok.
Medzi najlepšie potraviny obsahujú aminokyseliny patria:
Mäso: Najviac aminokyselín obsahujú živočíšne produkty, hlavne mäso. Najviac prospešných aminokyselín obsahuje kuracie mäso, o niečo menej bravčové a hovädzie. Konzumovať by ste mali aj vnútornosti, tie sú tiež dobrým zdrojom nielen aminokyselín, ale aj bielkovín.
Mlieko a mliečne výrobky: Druhou skupinou potravín živočíšneho pôvodu, ktoré obsahujú aminokyseliny, sú mlieko a mliečne výrobky, hlavne syry. Táto kategória potravín obsahuje najmä fenylalanín, ale aj iné esenciálne aminokyseliny a aj bielkoviny.
Vajcia: Hoci vajcia boli v minulosti považované za problémovú potravinu, dnes sa o nich už hovorí skôr v zdravších intenciách, samozrejme, pri správnej dávke. Sú výborným zdrojom bielkovín, ale aj aminokyselín, najmä leucínu, treonínu, menej už alanínu.
Orechy: Vo vlašských, makadamových a píniových orechoch, rovnako ta v pistáciách a v arašidoch, tam všade nájdete aminokyseliny. Najviac sa tu nachádzajú leucín, fenylalanín, tryptofán, metionín či treonín. Orechy sú aj dobrým zdrojom minerálov.
Ryža: Postupne sa už dostávame k rastlinným zdrojom potravín obsahujúcich aminokyseliny a dobrý príkladom okrem orechov je aj ryža. V nej sa nachádzajú najmä lyzín a trypfotán, no obsahuje aj iné látky, napríklad škrob, bielkoviny, vitamín B, draslík, vápnik či horčík.
Sója: Sója patrí medzi potraviny bohaté na viaceré fytoestrogénne látky, ktoré môžu ovplyvňovať hormonálnu rovnováhu, no taktiež v nej nájdete aj aminokyseliny. Ide najmä o treonín, valín a leucín. Využiť môžete aj sójové mlieko či iné produkty.
Cibuľa a cesnak: Oba tieto druhy zeleniny sú známe tým, že obsahujú veľa vitamínu C a prospievajú tak na trávenie, ako aj na podporu imunity, no sú tiež dobrým zdrojom aminokyselín. Ide hlavne o metionín, ktorý pomáha na zníženie usádzania tuku.
Ďalšia zelenina: Z ďalších typov a druhov zeleniny sa na doplnenie aminokyselín, ale aj rôznych vitamínov či minerálov, hodia tiež zemiaky, brokolica, cuketa, karfiol, paprika, paradajka, uhorka a špenát. Snažte sa ich striedať, každá má mierne odlišný obsah.
Strukoviny: Zo strukovín by ste mali na doplnenie aminokyselín vo zvýšenej miere konzumovať fazuľu, šošovicu, cícer a hrach. Okrem toho, že majú bohatú paletu stopových prvkov, nájdete v nich aj viacero aminokyselín, najmä tryptofán, metionín, leucín a lyzín.
Semienka: Zaujímavým zdrojom aminokyselín, najmä fenylalanínu, tryptofánu, metionínu a treonínu, sú semená. Do jedálnička zaraďte hlavne chia, sezamové, ľanové a tekvicové semiačka. Ich výhodou je, že obsahujú aj zdravé mastné omega kyseliny, horčík a selén.
Avokádo: Pokiaľ ide o ovocie, tu je potrebné hľadať aminokyseliny trocha viac detailne. Dobrým príkladom pestrého zloženia je však napríklad avokádo, ktoré obsahuje najmä leucín, lyzín, fenylalanín, valín a alanín. Má aj veľa vitamínov B, C, E a K a minerálov.
Melón: Zoznam potravín bohatých na aminokyseliny zakončíme veľmi populárnym druhom ovocia a ním je červený melón. Ten obsahuje veľké množstvo vody, no aj dve podstatné aminokyseliny arginín a citrulín ktoré podporujú krvný obeh a rozšírenie ciev.
KOMBINUJTE ČO NAJVIAC JEDÁL A POTRAVÍN
Nakoľko naše telo potrebuje pomerne široký rozsah aminokyselín, je nevyhnutné na to pamätať aj v prípade výberu jedál a potravín do jedálnička. Snažte sa v ňom mať zastúpený čo najväčší rozsah ovocia, zeleniny, mäsa, živočíšnych produktov a rastlinných potravín.
Výživové doplnky a prípravky s aminokyselinami
Konkrétne typy aminokyselín, či už na podporu fyzickej výkonnosti, svalstva, ale aj na zdravý krvný obeh, mentálnu vitalitu alebo nervovú sústavu, viete využiť aj v podobe hotových produktov. Môže ísť o doplnky výživy alebo prípravky pre športovcov.
Medzi najviac využívané formy patria:
Štandardne ide o formy s jednoduchým dávkovaním, v prípade všeobecných doplnkov výživy o kapsule a tablety, prípravky pre športovcov sú aj ako prášky či nápoje
Pre užívateľov ponúkajú tieto produkty hlavne:
- jednoduchosť kúpy, nakoľko sa jedná o voľne dostupné prípravky
- možnosť aj dlhodobého užívania a to aj v rámci prevencie
- minimálne riziko kontraindikácií a nežiaducich či vedľajších účinkov
V prípade všeobecných doplnkoch výživy môžete siahnuť hlavne po tabletkách a kapsulách s obsahom L-Karnitínu na lepší metabolizmus a trávenie, L-Arginínu na cievy a lepšie prekrvenie tkanív či s obsahom L-Lyzínu, ktorý pomáha na rast, regeneráciu a uzdravie tkanív, rovnako tak na tvorbu protilátok, dôležitých hormónov a enzýmov.
Pokiaľ ide o špecializované prípravky, tie sú zamerané hlavne na športovcov a ľudí, čo pravidelne cvičia a slúžia predovšetkým na pomoc pri budovaní svalovej hmoty, na podporu jej výkonnosti, na obnovu a regeneráciu po záťaži a aj na spaľovanie tukov.
V tomto prípade ide predovšetkým o formy hotových nápojov alebo práškov, ktoré sa zarábajú s vodou, džúsmi alebo inými nápojmi a pijú v priebehu športového výkonu. Základom takýchto produktov a prípravkov sú najmä aminokyseliny typu L-Arginín, BCAA, L-Karnitín, L-Lyzín, glutamín, Beta-alanín či HMB, prípadne aj niektoré iné látky.
Stoporex Prolong
- Dlhšia výdrž v posteli a predĺženie erekcie
- Oddialenie príliš rýchlej ejakulácie
- 100 % prírodné zloženie látok
Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky s aminokyselinami
Či už sa rozhodnete pre doplnenie aminokyselín cez bežné doplnky výživy, alebo pôjde o špeciálne prípravky pre športovcov, spoločné majú to, že ich kúpa je jednoduchá. Platí to hlavne pre online objednávku z lekární a špecializovaných eshopov.
V oboch prípadoch môžete využiť viaceré zaujímavé výhody a benefity:
- veľký výber, hlavne ak ide o známejšie značky typu [lekaren]
- jednoduchý nákup, objednávku spravíte cez počítač, tablet aj mobil
- komfortné doručenie k vašim dverám, nemusíte nikam ísť
- finančná úspora, či už na cene prípravku alebo aj na doručení zdarma
Spomínané výhody platia vo všeobecnosti pre online objednávku, no na druhú stranu je aj v tomto prípade dôležité vyberať si skôr overené značky. Získate tak nielen bohatší výber typov, širší sortiment značiek a viac prípravkov skladom, ale aj kvalitné služby.
K dispozícii potom môžete mať lepší výber doručovacích a kuriérnych služieb, rýchlejšie dodanie zásielky aj do 24 či 48 hodín, jednoduchší spôsob objednávky, viac zliav, možnosť platby aj platobnou kartou alebo v niektorých prípadoch aj možnosť nákupu bez registrácie. Niektoré väčšie eshopy či lekárne ponúkajú aj dopravu zdarma.