Kde nájdete glutamín v potravinách, ktoré jedlá ho obsahujú a aká strava je najlepšia
Glutamín je veľmi dôležitou neesenciálnou aminokyselinou, ktorú si vo väčšine prípadov vie naše telo vyrobiť aj samo. Na druhú stranu, sú situácie, napríklad nejaké zranenie, ochorenie alebo nadmerná potreba v dôsledku väčšej záťaže, kedy je potrebné ju dopĺňať.
Za týmto účelom je vhodné prispôsobiť si jedálniček tak, aby v ňom boli obsiahnuté jedlá a potraviny s vyšším obsahom tejto aminokyseliny. Zároveň môžete v prípade potreby siahnuť aj po niektorých doplnkoch výživy a prípravkoch, ktoré obsahujú formu L-Glutamínu, na výber máte kapsuly s perorálnym užívaním aj špeciálny prášok.
Čo je glutamín a aký má význam a účinky
Z chemického hľadiska je glutamín súčasťou bielkovín, ide o ich základnú stavebnú jednotku. Patrí medzi neesenciálne aminokyseliny, technicky je však možné ho označiť aj ako podmienečne esenciálnu. Sú totiž prípady, kedy si ho telo nevie samé vyrobiť.
Produkcia glutamínu v organizme prebieha v kostrovom svalstve, odtiaľ sa dostáva aj do iných tkanív, najviac ho možno nájsť v svalovom tkanive, pečeni, pľúcach, mozgu a krvnej plazme. Najčastejšie sa využíva a má význam u športovcov, nakoľko má vplyv na výkonnosť svalov a pohybový aparát, za týmto účelom ho môžu užívať aj v doplnkoch výživy.
Warrior Glutamine with Stevia
- Warrior L-Glutamine sladený Stéviou
- Osviežujúca chuť JAHODY A LIMETKY
- Glutamín vhodný pre všetky druhy športov
- Regenerácia + syntéza bielkovín + trávenie + imunita
Čo sa týka pôsobenia, účinkov a funkcií glutamínu v bežnom živote, tak:
- je dôležitý pre tráviacu sústavu a jej fungovanie, obzvlášť ak sa jedná o zdravie čriev, kde sa využíva až tretina glutamínu v tele a to ako palivo pre črevné bunky
- zároveň má význam aj pre imunitu a prirodzenú obranyschopnosť tela, kde vplýva na stimuláciu tvorby bielych krviniek a pomáha proti infekciám
- pomáha aj pri chudnutí a formovaní postavy, nakoľko jednak podporuje rast a zlepšenie sily svalov, ale tiež znižuje nadmernú chuť na sladké
- jeho nedostatok v tele znamená aj horšie hojenie rán, popálenín a zranení pokožky, podieľa sa tiež na syntéze DNA a RNA a vplýva na rovnováhu pH v organizme
Špeciálne je glutamín dôležitý pre športovcov a ľudí, ktorí pravidelne chodia do fitka, posilňujú alebo majú náročnejšiu fyzickú aktivitu počas dňa. V takýchto prípadoch pomáha tak pred výkonom, ako aj po ňom, hlavne na zotavenie svalov a podporu ich rastu.
PREJAVÍ SA NEDOSTATOK AJ V PRAXI?
Pravdou je, že väčšina bežných ľudí zrejme ani nevie o tom, že má tejto aminokyseliny nedostatok. Kto je však viac všímaví a hlavne fyzicky aktívnejší, ten môže pocítiť nedostatok glutamínu hlavne chradnutím svalov alebo potrebou dlhšej regenerácie.
Ktoré potraviny, strava a jedlá obsahujú glutamín
Ak ide o dopĺňanie glutamínu z potravín, tu máte viac možností, ako prispôsobiť a zmeniť svoj jedálniček za týmto účelom. K dispozícii sú tak rastlinné ako aj živočíšne zdroje, je dobré ich vhodne skombinovať a zaradiť do jedálnička počas celého dňa.
Nasledovné potraviny, suroviny a jedlá sú najlepším zdrojom glutamínu:
Mäso: Čo sa týka živočíšnych zdrojov glutamínu, tu je na prvom mieste mäso. Ideálne je, ak má bio kvalitu, čiže pochádza z chovov, kde boli používané na kŕmenie čo najviac prirodzené a prírodné produkty. Z jednotlivých druhov siahnite po hydine, čiže po kuracom a morčacom mäse, doplniť ich môžete v správnom pomere bravčovým a hovädzím.
Ryby a plody mora: Okrem mäsa je vhodné zaradiť do jedálnička aj ryby, ktoré majú nielen veľa glutamínu, ale najmä komplexnú ponuku živín, či už ide o zdravé omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, alebo aj bielkoviny. To platí aj o viacerých daroch mora, najmä o krevetách. Z rýb využívajte v jedálničku hlavne lososa, sardinky, tuniaka, makrelu a slede.
Mlieko a mliečne produkty: Pokiaľ ide o mlieko a mliečne výrobky, tie sú tiež veľmi bohatým živočíšnym zdrojom tak glutamínu, ako aj bielkovín a tukov. Vhodné je hlavne nízkotučné mlieko, z jogurtov grécky typ a ak ide o syry, využívajte hlavne ricottu a mäkké syry typu mozzarella a podobne. Z času na čas skúste aj tvaroh alebo smotanu.
Vajcia: Skvelým zdrojom bielkovín a aj glutamínu sú vajcia. Ide o pomerne univerzálnu potravinu, ktorú samozrejme treba konzumovať s mierou, ale vajcia majú svoje miesto v každodennom jedálničku. Ponúkajú benefit v podobe veľmi dobrého zastúpenia prospešných omega-6 mastných tukov a vitamínov, najmä A, B, D, E a K.
Tofu: Sója sa objavuje aj v našom jedálničku čoraz viac a ak chcete doplniť do tela glutamín, mali by ste tento sójový produkt do stravovania určite zaradiť. Je tiež veľmi dobrým zdrojom vápnika, medi, selénu, fosforu samozrejme bielkovín, má aj veľké množstvo zdravých mastných omega 3 kyselín. Z vitamínov obsahuje hlavne vitamín B1.
Orechy: Z rastlinných zdrojov sú výborným zdrojom tejto aminokyseliny, ale aj iných aminokyselín a zdravých mastných kyselín, orechy. V ich prípade treba samozrejme konzumáciu počas dňa kontrolovať, ale za hrsť orechov nikdy neuškodí. Medzi tie druhy, ktoré sú najviac prospešné, patria arašidy, mandle, kešu a lieskové orechy.
Semená: Okrem orechov sú veľmi dobrým zdrojom glutamínu, ale aj zdravých tukov, bielkovín a rôznych minerálov tiež semená. Do jedálnička zaraďte hlavne ľanové, tekvicové, sezamové a chia semienka, ktoré môže použiť na dochutenie raňajok aj hlavných jedál. Dávajte si však pozor, aby ste kúpili ich neochutené a nesolené balenia.
Ryža: Biela ryža je síce považovaná za menej zdravú ako hnedá, no je veľmi bohatá práve na glutamín. Okrem toho je skvelým zdrojom sacharidov a tiež bielkovín, tuku obsahuje naopak minimum. pomáha aj na trávenie a prečistenie tráviaceho traktu, pričom najlepšie spravíte, ak ju uvaríte. Jej plusom je, že neobsahuje lepok a je ľahko stráviteľná.
Ostatné rastlinné zdroje: Poslednou možnosťou, ako výraznejšie doplniť glutamín do tela, je zaradenie niektorých druhov zeleniny, strukovín a obilnín do jedálnička. Vo zvýšenej miere tak konzumujte hlavne kukuricu, červenú kapustu, ktorú je najlepšie konzumovať surovú, aby sa varením glutamín nezničil, prípadne fazuľu, ktorá má aj zdravé tuky.
KOMBINUJTE VIACERO ZDROJOV
V prípade jedál a potravín, ktoré sú bohaté na glutamín, je dôležité zachovať aj pri jeho cielenom dopĺňaní dostatočnú pestrosť jedálnička. To v praxi znamená hlavne kombináciu rastlinných a živočíšnych potravín a aj s ohľadom na obsah ďalších živín.
Výživové doplnky a prípravky obsahujúce glutamín
Vzhľadom na to, že v potravinách nemusí byť glutamínu vždy dostatok, prípadne budete potrebovať zvýšiť jeho hladinu intenzívnejšie, môžete využiť aj formu hotových produktov. Tie sú dostupné voľne a využiť ich možno nielen počas nejakého tréningu.
Na výber máte hlavne nasledovné typy produktov s týmto zložením:
Sortiment obsahuje prášky rozpustné vo vode alebo iných tekutinách alebo perorálne tabletky a kapsuly, ktoré obsahujú L-Glutamín, prípadne aj iné aminokyseliny
Všetky tieto produkty sú určené mužom aj ženám, pričom ponúkajú:
- bezproblémové dávkovanie s užívaním 1 až 3 krát denne podľa potreby
- možnosť dlhodobého používania pri cvičení a náročnejšom tréningu
- minimálne riziko vedľajších účinkov vďaka overenému zloženiu
Ak ide o prášky, viete si ich zakúpiť bez príchuti, ale aj s príchuťou, napríklad jablka alebo citrusového ovocia, podľa toho, aké arómy sú v nich použité. Obvykle sa dávkujú v odporúčanej dávke 5 až 7 gramov, ktorá sa pripraví s 200 až 250 ml vody či inej tekutiny. Podľa potreby dopĺňania môžete užiť dávku pred aj po cvičení či tréningu.
Warrior Glutamine with Stevia
- Warrior L-Glutamine sladený Stéviou
- Osviežujúca chuť JAHODY A LIMETKY
- Glutamín vhodný pre všetky druhy športov
- Regenerácia + syntéza bielkovín + trávenie + imunita
V prípade kapsúl a tabliet je užitie jednoduché, stačí ich prehltnúť a zapiť vodou, najčastejšie sa užívajú 3 kapsule denne, ktoré možno rozdeliť počas celého dňa, prípadne pred a po fyzickej aktivite alebo pred spaním. Na výber máte rôzne veľkosti balení.
Pre tých, čo by chceli siahnuť po komplexnejších produktoch, sú k dispozícii aj prípravky s obsahom nielen L-Glutamínu, ale aj iných aminokyselín, napríklad v kombinácii L-Leucín, L-Izoleucín a L-Valín, čiže rozvetvené aminokyseliny BCAA. Takéto produkty sú však už určené špeciálne športovcom alebo tým, čo chcú cielene podporiť rast svalov.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce glutamín
Nakoľko L-Glutamín je v podobe hotových prípravkov určený najmä pre športovcov a tých, čo sa venujú budovaniu svalstva a cvičeniu, môžete tieto produkty nájsť najmä v obchodoch tohto zamerania. K dispozícii máte tak kamenné, ako aj internetové obchody.
Druhá možnosť, čiže online nákup, má oproti osobnému viacero výhod.
- pohodlie, netreba nikam ísť, nákup aj doručenie vybavíte priamo doma
- jednoduchosť, objednávku môžete spraviť cez počítač aj smartfón
- rýchlosť, nákup je vecou zopár kliknutí, doručenie obvykle 1 až 2 dní
- flexibilita, či už ide o spôsoby a formy platenia alebo výber kuriérov
Pri nákupe sa oplatí pozerať na to, ktorý eshop si vyberiete, hlavne tie väčšie a známejšie typu www.namaximum.sk majú bohatý výber produktov s L-Glutamínom a to skladom. Na nič teda nečakáte, môžete si zvoliť balenie podľa potreby a lepší je aj zákaznícky servis.
Warrior Glutamine with Stevia
- Warrior L-Glutamine sladený Stéviou
- Osviežujúca chuť JAHODY A LIMETKY
- Glutamín vhodný pre všetky druhy športov
- Regenerácia + syntéza bielkovín + trávenie + imunita
Ten sa prejaví vo viacerých možnostiach hotovostnej aj bezhotovostnej platby a to aj vopred a cez internet, rovnako tak máte na výber viac možností pre doručenie. Pri väčšej objednávke môžete získať dopravu zdarma, k dispozícii je aj expresné doručenie do 24 hodín, možnosť platiť platobnou kartou a samozrejmosťou sú rôzne vernostné zľavy a benefity.