Kde sa meria obvod pása, aký je ideálny pre mužov a ženy a kedy nastáva obezita

Kde sa meria obvod pása, aký je ideálny pre mužov a ženy a kedy nastáva obezita

Pre väčšinu ľudí znamená obezita vysokú telesnú hmotnosť, kedy sa ručička na váhe nie a nie zastaviť. Hoci primárnym kritériom na hodnotenie obezity je rade index BMI, ani zďaleka by ste nemali pozerať len na túto jednu hodnotu, dôležitý je totiž aj obvod pása.

Práve jeho meranie môže veľa napovedať nielen o tom, či trpíte obezitou, ale napríklad aj o riziku niektorých iných problémov, ktoré sa týkajú ľudského zdravia. V neposlednom rade súvisí nadmerné ukladanie brušného tuku aj s tým, aká je vaša celková fyzická kondícia. V ďalších riadkoch si povieme aj to, aký je ideálny obvod pása pre muža a ženu.

Čo je obvod pása a ako vplýva na hmotnosť, obezitu a organizmus

Obvod pása je veličina, ktorá udáva dĺžku obvodu tela okolo brucha, kde sa spravidla u väčšiny ľudí najčastejšie usádza tuk. Meranie obvodu pása je jedným z najspoľahlivejších spôsobov, aby ste zistili, či u vás nastala obezita a aj to, či naozaj chudnete.

V prípade, že by ste napríklad iba strácali hmotnosť, ale na obvode pása by sa to nijakým spôsobom neprejavilo, hrozí, že nechudnete, ale chradnete. V takejto situácii sa totiž neznižuje objem tukových zásob, ale skôr prichádza k strate svalovej hmoty. Naopak, nadmerné ukladanie tuku a tukových zásob znamená riziko nadváhy a obezity.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Medzi problémy, ktoré môže „veľké brucho“ priniesť, patria:

 • problémy kardiovaskulárneho systému, čo je najčastejšia kategória, ide najmä o zvýšený krvný tlak, ischemická choroba srdca a znížený krvný obeh
 • metabolické ťažkosti, najmä cukrovka, rovnako tak problémy týkajúce sa trávenia a zdravia čriev a črevnej sústavy, objaviť sa môžu hnačka a zápaly
 • problémy týkajúce sa dýchacej sústavy, napríklad sa zhoršuje dýchanie a astma u tých ľudí, čo s ňou majú problém, dostavujú sa aj bolesti kĺbov a kostí
 • podceňovanou ťažkosťou je zhoršenie celkovej fyzickej kondície a vitality, s obezitou bývajú spájané aj problémy týkajúce sa zhoršenia prirodzenej imunity

POZOR NA METABOLICKÝ SYNDRÓM

Vážnym rizikom obezity je, ak u vás nastávajú nielen niektoré izolované ťažkosti, ale komplex viacerých rizikových problémov. Ide o tzv. metabolický syndróm, ktorý prináša naraz vysoký tlak, cukrovku, astmu, bolesť kĺbov a ischemickú chorobu srdca.

Kde a ako merať obvod pása a aký je ideálny podľa pohlavia

Ak chcete vedieť, aká by mala byť vaša optimálna hmotnosť podľa výšky, je tu BMI index. Čo ale robiť, aby ste zistili, aký je ideálny obvod pása podľa výšky alebo pohlavia? A ako a kde merať obvod pása, aby ste získali najpresnejší údaj pre porovnanie?

Ak vás zaujímajú odpovede na tieto otázky, teraz sa ich dozviete:

Kde sa meria obvod pása: Za účelom zistenia, či naozaj efektívne a dostatočne chudnete, je vhodné merať obvod pása vždy na tom istom mieste a to bez ohľadu na to, kde presne to bude. Ak však chcete vedieť aj to, či ste rizikoví z pohľadu obezity, nie je to jedno.

V takomto prípade treba merať obvod pása na mieste, kde býva opasok na nohaviciach, čo je zhruba 2 až 5 centimetrov pod pupkom. Ide o miesto, ktoré je v strede medzi rebrami a vrchom panvovej kosti, laicky sa dá rozoznať tak, že tam je obvod vždy najviac.

Ideálny obvod pása podľa výšky: Najčastejšie sa porovnáva obvod pása s výškou. V tomto prípade platí jednoduchý vzorec, kde sa delí obvod pása v centimetroch v pomere k výške v centimetroch. Výsledkom tohto podielu je hodnota s desatinným vyjadrením.

V prípade, ak vám výsledok podielu vyšiel pod hranicou 0,5, je pomer obvodu pása podľa výšky v poriadku. V prípade, ak je výsledkom hodnota medzi 0,5 a 0,6, už ste v strednom pásme rizika obezity a zdravotných problémov. Ak je nad 0,6, riziko je vysoké.

Ideálny obvod pása pre mužov a pre ženy: Optimálny obvod pása je potrebné prispôsobiť aj pohlaviu, pričom v tomto aspekte treba pozerať na riziká obezity alebo nadváhy. Tie so sebou prinášajú zas riziko srdcovocievnych ťažkostí a civilizačných ochorení.

Preto platia nasledovné hodnoty. V prípade mužov začína riziko nadváhy od obvodu 94 cm, u žien je to od 80 cm. Ak však má muž obvod pása nad 102 cm, už ide o riziko obezity, u žien je to nad 88 cm. Optimálne je mať obvod pása pod obvodom rizika nadváhy.

Možnosti pre chudnutie a ako znížiť obvod pása doma

V prípade, že je váš obvod pása príliš ďaleko od ideálu, existuje viacero možností, spôsobov a prostriedkov, ako dosiahnuť zmenu a zlepšenie. Kľúčom je pôsobiť čo najviac komplexne a to tak na príjem kalórií, ako aj na ich výdaj, najmä na spaľovanie tukov.

Tu sú tie oblasti, kde môžete spraviť najviac opatrení aj doma:

Obmedzenie nezdravých jedál

Základom chudnutia a najmä obmedzenia nadváhy je eliminácia rizikových potravín z jedálnička. Mali by ste si dať pozor predovšetkým na sladkosti, vyprážané jedlá, tučné a mastné mäso, presolené jedlá, polotovary, konzervy alebo plnotučné mlieko.

Viac rýb, zeleniny a korenín

Naopak, do jedálnička treba vo zvýšenej miere zaradiť zdravé potraviny a jedlá obsahujúce vlákninu, aminokyseliny a podobne. Konzumujte preto viac rýb, zeleniny všeobecne, strukovín a ak sa dá, používajte aj chilli korenie, pomáha na spaľovanie tuku.

Zdravý pitný režim počas celého dňa

V prípade, že by ste chceli podporiť svoje trávenie, metabolizmus a chudnutie, pitný režim nesmiete vynechať. Jeho základom musí byť čistá voda v kombinácii s čajmi. Tekutiny pite pravidelne a počas celého dňa, ideálne každú 1 až 2 hodiny 1 až 2 dcl vody.

Pohyb každý deň a pravidelne

To, čo pomáha na spaľovanie tuku a kalórií najviac, je pravidelný pohyb. Skombinujte pravidelnú a každodennú chôdzu s cieleným športovaním, ideálne typu beh, bicykel alebo plávanie. Zamerajte sa aj na dlhodobý kardio tréning, ten spáli kalórií najviac.

Obmedzenie externých vplyvov

Veľmi dôležité je pozerať nielen na jedálniček, ale aj na iné oblasti životosprávy a životného štýlu. Minimalizovať treba najmä fajčenie, alkohol, stres, nedostatok spánku či oddychu a užívanie takých liekov, ktoré majú zlý vplyv na hormonálnu rovnováhu.

MUSÍTE BYŤ DOSTATOČNE TRPEZLIVÍ

Základnou zásadou úspechu v prípade chudnutia a znižovania obezity či obvodu pása je trpezlivosť. Aby ste spálili napríklad 1 kg tuku, je potrebné vydať až cez 7 tisíc kalórií. Chudnutie, cvičenie a zdravá životospráva preto musia byť naozaj dlhodobé.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

V prípade, že by ste chceli uplatniť dlhodobejší a hlavne komplexnejší prístup, najlepšou možnosťou je diéta. Nie však nejaká krátkodobá, redukčná a príliš drastická, ale skôr taká, ktorá bude trvať dlhšie, bude dostatočne overená a bude mať aj dobré výsledky.

Takouto diétou je aj Keto diéta, ktorá má nasledovné pravidlá:

 • základom je zmena jedálnička tak, aby ste znížili príjem nezdravých tukov, no najmä príjem sacharidov, kde by mal byť denný limit najviac do 50 gramov
 • zároveň s tým treba zvýšiť aj príjem bielkovín, ktoré sú dôležité na potlačenie hladu a sú dôležitou stavebnou jednotkou pre svaly, tie potom chradnú menej
 • výsledkom zmien je, že organizmus sa dostane do stavu zvaného ketóza, čo je fyziologicky prirodzený stav energetického metabolizmu cukrov a tukov
 • počas ketózy telo vníma ako primárny zdroj energie nie cukry, ale tuky, konkrétne uložené tukové tkanivá a zásoby, dochádza k ich lepšiemu spaľovaniu

Počas Ketogénnej diéty navyše netrpíte hladom, práve vďaka bielkovinám, no má aj iné plusy. V jedálničku totiž býva zastúpená vo väčšom množstve aj zelenina, čo znamená dostatok vlákniny, ktorá podporuje zdravé trávenie a stimuluje metabolizmus.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Nemenej dôležitými plusmi sú aj zvýšenie tzv. dobrého cholesterolu, naopak zníženie hladiny cukru a normalizácia krvného tlaku. Ketónová diéta je dlhodobým diétnym programom, ktorý trvá 12 až 14 týždňov a má tri fázy. V tej prvej ide o dosiahnutie stavu ketózy, v tej druhej o čo najefektívnejšie spaľovanie tukov a v tretej o prevenciu voči jojo efektu.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Čo sa týka jedálnička počas Keto diéty, tu mnoho ľudí vidí nielen plusy, ale aj slabiny, hlavne ak ide o náročnosť zmeny v prospech bielkovín. Dôležité je vedieť, že existuje alternatíva, ktorá je pohodlná, jednoduchá, rýchla a z pohľadu výsledku aj dosť efektívna.

Tou alternatívou je značka KetoMix, výrobca potravín pre diétu:

Sortiment KetoMix obsahuje proteínové hlavné jedlá aj menšie potraviny, nápoje, koktejly využiteľné počas celého dňa a aj doplnky výživy na spaľovanie tuku

Sortiment potravín, nápojov a produktov je nielen široký, ale aj:

 • máte istotu, že všetky jedlá od sladkostí po polievky nenarušia ketózu
 • ich príprava je jednoduchá a rýchla a ide doslova o záležitosť do 5 minút
 • pomer živín je vyrovnaný a nájdete tu aj dostatok vitamínov a minerálov

Pokiaľ sa rozhodnete po jedlách a produktoch KetoMix siahnuť, máte istotu, že v nich nie sú použité žiadne rizikové chemikálie a prísady, ktoré by mohli vyvolať nežiaduce účinky. Pochopiteľne, treba rátať s možnými alergénmi, ale nie je ich veľa. S výnimkou pečiva nenájdete v týchto potravinách a jedlách ani lepok, sú vhodné aj pre celiatikov.

Sortiment potravín a jedál zahŕňa najmä polievky, omelety, kaše, palacinky, sušené mäso, cestoviny, dresingy, omáčky, pečivo, tyčinky, nátierky a drobné sladké a slané pochutiny, najmä čipsy alebo čokolády. Všetky potraviny sú založené na proteínovom základe.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ak ide o nápoje, tu máte na výber viacero príchutí koktejlov, kde vám stačí doliať vodu a zamiešať. Tieto proteínové koktejly môžete mať s príchuťou čokolády, kávy, vanilky, kokosu či ovocia. Okrem sortimentu jedál a nápojov ponúka značka KetoMix aj doplnky výživy s L-Karnitínom na lepšie spaľovanie tuku alebo na detoxikáciu čriev.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Celú ponuku jedál, nápojov a prípravkov KetoMix nájdete v značkových kamenných predajniach, ale aj na internete, konkrétne na oficiálnom webe www.ketomix.sk. Tu si viete nájsť informácie o zložení, ako aj detaily týkajúce sa celkovo Ketónovej diéty.

Na webe sa nachádza aj eshop, kde nakúpite cez počítač a mobil:

 • objednávka ako aj doručenie prebiehajú priamo z pohodlia domácnosti
 • celý nákup je vecou niekoľko minút a kliknutí, postup je veľmi rýchly
 • platiť môžete v hotovosti aj bezhotovostne, najmä cez internet a vopred
 • všetky produkty sú k dispozícii skladom, odoslanie je otázkou pár hodín

Pri nákupe môžete objednávať jednotlivé potraviny, nápoje a produkty jednotlivo, ale aj po balíčkoch. KetoMix totiž ponúka kompletné balíky na 7, 14, 21 aj 30 dní diétovania, takže vybavíte celodenné stravovanie aj pitný režim na celý týždeň či mesiac vopred.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Veľkým plusom je aj možnosť flexibilných podmienok pri platbe a doručení zásielok. Môžete si vybrať pri platení tak hotovosť a dobierku, ako aj platbu cez internet banking a platobnou kartou. Ak ide o doručenie, štandardne do 3 pracovných dní máte zásielku u seba, pri väčšej objednávke aj bez poštovného. Doručenie môže byť domov aj do Zásielkovni.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie