Kedy je vhodné dopĺňať L-Arginín? Pred spaním, pred alebo po tréningu či pri cvičení?

Kedy je vhodné dopĺňať L-Arginín? Pred spaním, pred alebo po tréningu či pri cvičení?">

L-Arginín je dôležitá aminokyselina, ktorá patrí medzi esenciálne aminokyseliny, ktoré si telo nevie prirodzene tvoriť, no potrebuje ju pre svoje bežné fungovanie. Okrem potravín je možné doplniť ju aj vo forme hotových prípravkov, produktov a doplnkov výživy.

Práve takýto spôsob dopĺňania je predmetom záujmu nielen športovcov, ale aj ľudí, ktorí žijú aktívnejší život a chcú podporiť svoju vitalitu a kondíciu. Aminokyselina sa využíva aj ako súčasť niektorých produktov určených na podporu mužskej potencie. U športovcov sa používa pri cvičení a pred tréningom. Chcete vedieť niečo viac? Čítajte ďalej.

Čo je L-Arginín a prečo ho treba prijímať

L-Arginín je u dospelých veľmi dôležitou aminokyselinou, ktorú si ich organizmus nevie sám vyprodukovať, no potrebuje ju pre svalstvo, krvný obeh a iné fyziologické procesy. Zároveň sa jedná o dôležitú zložku bielkovín, rovnako tak o stimulant rastového hormónu.

Túto aminokyselinu pritom potrebujú všetci ľudia, či už ide o deti, mužov, ženy alebo seniorov. Nedostatok L-Arginínu sa prejaví zhoršeným krvným obehom a s tým spojenými dysfunkciami slabšieho prekrvenia jednotlivých orgánov, svalov či tkanív. To je aj dôvod, prečo potrebujú aminokyselinu dopĺňať ľudia venujúci sa cvičeniu a športu.

Arginín kapsuly

 • pohodlná kapsulová forma
 • jednoduché dávkovanie
 • až 800mg L-arginínu v 1 kapsule
 • arginín za najvýhodnejšiu cenu na trhu

 

6,95€ 9,95€

Do obchodu

Arginine – L-Arginín

 • podpora svalstva a fyzickej kondície
 • podpora potencie, plodnosti a libida
 • zlepšenie stavu kardiovaskulárneho systému

2,95€ 4,29€

Do obchodu

Čo sa týka najdôležitejších oblastí, kde L-Arginín pôsobí, ide o:

 • kardiovaskulárny systém, aminokyselina totiž vplýva na oxid dusnatý, ktorý môže roztiahnuť cievy a zlepšuje tak krvný obeh, prejaví sa to aj na potencii
 • pohybový aparát, kde ide hlavne o fyzickú výkonnosť svalstva, celkovo však aj o oblasť výkonnosti ako takej a vplyv na zníženie únavy a vyčerpania
 • podpora imunitného systému a prirodzenej obranyschopnosti, hlavne ak ide o stimuláciu imunitnej odpovede, celkovo sa zvyšuje aj psychická vitalita
 • pomoc pre ľudí s cukrovkou 2. typu, antioxidačný účinok proti voľným radikálom, pomoc s cholesterolom a vplyv na metabolizmus a spaľovanie tuku

Pokiaľ ide o špecifický význam L-Arginínu pre športovcov alebo pri cvičení, tu má táto aminokyselina niekoľko účinkov. Ide o podporu výkonnosti svalov, zvýšenie produkcie svalového hormónu, procesy spojené s anabolizáciou a zmiernenie svalovej únavy.

POZOR NA VEDĽAJŠIE ÚČINKY A RIZIKÁ

L-Arginín nemá iba pozitívne vplyvy, ale môže mať aj niektoré riziká a nežiaduce účinky. Ide hlavne o prípady nadmerného užívania, vtedy sa môžu objaviť problémy s nevoľnosťou, hnačkou a slabosťou. Predávkovanie môže viesť aj k srdcovým ťažkostiam.

Kedy počas dňa a pri akých príležitostiach prijímať L-Arginín

Vzhľadom na funkcie a význam L-Arginínu pre kardiovaskulárny systém aj pre športovcov a na spaľovanie tuku existuje viacero možností, kedy a v akých situáciách túto aminokyselinu dopĺňať do tela. Veľa závisí aj od toho, ako veľmi aktívny život človek vedie.

Tu sú tri situácie, o ktorých sa diskutuje pri dopĺňaní najviac:

L-Arginín počas dňa: Potraviny obsahujúce L-Arginín viete bez akýchkoľvek problémov konzumovať počas celého dňa, platí to aj o doplnkoch výživy a produktoch s obsahom tejto aminokyseliny. V prípade hotových prípravkov sa odporúča užívanie najmä nalačno a ráno, ak ide o prípravky na potenciu pre mužov, tak hodinu pred stykom.

L-Arginín pri, pred a po tréningu a cvičení: V podobe prípravkov a produktov pre fitness a športovcov sa užíva L-Arginín pri cvičení. Má význam ako tzv. predtréningová pumpa hodinu pred cvičením, ktorá pomáha zvýšiť výkonnosť svalstva, ale je možné použitie aj po cvičení. Vtedy pomáha na rýchlejšie zotavenie svalstva po výkone.

L-Arginín večer a na noc pred spaním: Či už siahnete po potravinových zdrojoch alebo po doplnkoch výživy s obsahom L-Arginínu, platí, že neexistuje žiadna prekážka, prečo by ste ich nemohli využívať aj večer a na noc. Arginín nemá žiadne negatívne stimulačné účinky a nenarušuje spánok. Bez problémov ho viete doplniť aj večer.

Najlepšie zdroje L-Arginínu

V prípade, že by ste chceli zvýšiť príjem tejto aminokyseliny z potravín, je to možné, existuje viacero živočíšnych aj rastlinných zdrojov L-Arginínu, ktoré sú využiteľné. V tomto ohľade môžete siahnuť po surovinách, ktoré viete použiť v celodennom stravovaní.

Tu sú tie potraviny a jedlá, ktoré obsahujú najviac L-Arginínu:

Mäso a ryby

Zo živočíšnych potravín sú najlepšou voľbou jednoznačne mäso a ryby. Najviac aminokyseliny má chudšie hydinové mäso, najmä kuracie a morčacie, dobrým zdrojom je aj bravčové mäso. Z rýb sa odporúčajú do jedálnička predovšetkým treska, tuniak a losos.

Orechy a semená

Vynikajúcim zdrojom L-Arginínu sú aj orechy a semená, ktoré okrem toho obsahujú aj množstvo iných prospešných aminokyselín, mastných kyselín a minerálov. Konzumovať by ste mali predovšetkým arašidy, mandle, lieskovce a tekvicové a sezamové semienka.

Zelenina a strukoviny

Čo sa týka zeleniny, aminokyselina je bohato zastúpená v zelenej, listovej aj koreňovej zelenine. Do jedálnička zaraďte najmä cibuľu, kapustu, špenát, brokolicu, papriku, mrkvu a uhorky. Zo strukovín sú zas najlepšou voľbou cícer, hrášok alebo šošovica.

Ovocie

Z ovocia je L-Arginín veľmi dobre obsiahnutý predovšetkým v dužinatom ovocí a to tak v tom domácom, ako aj v niektorých exotických druhoch. Ide predovšetkým o červený melón, kde sa nachádzajú aj iné aminokyseliny, ale aj o jahody, černice alebo hrozno.

Obilniny

Čo sa týka obilnín, táto aminokyselina sa nachádza hneď v niekoľkých druhoch, ktoré sú použiteľné ráno, na obed aj večer. Ide o sóju a produkty z nej, napríklad tempeh či tofu, ale aj kukuricu, ovsené vločky, pohánku, hnedú ryžu alebo pšenicu a pšeničné pečivo.

Ďalšie zdroje

L-Arginín sa nachádza vo významnejšom množstve aj v niektorých ďalších potravinách či surovinách, o mnohých ani netušíte. Viete ho nájsť v kakau a teda aj v čokoláde, rovnako tak ho obsahujú vajcia a niektoré rastlinné oleje, napríklad kokosový a sezamový.

POZOR NA ÚČINNOSŤ PRI VSTREBÁVANÍ

Čo sa týka využívania L-Arginínu z potravín, pozerať sa treba nielen na zdroje, ktoré je možné zaradiť do jedálnička, ale aj na schopnosť vstrebávania L-Arginínu z nich. Preto treba mať vhodný mix potravín a prijímať aj sacharidy, tie vstrebávanie zlepšujú.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce L-Arginín

Doplnenie L-Arginínu je možné nielen cez potraviny a jedálniček, ale cielene aj cez hotové produkty a prípravky. K dispozícii máte buď všeobecné doplnky výživy, ktoré majú formu tabliet či kapsúl, ale aj hotové nápoje a prášky so zameraním na fitness.

Pokiaľ ide o účinky týchto produktov a ich zameranie, tak platí, že:

Cieľom doplnkov a prípravkov je buď podpora svalového výkonu a zníženie pocitu únavy, prípadne celkové dodanie živín, zlepšenie spaľovania tuku a zvýšenie vitality

Bez ohľadu na to, po akej konkrétnej značke siahnete, získate prípravok:

 • dostupný bez toho, aby ste museli mať recept alebo navštíviť lekára
 • s možnosťou aj dlhodobého užívania viac mesiacov bez väčšieho rizika
 • využiteľný pred tréningom aj v rámci bežných dní s jednoduchým dávkovaním

V prípade športovej výživy môžete siahnuť aj po prípravkoch so širším zložením, najčastejšie však sú tie, ktoré obsahujú čisto len L-Arginín, obvykle v podobe Arginín-alfa-ketoglutarátu. Môžete ich využiť ako predtréningovú pumpu, najmä ak chcete zlepšiť výkon svalov, urýchliť ich regeneráciu po cvičení a predĺžiť športový výkon počas cvičenia a tréningu.

Arginín kapsuly

 • pohodlná kapsulová forma
 • jednoduché dávkovanie
 • až 800mg L-arginínu v 1 kapsule
 • arginín za najvýhodnejšiu cenu na trhu

 

6,95€ 9,95€

Do obchodu

Arginine – L-Arginín

 • podpora svalstva a fyzickej kondície
 • podpora potencie, plodnosti a libida
 • zlepšenie stavu kardiovaskulárneho systému

2,95€ 4,29€

Do obchodu

Podľa toho býva rôzne aj dávkovanie. Najvyššie je v prípadoch stimulácie rastu svalov a pri úrazoch svalov, naopak, nižšia dávka stačí v rámci všeobecne podpory vitality či proti únave. K dispozícii sú však aj prípravky určené pre stimuláciu sexuálnej vitality.

Pokiaľ ide o prášky, môžete si kúpiť doplnky aj s príchuťami, napríklad citrusovou, mojito, limetkovou, žuvačkovou či ananásovou. Príprava je jednoduchá, stačí len podľa odporúčaní výrobcu príslušný počet odmeriek zmiešať s vodou alebo iným nápojom. Ak ide o užívanie pred tréningom, štandardne je to s odstupom 30 až 60 minút pred začiatkom.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce L-Arginín

Spomínané športové a fitness produkty, ako aj bežné doplnky výživy a prípravky, viete zakúpiť bez lekárskeho receptu a teda aj bez osobnej návštevy v predajni či lekárni. Využiť viete internet, napríklad online lekáreň [lekaren] či eshop www.namaximum.sk.

Nákup cez internet prináša viacero výhod a okrem pohodlia sú to najmä:

 • jednoduchosť, objednávku vybavíte za pár minút cez počítač aj mobil
 • flexibilitu, platiť môžete nielen v hotovosti, ale aj vopred a online
 • rýchlosť, doručenie je obvykle záležitosťou do 1 až 2 pracovných dní
 • širší výber, či už ide o značky, typy alebo aj veľkosti balenia skladom

Stačí si len vybrať tie produkty a prípravky, o ktoré máte záujem, vyplniť svoje osobné údaje vrátane adresy doručenia a vybrať spôsob platby a kuriérnu službu. Zásielku si môžete nechať doručiť na adresu, do najbližšej pobočky lekárne či na miestne odberné miesto.

Arginín kapsuly

 • pohodlná kapsulová forma
 • jednoduché dávkovanie
 • až 800mg L-arginínu v 1 kapsule
 • arginín za najvýhodnejšiu cenu na trhu

 

6,95€ 9,95€

Do obchodu

Arginine – L-Arginín

 • podpora svalstva a fyzickej kondície
 • podpora potencie, plodnosti a libida
 • zlepšenie stavu kardiovaskulárneho systému

2,95€ 4,29€

Do obchodu

Pri platení môžete využiť dobierku a hotovosť, kde platíte priamo kuriérovi, ale aj platbu vopred, kde sa využíva najčastejšie internet banking alebo platobná karta. Viaceré eshopy či lekárne umožňujú aj rýchlejší nákup bez registrácie, no ak ju využijete, môžete získať zľavové kupóny do budúcnosti. Pri väčšej objednávke ušetríte aj na poštovnom.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie